Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  20.12.2023 07:03

Lublin. To będzie rzeź. 2,5 tysiąca drzew pod topór

Lublin. To będzie rzeź. 2,5 tysiąca drzew pod topór

Udostępnij

Rozpoczyna się długo zapowiadana budowa ulicy Węglarza. Do wycinki przewidziano ponad 2,5 tysiąca drzew. Nasadzeń zastępczych nie zaplanowano żadnych.

Przedłużenie ulicy Węglarza to 2,6 km nowej drogi – od ul. Walecznych do Trześniowskiej. Między ul. Węglarza a Koryznowej będą dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu plus obustronne drogi rowerowe (na krótkim odcinku zastąpione drogą serwisową) . Od Koryznowej do Trześniowskiej droga będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu oraz jednostronną dwukierunkową ścieżkę rowerową. Na całej długości będą chodniki i przystanki.

Powstanie też kilkusetmetrowy odcinek ul. Koryznowej – w dwóch częściach – ok. 200 i ok. 100 metrów. Tutaj zaplanowano obustronne drogi rowerowe. Na razie nowa Koryznowej będzie prowadzić „donikąd”. Z obu stron zakończy się „ślepo” – pętlami nawrotowymi. W przyszłości ma zostać przedłużona, kiedyś zostaną też wybudowane fragmenty przyległych ulic m.in. Narcyzowej.

Zadanie zrealizują firmy PBI Infrastruktura SA z Kraśnika oraz PBI WMB z Sandomierza za co dostaną blisko 49 mln zł. Na tę inwestycję Lublin otrzymał 50-procentowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace mają się zakończyć do 31 października 2025 roku.

Decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia wydano jeszcze w 2016 roku, zezwolenie na realizację inwestycji – w 2018 roku.

Droga przez ESOCH

Planowana ulica Węglarza przebiega przez suchą dolinę. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta to tereny Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych (ESOCH). A jednak na potrzeby budowy ulicy ma zostać wyciętych 21,5 tys. mkw. krzewów i zarośli, gdzie znajduje się 2,4 tys. drzew. Do tej liczby trzeba doliczyć 261 „samotnych” drzew.

W dokumentacji projektowej zapisano, że „do usunięcia przeznaczono minimalną, niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu ilość drzew i krzewów kolidujących z projektowaną budową„. Zaraz obok projektanci wskazali, że „należy usunąć wszystkie rośliny, które znalazły się w świetle projektowanej ulicy oraz infrastruktury jej towarzyszącej„.

Ze względu na wiek i uwarunkowania fitosanitarne nie wytypowano drzew do przesadzenia – czytamy dalej.

Projektant wskazał tylko 17 drzew i 3 żywopłoty, które mogą uniknąć wycinki.

Ratusz: Wytniemy trochę mniej

Urzędnicy Ratusza uspokajają, że rzeź będzie nieco mniejsza niż przewiduje projekt. – Teren inwestycji będzie ponownie analizowany, pod kątem zieleni i ograniczenia wycinki do niezbędnego minimum. Ostateczny bilans zieleni będzie znany po rozpoczęciu prac w terenie i ponownej weryfikacji w tym zakresie – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Zieleń trzeba policzyć na nowo, ocenić jej stan i walory – choćby dlatego, że dokumentacja projektowa pochodzi z 2016 roku. Urzędniczka dodaje, że znaczną część drzewostanu to drzewa owocowe i samosiejki, w tym uznawane za gatunki inwazyjne klony jesionolistne i robinie akacjowe. Podkreśla, że w przypadku skupisk zadrzewień każde odgałęzienie zostało policzone jako oddzielne. – To znacząco wpływa na liczbę zieleni wskazanej w dokumentacji do usunięcia – wskazuje tłumacząc, skąd ta wielka liczba drzew do wycięcia.

Pod topór ma iść m.in. duże drzewo na tej skarpie. W tej chwili oddziela wąwóz od placu zabaw. Podobny jest plan na drzewa rosnące wzdłuż ogrodzeń za plecami fotografa. Formalnie znajdą się na pasie zieleni.

Nasadzeń zastępczych projekt nie przewiduje

Pomimo tak dużej skali wycinek w projekcie budowlanym, nie przewidziano żadnych nasadzeń nowych drzew i krzewów.

Plan miejscowy dopuszcza tutaj szpalery drzew. Ratusz przekonuje więc, że sprawa nie jest jeszcze zamknięta. – Po zakończeniu budowy drogi nastąpi dodatkowe zagospodarowanie terenu inwestycji w kontekście nowych nasadzeń – zapewnia Góźdź. Zadanie miałby realizować Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W planie miejscowym zapisano także konieczność budowy przejść dla zwierząt pod drogą. Takie jednak nie znalazły się w dokumentacji. Choć plan powstał przed zatwierdzeniem dokumentów potrzebnych do budowy ul. Węglarza, to drogowcy nie musieli go przestrzegać, ponieważ inwestycja powstaje w trybie specustawy drogowej.

Ulica Węglarza przy Trześniowskiej ma biec śladem ulicy Figowej. W tym miejscu ma być tylko jedna jezdnia. Wszystkie drzewa widoczne na zdjęciu mają być wycięte. Choć ta po lewej stronie, znajdujące się za ogrodzeniem znajdą się w pasie zieleni za chodnikiem.

Mapa wycinek – dokumenty

Poniżej zamieszczamy dokumentację dotyczącą wycinek drzew w otoczeniu planowanej budowy ulicy Węglarza. Składa się z czterech arkuszy, których zakres zaznaczono na poniższym obrazku.

Schemat budowanych ulic, wraz z zaznaczeniem zakresu szczegółowych arkuszy (Źródło: dokumentacja projektowa autorstwa Urban Media).

Polecamy

Brak polecanych postów.