Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  21.07.2023

Król urzędników. W rok zarobił ponad 400 tys. zł

Udostępnij

Radny gminy Niedrzwica Duża, społeczny doradca ministra Czarnka, dyrektor w państwowo-samorządowej instytucji, który w 2022 roku zarobił ponad 400 tys. zł. Czy to czyni Rafała Dziekanowskiego najlepiej zarabiającym urzędnikiem w Lublinie?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to instytucja zależna w części od rządu, a w części od samorządu województwa. Obraca ogromnymi pieniędzmi na ochronę środowiska i działania proekologiczne. To środki zarówno dla osób prywatnych jak i dla samorządów. Obecnie WFOŚiGW ma do rozdania gminom 2 mln zł na usunięcie azbestu.

Z otrzymanych środków gminy sfinansują mieszkańcom koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest – mówiła kilka dni temu Agnieszka Kruk, prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie.

WFOŚiGW ma też 14 ml zł na usuwanie słupów do podtrzymywania chmielu, które są pokryte szkodliwym kreozotem.

Prezesem WFOŚiGW w Lublinie jest Agnieszka Kruk. Jej zastępczynią od kilku dni jest Anna Pokwapisz, a dyrektorem biura Rafał Dziekanowski. To przewodniczący Rady Gminy Niedrzwica Duża, który w wyborach startował z proPiS-owskiego komitetu  Rozwój i Gospodarność. W WFOŚiGW pracuje od wakacji 2019 roku.

Tak dobrze nie zarabia nawet prezydent

Dziekanowski jako radny musi składać oświadczenie majątkowe, a lektura tego dokumentu może wprawić w osłupienie. Okazuje się, że być może właśnie udało nam się namierzyć najlepiej zarabiającego urzędnika w Lubelskiem.

Andrzej Duda, prezydent Polski, w oświadczeniu majątkowym za 2022 r. wpisał dochód w wysokości 367,6 tys. złotych. Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski (PiS) rocznie zarabia 284,4 tys. zł, a prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO) 400,7 tys. zł (Urząd Miasta, WSEI, umowy-zlecenia).

Rzecznik WFOŚiGW: Dyrektor nie jest osobą publiczną

Rafał Dziekanowski w 2022 r. w WFOŚiGW zarobił… 414,8 tys. zł. Dziekanowski, rocznik 1973, informuje w oświadczeniu majątkowym, że wliczył w tę kwotę nagrodę jubileuszową.

O zarobki urzędnika zapytaliśmy fundusz. Chcieliśmy wiedzieć, co to za nagroda, z okazji jakiego jubileuszu, ile wynosiła. Chcieliśmy też ustalić ostatecznie czy Dziekanowski zarobił 414 tys. zł czy może 484 tys. zł – bo druk oświadczenia majątkowego wypełniał odręcznie i niewyraźnie.

Odpowiedzi na pytania nie dostaliśmy. – WFOŚiGW w Lublinie nie jest zobowiązany do przekazywania informacji dotyczących wynagrodzenia Dyrektora Biura, który nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną, przez co informacja o wysokości jego wynagrodzenia nie stanowi informacji publicznej (…) – odpisał nam Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy lubelskiego funduszu.

Sami postanowiliśmy zatem ustalić, ile mogła wynieść nagroda jubileuszowa Dziekanowskiego. W 2021 r. zarobił w Funduszu 295 tys. zł To nadal bardzo dużo, i wskazywałoby na fakt, że nagroda mogła wynieść… 119 tysięcy złotych. To różnica między zarobkami w 2022 a w 2021 roku.

Sprawdziliśmy też lata poprzednie. Zgodnie z oświadczeniami majątkowymi Dziekanowski w 2020 r. zarobił w WFOŚiGW 190 tys. zł, a rok wcześniej (konkurs wygrał w lipcu) 80 tysięcy.

Wcześniej pracował w lubelskim ratuszu. Był zastępcą dyrektora biura Rady Miasta z rocznymi zarobkami w wysokości 99 tys. z (w 2017 roku).

Rafał Dziekanowski w rozmowie z Jawnym Lublinem podaje, że jego roczne zarobki w Funduszu to 414 tys. zł. – Gmina może udostępnić oryginał oświadczenie, bo być może się źle zeskanowało – mówi, a o nagrodzie nie chce rozmawiać.

Do złożenia oświadczenia obligują mnie przepisy prawa. Zrobiłem to zgodnie z nimi, a nie ma w przepisach obowiązku wyszczególnienia każdej składowej zarobków – tłumaczy.

Zarobki prezes WFOŚiGW ściśle tajne

Chcieliśmy porównać zarobki Dziekanowskiego z zarobkami prezes WFOŚiGW. Konkretnych kwot nie otrzymaliśmy.

Wynagrodzenie miesięczne Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Lublinie składa się z wynagrodzenia zasadniczego będącego iloczynem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa GUS oraz wskaźnika określonego przez radę nadzorczą. W przypadku prezesa Zarządu WFOŚiGW w Lublinie wskaźnik ten wynosi 4,9. Do tego należy doliczyć dodatek stażowy ustalany na zasadach określonych dla sfery budżetowej np. jak dla służby cywilnej – informuje Marek Wieczerzak.

A to oznacza, że jest to przynajmniej 32,9 tys. złotych brutto miesięcznie (wg średniej za IV kwartał 2022). Rafał Dziekanowski zarobił średnio (z nagrodą jubileuszową ) w 2022 r. 34,5 tys. zł miesięcznie. Jako radny gminy Niedrzwica Duża otrzymał ponad 22 tys. zł diety. Jest także społecznym doradcą ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnka.

r.dziekanowski

Na zdjęciu: Przemysław Czarnek i Rafał Dziekanowski, który jest społecznym doradcą ministra edukacji (Fot. Rafał Dziekanowski Facebook).

5 odpowiedzi na “Król urzędników. W rok zarobił ponad 400 tys. zł”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Ocho, GJL zaczyna wycinać komenty. Wraz z kadrą DW przyjmujecie nawyki tego portalu?

 2. kronikidewelorozwoju pisze:

  Oj, sorki, pozajączkował mi się ten artykuł z poprzednim o zarobkach dewelo-króla. Tym razem sam wnoszę o skasowanie.

 3. Partyjne doły pisze:

  Nikodem Dyzma naszych czasów…

 4. Jan Ul pisze:

  WFOŚiGW w Lublinie to totalne polityczne bagno, nikt tam nie jest z przypadku, może Jawny Lublin prześledzi politykę kadrową ostatnich czasów, zatrudnianie ludzi tylko i wyłącznie z Chełma i okolic no i oczywiście Pani wice Prezes , jakby kto pytał rodzona siostra Pani Dyrektor Janiszewskiej (tak tak tej samej która ustawia pionki na szachownicy w Urzędzie Marszałkowskim, sztandarowy przypadek wdrożenia programu „Rodzina na swoim” )

 5. lulek pisze:

  Zainteresujcie się nepotyzmem na uczelni profesora zająca . To ma tam patologiczny charakter . Popytajcie pracowników – włos na głowie sie jeży. Prorektorzy – mąż ( prof.zając) i żona ( żona zająca dr fałda) . Rektor – prof tofil – syn siostry zająca. Nie ma tak na żadnej uczelni w polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

12 minuty czytania

06.06.2024

Jechał, jechał i dojechał. Kim jest Tomasz Fulara, który zostanie zastępcą prezydenta Lublina [SYLWETKA]

Ma na koncie kilka sukcesów jeśli chodzi o zarządzanie komunikacją…

8 minuty czytania

05.06.2024

126 zł za jeden post. Na miejskim Facebooku od dekady zarabia ta sama firma

Średnio 28 tys. zł rocznie przez dziesięć lat. Zlecenia ma…

3 minuty czytania

03.06.2024

Akta śledztw w garażu. PiS-owskiemu prokuratorowi grożą zarzuty karne

Dyscyplinarka i zarzuty karne grożą byłemu Prokuratorowi Regionalnemu w Lublinie…

3 minuty czytania

30.05.2024

Nagie piersi i Nowy Jork. Czy po tym incydencie lubelski portal będzie się łączył z USA?

Młoda kobieta podciąga bluzkę i odsłania nagie piersi przed mieszkańcami…

7 minuty czytania

25.05.2024

Oskarżana o mobbing była dyrektorka SP nr 52 dostała pracę w innej szkole. Uczy przyrody

Małgorzata Stacharska odeszła na emeryturę w atmosferze skandalu – nauczyciel…

5 minuty czytania

23.05.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Ministerstwo traci cierpliwość

W trudnych i kontrowersyjnych tematach prezydent Krzysztof Żuk głosu nie…

5 minuty czytania

22.05.2024

Studenci opowiadają o zachowaniu prof. Andrzeja Kidyby. „Obszerny materiał dowodowy”

– Łamie on wszelkie standardy, jakie powinny obowiązywać na naszej…

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…