Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  28.01.2024

Zajrzą w papiery, do pieca i szamba. Rusza megakontrola

Udostępnij

Od poniedziałku Straż Miejska i miejscy urzędnicy zaczynają kontrole. To początek dłuższej akcji, a na początek będą sprawdzali, czym mieszkańcy palą w piecach.

Każdej zimy Straż Miejska w Lublinie sprawdza czym w piecach palą ludzie. W 2023 roku takich wizyt w domach było 368. W tym już 120. – Podczas kontroli w okresie od 1-24 stycznia 2024 roku strażnicy udzielili 29 pouczeń w związku z niestosowaniem się do uchwały antysmogowej – używaniem kotłów niższej niż 3 klasa. Strażnicy nie stwierdzili przypadku braku zgłoszenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków informuje Robert Gogola z lubelskiej Straży Miejskiej.

>>>Więcej o tym, jakich pieców nie można używać piszemy w tym miejscu<<<

Kwit na szambo

Dotychczasowe działania były jednak kontrolami doraźnymi – odpowiedziami na zgłoszenia mieszkańców, którzy alarmowali strażników, że np. sąsiad w piecu może palić śmieciami. W poniedziałek (29 stycznia) to się zmieni.

Tego dnia rusza megakontrola. I obejmie nie tylko piecie. Urzędnicy sprawdzą co dzieje się z nieczystościami płynnymi znajdującym się zbiornikach bezodpływowych (tzw. szambach) a przy okazji skontrolują źródła ogrzewania.

Każdy, kto ma szambo będzie musiał przedstawić umowę na jego opróżnianie. Ta powinna określać jak często zawartość jest odbierana. Zgodnie z przepisami częstotliwość ta powinna być dostosowana do wielkości zbiornika i liczby osób z niego korzystających oraz zapobiegać jego przepełnieniu. Nie może to być jednak rzadziej niż co pół roku. Kiedy zjawią się strażnicy w asyście urzędników z miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska mogą prosić o rachunki.

Sprawdzą dokumenty

Przy okazji skontrolowane mają być urządzenia grzewcze. Przypomnijmy, że w 2022 roku właściciele i zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek złożyć deklaracje o źródłach ciepła do tzw. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Trzeba było wskazać w jaki sposób ogrzewany jest budynek lub lokal. Teraz urzędnicy sprawdzą, czy deklarację złożyliśmy, a jeśli tak to czy w niej nie nakłamaliśmy.

Co może grozić za uchybienia? Dla większości nie będzie konsekwencji, ale osoby, które deklaracje składały po 20 września 2022 roku robiły to pod rygorem odpowiedzialności karnej.

W gorszej sytuacji znajdują się ci, którzy nie złożyli deklaracji. – Czyn zagrożony jest karą w wysokości od 20-500 złotych – informuje Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej. Kara finansowa może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Ale spokojnie, póki co urzędnicy mają poprzestać na pouczeniach.

Zajrzą do pieca

To jednak nie koniec. Kontrolerzy mogą też sprawdzić czym palimy. Dotyczy to osób, które w domach korzystają z paliw stałych, takich jak węgiel. Strażnicy chcą się upewnić, że nikt nie pali w piecach śmieciami a jeżeli używa węgla, to jest on odpowiedniej jakości. W przypadku drewna – czy jest wystarczająco suche.

Pod lupę zostanie wzięty także sam piec. Od 1 stycznia w woj. lubelskim nie można już używać tzw, kopciuchów. Chodzi o kotły na paliwo stałe, które nie spełniają wymagań sejmikowej uchwały antysmogowej – nie mają żadnej klasy, lub mają dwie najniższe – pierwszą i drugą. Za używanie takich urządzeń grożą mandaty podobne jak za brak złożenia deklaracji do CEEB. Tutaj też jednak zamiast mandatu, póki co możemy liczyć na pouczenie. I ulotkę jak wskazującą jak sfinansować wymianę kopciucha.

Masz problem – zgłoś go!

Co ma zrobić osoba, którą sąsiad notorycznie podtruwa gęstym dymem wylatującym z komina? Okazuje się, że wcale nie trzeba czekać na kontrolę urzędników.W takiej sytuacji, mieszkaniec może zgłosić problem do odpowiednich organów, takich jak Straż Miejska. Funkcjonariusz ma obowiązek sporządzić protokół z zawiadomienia oraz skontrolować wskazany dom w zakresie tego, w jakim piecu oraz jakim opałem ogrzewana jest nieruchomość – radzi adwokat Jakub Pelc z Kancelarii Adwokackiej Urban – Stec – Pelc. W mniejszych miejscowościach gdzie nie ma straży gminnych, zgłoszenia kierujemy do gminy, która powinna wysłać urzędników na kontrole.

Zgłoszenia można też dokonać w formie elektronicznej poprzez dedykowaną e-usługę.

Tutaj można dostać dotację na wymianę kopciucha

Program Ograniczania Niskiej Emisji

Miejski program oferujący dofinansowanie do wymiany pieców i kotłów na paliwo stałe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dotyczy zarówno zabudowy jedno, jak i wielorodzinnej, a nawet budynków niemieszkalnych, np. zakładów pracy. Obejmuje także wykonanie centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. Dotacja nie jest udzielana na dokumentację projektową. Wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń. Wysokość dofinansowania może wynosić do 50% poniesionych kosztów. Więcej informacji tutaj.

Program „Ciepłe Mieszkanie”

Program oferujący dofinansowanie dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych do wymiany pieców i kotłów na paliwo stałe lub podłączenie do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Obejmuje także nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dotacja jest udzielana na dokumentację projektową.

Program adresowany jest do osób o określonych dochodach:

– do 30 proc. dotacji (nie więcej niż 15 tys. zł dotacji na jeden lokal mieszkalny) dla osób, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł;

– do 60 proc. (nie więcej niż 25 000 zł na jeden lokal mieszkalny) dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym;

– do 90 proc. ( nie więcej niż 37 500 zł dotacji na jeden lokal mieszkalny), dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym, lub posiadających ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Więcej informacji tutaj.

Program działa w latach 2023-2024. Zarezerwowano na niego 2,4 mln zł. Na koniec 2023 roku złożono 9 wniosków i podpisano 2 umowy.

Program „Czyste powietrze”

Rządowy program dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Dofinansowanie obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł oraz kompleksową termomodernizację budynków. Dofinansowanie wynosi od 25 tys. zł do nawet 135 tys. zł przy wymianie ogrzewania na pompę ciepła i kompleksowej termomodernizacji. Kwota dotacji waha się od 40 proc. do nawet 100 proc. kosztów inwestycji. Program obejmuje także zamontowanie nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła a nawet instalację fotowoltaiczną. Dotacja jest udzielana na dokumentację projektową. Więcej informacji tutaj.

Program Bezzwrotnych Dofinansowań LPEC S.A.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. proponuje dopłaty do wymiany urządzeń lub instalacji służących do celów ogrzewania lub przygotowywania ciepłej wody lub przyłączających się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dopłaty są niezależne od wszystkich pozostałych programów dofinansowań na wymianę urządzeń grzewczych. Wartość dofinansowania obliczana jest indywidualnie. W 2023 roku podpisano 24 umowy na kwotę 49 512,82 zł.

Program na 2024 roku ma być wkrótce ogłoszony. Informacje o poprzednich edycjach dostępne są tutaj.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Zarząd Nieruchomości Komunalnych oferuje swoim lokatorom dopłatę przy korzystaniu z miejskiego działania PONE. Każdy kto pokryje wkład własny na wymianę ogrzewania w lokalu komunalnym może otrzymać jego refundację – odlicza się wydane pieniądze z opłat czynszowych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy złożyć do ZNK podanie i kopię dokumentów potwierdzających otrzymanie dotacji z PONE. Program działa od 2019 roku. Do tej pory ten mechanizm został wykorzystany w przypadku tylko 10 lokali. W 2023 zaledwie jednego.

7 odpowiedzi na “Zajrzą w papiery, do pieca i szamba. Rusza megakontrola”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Czy funkcjonariusze Czarnej Sotni Sułtana będą także zaglądać do dworków Ludzi z Wypchanymi Portfelami wyposażonych w kominki wielkości garażu zasilane drwem z Programu Wyrzynanie Drogą do Rozwoju, które emitują rząd wielkości więcej cząstek stałych PM niż nawet najgorszy kopciuch „plebsiarza” grzejącego bieda-chatkę?
  Raczej chyba nie, bo zostaliby ustawieni do pionu równie prędK0, jak dyr. Hagemajer po tym, jak się wysypał w/s niezgodności zabudowy HongK0ngu na PÓłnocnej z planami zagospodarowania.

 2. Aga pisze:

  A co z tymi co nie maja szamba wogole?

 3. . pisze:

  Apropo smogu: suchar. Co głosi lubelski ratusz w 32. finał WOŚP? Wycinamy drzewa do końca świata i jeden dzień dłużej.

 4. Adam Bandurski pisze:

  Niech się gonią

 5. Hhhh pisze:

  W odbyt mogabmi zajrzeć. Budynek mam pozwolenie na użytkowanie nic więcej nie muszę pokazywać.

 6. Że ludzie ogrzewają się ze spalania tak zwanych śmieci,czy odpadów ,to obrzydliwa urzędnicza propaganda.Piszą to ludzie , którzy nie mają pieca i nigdy się w ten sposób nie ogrzewali.Srednie gospodarstwo potrzebuje 800kg drzewa na miesiąc,śmieci przypuszczalnie potrzeba 10 razy tyle, troszkę się zastanówmy

 7. Bogdan Walczak pisze:

  Od wielu lat wszyscy polacy pracują nad lepszym powietrzem a one może już jest dobre ktoś to czasem sprawdza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

12.04.2024

W centrum Lublina więcej zieleni i mniej pasów ruchu. Ale drogi dla rowerów nie będzie

Na Wodopojnej, Świętoduskiej i Bajkowskiego będzie więcej zieleni i miejsc…

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

5 minuty czytania

28.03.2024

„Przemilczane wymieranie” – Wajrak z przesłaniem o chomikach do prezydenta Żuka

– One tu były pierwsze, przed tym parkingiem, przed tym…

7 minuty czytania

20.03.2024

O malinach, drobiu i krzyżu, czyli rozmowy wojewody z rolnikami. Z Meklerem i Kowalskim w tle

Cięgi od rolników za bierność rządu zebrał jego terenowy przedstawiciel…

4 minuty czytania

11.03.2024

Jak Ratusz dogadał się z siecią Aldi. Wycięli lasek w pień żeby stworzyć zielony skwer

Przed nowym sklepem sieci Aldi przy skrzyżowaniu ul. Mełgiewskiej i…

6 minuty czytania

21.02.2024

„W” czyli wycinka. Ratusz obiecuje, że na ul. Wallenroda wytnie jednak mniej

Kilka dni temu pisaliśmy o planach wycinek kilkunastu dużych drzew…