Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  10.09.2023

Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd

Udostępnij

O posadę w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby ubiegało się 11 osób. Znalazło się w nim dwoje wieloletnich członków rady nadzorczej i były prezes spółdzielni w Ostrowcu Świętokrzyskim, który niedawno stracił to stanowisko.

Od czerwca spółdzielnią Czuby zarządzali oddelegowani do tych zadań członkowie rady nadzorczej. Nowy zarząd SM został wybrany 6 września. Znalazła się w nim dwójka członków rady i oraz prawnik i ekonomista niedawno odwołany z funkcji prezesa SM w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tour de Czuby

Przypomnijmy: poprzedni prezes Ryszard Burski oraz jego zastępcy – Adam ZiółekBożena Zielińska – zostali odwołani przez walne zgromadzenie. Udało się to, mimo że opozycja podzieliła się na dwie frakcje: skupioną wokół facebookowej grupy „Ruch Mieszkańców Niezadowolonych – SM Czuby” (RMN) oraz Ruch Obrony Praw Mieszkańców (ROPM).

To duża spółdzielnia, skupiająca tysiące członków. Dlatego walne twało od kwietnia do czerwca i było podzielone na 21 części. Relacje z kolejnych przypominały sprawozdania z etapów wyścigu kolarskiego.

Pierwsza była Poręba. Tu na zebrania przychodziło zwykle ok. 30 osób, głównie zwolenników zarządu. Po trzech głosowaniach opozycja przegrywała 13:92. Zmobilizowała się na Widoku. Już na pierwszym zebraniu na tym osiedlu 114 „szabli” nie tylko pozwoliło jej nadrobić straty, ale nawet zyskać kilkugłosową przewagę.

Na dwóch kolejnych „niezadowolonym” udało się zwiększyć przewagę do ponad setki głosów. Potem frekwencja utrzymywała się na dość stabilnym poziomie (choć rekord padł jeszcze dwukrotnie), a przewaga powoli rosła.

Wymaganą do odwołania prezesa Ryszarda Burskiego i obojga jego zastępców większość (2/3) udało się osiągnąć jeszcze przed zakończeniem całego walnego.

W 21-osobowej radzie nadzorczej zasiadło 11 przedstawicieli RMN, 3 ROPM, 6 kandydatów byłego zarządu oraz jedna osoba niezależna.

Wkrótce potem trójka przedstawicieli RMN została oddelegowana do pełnienia funkcji członków zarządu do czasu wyboru nowego.

Głosy były podzielone

O posadę w zarządzie SM Czuby ubiegało się 11 osób. Po odsianiu ofert niespełniających warunków formalnych zostało pięć.

– Posiedzenie trwało siedem godzin i skończyło się bardzo późno. Mogę zapewnić, że zarząd został wybrany zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówi Emilia Zamiejska, przewodnicząca komisji kulturalno-oświatowej w radzie nadzorczej SM Czuby.

Ostatecznie w skład nowego zarządu weszli: Marta Brożyna jako prezeska (wcześniej oddelegowana przez radę nadzorczą do pełnienia tych obowiązków), Tomasz Buda – zastępca prezesa ds. eksploatacyjnych (również wcześniej p.o.) oraz zastępca ds. finansowych Jarosław Jagitka.

Jagitka to dla wielu mieszkańców postać kontrowersyjna. W kwietniu tego roku wygrał konkurs na prezesa SM „Krzemionki” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wkrótce po objęciu obowiązków poszedł jednak na zwolnienie lekarskie (przepracować miał tylko tydzień) i w lipcu został z funkcji preesa odwołany.

Jak udało nam się dowiedzieć, kandydat na nowego wiceprezesa SM Czuby był pytany także o tę sytuację. Według niego w artykule na ten temat miały znaleźć się nieprawdziwe informacje, których sprostowania już zażądał.

Emilia Zamiejska nie zdradza, czy przekonały ją te wyjaśnienia. – Członkowie zarządu nie zostali wybrani jednogłośnie, ale kandydaci, którzy wygrali, przekonali większość. Nie powiem, na kogo sama głosowałam, bo głosowanie jest tajne, ale głos oddałam w zgodzie z własnym sumieniem. I w moim przekonaniu – dla dobra mieszkańców – zapewnia.

Nowy zarząd SM Czuby

Marta Brożyna skończyła prawo na UMCS. Uczyła się też na Uniwersytecie Warszawskim i w Collegium Humanum. W organach SM Czuby działa od 10 lat, najpierw jako członkini Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Widok, a od 2018 roku rady nadzorczej. Przez 17 lat pracowała w Areszcie Śledczym w Lublinie. Jej ostatnim miejscem pracy była Fundacja Leny Grochowskiej.

Tomasz Buda jest inżynierem. Tak jak Brożyna, od 2018 roku zasiadał w radzie nadzorczej SM Czuby, jest też członkiem Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Ruta. Jest również radnym dzielnicy Czuby Północne.

Jarosław Jagitka to prawnik i ekonomista. Wcześniej pracował w SM „Snopkowska” i Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Fot. Lublin.eu

4 odpowiedzi na “Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd”

 1. Nikto pisze:

  Kiedy Kolekarz?

 2. Agnar 47 pisze:

  Nowe jak zwykle Wyszło na Stare na Zebraniu Rady Nadzorczej SM Czuby wybrano swój Zarząd i Rada nadzorcza ustaliła gaze dla Zarządu..Prezes Brożyna,15tys na rękę wiceprezesowi Budzie proponują 12.5 tys On obraziła się na tak małą propozycje i nie przyjął propowenego wynagrodzenia ..my Członkowie tej Spółdzielni powinniśmy rozgonić Cały Zarząd i Radę nadzorcza i poczekać do 15lpaździernika i wtedy Rząd zmieni Ustawę o Spółdzielniach mieszkaniowych i skończy się Królewska patologia

 3. Ryszard Wścieklica pisze:

  Gratulacje, wspaniale ujęte i lepiej bym tego nie ujął, ale szczegóły uzasadnienia także po Wyborach, bo teraz to było by tylko czcze gadanie, Ryszard Patyński, ryspat1952@wp.pl

 4. SM Czuby pisze:

  To nie prawda!!! Podane kwoty są kwotami BRUTTO a nie „ na rękę”. Poza tym chyba są zawarte na czas OKREŚLONY na okres 1 ROKU, do czasu następnego zgromadzenia walnego, prawda???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły