var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
„Zła atmosfera”, „okropny system punktowy”, „uciekajcie z tej szkoły” – to najczęstsze internetowe opinie na temat Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie. Skarżą się uczniowie i rodzice, więc rada dzielnicy przygotowała projekt programu rozwoju oświaty w tej części miasta. Głosowanie w piątek, 16 czerwca.
– Od dawna docierały do nas niepokojące sygnały dotyczące Szkoły Podstawowej nr 52 – mówi Arkadiusz Gołębiowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Felin. – Rodzice i uczniowie skarżą się na złą atmosferę, na przemoc, z którą dyrekcja nie daje sobie rady. Zwracają uwagę na spadek pozycji szkoły w rankingach. Dlatego postanowiliśmy przygotować diagnozę sytuacji oraz propozycję jej uzdrowienia. Mam nadzieję, że projekt uchwały zostanie przegłosowany, a władze miasta przychylą się do woli mieszkańców.
Skarżą się
Diagnoza rady dzielnicy opiera się na badaniach przeprowadzonych przez Ratusz w trakcie tworzenia Strategii Lublin 2030 (wtedy największym problemem był brak miejsc dla rosnącej liczby uczniów, ale szkoła została rozbudowana) oraz spotkań w ramach Planu dla dzielnic. Dokument obficie cytuje też opinie zamieszczane w internecie przez uczniów i rodziców na temat placówek oświatowych działających na Felinie: SP nr 52, przedszkola nr 84 i filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Przedszkole i biblioteka wypadają dobrze. Najbardziej martwi nas sytuacja w szkole – ma niskie oceny wśród internautów, ale też coraz słabszą pozycję w rankingach. Najwięcej uwag dotyczy sposobu jej prowadzenia przez obecną dyrekcję i pogarszającej się atmosfery – tłumaczy Gołębiowski. Zdradza, że złożenie projektu uchwały przyspieszyły sygnały, że szkoła w niewystarczającym stopniu reaguje na zgłoszenia przypadków agresji wśród uczniów.
– Oczywiście komentarze i opinie zamieszczane w internecie nie są miarodajne – przyznaje przewodniczący zarządu dzielnicy Felin. – Dlatego potraktowaliśmy je jedynie jako sygnał, że problem jest. Jednocześnie proponujemy przeprowadzenie niezależnego badania atmosfery panującej w szkole.
Sygnały o przypadkach przemocy w SP 52 docierają też do naszej redakcji. – Szkoła nie reaguje na przemoc rówieśniczą, wszystkie sprawy są zamiatane pod dywan. Według pani dyrektor w szkole przemocy nie ma– mówią nam rodzice uczniów.
Dyrektorka szkoły Małgorzata Stacharska wcale nie zaprzecza, że przypadki przemocy się zdarzają.
– W szkole są zgłaszane przypadki przemocy rówieśniczej – przyznaje, ale jednocześnie podkreśla, że kadra zawsze na nie reaguje. Wylicza też szereg działań, jakie prowadzi w tym zakresie szkoła (udzielenie wsparcia ofierze i sprawcy, rozmowy z rodzicami, współpraca z policją i sądem).
Nowy dyrektor, nowy dom kultury
Co mogłoby poprawić sytuację oświaty na Felinie? – Zmiana sposobu zarządzania szkołą, wprowadzenie narzędzi do walki z przemocą wśród dzieci, poszerzenie oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej – wylicza Gołębiowski.
Konkretnie chodzi m.in. o przeprowadzenie przez Urząd Miasta nowego konkursu na dyrektora szkoły i wdrożenie w placówce systemu RESQL, umożliwiającego anonimowe zgłaszanie przypadków przemocy wśród uczniów. Rada dzielnicy już zadeklarowała, że sfinansuje jego wdrożenie. Interpelację w tej sprawie napisała także miejska radna Maja Zaborowska (Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka), proponując, żeby system był finansowany z Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, czyli tzw. „funduszu korkowego”.
Możliwości aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu mają poszerzać: utworzenie na Felinie placówki kulturalnej, nowe miejsce rekreacji w ramach powstającego Parku Centralnego, doposażenie istniejącego i budowa nowego placu zabaw przy przedszkolu.
Koszt całego przedsięwzięcia, realizowanego przez niemal dekadę, wyceniono na ok. 51 mln zł.
„Masterplan dla oświaty”
– To taki „masterplan” dla oświaty w naszej dzielnicy. Niestety, jak wiemy, rada dzielnicy może w tej sprawie podjąć tylko uchwałę intencyjną i zadeklarować, że część zadań zrealizuje ze swoich środków. Mam nadzieję, że prezydent podejmie się sfinansowania tego przedsięwzięcia z budżetu miasta – deklaruje Arkadiusz Gołębiowski. – Mam też nadzieję, że Miasto jako organ prowadzący podejmie szeroko pojętą interwencję w szkole, przede wszystkim skontroluje sposób kierowania nią.
Dyrektor SP 52 Małgorzata Stacharska planów rady dzielnicy nie zna. – Nic nie wiem o takiej uchwale. Rada dzielnicy od dawna nie zaprasza przedstawicieli szkoły na swoje posiedzenia. Ostatnio byliśmy zapraszani, kiedy toczyły się dyskusje na temat rozbudowy szkoły. O projekcie wdrożenia programu rozwoju oświaty na Felinie nikt nas nie informował – mówi Stacharska.
Projekt uchwały pojawi się na najbliższym posiedzeniu rady dzielnicy, w piątek 16 czerwca.
Na zdjęciu: Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie. Fot. LUW
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli wdrożenia Programu Rozwoju Oświaty dla Dzielnicy Felin:
var pdfemb_trans = {"worker_src":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/pdf.worker.min.js","cmap_url":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/cmaps\/","objectL10n":{"loading":"Loading...","page":"Page","zoom":"Zoom","prev":"Previous page","next":"Next page","zoomin":"Zoom In","secure":"Secure","zoomout":"Zoom Out","download":"Download PDF","fullscreen":"Full Screen","domainerror":"Error: URL to the PDF file must be on exactly the same domain as the current web page.","clickhereinfo":"Click here for more info","widthheightinvalid":"PDF page width or height are invalid","viewinfullscreen":"View in Full Screen"}};
3 odpowiedzi na “Szkoła jest większa, ale problemy te same. Felin chce programu rozwoju oświaty”
Ponoć dewelo-rozwój na Felinie nie przebiega tak prężnie, jak wyobrażali sobie jeszcze kilka lat temu nabywcy tamtejszych banków ziemi i nawet chyba Ubogacacz zdaje sobie sprawę, że w dewelo-metroP0lii są pilniejsze dewelo-P0trzeby niż reanimowanie upadających dewelo-gett. Nawet sprzedaż garsonier w samym centrum idzie jak po grudzie, a planowany na GCz geszeft 700-lecia jest w rozsypce.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Brawo dla Rady Dzielnicy, widać że mlodzi ludzie mają inne spojrzenie, bo przez lata mówiło się że Margaret jest nietykalną….
Ponoć dewelo-rozwój na Felinie nie przebiega tak prężnie, jak wyobrażali sobie jeszcze kilka lat temu nabywcy tamtejszych banków ziemi i nawet chyba Ubogacacz zdaje sobie sprawę, że w dewelo-metroP0lii są pilniejsze dewelo-P0trzeby niż reanimowanie upadających dewelo-gett. Nawet sprzedaż garsonier w samym centrum idzie jak po grudzie, a planowany na GCz geszeft 700-lecia jest w rozsypce.
Szkoda człowieka.
Trzeba reagować