Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  08.01.2024

Mucha stanowczo o religii w szkole. Tylko jedna godzina tygodniowo

Udostępnij

Kościół katolicki może prowadzić więcej lekcji religii, ale jako zajęcia dodatkowe i dla chętnych. To stanowisko nowej wiceminister edukacji Joanny Muchy (Polska 2050).

Dzieci i młodzież zostali pozbawieni możliwości uczenia się od Pana Jezusa, czym jest miłość, czym jest dobroć, czym jest poświęcenie, na czym polega nasze człowieczeństwo. Dzisiaj próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży – przemawiał w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Tak abp Jędraszewski komentuje plany rządu Donalda Tuska, by liczbę godzin religii w tygodniu ograniczyć z dwóch do jednej. Dodatkowo zajęcia miałby się obowiązkowo odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji. – Dlaczego te lekcje mają być umieszczane na początku albo na końcu, jakby były gorsze w stosunku do innych lekcji, chociaż uczą one najbardziej podstawowych rzeczy? – stawiał pytanie duchowny.

Episkopat prezentuje mniej stanowcze stanowisko. Jeszcze w grudniu Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński postulował: – Wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem. Tutaj pierwszym organem, który jest do tego powołany, jest Komisja Wspólna przedstawicieli rządu i Episkopatu.

Jednak resort edukacji jest zdeterminowany, żeby zmianyprzeprowadzić szybko. Joanna Mucha, nowa wiceminister edukacji mówi, że lekcji może być więcej, ale tylko dla chętnych.

Nie mamy tutaj żadnych przeciwwskazań, natomiast w polskiej szkole będzie jedna godzina tygodniowo – dla dzieci, których rodzice wyrażą zgodę na to, żeby uczestniczyły w tej lekcji – mówiła w poniedziałek w Lublinie Mucha.

Kto chodzi na religię?

Zgodnie z najnowszymi danymi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w roku szkolnym 2022/2023 na lekcje religii uczęszczało 80,3 proc. uczniów w skali całej Polski. Największy odsetek zanotowano w diecezji tarnowskiej (96,3 proc.), a najniższy w warszawskiej (59,8). Co do terenu województwa lubelskiego, to w diecezji lubelskiej było to 87,6 procent, a w zamojsko – lubaczowskiej 87,4 procent.

Natomiast z danych z Lublina z roku 2021 wynika, że  szkołach podstawowych na lekcje religii było zapisanych 94,2 proc. uczniów i uczennic. W szkołach ponadpodstawowych widać znaczącą różnicę. Tam na religię zapisanych było już tylko 67,7 proc.

Kuratorzy z konkursów

Przypomnimy, że w całym kraju trwa wymiana kuratorów oświaty. W Lublinie ze stanowiska została odwołana Teresa Misiuk. To była działaczka NSZZ Solidarność, która objęła stanowisko w 2016 roku w drodze konkursu, gdy Polską zaczął rządzić PiS i kiedy lubelskim wojewodą został Przemysław Czarnek.

Obecnie obowiązki Lubelskiego Kuratora Oświaty pełni Sebastian Płonka. Już wiadomo, że w konkursie na nowego kuratora nie wystartuje. Taki w ogóle jest zamysł ministerstwa – aby pełniący obowiązki nie starali się o to stanowisko. Jak tłumaczy Mucha, chodzi o to, aby takie osoby nie miały „forów” w konkursach. – Stanowisko zostanie objęte przez osobę najlepszą, a nie wskazaną przez polityków – deklaruje.

Zgodnie z zapowiedziami nowego wojewody Krzysztofa Komorskiego, nazwisko nowego kuratora może być znane w połowie lutego.

Konkurs zostanie ogłoszony 12 stycznia. Tego dnia wystąpimy też w sprawie wskazania przedstawicieli składu komisji konkursowej – mówi wojewoda Komorski.

W takiej komisji ministerstwo swoich przedstawicieli ma trzech, a Urząd Wojewódzki – dwóch. Kolejne sześć osób to przedstawiciele wojewódzkich struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

22 stycznia komisja zostanie powołana w formie zarządzenia. W dniach 14-16 lutego odbędzie się jej posiedzenie i dopuszczenie kandydatów spełniających wymagania formalne do drugiego etapu konkursu, tj. merytorycznej oceny kandydatów, przeprowadzenie rozmów i potem niezwłoczne ogłoszenie przez przewodniczącego komisji o wynikach konkursu – wylicza wojewoda.

Na zdjęciu: Joanna Mucha i wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski na dzisiejszej konferencji prasowej w Lublinie (Fot. LUW)

8 odpowiedzi na “Mucha stanowczo o religii w szkole. Tylko jedna godzina tygodniowo”

  1. Piotr pisze:

    na zdjęciu żałosny obraz pseudoelyt Lublina….amoralna kobieta i nierób po układzie

  2. Katechetka pisze:

    Chce by pracę straciło tysiące kobiet

  3. GrekK pisze:

    Czemu państwo płaci za religie?
    Religia to wyłącznie indywidualna duchowa sprawa każdego człowieka ❗ Ja chodziłem na lekcje religi w szkole podstawowej 2 kilometry i to na 7 rano w szkole średniej 3,5 km co sobota na 17sta Nikt księdzu nie płacił za lekcje religi ❗ Wyjątki młodzieży nie chodziły na religie ❗ Dziś na religie chodzą wyjątki i państwo ma za to płacić ❓❗To kościół, kler jest odpowiedzialny za religie,za wiare ❗Biskupi kardynałowie zamiast rozbijać się limuzynami budować sobie pałace niech uczą i płacą za lekcje religi katechetom❗❗Amen ❗

  4. Anka pisze:

    Dzieciom i młodzieży w szkołach rząd PiS porozdawal laptopy ,telefony internet .I teraz się dziwią że młodzież nie chodzi na religię.a poco jak się dokształcają przez internet laptopa tam są ciekawsze wiedzę jak zapespieczyc się aby nie zajść w ciążę,a seks to miłość jak to nazwał pewien ksiądz.Bo to w życiu też potrzebne od pewnego wieku trzeba zobaczyć jak to się odbywa,a nie czekać do 20lat .A katecheta w szustej klasie pyta pacierza albo 10przykazan jak się nie wiedzą co one znaczą.W diecezjach prowadzą księża sekty i mówią że to wiara rzymskokatolicka.Pic z jednego kielicha wino i łamanie się chlebem.dlaczego tego na lekcji religii nie prowadzą .350diecezjach się prowadzi i 35parafiach mąci się w głowach .trzeba się zastanowić do czego Biskupi chcą doprowadzić do zagrody .

  5. Warszawianka pisze:

    Widać, że nie macie pojęcia. Na religię np w Warszawie na Mokotowie chodzi dużo dzieci w szkole podstawowej.Lekcje są bardzo przydatne mojemu dziecku, a jednocześnie dla niego to ulubione zajęcia.Wygodniej dla mnie gdyby były w szkole,nie w parafii, ale wszędzie zaprowadzę moje dziecko,żeby mogło w nich uczestniczyć.

  6. Ewa# pisze:

    Religia w szkołach jest od 1990 r. I była to jedna godzina na 1. lub ostatniej lekcji. Konkordat został podpisany w 1993 r. W Konkordacie nie ma zapisu o liczbie godzin w tygodniu. Jest tam zapisane, że państwo polskie zobowiązuje się zorganizować w przedszkolach i szkołach publicznych lekcje religii zgodnie z wolą zainteresowanych. 2 godziny religii w tygodniu wprowadzono „tylnymi drzwiami” dzięki p. Mazowieckiemu. Poszły za tym akty wykonawcze czyli rozporządzenia MEN. I było jak było np. w gimnazjum w 3- letnim okresie kształcenia było po 4 godziny fizyki, chemii, geografii, biologii a religii było 6 godzin w cyklu.
    I dobrze by było, abyśmy wszyscy czytali i znali to, co nas dotyczy.

  7. Religia precz pisze:

    Na wsi jeśli dziecko by nie chodziło na religię to rodzina jest wykluczona że społeczeństwa a dziecko miałoby wśród kolegów przechlapane dlatego macie az tyle procent A prawda taka że religia w szkole i średnia liczona do ocen to porażka u nas lekcje religii nie mają nic wspólnego z nauką czym jest dobroć miłość człowieczeństwo to zwykły przedmiot gdzie dzieci zakuwają regułki piszą sprawdziany i dostają jedynki niestety dodatkowo cały czas straszone egzaminem do bierzmowania który przecież obleją jak się nie będą uczyć i tak co 2/3tygodnie jest 30pytan do nauczenia niestety księża odkąd dają oceny które jednak wpływają na średnia pokazują jak wiele od nich zależy W szkole średniej napewno dziecka na religię nie pośle ma wystarczająco dużo przedmiotów których musi się uczyć Religia powinna być katecheza gdzie powinno się uczyć młodych ludzi jak być dobrym człowiekiem

  8. Mg pisze:

    Myślę, że lepiej by było gdyby lekcje z religii były lekcjami dodatkowymi i dobrowolnymi
    A co np z podstawami prawa, gdzie uczniowie w sredniej szkole moglibyście dowiedzieć, że za określone zachowania ustawy przewidują określone kary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektorka szkoły, w której miało dochodzić do molestowania, zawieszona

Po apelu wojewody, kuratora i jednoznacznym stanowisku radnych wójt gminy…

5 minuty czytania

03.04.2024

Molestowanie w podstawówce? Kurator i wojewoda chcą zawieszenia dyrektorki. Wójt jej broni

W Szkole Podstawowej w Miłocinie miało dochodzić do molestowania uczniów.…

14 minuty czytania

14.03.2024

Kłopotliwy dyplom z Collegium Humanum. Jedni są dumni, drudzy się wstydzą, inni rezygnują

Krzysztof Cugowski, dyrektorka Opery Lubelskiej, posłowie na Sejm, dwóch członków…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

2 minuty czytania

26.02.2024

Geograf pokieruje kuratorium oświaty. Na początek zmierzy się z molestowaniem w szkole

Zamierza rozhulać skostniałe Kuratorium Oświaty. Tomasz Szabłowski, nauczyciel geografii i…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…

2 minuty czytania

04.01.2024

Teresa Misiuk odchodzi. Nowy Lubelski Kurator Oświaty zostanie wybrany w konkursie

Teresa Misiuk nie jest już Lubelskim Kuratorem Oświaty. Te obowiązki…

3 minuty czytania

28.12.2023

Będzie nowa szkoła specjalna. Teraz dzieci uczą się w trzech miejscach

Jest miejski przetarg na budowę nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej…