Wesprzyj Kontakt

15 minuty czytania  •  22.09.2023

Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend

Udostępnij

Najważniejsze informacje mijającego tygodnia.

Konsultacje ws. zmian w komunikacji miejskiej związanych z otwarciem Dworca Metropolitalnego

Miasto rozpoczyna konsultacje dotyczące zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej po otwarciu Dworca Metropolitalnego. Zapowiedziane zostały daleko idące zmiany, m.in. likwidacja linii nr 1 i 4.

Miasto deklaruje, że celem zmian jest zwiększenie zarówno dostępności jak i częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej w dni powszednie. Zewnętrzna firma opracowała koncepcję nowych rozwiązań i optymalizacji tras komunikacji miejskiej. – Jest to dokument roboczy. Składamy w nim pewną propozycję, jak to widzimy – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Planowane jest m.in. uruchomienie linii przyspieszonych, niektóre linie będą wydłużone, a te najmniej popularne zostaną zlikwidowane.

Proponowane nowe linie to: 27, 301, 302 i 951. Zmienione mają zostać trasy 3, 5, 6, 7, 8, 13, 17, 18, 20, 22, 24, 25, 26, 30, 31, 32, 37, 38, 39, 50, 52, 54, 70, 73, 74, 150, 154, 157, 160, 161 i 950. Co do planów likwidacji, to ten los ma spotkać 1, 4, 11, 21, 904.

Koncepcja optymalizacji oferty przewozowej w komunikacji miejskiej jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin. Konsultacje potrwają do 13 października. Do 13 października opinie będą przyjmowane pod adresem mailowym [email protected], poprzez elektroniczny formularz na stronie ztm.lublin.eu a w tradycyjnej formie uwagi można przesłać na adres Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin.

Planowane są spotkania z mieszkańcami:

2 października (poniedziałek) w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej 7. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Czuby Południowe, Czuby Północne, Rury, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wrotków i Zemborzyce;

3 października (wtorek) w godz. 17.00-19.00, Zespół Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej 50. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Czechów Południowy, Czechów Północny, Konstantynów, Sławin, Sławinek i Szerokie;

4 października (środa) w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. Podzamcze 9. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda i Tatary;

11 października (środa) w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Kunickiego 116. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Abramowice, Bronowice, Dziesiąta, Felin, Głusk, Kośminek, Za Cukrownią;

12 października (czwartek) w godz. 17.00-19.00, s. 2 w ratuszu przy pl. Łokietka 1. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, transmitowane na stronie lublin.eu z tłumaczeniem na polski język migowy.

Nowy układ połączeń ma wejść w życie z początkiem nowego roku.

Źródła:

https://radio.lublin.pl/2023/09/zmiany-w-komunikacji-miejskiej-ruszaja-konsultacje-spoleczne/

IPN: Odnajdziemy wszystkich pogrzebanych na górkach czechowskich

– Nasza praca będzie trwać do czasu aż odnajdziemy wszystkich, których uśmiercono i pogrzebano na górkach czechowskich – zapewnił w Lublinie wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje zespołem poszukiwań miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.

Na górkach czechowskich zostały dotychczas ujawnione szczątki łącznie ponad 40 osób. – Ujawniliśmy trzy masowe mogiły, odnaleźliśmy też silnie rozproszone szczątki ludzkie, dlatego też uznajemy za stosowne kontynuowanie tych prac w rejonie tzw. Mogiły Legionisty – powiedział Szwagrzyk.

Odnalezione szczątki to ofiary niemieckiego terroru. Na miejscu były liczne artefakty. To przede wszystkim guziki formacji mundurowych II RP, Wojska Polskiego, straży pożarnej, formacji paramilitarnej Związek Strzelecki. – Dopiero po przeprowadzonych badaniach będzie można stwierdzić, w jaki sposób zginęły odnalezione osoby – dodał.

IPN nie wykluczył ich upamiętnienia. – Trwa proces identyfikacyjny. Zakładamy, że kolejnym etapem będzie rodzaj upamiętnienia. Od tego jest właśnie IPN, żeby poszukiwać naszych bohaterów, ale też nie dać o nich zapomnieć – mówił na konferencji w Lublinie prezes tej instytucji dr Karol Nawrocki.

– Ile dokładnie osób odnaleźliśmy, okaże się po rekonstrukcji w Katedrze i Zakładzie Medycy Sądowej Uniwersytetu Medycznego. Tam szczątki są badane – dodaje naczelnik oddziałowego biura poszukiwań i identyfikacji IPN w Lublinie, dr Artur Piekarz. Zakładamy, że są to szczątki ofiar więźniów Zamku Lubelskiego zamordowanych w okresie II wojny światowej przez formacje okupanta niemieckiego. górki czechowskie były jednym z miejsc, gdzie dokonywano masowych mordów na więźniach Zamku Lubelskiego.

Na terenie górek może spoczywać od 400 do 500 osób.

Na spotkaniu zjawił się m.in Adam Łukasik, jeden z mieszkańców pobliskiego osiedla, którzy od lat starają się zablokować plany zabudowy części górek czechowskich blokami. Łukasik wręczył bukiet kwiatów Krzysztofowi Szwagrzykowi, zastępcy prezesa IPN, dziękując mu za pomoc i bycie „prawdziwym Polakiem”. Przekonywał też, że zna jeszcze więcej miejsc, gdzie pracownicy IPN mogliby znaleźć ludzkie szczątki. – Było takie powiedzenie w czasach studenckich: „chcesz mieć swoje kości to idź na górki”.

Nazywano mnie kłamcą i bajkopisarzem – zwrócił się Łukasik do obecnego na sali Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta Lublina. – A tam powinien być cmentarz!

Na konferencji IPN był też wicemarszałek województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban, właściciel terenu na górkach czechowskich prezes TBV Wojciech Dzioba, lubelscy historycy, dziennikarze i pracownicy lubelskiego oddziału IPN.

Według ustaleń IPN, na terenie górek czechowskich w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane.

Źródło:

Tosca Pucciniego – pierwszy spektakl w Operze Lubelskiej

W piątek i sobotę pierwszą premierę pokaże nowo powstała Opera Lubelska. Będzie to „Tosca” Giacomo Pucciniego. – Wszystkie bilety zostały sprzedane– chwaliła się dyr. Opery Kamila Lendzion zaznaczając, że zobaczą ją melomani nie tylko z Lublina, ale także m.in. z Ostrowca Świętokrzyskiego i Ciechocinka.

Na scenie zobaczymy 15 solistów i 16 osób z baletu. – Łącznie na scenie sali operowej przy placu Teatralnym 1 będzie 200 osób – zapowiadała dyrektorka Opery, Kamila Lendzion.

Zdaniem Lendzion lubelska „Tosca” to pierwsze tak duże wydarzenie w historii kultury w Lublinie.

W tytułowej roli sopranistka Karina Skrzeszewska, którą lubelscy widzowie znają m.in. z „Traviaty” wystawianej w Teatrze Muzycznym, na bazie którego powstała Opera Lubelska. Jako Scarpia wystąpi Zbigniew Macias, w roli Cavaradossiego – Tadeusz Szlenkier i Paweł Skałuba, a oprócz Maciasa partię Scarpii grać będzie również Mariusz Godlewski. Kierownikiem muzycznym jest Vincent Kozlovsky, a za kostiumy i scenografię odpowiada Anetta Piekarska-Man. Reżyserem jest Tomasz Man.

Źródło:

Budżet Obywatelski: głosowanie od 22 września do 10 października

W piątek (22 września) rozpoczęło się głosowanie w X edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku miasto przewidziało dodatkowe 1,5 miliona złotych na realizację wygranych projektów, łącznie do podziału jest 14 mln zł. Głosować można do 10 października.

Mieszkańcy Lublina będą mogli wybrać spośród 129 projektów: 87 dzielnicowych i 42 ogólnomiejskich. W tej edycji zwiększono maksymalną wartość projektów dzielnicowych do 400 tysięcy złotych, a maksymalna wartość projektów ogólnomiejskich nie zmieniła się i nadal wynosi milion złotych.

Udział w głosowaniu wziąć może każda osoba (niezależnie od wieku) zameldowana w Lublinie lub dopisana do listy osób głosujących w Budżecie Obywatelskim. Głosować można na dwa sposoby, stacjonarnie lub drogą elektroniczną.

Aby zagłosować drogą elektroniczną, należy wejść na stronę lublin.eu i kliknąć w zakładkę dotyczącą Budżetu Obywatelskiego. System poprosi nas o podanie imienia i nazwiska oraz czterech ostatnich cyfr numeru PESEL. Należy wprowadzić numer telefonu lub adres mailowy, na który otrzymamy wygenerowane hasło, umożliwiające głosowanie.

Mieszkańcy decydujący się na głosowanie w sposób tradycyjny, muszą się udać do jednego z punktów wyborczych i oddać swój głos poprzez wrzucenie do urny karty z wybranymi projektami. Głosować można we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także w Biurach Obsługi Mieszkańców znajdujących się przy ulicach: Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12A i Wolskiej 11.

Każdy może oddać swój głos na 2 projekty ogólnomiejskie i na 2 projekty dzielnicowe.

W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego wybrano 41 projektów. Miasto przekonuje, że zrealizowało blisko 90%.

Miasto zapowiada zmiany. Z głosowaniem ruszają konsultacje społeczne regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Za pośrednictwem formularza można zgłaszać pomysły na modyfikację dotychczasowych zasad. Od 2 do 5 października Biuro Partycypacji Społecznej uruchomi dyżur telefoniczny. W godzinach 9.00-15.00 będzie można przekazać swoje propozycje zmian pod numerami telefonu: 81 466 25 60 i 81 466 25 63.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/na-co-lublinianie-wydadza-14-milionow-rusza-glosowanie-w-budzecie-obywatelskim,n,1000330553.html

https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/startuje-glosowanie-w-10-edycji-budzetu-obywatelskiego,102,3627,1.html

Banery wyborcze Magdaleny Filipek-Sobczak (PiS) na cmentarzu na Majdanku

Banery wyborcze Magdaleny Filipek-Sobczak, kandydatki PiS w wyborach do Sejmu z okręgu 6, pojawiły się przy domach pogrzebowych na cmentarzu na Majdanku. Odwiedzający największą lubelską nekropolię nie kryli oburzenia. Filipek-Sobczak tłumaczy, że o banerach nie wiedziała i szybko nakazała ich usunięcie.

Odwiedzający lubelską nekropolię mówili Dziennikowi Wschodniemu, że cmentarz to nie jest miejsce na propagandę polityczną. – Takie coś ma znaczyć drogę na lepszy czas? Gdzie szacunek do zmarłych? Szacunek do wiary? – alarmuje i pyta pan Zbigniew. Lublinianin codziennie odwiedza grób zmarłego przed trzema laty syna. – Jakież wielkie było moje zdziwienie, gdy skręcając z ul. Droga Męczenników Majdanka w ul. Cmentarną, wiodącą do wejścia na cmentarz, zobaczyłem kilka wiszących banerów z uśmiechniętą panią Magdaleną Filipek-Sobczak. Do Sejmu! Choćby po trupach. To oburzające – mówił pan Zbigniew.

Magdalena Filipek-Sobczak wykazała się bardzo szybką reakcją. – Jeśli zaistniała taka sytuacja, to bez mojej wiedzy i zgody. Banery zostaną usunięte. Nigdy nie pozwoliłabym sobie na powieszenie materiałów wyborczych w miejscu pamięci – mówi Magdalena Filipek-Sobczak. Kandydatka do Sejmu natychmiast usunęła bilboardy.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/kampania-wyborcza-przy-cmentarzu,n,1000330549.html

Banery polityków PO nielegalnie na Krakowskim Przedmieściu

Po interwencji konserwatora zabytków banery Platformy Obywatelskiej zniknęły z zabytkowej kamienicy na Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko ratusza. Bilboardy Marty Wcisło, Bożeny Lisowskiej (KO) i baner zapraszający na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim wisiały tam nielegalnie od piątku do poniedziałku.

W piątek na kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 2 znajdującej się naprzeciwko ratusza zawisły dwa banery wyborcze. Pierwszy zachęcał do głosowania na posłankę KO, Martę Wcisło, drugi baner reklamował sobotnie spotkanie Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami Lublina. Prezydent Warszawy był gościem wiecu na placu Łokietka.

Problem w tym, że kamienica na rogu pl. Łokietka i ulicy Królewskiej to obiekt wpisany do rejestru zabytków. Nie można na nim nic wieszać bez zgody konserwatora wojewódzkiego. – Nie wydawaliśmy zgody na powieszenie banerów – powiedział Jawnemu Lublinowi w poniedziałek Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Dariusz Kopciowski miał już przygotowane dokumenty do wysłania do biura Koalicji Obywatelskiej, ale formalna droga jest długotrwała. – Zadzwoniłem do pani poseł Wcisło i poprosiłem o zdjęcie banerów z kamienicy. Już ich tam nie ma – powiedział w poniedziałek konserwator.

Wcisło w piątek tłumaczyła, że z ofertą zawieszenia reklam wyszedł sam właściciel kamienicy. – Mam zgodę właściciela budynku. Tłumaczył, że pozwolenie konserwatora nie jest konieczne, bo nie korzysta on z żadnych ulg konserwatorskich. Gdybym wiedziała, że takie zgody są potrzebne, to bym o nie wystąpiła – tłumaczyła.

W piątek na kamienicy pojawiły się trzy reklamy Bożeny Lisowskiej (KO). – Mam nadzieję, że zostaną zdjęte jeszcze dziś. W innym przypadku uruchomimy procedurę administracyjną – mówił w poniedziałek Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zostały zdjęte.

Na budynkach przy lubelskim deptaku nie można zawieszać reklam bez zgody służb konserwatorskich. Trzeba o nią wystąpić do Miejskiego Konserwatora, albo do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Źródło:

Kandydat Trzeciej Drogi hailował. „Żałuję tego wygłupu”

Redakcja Jawnego Lublina otrzymała zdjęcie, na którym kandydat Trzeciej Drogi do Sejmu z okręgu nr 6 Rafał Maksymowicz wykonuje gest hailowania. – Żałuję tego wygłupu. Dziś bym się tak nie zachował – mówi działacz partii Szymona Hołowni.

Fotografię wykonano w Radzyniu Podlaskim, w czasach gdy Rafał Maksymowicz sympatyzował z subkulturą skinheadów. Maksymowicz potwierdza, że to on jest na zdjęciu: – Zdjęcie pochodzi z okresu, kiedy byłem niepełnoletni, z jakiejś imprezy, miałem może 16-17 lat. Jest mi wstyd, żałuję tego wygłupu, to było idiotyczne, szczeniackie – przekonuje dziś kandydat Polski 2050, zrzucając wszystko na barki młodego wieku.

Zapytany o poglądy polityczne z tamtego okresu, odpowiada: – Nigdy nie należałem do organizacji neofaszystowskich, ani nie sympatyzowałem z ich ideologią. Od wielu lat nie mam żadnego kontaktu z ludźmi ze zdjęcia. Wyjechałem z Radzynia Podlaskiego po osiągnięciu pełnoletności – mówi polityk. Obecnie swoje poglądy ocenia jako „bardziej lewicowe”.

39-letni Maksymowicz (rocznik ’84) jest jedną z głównych postaci ruchu Szymona Hołowni Polska 2050 w naszym województwie. Jest sekretarzem regionu i członkiem zarządu koła nr 6 obejmującego Lublin. W najbliższych wyborach parlamentarnych wystartuje do Sejmu z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga (koalicja PSL i Polska 2050). Przypadło mu siódme miejsce.

Źródło:

Działacz PSL Jakub Stefaniak domaga się zwolnienia dyrektora TVP 3 Lublin Ryszarda Montusiewicza

Kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi, Jakub Stefaniak (PSL) domaga się zwolnienia dyrektora TVP Lublin Ryszarda Montusiewicza. Zarzuca mu brak rzetelności dziennikarskiej.

Jakub Stefaniak przekonuje, że żądanie odwołania Montusiewicza skierował do prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza nie jako polityk i kandydat Trzeciej Drogi (PSL) do Sejmu. – Ale jako były pracownik Telewizji Polskiej. Jako były dziennikarz także ośrodka TVP3 w Lublinie, który tutaj uczył się zawodu od wielu, wielu dobrych dziennikarzy – mówił na konferencji prasowej Stefaniuk.

W piśmie do prezesa TVP polityk załączył wydruki artykułów z lubelskich mediów z ostatnich lat. Materiały są krytyczne wobec TVP Lublin i polityki dyrektora ośrodka. Zarzuca Montusiewiczowi, że nie pozwala ekipom telewizyjnym relacjonować jego konferencji prasowych. – Chciałbym też zaapelować do polityków PiS-u. Wiele nas dzieli, ale myślę, że w tej sprawie znajdziemy porozumienie. Został miesiąc do wyborów. Dla naszego wspólnego dobra wymieńcie go. Wymieńcie go na kogokolwiek. Możecie nawet kozę postawić na tym stanowisku. Gwarantuję wam, że koza będzie miała więcej wspólnego z rzetelnością dziennikarską – przekonuje kandydat Trzeciej Drogi.

Źródło:

Posłanka Marta Wcisło (PO) zakłóciła konferencję posłów Suwerennej Polski

Marta Wcisło, posłanka PO i liderka listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu nr 6, przerwała konferencję prasową wiceministrów Suwerennej Polski: Jana Kanthaka i Janusza Kowalskiego. Spotkanie skończyło się awanturą.

Jan Kanthak we wtorek w Lublinie spotkał się z dziennikarzami w towarzystwie posła z Opolszczyzny i wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Janusza Kowalskiego. Tematem konferencji miało być wsparcie polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego oraz krytyka Polskiego Stronnictwa Ludowego, które zdaniem działaczy Suwerennej Polski działa przeciw interesom rolników.

Konferencję zakłóciła lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło, która zaczęła dopytywać się o sytuację Zakładów Azotowych Puławy. – Gdzie są zyski z Azotów? Wie pan jaka jest strata? Miliard złotych za pierwsze półrocze – grzmiała parlamentarzystka.

– Nie zakrzyczy pani prawdy, spokojnie. To wy jesteście odpowiedzialni za sytuację Azotów Puławy i my próbujemy to naprawić – odpierał w trakcie trwającego kilka minut wzajemnego przekrzykiwania się Kanthak.

Kowalskiemu zaś dała prezent w postaci dziecięcej książeczki z obrazkami „Poznaję świat na wsi”. – Wie pan, jak na pana mówią rolnicy? Janusz „chrum chrum” Kowalski – zwróciła się do wiceministra rolnictwa.

Chwilę po tym, gdy posłanka KO opuściła konferencję, Jan Kanthak dodał: – To jest to, co politycy Platformy Obywatelskiej mają do zaproponowania. Pani Wcisło mówi o Azotach Puławy. Przypomnijmy, że za czasów PO dokonano kilkuset transakcji prywatyzacyjnych o wartości 59 mld zł, w tym wyprzedano akcje Azotów Puławy jednemu z głównych oligarchów rosyjskich.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/awantura-na-konferencji-janusza-kowalskiego-do-akcji-wkroczyla-lubelska-poslanka,n,1000330502.html

Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie wyremontuje ul. 1 Maja

Jest szansa, że w tym roku uda się wyremontować fragment nawierzchni ul. 1 Maja między pl. Bychawskim i ul. Kościelną. Ratusz znalazł firmę, która zrealizuje inwestycję. Za 502 tys. zł zajmie się tym Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. W najbliższych dniach będzie podpisana umowa.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, prace w tym miejscu zmierzałyby już ku końcowi. Miejscy urzędnicy pierwszy przetarg na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy 220-metrowego fragmentu ul. 1 Maja ogłosili na początku kwietnia tego roku. Szacowali wówczas, że roboty ruszą po 1 czerwca. Tak się jednak nie stało, bo jedyny oferent zaproponował kwotę o 225 tys. zł wyższą od tej, jaką na ten cel zarezerwował Ratusz.

Całe zadanie miasto podzieliło więc na dwa odrębne etapy licząc, że ten sposób uda się ograniczyć koszty. W czerwcu wyłoniono firmę, która wykonała remont chodników. Za 289 tys. zł zrobiło to przedsiębiorstwo Anbud z Lublina.

Kilka dni temu rozstrzygnięto postępowanie dotyczące zaprojektowania i wykonania nowej nawierzchni ulicy, pełnienia nadzoru autorskiego i przygotowania oznakowania zgodnego z projektem organizacji ruchu.

Od podpisania umowy Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych będzie miało 100 dni na realizację prac. Roboty będą kosztowały nieco ponad 500 tysięcy złotych. Z budżetu obywatelskiego na ten cel przeznaczonych zostanie 350 tys. zł. Nieco ponad 152 tys. zł miasto dołoży z programu „Plan dla Dzielnic”.

Nowa organizacja ruchu w tym miejscu zakłada zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Inwestycja będzie dopełnieniem przebudowy ul. 1 Maja. Niedawno wyremontowany został odcinek między pl. Bychawskim i pl. Dworcowym. Była to część wielkiego projektu związanego z budową Dworca Metropolitalnego.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ulica-1-maja-wreszcie-doczeka-sie-remontu,n,1000330451.html

Powstanie mobilne boisko przy SP nr 15; pierwsze w Lublinie

Przy Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej na Kośminku ma powstać pierwsze w Lublinie mobilne boisko. Projekt został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego. Otrzymał ponad 1400 głosów.

To realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego, w który zaangażowali się nie tylko uczniowie i cała społeczność szkoły, ale również wielu mieszkańców i mieszkanek Kośminka.

– Mobilne obiekty sportowe z powodzeniem funkcjonują w przestrzeni publicznej w różnych miastach – są to zazwyczaj boiska do piłki nożnej lub lodowiska. Teraz takie rozwiązanie chcemy sprawdzić również u nas. Aktualnie przygotowujemy się do zawarcia umowy z wykonawcą, który dostarczy i zamontuje boisko oraz wykona dodatkowe prace przy szkole – relacjonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Mobilne boisko zostanie zamontowane na istniejącej nawierzchni asfaltowej. Pozwoli na prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych w oparciu o elementy piłki nożnej.

Wyposażenie mobilnego boiska będą stanowiły dwie bramki główne, sześć bocznych bramek oraz bandy z paneli z tworzywa sztucznego, a także piłkochwyty. Nawierzchnię z trawy syntetycznej wykonawca ułoży na gumowym podkładzie amortyzującym. Obie te warstwy będą rozwijane z rolki.

Wykonawca boiska ma także m.in. zamontować nowe oświetlenie i kamery monitoringu.

Źródło: https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/regiony/lublin/newsamp-mobilne-boisko-ma-powstac-przy-jednej-ze-szkol-w-lublinie,nId,7035023

Kamila Lendzion jako dyrektorka Teatru Muzycznego naruszyła dyscyplinę finansów publicznych

Komisja Orzekająca Regionalnej Izby Obrachunkowej uznała, że Kamila Lendzion, jako szefowa Teatru Muzycznego, naruszyła dyscyplinę finansów publicznych. Komisja odstąpiła od wymierzenia kary. Lendzion, obecnie kierująca Operą Lubelską, jeszcze nie wie, czy będzie się odwoływać od tego orzeczenia.

To pokłosie kontroli NIK w tej instytucji – Teatrze Muzycznym, który został przemianowany na Operę Lubelską. Inspektorzy NIK stwierdzili nieterminowe przekazanie dwóch sprawozdań w zakresie operacji finansowych. Dotyczyło to dokumentów za III kwartał zeszłego roku. Jak tłumaczyła wówczas dyr. Lendzion, 11-dniowa zwłoka była spowodowana jej urlopem wypoczynkowym, a później brakiem możliwości złożenia podpisu kwalifikowanego.

Lendzion została zobowiązana do zwrotu na rzecz Skarbu Państwa kosztów postępowania w wysokości 510,49 zł.

Lendzion, pytana o to czy będzie się odwoływała, stwierdziła, że jeszcze nie podjęła decyzji. – Już sam fakt, że odstąpiono od kary upomnienia, świadczy o tym, że to przewinienie było bardzo znikome jeśli chodzi o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, właściwie żadne, bo nie doszło do żadnych problemów dotyczących rozliczania czy wydatkowania pieniędzy – powiedziała.

Źródło:

Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II dostał 50 tys. na nową ekopracownię

Ekopracownia będzie pomagać uczniom w praktycznej nauce przyrody czy chemii. Została sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Szkoła otrzymała własną stację meteorologiczną, a także m.in mikroskop z kamerą.

Dzięki udziałowi w konkursie „Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły” placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 000 zł. Placówka dostała środki pieniężne jako jedna z ponad 40 szkół w województwie.

Ekopracownia będzie służyć uczniom do nauki i rozwoju zainteresowań z zakresu nauk przyrodniczych. – To, co nas bardzo cieszy, to także nasza prywatna stacja meteorologiczna, która stoi przy szkole – mówi nauczycielka geografii Elżbieta Kołodziejska. – W ramach warsztatów będziemy mogli wychodzić na zewnątrz szkoły i odczytywać razem z dziećmi parametry pogody, czyli ile spadło deszczu, jaka jest temperatura, jakie ciśnienie. To nauka poprzez poznawanie. Kiedy się samemu dotknie, sprawdzi od razu łatwiej się zapamiętuje i na dłużej zostaje w głowie.

Dzięki wyposażeniu uczniowie będą mieli możliwość przeprowadzać różnego rodzaju doświadczenia. – Mamy do dyspozycji podłoża mikrobiologiczne, odczynniki chemiczne, a także dwa mikroskopy – mówi nauczyciel biologii Michał Pałys. – Jeden z nich to mikroskop z kamerą, który pozwoli na obróbkę cyfrową obrazu. Uczniowie będą więc mogli ćwiczyć także nowoczesne technologie informacyjne. Drugi to DTX, gdzie możemy położyć liść i obserwować szczegółowo jego struktury.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/otwarcie-ekopracowni-w-zespole-szkol-nr-5-im-jana-pawla-ii-w-lublinie,n,1000330499.html

https://radio.lublin.pl/2023/09/jest-nawet-stacja-meteorologiczna-szkola-z-nowoczesna-ekopracownia/

11,5 miliona złotych na doposażenie oddziału ratunkowego w PSK 4

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 11,5 miliona złotych na doposażenie oddziału ratunkowego.

Na liście sprzętu, który za te środki zostanie zakupiony, znajdą się między innymi: aparaty EKG, defibrylatory, zestawy do prowadzenia hipotermii terapeutycznej, wideolaryngoskop, wózki transportowe i samojezdne, wózki resuscytacyjne, lampy operacyjne, aparaty USG, komputery do badań obrazowych.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs wsparcia dla szpitalnych oddziałów ratunkowych i pracowni diagnostycznych współpracujących z nimi, a w konkursie wzięło udział aż 207 wnioskodawców. Spośród nich wybrano 152 projekty, które otrzymają około 1,5 miliarda złotych na modernizację, przebudowę i doposażenie.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, to największy szpital w województwie lubelskim. Szpital specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z najcięższymi urazami, powstałymi między innymi takimi na skutek wypadków komunikacyjnych czy upadków z dużej wysokości. Szpital mieści się przy ul. Jaczewskiego 8.

Źródło: https://spottedlublin.pl/spsk-4-konkretne-wsparcie-na-modernizacje-przebudowe-i-doposazenie-szpitala-pacjenci-wkrotce-odczuja-poprawe-jakosci-leczenia/#tresc

Ruszają bezpłatne badania wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci

Rusza kolejna edycja programu wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci. Program przeznaczony jest dla uczniów klas drugich szkół podstawowych. Badania potrwają do połowy listopada.

Udział w programie umożliwia dodatkową kontrolę wzroku poza terminami badań bilansowych i sprawdzenie ostrości widzenia, widzenia barw i ustawienia gałek ocznych. Rodzice otrzymają informację o wynikach badań, a w przypadku wykrycia wady wzroku propozycję dalszego postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Aby wziąć udział, wystarczy pisemna zgoda rodzica. Program będzie realizowany szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej przez pielęgniarki szkolne.

Prowadzone nieinwazyjne badania okulistyczne pozwolą na wczesne zdiagnozowanie problemów ze wzrokiem u dzieci i co ważne, wdrożenie odpowiedniego leczenia w okresie, w którym efekty kliniczne są najlepsze.

– Chcemy też zwiększać, wśród rodziców i opiekunów prawnych dzieci oraz kadry pedagogicznej szkół świadomość na temat występowania wad wzroku u dzieci oraz potrzeby ich wczesnego diagnozowania i leczenia – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina.

Lublin prowadzi akcję od 2015 roku. W tym czasie przebadano łącznie ponad 11 tys. uczniów.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-zaglada-uczniom-w-oczy,n,1000330630.html

Zakupiono nowe domki dla kotów wolno żyjących

Miasto kupiło 12 nowych domków dla kotów wolno żyjących, w każdym z nich schronienie znajdzie szóstka zwierząt. To część projektu sfinansowanego z Budżetu Obywatelskiego. Jego koszt wyniósł ok. 200 000 zł.

W Lublinie żyje około 2 tysięcy kotów, które nie mają swoich właścicieli.

Domki stanowią ochronę przed wiatrem, mrozem i deszczem dla kotów, a uchylny dach zapewni odpowiednie przygotowanie legowiska i ułatwi jego czyszczenie.

Miasto przekazało domki zarządcom nieruchomości. Pojawią się na terenach:

  • Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Promyk”,
  • osiedla Ruta (SM Czuby),
  • osiedla Skarpa (SM Czuby),
  • Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich,
  • Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz,
  • osiedla Łąkowa (SM Kolejarz, Wrotków),
  • Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”,
  • Węglin Północny.

Ze schronienia skorzystać mają 72 koty.

Źródło: https://spottedlublin.pl/lublin-zakupiono-domki-dla-kotow-wolno-zyjacych-koty-reguluja-ilosc-gryzoni-w-miescie-sa-dla-nas-wazne-zamieszkaja-w-swoich-m6/#tresc


Przegląd przygotowali: Arkadiusz Plewik, Michał Mularczyk, Kamil Syta

2 odpowiedzi na “Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend”

  1. Żarówa pisze:

    Pomysł na „Podsumowanie Tygodnia” nie jest zły, choć nie do końca mnie przekonuje.
    Cotygodniowe rubryki są wg. mnie za długie. Kwadrans albo 20 minut czytania to stanowczo za długo.
    Widziałbym raczej kilkuzdaniowe podsumowania najważniejszych wydarzeń w tygodniu z odesłaniem do oryginalnego tekstu. Wiem, że wymaga to nieco więcej pracy, ale…
    I może jeszcze z jednym – dwoma zdaniami podsumowującymi, dlaczego zdaniem autorów opisywane wydarzenie jest istotne. Tu akurat można się pokusić o większą ekspresję – dopuszczalną w mediach elektronicznych.
    Jeśli będę miał więcej uwag – być może odnoszących się do konkretnych wpisów – na pewno się tym podzielę.

  2. Małgorzata pisze:

    Jedynym co cieszy w powyższych wiadomościach o „mieście inspiracji” jest fakt zakupu domków dla kotów. Brawo dla osób zaangażowanych w ten projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…