Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  08.03.2024 16:30

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

Udostępnij

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej. Jej odejście było jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Jawny Lublin najlepszym portalem lokalnym w Polsce

Jawny Lublin otrzymał główną nagrodę w kategorii portal lokalny w konkursie Local e-Journalism Award 2023. Drugie miejsce w kategorii news za tekst pt. Kuria Metropolitalna sp. z o.o., czyli wszystkie firmy arcybiskupa Budzika” otrzymała Agnieszka Mazuś – redaktor naczelna Jawnego Lublina. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Google Campus w Warszawie.

Bardzo mocno patrzyliśmy na perspektywę odbiorców tych serwisów, jak jest wypełniana misja społeczna, dziennikarstwo – powiedział Paweł Nowacki (członek jury, konsultant rynku mediów i e-commerce) podczas wręczania nagrody.

Podczas środowej gali Agnieszka Mazuś, redaktorka naczelna naszego serwisu zajęła II miejsce w kategorii news. Została doceniona za artykuł „Kuria Metropolitalna sp. z o.o., czyli wszystkie firmy arcybiskupa Budzika”. Opisała w nim, jak i w co inwestuje Kościół w Lublinie. Okazuje się, że zarabia całkiem spore pieniądze na handlu ziemią, wynajmowaniu powierzchni biurowych i inwestuje w fotowoltaikę.

W kategorii News I miejsce zajął Przemysław Antkiewicz z portalu Limanowa.in, za materiał „Koszmar koszar”.

W kategorii Publicystyka wszystkie nagrody trafiły na Śląsk, a I miejsce zajęła Katarzyna Pachelska, Slazag.pl, za „Deweloperzy osaczają Strefę Kultury w Katowicach. To znaczy: żerują na przestrzeni wybudowanej przez miasto?”.

Na konkurs wpłynęło ponad czterysta zgłoszeń w ośmiu kategoriach.

Jawny Lublin utrzymuje się tylko z dobrowolnych wpłat i darowizn oraz pozyskiwanych grantów. Nie ma na swojej stronie reklam, odmawia politykom i nie bierze pieniędzy od samorządów. W ubiegłym roku opublikował 755 tekstów, codziennie czyta portal tysiące internautów, a ponad 6 tys. obserwuje na Facebooku.

Local e-Journalism Award to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Mediów Lokalnych. W tym roku dziennikarze nadesłali ponad czterysta zgłoszeń w ośmiu kategoriach.

Więcej o naszym sukcesie – w tym miejscu i tutaj.

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska

4 marca zmarła prof. Elżbieta Starosławska, wybitny lekarz i onkolog, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Miała 71 lat.

Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę, 9 marca, archikatedrze lubelskiej. Zostanie pochowana na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Elżbieta Starosławska była szefową największego ośrodka onkologicznego po tej stronie Wisły. COZL kierowała od 2006 r. Wprowadziła lubelską onkologię na najwyższy poziom. Wybudowała praktycznie nowy szpital. W listopadzie 2023 r. COZL został umieszczony na liście 190 placówek z całej Polski spełniających 200 wyśrubowanych standardów akredytacyjnych. 

W 2017 roku została lubelskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej. Z przerwami pełniła tę funkcję również w latach 2002-2015. W 2021 r. była jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie stworzenia kierunku medycznego w strukturach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2022 r. została wyróżniona tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2021 rok w kategorii OSOBA.

W 2016 r. została dyscyplinarnie zwolniona z pracy – urzędnicy marszałka ustalili, że prowadziła badania kliniczne dla firmy, która później wygrywała przetargi na dostawy leków do szpitalnej apteki. Kiedy władzę w regionie przejął PiS(w 2019 r.) prof. Starosławska wróciła na stanowisko, a śledztwo Prokuratury Regionalnej w Lublinie zostało umorzone.

Czytaj więcej >>> tutaj i w tym miejscu.

Marcin Nowak kandydatem Konfederacji na prezydenta Lublina

Kandydatem Komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy na prezydenta Lublina jest Marcin Nowak. Mówiło się o tym już od dawna, a formalnie kandydat został przedstawiony w poniedziałek, 4 marca.

Nie ukrywam, że to najważniejszy dzień mojego samorządowego życia – mówi Nowak.

Od ponad 17 lat jest miejskim radnym Lublina. Jesienią 2023 r. został wykluczony z klubu radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka i stracił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. To była kara za to, że kandydował do Senatu, konkurując o głosy z Jackiem Trelą z Paktu Senackiego, którego popierał Żuk.

Nowak będzie też kandydował do Rady Miasta w okręgu nr 1 (Śródmieście).

Z dumą przyjmuję tę nobilitację. Z dumą przyjmuję tę wyzwanie i chcę merytorycznie dyskutować o Lublinie, żeby upiększać nasze kochane miasto i je zmieniać – tłumaczy.

Na konferencji prasowej kandydat mówił o akademickości Lublina, o poprawieniu funkcjonowania komunikacji publicznej, o zadłużeniu miasta, o ulgach dla mniejszych przedsiębiorców, o budowaniu mieszkań komunalnych, o Strefie Płatnego Parkowania (SPP). – Z całą pewnością w naszym programie będę mówił o weryfikacji SPP. Strefa powinna być dostosowana do lublinian. Lublinianie powinni być beneficjentami tej strefy, a główne obciążenia powinny spoczywać na przyjezdnych – przekonuje.

O fotel prezydenta Nowak będzie rywalizował z rządzącym Lublinem od 13 lat Krzysztofem Żukiem (KWW Krzysztof Żuk), Robertem Derewendą (PiS) i Ryszardem Zajączkowskim (Komitet Lublin Przyszłość i Tradycja).

Więcej na tym temat piszemy tutaj.

Rusza remont kładki nad ul. Filaretów

Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów zostanie rozebrana i następnie zamontowana na nowo. Prace ruszą od poniedziałku (11 marca). Pieszych i kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Roboty przy kładce powinny zakończyć się w połowie września.

Pierwszy etap prac zakłada budowę dróg technologicznych oraz tymczasowego przejścia dla pieszych, które powstanie na poziomie jezdni w odległości około 60 metrów od kładki w kierunku ul. Zana, zaraz za zatoką autobusową.

Planowana jest zmiana organizacji ruchu na ul. Filaretów. Zacznie obowiązywać od poniedziałku od godz. 10. Kierowcy jadący w kierunku ul. Filaretów z ul. Rymwida będą mogli skręcić w prawo w kierunku ul. Zana, nie będzie możliwości skrętu z ul. Rymwida w kierunku ul. Głębokiej. Takie utrudnienia potrwają kilka tygodni, do czasu całkowitego demontażu kładki.

W kolejnym etapie planowane jest przeniesienie przystanku Piastowska 02 w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego.

W ramach inwestycji wymieniona zostanie płyta pomostu kładki z ażurowej na pełną. Pojawi się nowa balustrada. Kontrakt obejmuje też konserwację i zabezpieczenie antykorozyjne stalowej konstrukcji obiektu. Ponadto odwodnienie płyty pomostu wraz z przyłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej oraz uziemienie konstrukcji stalowej kładki.

Prace wykona spółka Primost Serwis z Będzina. Pochłoną ponad 4,1 mln zł.

Więcej o „operacji kładka” w tym miejscu.

Zbigniew Pastuszak prezesem PGE Dystrybucja

Zbigniew Pastuszak, profesor z UMCS, członek Rady Nadzorczej PGE Dystrybucja oddelegowany został do czasowego pełnienia funkcji prezesa zarządu. 

6 marca została powołana nowa Rada Nadzorcza PGE Dystrybucja. Na jej czele stanął dr hab. Grzegorz Koksanowicz z Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS; w skład pięcioosobowej rady  wszedł też prof. Pastuszak, który został oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa.

Zbigniew Pastuszak ma 54 lata. Jest prorektorem ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Piastuje także stanowisko kierownika Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki na Wydziale Ekonomicznym tej uczelni.

Na stanowisku prezesa PGE Dystrybucja zastąpił odwołanego w ub. tygodniu Jarosława Kwaska.

Jednocześnie Rada Nadzorcza PGE Dystrybucja S.A. ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa zarządu spółki oraz czterech wiceprezesów.

PGE Dystrybucja to jeden z największych pracodawców w woj. lubelskim. Zatrudnia ponad 10 tys. osób. Dostarcza energię elektryczną do ok. 5,5 mln klientów. W 2022 r. osiągnęła 6,8 mld zł przychodu netto ze sprzedaży. Siedziba spółki mieści się w Lublinie.

Więcej: tutaj i tutaj.

Przegląd przygotowali: Maksymilian Łuszcz, Arkadiusz Plewik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły