Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  01.07.2022

Przegląd tygodnia. Pracownicy Ratusza żądają podwyżek. Mieszkanka nie ma prawa skarżyć Górek Czechowskich

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 11-17 czerwca 2022 roku.

1200 pracowników Ratusza podpisało list do prezydenta Lublina – żądają podwyżek

1200 pracowników Urzędu Miasta podpisało list w sprawie podwyżek skierowany do prezydenta Krzysztofa Żuka. Chcą wzrostu wynagrodzeń o 1 000 zł. Zdaniem prezydenta Lublina miejska kasa takiej podwyżki nie udźwignie.    

 – Ten tysiąc złotych i tak nie byłby żadną podwyżką, tylko gonieniem inflacji, która zaraz będzie 20-procentowa – tłumaczy w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” jeden z miejskich urzędników, który podpisał się pod żądaniem płacowym skierowanym do prezydenta Krzysztofa Żuka. Razem z nim swój podpis złożyło jeszcze około 1 200 z około 1 600 pracowników Urzędu Miasta.

 – To, że mamy inflację i jest potrzeba utrzymania siły nabywczej, to sprawa oczywista – zaznacza w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Żuk, ale dodaje, że nie ma szans, by dołożyć wszystkim po 1 000 zł do wypłaty. –To jest kwota, której w budżecie Lublina nie ma i nie będzie, to jest jasne. Należy zejść na ziemię.

Z żądaniem większych wynagrodzeń, przynajmniej pozwalających dogonić inflację, mogą wkrótce przyjść do Ratusza kolejne grupy zawodowe. Z miejskiego budżetu żyje obecnie 7 tys. osób.

Na wyższe zarobki liczą też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy w ostatnim tygodniu protestowali przed lubelskim ratuszem.

Prezydent Lublina stwierdza, że nie można podnieść płac w MOPR, nie podnosząc ich w domach pomocy. – Trzeba mówić o wszystkich, którzy realizują te same lub podobne zadania – tłumaczy Żuk.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/1200-pracownikow-urzedu-miasta-podpisalo-list-do-prezydenta-krzysztofa-zuka,n,1000310033.html

Pierwszy prawomocny wyrok w sprawie budowy bloków na Górkach Czechowskich

Zapadł prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie budowy bloków na Górkach Czechowskich. Sąd oddalił skargę kasacyjną Magdaleny Wolanowskiej mieszkającej w okolicy Górek. Kobieta była przeciwko zabudowie tej okolicy. 15 września odbędzie się rozprawa w drugiej sprawie dotyczącej Górek, ze skargi wojewody lubelskiego.

Magdalena Wolanowska zaskarżyła do sądu studium przestrzenne, czyli uchwałę Rady Miasta z lipca 2019 r. Uchwała mówiła m.in. o przeznaczeniu części Górek Czechowskich pod budowę bloków mieszkalnych.

Nie zgadzam się z tym, że moja sytuacja nie zmieni się po uchwaleniu studium – mówiła w trakcie rozprawy mieszkanka Czechowa. Tłumaczyła, że uchwalenie planu zagospodarowania terenu zgodnego z zaskarżonym przez nią studium „drastycznie” pogorszy jej warunki życia.

Kobieta przekonywała, że należy unieważnić całe studium. Twierdziła również, że radni naruszyli prawo rozpatrując w zbiorczym głosowaniu uwagi mieszkańców zgłoszone do projektu. Zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny jak i NSA nie uznały jej argumentów.

Na finał czeka jeszcze jeden sądowy spór o legalność uchwały wyznaczającej na Górkach miejsca pod budowę bloków. Chodzi o sprawę ze skargi złożonej w 2019 r. przez ówczesnego wojewodę Przemysława Czarnka.

W grudniu 2019 r. WSA przyznał rację Czarnkowi i orzekł nieważność części studium. Ten wyrok został uchylony przez NSA, sprawa wróciła na wokandę w Lublinie.

W grudniu zeszłego roku WSA orzekł, że studium narusza prawo, bo przy jego uchwalaniu Ratusz nie dopełnił wymogów dotyczących ochrony środowiska. Również ten wyrok został zaskarżony przez prezydenta Lublina do NSA. Termin rozprawy został wyznaczony na 15 września.

Źródło:https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jest-prawomocny-wyrok-sadu-w-sprawie-gorek-czechowskich,n,1000310139.html

Miejski radny Piotr Breś pełnomocnikiem PiS w okręgu lubelskim

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wybrał Piotra Bresia na pełnomocnika partii w okręgu lubelskim. PiS zmienił swoją strukturę organizacyjną – w naszym województwie będzie 6 pełnomocników okręgowych. Ich pracę nadzorować będzie tzw. „opiekun województwa” – poseł z Radomia Marek Suski.

W całym kraju liczba pełnomocników okręgowych PIS-u zwiększy się z 41 do 94 osób. Wprowadzone ostatnio zmiany to efekt reformy w strukturach organizacyjnych partii rządzącej. Dotychczas były one oparte na okręgach obowiązujących w wyborach do Sejmu. Teraz będą odpowiadały senackim.

Oprócz Bresia pełnomocnikami w województwie lubelskim zostali: poseł Sławomir Skwarek (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki), marszałek województwa Jarosław Stawiarski (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, Łęczyński, świdnicki), poseł Dariusz Stefaniuk (powiaty: bialski, parczewski, radzyński, miasto Biała Podlaska), szef gabinetu ministra Jacka Sasina Ryszard Madziar (powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, miasto Chełm) i poseł Tomasz Zieliński (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, miasto Zamość).

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/polityka/marek-suski-bedzie-opiekunem-wojewodztwa-lubelskiego,n,1000310088.html

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/polityka/oni-maja-pilnowac-porzadku-w-lubelskim-pis-szesciu-nowych-pelnomocnikow,n,1000310089.html

Nieprzedłużone Lubelskie Karty Miejskie straciły ważność z końcem czerwca

Część Lubelskich Kart Miejskich mogła stracić ważność z końcem czerwca, jeśli posiadacze ich nie przedłużyli. Aby tego dokonać, należy udowodnić rozliczanie PIT w Lublinie. Można to zrobić internetowo lub stacjonarnie w biurach obsługi mieszkańców. Posiadacze LKM kupują bilety okresowe komunikacji miejskiej w niższych cenach.

Do potwierdzenia rozliczania podatku w Lublinie wystarczy pierwsza strona zeznania PIT za rok 2021 i „urzędowe poświadczenie odbioru” takiego zeznania – oba można pobrać z rządowego portalu Twój e-PIT. Te same dokumenty muszą złożyć osoby, które po raz pierwszy wyrabiają swoją LKM – w tym przypadku muszą zrobić to osobiście w jednym z biur obsługi mieszkańców (Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a i Wolska 11) lub punktach obsługi ZTM (Nałęczowskiej 14 i Zielonej 5).

Osoby, które chcą przedłużyć ważność swojej karty powinny wejść na stronę lubika.ztm.lublin.eu i wypełnić formularz.

Czas na rozpatrzenie wniosku to 5 dni roboczych od dnia jego złożenia. Informację o przedłużeniu lub nieprzedłużeniu LKM wnioskodawca uzyska w formie odpowiedzi e-mail. Po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku o przedłużenie LKM, identyfikator zostanie niezwłocznie zapisany na indywidualnym koncie użytkownika w systemie LUBIKA, ze wskazaniem końcowego terminu ważności – mówi w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZTM w Lublinie.

Źródło:https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mozna-sie-obudzic-z-reka-w-kasowniku-chodzi-o-5000-osob,n,1000310037.html


Przegląd przygotowali: Adam Szymański, Maksymilian Łuszcz (redagowali)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minuty czytania

29.09.2023

Przegląd tygodnia 23-29.09.2023. W ratuszu chcą większych podwyżek. Motor mistrzem Polski

Pensja minimalna w górę o 642 zł, podwyżka dla urzędnika…

15 minuty czytania

22.09.2023

Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend

Najważniejsze informacje mijającego tygodnia. Konsultacje ws. zmian w komunikacji miejskiej…

18 minuty czytania

15.09.2023

Przegląd tygodnia 9-15.09.2023. Kolejny najtrudniejszy budżet. IPN wróci na górki czechowskie

Założenia budżetu miasta na 2024 rok: rośnie podatek od nieruchomości…

9 minuty czytania

08.09.2023

Przegląd tygodnia 2-8.09.2023. Nowak nie rezygnuje z Senatu. Nie rozpatrzyli petycji – potrącić im z diet

Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w…

16 minuty czytania

01.09.2023

Przegląd tygodnia 26.08-1.09.2023. Niespodzianki na listach PiS. W sobotę Marsz Równości

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło „jedynki” na swoich listach; kontrola CBA…

17 minuty czytania

25.08.2023

Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu

Wojewoda nie ma zastrzeżeń do stadionu żużlowego; kto wystartuje w…

12 minuty czytania

18.08.2023

Przegląd tygodnia 12-18.08.2023. „Nie” dla referendum. Partie pokazują listy kandydatów

Fundacja Wolności i inne organizacje trzeciego sektora przeciw referendum Ponad…

13 minuty czytania

11.08.2023

Przegląd tygodnia 5-11.08.2023. Lekarze żądają podwyżek. Akcja ewakuacja

Podwyżki dla lekarzy, kandydaci do Sejmu i Senatu oraz wielka…