Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  10.05.2022

Przegląd tygodnia: 7,5 mln zł pomocy dla Ukraińców, prąd zbyt drogi dla MPK, ale za to będzie autobus wodorowy

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 30 kwietnia – 6 maja 2022 roku.

Ponad 7,5 mln zł na pomoc dla Ukraińców

Zarząd województwa lubelskiego przyjął dwa projekty dotyczące kolejnych form wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Kursy języka polskiego czy korzystanie z usług psychologów i tłumaczy językowych będzie kosztowało ponad 7,5 mln zł. Unia Europejska dofinansuje pomoc w kwocie 6,5 mln zł.

Realizacja przyjętych projektów ma na celu ułatwić Ukraińcom codzienne funkcjonowanie w naszym regionie. Mają być im zapewniano podstawowe warunki do życia.

Pomoc będzie polegała m.in. na kursach językowych dla prawie 2000 Ukraińców, asyście tłumacza w sprawach urzędowych, wsparciu psychologów i prawników, a także przydzieleniu asystentów dzieciom i osobom starszym.

Uczestnictwo w organizowanych kursach ma zapewnić Ukraińcom podstawową lub zaawansowaną znajomość języka polskiego.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/lubelskie-pomaga-ukrainie-beda-kursy-jezykowe-i-doradztwo-w-codziennych-sprawach/ar/c1-16324303

Lublin chce zorganizować wydarzenia kulturalne w ramach CreArt

Rada Miasta wyraziła zgodę na przystąpienie Lublina do CreArt, czyli kulturalnej sieci europejskich miast średniej wielkości. Tak jak w m.in. Wenecji czy Zagrzebiu, w Lublinie miałyby się odbywać programy artystyczne i seminaria. Projekt kulturalny rozłożony na lata 2023-2026 będzie kosztować miasto 815 tys. zł. Lublin czeka na zgodę i dofinansowanie projektu przez Komisję Europejską.

W ramach CreArt planowany jest program rezydencji artystycznych, czyli wymiany twórców z miast biorących udział w projekcie w celu tworzenia dzieł dla lokalnej społeczności, miejskie seminaria, organizowany corocznie w maju Europejski Miesiąc Kreatywności i program rozwoju artystów do 30. roku życia. Na ulicach miałyby się pojawić nowe prace artystów, bo program przewiduje też street art. W poprzedniej edycji CreArt organizowanego w Lublinie udział wzięło ok. 30 tys. osób.

W sieci kulturalnej CreArt miałoby współpracować dziesięć miast. To Lublin, hiszpańskie Valladoid, dwa miasta z Włoch: Wenecja i Genua, dwa miasta z Francji: Clermont-Ferrand i Rouen, litewskie Kowno, portugalskie Aveiro, chorwacki Zagrzeb oraz Skopje z Macedonii Północnej.

Udziałowi miasta w tym projekcie sprzeciwiali się radni PiS, według których organizacja wydarzeń w ramach CreArt jest zbyt droga.

Czy mamy 815 tys. zł na tego typu sztuki? – zapytał radny Tomasz Pitucha. – Gdybyśmy podzielili to na widownię, to przypuszczam, że rozdawanie każdemu tysiąca złotych do łapki na ulicy to byłaby taka sama sztuka, a może nawet lepsza, bo parę osób ten tysiąc złotych by zobaczyło i coś sobie kupiło.

 – Wielokrotnie zapraszaliśmy do Galerii Labirynt, do innych instytucji kultury. I zazwyczaj, kiedy się tam spotykaliśmy, okazywało się, że one nie są takie straszne, nie są takie trudne. Naprawdę warto tam czasami przyjść i spotkać się ze sztuką, której być może na początku nie rozumiemy, ale która być może pozwoli nam zrozumieć drugiego człowieka – przekonywał Michał Karapuda, dyrektor miejskiego Wydziału Kultury.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/pieniadze-w-bloto-i-tysiac-zlotych-do-lapki-na-ulicy-czyli-kultura-i-sztuka-wedlug-radnych,n,1000307414.html

Oferty dostawy prądu dla MPK przewyższają zaplanowany budżet

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakończył przyjmowanie ofert na dostawy prądu. Każda z trzech zgłoszonych propozycji przewyższa o blisko 50% zakładany na ten cel budżet. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu ofert należy do zarządu MPK.

Przetarg na dostawę prądu dotyczy okresu od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023. Miejska spółka przygotowała w swoim budżecie na ten cel niecałe 14,5 mln zł. Trzech dostawców energii elektrycznej – Orange Energia, Veolia Energy Contracting oraz PGE Obrót – złożyło swoje oferty, a ich wartości wahają się od 21,5 do 21,8 mln zł.

Jak podaje „Dziennik Wschodni”, zamawiana energia ma też zasilać trolejbusy, a w Lublinie trudno sobie wyobrazić, by z dnia na dzień te pojazdy zniknęły z ulic. Jest ich po prostu zbyt dużo, by można było je nagle zastąpić autobusami.

MPK może zdecydować o dołożeniu brakującej sumy pieniędzy lub unieważnić przetarg i rozpisać go na nowo.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/gigantyczna-podwyzka-za-prad-dla-mpk-lublin-spolka-otrzymala-trzy-oferty-kazda-przekracza-zalozony-budzet/

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-porazajaca-podwyzka-cen-pradu-to-dopiero-poczatek-fali,n,1000306256.html

Autobus napędzany wodorem wyjedzie z lubelskiej fabryki

Arthur Bus H2 Zero to pojazd zaprojektowany przez wrocławską firmę Arthur Bus. Jego prototyp powstał w halach po zakładzie Deawoo Motors Polska w Lublinie. Pojazd napędzany wodorem ma 12 metrów długości, a do atmosfery zamiast szkodliwych substancji emituje jedynie parę wodną.

Autobus został zaprezentowany na targach branżowych Bus2Bus w Berlinie. Pojazd to efekt współpracy inżynierów z Polski i Niemiec.

Nad jego koncepcją – na platformie chmurowej – pracował 40-osobowy międzynarodowy zespół jednocześnie w Monachium i w Lublinie – mówi „Dziennikowi Wschodniemu” Rafał Słomka, członek zarządu Arthur Bus.

12-metrowy pojazd to pierwszy egzemplarz autobusu wodorowego, który wyjechał z lubelskiej fabryki. Firma planuje produkcję również wersji o długości 18 metrów. Głównym odbiorcą ekologicznych pojazdów mają być polskie samorządy. Prototyp przechodzi obecnie proces homologacji, czyli badań poprzedzających uzyskanie pozwolenia na użytkowanie autobusu.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/moto/jest-cichy-czysty-i-zdrowy-nowy-autobus-wodorowy-z-lublina,n,1000307240.html

Koszt budowy miejskiego biurowca przy Leszczyńskiego wzrósł o 24%

Koszt budowy 29-metrowego biurowca urzędu miasta przy Leszczyńskiego wzrósł z ok. 84mln zł do 104 mln zł. Zdaniem wykonawcy – firmy Budimex – winny temu jest wzrost cen materiałów budowlanych. Ratusz zastanawia się, czy znajdzie brakujące pieniądze.

Budimex podpisał umowę z miastem na wykonanie inwestycji przy ul. Leszczyńskiego w połowie 2021 roku. Zgodnie z harmonogramem ma ją ukończyć do 30 września 2023 roku. Ale, nie zaczęto jeszcze rozbiórki stojącego w tym miejscu starego biurowca.

 – W tej chwili trwają analizy finansowe i formalno-prawne dotyczące możliwości realizacji zadania wobec zmian zaistniałych na rynku usług budowlanych oraz cen materiałów – powiedziała Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

Według planów sześciopiętrowy budynek przy Leszczyńskiego 20 ma być siedzibą większości wydziałów i biur Urzędu Miasta. Łącznie ma tu pracować 570 osób.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/czarne-chmury-nad-budowa-nowego-biurowca-dla-miejskich-urzednikow-przy-ul-leszczynskiego-lublin-odczuwa-skutki-inwazji-rosji-na/ar/c3-16315463

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-nowy-biurowiec-moze-nie-powstac,n,1000307369.html

Kolejne 200 opasek życia dla seniorów

Do lubelskich seniorów trafi kolejne 200 opasek życia służących do wzywania natychmiastowej pomocy w razie zagrożenia. Seniorzy mogą korzystać z nich bezpłatnie. Po opaskę zgłosić się może każdy lublinianin powyżej 65 lat. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zainteresowane programem mogą się zgłaszać od 9 do 20 maja, w godz, 7:00-15:00 pod numery telefonów: 81 466 55 60; 81 466 55 61; 539 867 635.

Na sfinansowanie programu miasto uzyskało 212 tys. zł.

Opaskę zakłada się na nadgarstek. Posiada ona jeden przycisk umożliwiający wysłanie sygnału SOS i połączenie głosowe z Centrum Teleopieki.

Urządzenie wyposażone jest w miernik tętna, detektor upadku, czujnik reagujący na zdjęcie i założenie opaski, lokalizator GPS, wskaźnik poziomu ładowania baterii oraz krokomierz.

Źródło:

https://www.lublin112.pl/kolejne-opaski-zycia-trafia-do-lubelskich-seniorow-usluga-jest-calkowicie-bezplatna/

Przy dworcu Lublin Północ powstanie parking na 70 aut

W okolicy dworca kolejowego Lublin Północ, przy ul. Gospodarczej powstanie nowy, oświetlony parking na ok. 70 pojazdów. Oferty na realizację projektu złożyły dwie firmy. Koszt budowy ma zamknąć się w 300 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu obywatelskiego.

Parking ma być gotowy jesienią.

Do przetargu zgłosiły się dwie firmy, ale tylko jedna z nich spełnia warunki kosztowe. To druga próba znalezienia inwestora. Wcześniejsze propozycje firm przekraczały możliwości finansowe miasta.

Pomysł budowy parkingu poparli sami mieszkańcy w ramach ósmej edycji budżetu obywatelskiego. 187 osób opowiedziało się za jego powstaniem.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/na-tatarach-bedzie-troche-latwiej-zaparkowac-inwestycja-przy-dworcu-pkp-da-ok-70-miejsc-parkingowych/ar/c3-16319397

Brakuje miejsc w przedszkolu na Węglinie. Miasto szuka nowego lokalu

Z 300 chętnych dzieci tylko 99 znalazło miejsce w przedszkolu przy Berylowej na Węglinie. Od września placówka musi przekazać dwie sale na potrzeby SP nr 58, w budynku której się mieści. Miasto chce wynająć lokal przy Kwarcowej, gdzie znajdzie się miejsce dla 50-100 przedszkolaków.

Powodem przekazania dwóch sal szkole podstawowej jest zwiększająca się od września liczba uczniów. W dzielnicy Węglin Południowy szybko przybywa nowych bloków, co wiąże się ze wzrostem liczby mieszkańców.

Miasto chce sfinalizować negocjacje dotyczące wynajmu lokalu przed początkiem września.

 – Otrzymaliśmy jedną ofertę najmu od osób fizycznych – informuje w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza – dotyczy lokalu o powierzchni 255,38 metrów kwadratowych, mieszczącego się w budynku przy ul. Kwarcowej.

Ratusz zapowiada budowę kolejnej szkoły z przedszkolem dla Węglina Południowego. Pod uwagę brane są tereny obok istniejącej szkoły przy Berylowej oraz przy ul. Jemiołuszki. W obydwu tych miejscach grunty należą do prywatnych właścicieli i dopiero musiałyby być kupione przez miasto.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/lublin-na-weglinie-dramatycznie-brakuje-miejsc-w-przedszkolach-ma-powstac-trzecia-miejska-placowka-czy-to-rozwiaze-problem/ar/c3-16316223

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-miejskie-przedszkole-moze-trafic-na-kwarcowa,n,1000307189.html


Przegląd przygotowali: Paulina Berini, Maksymilian Łuszcz i Adam Szymański
Przegląd zredagował: Adam Szymański.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od…

3 minuty czytania

02.02.2024

Najdrożej w Lublinie? 190 zł opłaty dodatkowej za parkowanie

Zgodnie z zapowiedziami Galeria Gala wprowadziła płatne parkowanie. Cztery pierwsze…

2 minuty czytania

31.01.2024

Od jutra z Dworca Lublin częściej pojedziemy do Warszawy. Wkracza znany przewoźnik

Zamiast ośmiu aż trzydzieści dwa kursy w kierunku Warszawy odbędą…

3 minuty czytania

30.01.2024

Miały być miliony euro na drogi wojewódzkie. Jest kompromitacja i odwołania

Żaden z czterech wniosków samorządu województwa lubelskiego na przebudowę dróg…

2 minuty czytania

24.01.2024

Lublin. Skargę na spóźniony autobus i dziurawą drogę złożysz w jednym miejscu

Na czwartkowej sesji radni mają zdecydować o połączeniu Zarządu Transportu…

5 minuty czytania

24.01.2024

„Skandal i wtopa”. Przetargi ogłoszone, firmy się zgłosiły, tylko milionów na drogi nie ma

Województwo lubelskie starało się o unijne fundusze na inwestycje drogowe.…

4 minuty czytania

21.01.2024

Dworzec Lublin: Po wielkim otwarciu jest szara codzienność. „A gdzie są autobusy?”

Tydzień temu było huczne otwarcie i dziesiątki zdjęć w mediach…

6 minuty czytania

20.01.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza czyli rzeź 236 drzew. Pod chodniki, ścieżki i parkingi

Miasto szuka firmy, która przebuduje 2,3 km ulicy Samsonowicza i…