9 minuty czytania • 08.09.2023 13:50
Przegląd tygodnia 2-8.09.2023. Nowak nie rezygnuje z Senatu. Nie rozpatrzyli petycji – potrącić im z diet
Udostępnij
Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w Senacie. Nowak nie rezygnuje
Krzysztof Żuk i radni jego klubu zaapelowali do swojego klubowego kolegi Marcina Nowaka, aby wycofał się z wyborów do Senatu. Stawiają na Jacka Trelę wystawionego przez Pakt Senacki. Nowak oświadczył, że nie zrezygnuje.
Prezydent i radni jego klubu zaapelowali do Marcina Nowaka, aby wycofał się z wyborów. – Ja, jako Krzysztof Żuk, ale także reprezentujący stowarzyszenie samorządowe Tak dla Polski, oddam głos na kandydata do Senatu, pana mecenasa Jacka Trelę. Pakt Senacki jest tym rozwiązaniem politycznym, które ma poparcie środowisk samorządowych – mówił Żuk na czwartkowej konferencji prasowej zwołanej w przerwie obrad Rady Miasta.
Jacek Trela mówił wprost. – Wierzę w jego dojrzałość polityczną – mówił o Nowaku. – W to, że potrafi swoje własne cele polityczne poświęcić ważniejszej sprawie. Czyli wspólnej sprawie zwycięstwa w drodze do Senatu. Takie postawy są przecież bardzo doceniane – dodał.
Marcin Nowak w piątek na konferencji prasowej oświadczył, że nie ulegnie naciskom i wystartuje w wyborach.
– Po ludzku jest mi po prostu przykro, bo przyjaciele z mojego klubu, którego integralną częścią się czuję, dzień wcześniej, jeszcze we wtorek, w lwiej części deklarowali poparcie mojej kandydatury i że w tegorocznych wyborach oddadzą na mnie głos – mówił dziś Nowak. Jak przyznał, na liście poparcia dla jego kandydatury do Senatu podpisali się wszyscy członkowie klubu prezydenta Żuka, czyli 18 radnych.
– Nie chcę wycofywać się z wyborów na senatora, żeby to nie był wybór przy zielonym stoliku, ale demokratyczny. Okres centralnego planowania dawno się skoczył. To nie Warszawa decyduje, kto ma kandydować w Lublinie, tylko mieszkańcy – oświadczył Nowak.
Źródła:
Pejo na czele listy Konfederacji do Sejmu w okręgu nr 6 (lubelskim)
Konfederacja przedstawiła wszystkich kandydatów z okręgu lubelskiego, którzy wystartują w nadchodzących wyborach do sejmu. Liderem listy jest wicestarosta świdnicki, zięć Janusza Korwin-Mikkego, Bartłomiej Pejo. 3 września dokonano oficjalnej rejestracji listy.
Dwójka na liście, czyli Rafał Mekler, podkreślił siłę kandydatów, jaką mają tworzyć różne środowiska poszczególnych osób. Zaznaczył, iż Konfederacja idzie do Sejmu, by walczyć o sprawy Polaków. Niebawem ma też ruszyć kolejny etap kampanii – mowa o spotkaniach i rozmowach z wyborcami.
Wtórował mu profesor Ryszard Zajączkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znajdujący się na trzecim miejscu listy. Wyjaśniał, że Konfederacja to ugrupowanie, w którym są ludzie pracowici i przedsiębiorczy. Wspomniał także o tym, że czasy rządów PiS-u charakteryzują się pogardą dla praw człowieka.
W lipcu tego roku ukazał się komunikat KUL, w którym poinformowano, że wszczęto postępowania dyscyplinarne dotyczące wypowiedzi prof. Zajączkowskiego na temat „ludobójstwa żydowskiego”.
Pełna lista kandydatów Konfederacji z okręgu nr 6:
1.Bartłomiej Pejo
2.Rafał Mekler
3.Ryszard Zajączkowski
4.Rafał Kulicki
5.Małgorzata Chodkowska
6. Piotr Zduńczyk
7. Agnieszka Kosiorowska
8. Paweł Januszek
9. Hubert Bryda
10. Katarzyna Włodarczyk
11. Edward Okoń
12. Piotr Marek
13. Martyna Utecht
14. Joanna Janiec
15. Ewa Lebioda
16. Sławomir Chmiel
17. Magdalena Szydłowska-Tutaj
18. Ryszard Milewski
19. Maria Dubiel
20. Dorota Wesołek
21. Magdalena Smyk
22. Renata Błonka-Filozof
23. Paweł Sidor
24. Bożenna Dudek
25. Sylwia Barańska
26. Izabela Kupraszewicz
27. Mariusz Widz
28. Aleksandra Wrzesińska
29. Magdalena Zawadzka
30. Rafał Kania.
Radni nie rozpatrzyli petycji, Fundacja Wolności chce potrącenia im diet
Fundacja Wolności złożyła wniosek o potrącenie radnym diet za sierpień, ponieważ nie rozpatrzyli oni jej petycji w określonym przez prawo terminie. Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Pakuły wszystkie terminy zostały dotrzymane.
Petycja została złożona przez Fundację 1 czerwca tego roku. Dopiero 4 września, czyli ponad trzy miesiące później, Fundacja otrzymała informację, że z powodu „postępowania wyjaśniającego” petycja zostanie rozpatrzona dopiero 19 października.
– Rada Miasta Lublin nie wywiązała się z ustawowego obowiązku. Na marginesie dodam, że od dnia złożenia petycji nie zwołano posiedzenia komisji skarg, wniosków i petycji, celem zaopiniowania złożonej petycji, a w porządku obrad sesji Rady zaplanowanej na 7 września również nie ma tematu rozpatrzenia petycji – pisze we wniosku o potrącenie diet radnym prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski.
Fundacja Wolności złożyła wniosek o potrącenie diety wszystkim radnym za sierpień. We wniosku przeczytać można, że: W związku z tym, że radni Rady Miasta w kontekście złożonej petycji, nie wykonali swoich obowiązków – przez 3 miesiące nie rozpatrzyli petycji (nie sprawowali swojej funkcji w tym zakresie), na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego, zwracam się z wnioskiem o potrącenie wszystkim radnym Rady Miasta Lublin części diety za miesiąc sierpień.
Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Pakuły, wszystkie terminy zostały dotrzymane oraz nie ma podstawy prawnej, aby pozbawić radnych diety.
– 30 sierpnia odezwałem się do Fundacji Wolności i wyjaśniłem, że petycja nie została rozpatrzona, bo trwają procedury wyjaśniające – mówi Pakuła.
13 września petycję ocenić ma komisja skarg i wniosków, a rozpatrzona zostanie na sesji 13 października. Petycja dotyczy potrącania diet radnym za posiedzenia komisji i sesje, na których byli nieobecni.
W złożonej petycji mowa o doprecyzowaniu zapisów dot. niestosowania przepisu o zmniejszeniu diety w taki sposób, aby uwzględnić przypadki nieobecności z powodu wykonywania mandatu radnego, a także wyraźne rozróżnienie wysokości diet radnych w zależności od pełnionej funkcji w radzie.
– Brak jasnego określenia obowiązków radnego powoduje, że przepis ten jest nadużywany przez radnych, którzy nie przychodzą na posiedzenia komisji czy sesji, a mimo to otrzymują dietę w całości, przedstawiając usprawiedliwienie swojej nieobecności z powodu wykonywania obowiązków radnego – wskazuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.
Fundacja Wolności złożyła podobne petycje także w Chełmie i Zamościu. W Zamościu radni miejscy głosowali „za”. W Chełmie radni zgodzili się z treścią petycji.
Źródła:
Radni nie zajęli się petycją Fundacji Wolności. Czy stracą dietę? | Kurier Lubelski
Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 30 niewpuszczeni na rozpoczęcie roku szkolnego
Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 przy ul. Nałkowskich nie zostali wpuszczeni na rozpoczęcie roku szkolnego. Przed szkołą zgromadziły się tłumy, dyrekcja decyzję tłumaczy kwestiami bezpieczeństwa.
– Tuż przed rozpoczęciem roku otrzymaliśmy informację, że ze względów bezpieczeństwa uczniów, rodzice mogą przyprowadzić swoje pociechy tylko na teren szkoły, gdzie odbierze je wychowawca i zaprowadzi do poszczególnych sal lekcyjnych. Niestety nie dowiedzieliśmy się już, o jakie względy bezpieczeństwa chodzi, zagrożenie jest terrorystyczne czy epidemiologiczne? – zaalarmował redakcję Kuriera Lubelskiego jeden z rodziców.
Dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty, Jolanta Misiak, tłumaczy, że przepisy oświatowe nie regulują kwestii wchodzenia rodziców na teren szkoły, a decyduje o tym statut placówki. Podkreśla, że do zadań dyrektora szkoły należy zapewnianie uczniom i pracownikom szkoły bezpieczeństwa, zatem przyjęte regulacje powinny uwzględniać także i ten aspekt.
– Rodzice są najważniejszym partnerem szkoły w realizacji jej wychowawczych celów i ograniczanie im możliwości wejścia do szkoły może mieć miejsce jedynie w wyjątkowych, szczególnych okolicznościach – dodaje Misiak.
Boiska szkolne przy Lipowej oddane do użytku. Miały być gotowe w 2022 roku
Dwa nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią przy V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Lipowej zostały oddane do użytku. „Boiska na piątkę” to projekt uczniów, który był sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.
– Długo czekaliśmy na uzyskanie zgody na budowę i wykonanie samej dokumentacji projektowej – wyjaśnia prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Na rynku dzisiaj brakuje firm, mówię o biurach projektowych, które robią to sprawnie, szybko, uzgadniają i uzyskują pozwolenia na budowę. Mamy bardzo złe doświadczenia z biurami projektowymi. Wiele się nie zgłasza albo wycofuje lub żąda bardzo wysokich kwot, a to nie jest adekwatne do tego zakresu zadań.
Przetarg wygrała firma Solid-Sted ze Szczecina z ceną niespełna 1,15 mln zł. To blisko o 400 tys. zł mniej niż zakładał budżet zadania.
Na projekt „Boiska na piątkę” zagłosowało w Budżecie Obywatelskim około 4,5 tysiąca mieszkańców.
Większe boisko przy V LO ma wymiary 40 m x 19,5 m, a mniejsze 28 m x 12 m. Są to wielofunkcyjne boiska przystosowane do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Powstała też zewnętrzna siłownia oraz małe boisko do gry w bule.
Źródła:
Jest wykonawca boisk „na piątkę” – Nowy Tydzień (nowytydzien.pl)
Nowe boiska przy lubelskim liceum. Będzie wygodniej i bezpieczniej [ZDJĘCIA] (radio.lublin.pl)
Cały kompleks Aquaparku Lublin zamknięty do 10 września
Od 4 do 10 września 2023 r. nieczynny będzie cały kompleks AQUA Lublin. Zostaną wykonane prace w natryskowni oraz szatni. W tym czasie zajęcia z AQUA Fitness są odwołane. Na pozostałe wstęp będzie tylko przez Strefę H2O. Od 4 do 29 września trwa coroczna przerwa technologiczna AQUAparku, natomiast od 10 września czynny będzie już basen olimpijski.
„Przypominamy, że od 28.08. do 29.09.2023 r. Saunarium jest również nieczynne” – czytamy na profilu społecznościowym Aqua Lublin.
Dla spragnionych wygrzania się jest możliwość skorzystania z sauny przy natryskach w poniedziałki i środy w godz. 14:00 – 20:00 oraz weekendy w godz. 10:00 – 20:00.
Więcej zieleni na ulicy Sądowej
Na ulicy Sądowej trwają prace brukarskie mające na celu stworzenie miejsca na drzewa i rabaty kwiatowe. Nasadzenia rozpoczną się w październiku.
Poprzez przeniesienie części miejsc parkingowych z chodnika ulicy Sądowej na jezdnię zrobiło się miejsce na zieleń.
Prace brukarskie obejmują usunięcie z części chodnika kostki brukowej. W tym miejscu pojawią się rabaty, a w październiku rozpoczną się nasadzenia. W rabatach swoje miejsce znajdzie 7 lip i ponad 700 sadzonek róż i irgi.
– Nowe rabaty z roślinami to zielone kompresy w miejscach, gdzie do tej pory nie było powierzchni biologicznie czynnej. Proponujemy takie kompozycje drzew i krzewów, które dobrze sobie radzą w warunkach miejskich. W ten sposób realizujemy założenia inicjatywy „Zielone Serce Miasta”, której celem jest stworzenie spójnej sieci terenów zieleni w obszarze przede wszystkim Śródmieścia, czyli zabytkowej i wysoko zurbanizowanej dzielnicy – mówi miejski architekt zieleni Katarzyna Antoń.
Dotychczas podobne prace miały miejsce na ulicy Chopina.
Źródło: Lublin: Był chodnik, będą róże. Przy Sądowej ma być jak przy Chopina – Dziennik Wschodni
Trzeci przetarg na remont kładki nad ulicą Filaretów
Miasto ogłosiło trzeci przetarg na remont kładki nad ulicą Filaretów. Dwa poprzednie zakończyły się niepowodzeniem ze względu na zbyt wysokie koszty. Tym razem na realizację inwestycji przewidziano 3,6 mln złotych, czyli o 1,3 mln złotych więcej niż poprzednio.
Kładka nad ul. Filaretów łączy dwa osiedla mieszkaniowe: Piastowskie i Mickiewicza. O jej remont apelowali okoliczni mieszkańcy dzielnicy Rury. Radna Monika Kwiatkowska złożyła w tej sprawie interpelację.
Miasto w pierwszym przetargu przewidziało na remont kwotę 2,3 mln złotych, jednakże najtańsza z ofert wynosiła 4,25 mln złotych. W drugim przetargu nie zwiększono kwoty realizacji inwestycji i ponownie najtańsza z ofert opiewała na ponad 4 miliony złotych.
– Nie rezygnujemy z przebudowy kładki nad ul. Filaretów. Na realizację tego zadania zabezpieczamy łączną kwotę ok. 3,6 mln zł (z podziałem na lata 2023 i 2024), w tym pozyskane dofinansowanie ze środków rezerwy subwencji ogólnej w wysokości ok. 1,2 mln zł – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.
Źródło: Podejście trzecie do remontu kładki nad ul. Filaretów. Czy tym razem się uda? | Kurier Lubelski
W tym roku rowery miejskie bardziej popularne
Blisko 125 tysięcy razy zostały wypożyczone rowery miejskie od początku sezonu. To więcej niż w całym poprzednim roku, ale znacznie mniej niż w latach 2018-2019.
Lubelski Rower Miejski ruszył 21 marca i do końca sierpnia skorzystano z niego prawie 125 tysięcy razy. Jest to kolejny wzrost liczby wypożyczeń.
W 2021 roku było ich prawie 76,5 tysiąca, w 2022 roku prawie 120 tysięcy. Do końca tegorocznego sezonu pozostało jeszcze 4 miesiące, więc ten wynik będzie większy.
Porozumienie Rowerowe przypomina, że zbliżoną liczbę wypożyczeń system osiągał w samym czerwcu 2019 czy maju 2018. System był wtedy bezpłatny.
Lubelski Rower Miejski ma w swojej flocie 625 rowerów, w tym 15 dla dzieci, rozlokowanych na 129 stacjach. Obecnie LRM jest powiązany z Lubelską Kartą Miejską i systemem LUBIKA.
Źródła:
W sobotę 9 września Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem”
Już po raz siódmy akcja promująca polską literaturę odbędzie się w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Tego dnia cała Polska będzie czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, powieść zaliczaną do klasyki polskiej literatury.
Wybrane fragmenty powieści będą czytać m.in. profesorowie i prorektorzy z UMCS, Uniwersytetu Medycznego. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych egzemplarzy powieści Orzeszkowej, na których złożony zostanie specjalnie przygotowany okolicznościowy stempel UMCS.
W godzinach 10.30-12.30 wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS będzie bezpłatny na hasło „Narodowe Czytanie”. Rozpoczęcie akcji zaplanowane jest na 11:00.
Źródła:
Przegląd przygotowali: Michał Mularczyk, Maksymilian Łuszcz, Kamil Syta
Dodaj komentarz