Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  07.09.2023

Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w Senacie

Udostępnij

Krzysztof Żuk i radni jego klubu apelują do Marcina Nowaka o wycofanie się z wyborów do Senatu. Stawiają za to na Jacka Trelę wystawionego przez Pakt Senacki.

Osoby tego politycznego dramatu to:

Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Nowak nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Kandyduje do Senatu z Lublina z własnego komitetu.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, który w radzie ma większość. Jest także jednym z liderów Platformy Obywatelskiej – jednego z uczestników Paktu Senackiego. To porozumienie opozycyjnych ugrupowań, które postanowiły, że w każdym z senackich okręgów wyborczych wystawią tylko po jednym kandydacie. Aby nie konkurować ze sobą.

Jacek Trela, warszawski prawnik związany luźno z Lublinem, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Kandydat do Senatu z Paktu Senackiego.

Inne postacie dramatu:

Lech Sprawka, wojewoda lubelski, kandydat PiS do Senatu z Lublina.

Mirosław Piotrowski, były eurodeputowany, prawicowy polityk, kandydat do Senatu Konfederacji.

Apel do Nowaka

Prezydent i radni jego klubu właśnie zaapelowali do Marcina Nowaka, aby wycofał się z wyborów. – Ja, jako Krzysztof Żuk, ale także reprezentujący stowarzyszenie samorządowe Tak dla Polski oddam głos na kandydata do Senatu, pana mecenasa Marka Trelę. Pakt Senacki jest tym rozwiązaniem politycznym, który ma poparcie środowisk samorządowych – mówił Żuk na czwartkowej konferencji prasowej zwołanej w przerwie obrad Rady Miasta. Po prawej stronie prezydenta stał Jarosław Pakuła, przewodniczący rady. Po lewej posłanka KO, Marta Wcisło i sam Trela. Za plecami prezydenta karnie prezentowali się radni.

>>>Jacek Trela: Sprawka to miły człowiek, z Żukiem będę współpracował<<<

Brakowało Marcina Nowaka. Przed konferencją otrzymał apel o wycofanie się z wyborów. Powód? Może odebrać część głosów, na które szanse ma Trela. Przez to Pakt Senacki może przegrać. Przez to Marcin Nowak może przegrać. Przez to kandydat PiS może wygrać. Ale czy tak się stanie pokażą dopiero wybory.

Jacek Trela mówił wprost: – Wierzę w jego dojrzałość polityczną – mówił o Nowaku. – W to, że potrafi swoje własne cele polityczne poświęcić ważniejszej sprawie. Czyli wspólnej sprawie zwycięstwa w drodze do Senatu. Takie postawy są przecież bardzo doceniane – dodał.

Trela z Nowakiem się nie spotkał. Nie rozmawiał z nim, ale gdyby do tego doszło powtórzyłby argumenty o odpowiedzialności za Polskę, a Krzysztof Żuk apelował aby Nowak postawił na Pakt Senacki i Trelę.

Historyczna lekcja

Czy wyborcze obawy Żuka i Treli mają uzasadnienie? Polityczne przykłady pokazują, że faktycznie gdy kandydują osoby z podobnych środowisk, to często odbierają sobie głosy. I wygrywa ten trzeci. Wystarczy wspomnieć wybory samorządowe z 2006 roku. Wtedy PO odbiła Lublin z rąk PiS, a było to tak:

Na prezydenta startowało 10 osób. O reelekcję ubiegał się Andrzej Pruszkowski z PiS. Konkurował z Adamem Wasilewskim z PO. Wystartował także prawicowy Zbigniew Wojciechowski z Ruchu Odbudowy Polski. Do tego jeszcze po prawej stronie Andrzej Mańka i Marian Kowalski. To wszystko sprawiło, że prawicowi wyborcy podzielili swoje głosy na kilku kandydatów i żaden nie otrzymał ich tyle, by wejść do drugiej tury wyborów. Znalazł się w niej Wasilewski i Izabella Sierakowska. Wygrał kandydat PO.

Polityk czy prezydent?

O ile to, że prezydent i radni popierają jakiegoś kandydata nie dziwi, o tyle może dziwić apel samorządowców do innego kandydata, aby się wycofał. Nieoficjalnie wiadomo, że pomysł apelu rzucił prezydent i jeszcze we wtorek przedstawił go radnym. Krzysztof Żuk przyznaje, że apel jest autorstwa „Krzysztofa Żuka i radnych”. Prezydent nie posługuje się swoim stanowiskiem.

Poza tym mamy własną ocenę, która wynika z działań wyborczych. Przypomnę, że poszliśmy do wyborów (samorządowych – red.) jako zjednoczona opozycja. Wszystkie ugrupowania polityczne, środowiska samorządowe, również przedstawiciele organizacji samorządowych i rad dzielnic znalazły się w komitecie wyborczym Krzysztofa Żuka – tłumaczy prezydent, który takim ruchem zapewnił sobie większość w radzie. Jednym z kandydatów Żuka był w 2018 r. Marcin Nowak.

Marcin Nowak: Jest mi przykro

Radny – kandydat, Marcin Nowak mówi nam, że oficjalnie skomentuje sprawę w piątek na konferencji prasowej, ale już teraz opisuje, że o apelu dowiedział się przed sesją na posiedzeniu klubu radnych. – Usłyszałem, że oczekiwania pana prezydenta i radnych są takie, żeby zrezygnował. Powiedziano mi, że o godzinie 11 będzie konferencja prasowa, na którą zostałem zaproszony – opowiada Marcin Nowak. I dodaje: – Tak po ludzku, to jest mi przykro, że moi koledzy, z którymi codziennie współpracuję komunikują się ze mną w ten sposób.

Nowak chce także spotkać się Trelą. – Żeby pokazać mu miasto, pokazać jak Lublin jest piękny – tłumaczy.

Marcin Nowak swój start w wyborach oficjalnie ogłosił pod koniec sierpnia (fot. Marcin Nowak Facebook)

Krzysztof Żuk i radni czekają na oficjalną odpowiedź Marcina Nowaka. Czas nie jest określony, ale nie jest długi.

Na zdjęciu: Prezydent Krzysztof Żuk i radni apelują do Marcina Nowaka o wycofanie się z wyborów (fot. sko)

Jedna odpowiedź do “Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w Senacie”

  1. Obywatel pisze:

    Trela to spadochroniarz i tyle w temacie. Zaklinanie rzeczywistości przez Żuka na niewiele się zda, smród przekrętu czuć na odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

23.01.2024

Mariusz Kamiński przymusowo karmiony. Lubelski sąd oceni, czy to słuszna decyzja

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrzy zażalenie dotyczące przymusowego karmienia byłego…

4 minuty czytania

10.01.2024

Koalicja rządowa idzie po kolejne „tłuste koty PiS”. Tym razem w Bogdance i PZU

To jedni z najlepiej opłacanych członków zarządów spółek skarbu państwa.…