Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  30.08.2023

Dziekan ORA agituje: „Zbierajcie podpisy na kandydata opozycji”

Udostępnij

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie Bartosz Przeciechowski zwrócił się do lubelskich adwokatów z apelem o pomoc w zbieraniu podpisów dla kandydata do Senatu tego z senackiego paktu opozycji. Wywołało to głosy oburzenia wśród niektórych członków palestry. Niektórzy mówią wprost, że to jawna agitacja wyborcza, która w samorządzie adwokackim nie powinna mieć miejsca.

– Polecam tę kandydaturę, bo mam przyjemność znać Mecenasa osobiście – tak startującego do Senatu Jacka Trelę (adwokata i byłego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, kandydata opozycji w okręgu Lublin) zachwalał dwa tygodnie temu na swoim profilu w mediach społecznościowych mecenas Bartosz Przeciechowski.

We wtorek poszedł o krok dalej. Jako dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, z oficjalnego maila, wysłał apel do lubelskich adwokatów o pomoc w zbiórce podpisów:

Zwracam się do Państwa w wykonaniu uchwały Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury z 16 czerwca 2023 r., który zobowiązał członków Adwokatury do szerzenia świadomości prawnej w społeczeństwie i informowania obywateli o znaczeniu udziału w wyborach oraz dokonywaniu wyborów zgodnych z wartościami konstytucyjnymi, wartościami europejskimi, prawami i wolnościami osobistymi, poszanowaniem praw mniejszości, pozostaniem Polski w Unii Europejskiej oraz gwarancją rządów prawa i przestrzegania praworządności. (…)

W interesie wszystkich członków Palestry leży uzyskanie w parlamencie odpowiedniej reprezentacji Adwokatury, ze szczególnym podkreśleniem reprezentacji przez osoby pełniące w przeszłości najwyższe funkcje w samorządzie adwokackim.

Mec. Jacek Trela jako prezes NRA doskonale poznał proces legislacyjny i wielokrotnie w jego toku poruszał wiele zagadnień podstawowych dla wykonywania naszego zawodu – czy dotyczyło to dyskusji w komisjach co do rozwiązań w procedurach lub związanych z epidemią, czy też inicjowania działań związanych z koniecznym podwyższeniem stawek za reprezentację m.in. w sprawach z urzędu (co innego opór wobec tych działań ze strony dotychczasowej większości politycznej).

Przede wszystkim jednak mec. Jacek Trela twardo reprezentuje zasadnicze wartości wspomniane w powyższej uchwale Krajowego Zjazdu Adwokatury.

Adwokaci: To uprawianie agitacji wyborczej przez organ samorządu

Części adwokatów nie podoba się, że takie wezwanie zostało wystosowane drogą oficjalną przez organ samorządu adwokackiego. Zarzucają Przeciechowskiemu mieszanie się do polityki.

W poniedziałek dyskusja rozgorzała na grupie dyskusyjnej Adwokatury Polskiej. – Przyznam, że mam z tym duży problem, bo z jednej strony szczerze uważam że ***** *** (i Konfederację), jednak z drugiej strony mam przeświadczenie, że bardzo, bardzo źle się dzieje i tak nie powinno być – skomentował post Przeciechowskiego adw. Bartosz Kwiatkowski.

– A ja głupi myślałem, że adwokatura jest apolityczna i bezpartyjna – napisał inny adwokat.

– Przepraszam, ja w kwestii formalnej. Czy wszyscy adwokaci w Polsce zostali zapisani do PO, czy tylko niektórym się tak wydaje?! – pytał adw. Jacek Figurski.

– Jeżeli napisałby to jako kolega Bartek, to nie ma sprawy, ale jeśli pisze jako Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, to budzi to respekt, autorytet. Czy młodzi adwokaci nie będą zmieszani? – komentuje na gorąco jeden z lubelskich z adwokatów.

Zapytaliśmy dziekana Przeciechowskiego, dlaczego zaangażował się po jednej stronie politycznego wyboru.

– To wynika być może z nieporozumienia. Trzeba odróżnić kwestię apelu o zebranie podpisów, dla adwokata, byłego prezesa NRA, od kwestii zachęcania do głosowania. Moją intencją jest to, byśmy jako adwokatura lubelska wsparli zbieranie podpisów, a ocenę kandydatury pozostawili mieszkańcom Lublina. Nikogo publicznie nie będę namawiał do głosowania na mecenasa Trelę i innych kandydatów, natomiast chciałbym to mocno podkreślić – ten mail i zachęta wynika z tego, co nas adwokatów zobowiązuje, uchwała Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury z czerwca 2023. Osobiście uważam, że reprezentacja w parlamencie osób mających silną pozycje w środowisku adwokackim, jest bardzo ważna dla adwokatury – wyjaśnia Przeciechowski.

– Wydaje mi się, że odbiór był nieco inny, co widać po forach adwokackich mówi adwokat Marcin Taracha. – Powołanie się na uchwałę, jest wybiegiem do uzasadnienia tej agitacji. To potocznie rozumiana agitacja, bo odniesienie się wprost do jednego kandydata a nie ogólnie do udziału w głosowaniu. To adwokat, ale spoza izby lubelskiej. Przedstawiciel organu izby adwokackiej, jakim jest dziekan, powinien ważyć swoje działania, które mogą być odebrane w ten sposób. Znane są większości adwokatów sympatie polityczne Pana dziekana. Póki są przedstawiane prywatnie, jest to jego sprawa. Ale przekładanie ich i wykorzystywanie biura ORA, z którego to zostało wysłane, za pośrednictwem listy mailingowej adwokatów, wykorzystanie danych osobowych adwokatów do prowadzenia agitacji bo w ten sposób to zostało odebrane jest przekroczeniem pewnej granicy, gdzie przedstawiciel organu Izby Adwokackiej, jako dziekan a nie osoba prywatna, działa na rzecz jednego konkretnego kandydata.

Jak interpretować uchwałę Krajowego Zjazdu Adwokatury?

Taracha zwraca uwagę na przywołaną w mailu uchwałę Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury z czerwca 2023.

– Powołanie się na uchwałę w domyśle sugeruje, że każdy inny kandydat nie spełnia wymogów bycia demokratycznym kandydatem. Ten jeden jest demokratyczny, właściwy, a wszyscy inni są źli – mówi mecenas Taracha.

Dziekan zwraca uwagę, że kandydat Jacek Trela spełnia kryteria zapisane w uchwale.

– Niech każdy interpretuje uchwałę jak chce, jednak wskazanie w niej na wartości konstytucyjne, ochronę demokracji, utrzymanie Polski w głównym nurcie europejskiej polityki, prawa i wolności osobiste, gwarancję rządów prawa i przestrzegania praworządności i odniesienie tego do działań poszczególnych ugrupowań i osób, prowadzi do jednoznacznego wniosku, że adwokat Jacek Trela te kryteria spełnia – tłumaczy nam Przeciechowski.

W Lublinie swój start do Senatu ogłosił też inny adwokat – Jan Kokot (Bezpartyjni Samorządowcy). Dlaczego Dziekan ORA prosi o zbiórkę podpisów tylko dla Treli?

– Wielu jest adwokatów, którzy kandydują. To jest inna sytuacja i nieporównywalne, jakiego rodzaju doświadczenie, przygotowanie i pozycję w samorządzie adwokackim ma były prezes NRA – uzasadnia Przeciechowski.

Zdjęcie główne: Ślubowanie adwokackie 2023. Pierwszy z lewej Bartosz Przeciechowski. Przemawia Jacek Trela. Fot. Izba Adwokacka w Lublinie

2 odpowiedzi na “Dziekan ORA agituje: „Zbierajcie podpisy na kandydata opozycji””

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Każdy plebsiak, który zdecyduje się głosować na papugę albo na ekonomistę, strzela sobie dobrowolnie w kolano.

  2. On pisze:

    Uwielbiam takie tłumaczenie, zresztą idealnie się wpisuje w powiedzenie „Jeżeli złapią cię za rękę, mów że to nie twoja ręka”. Kasta zostanie kastą, starzy wyjadacze, często robiący aplikacje jeszcze za komuny, będą się wspierać do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

5 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…