Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  05.01.2023

Jak (i po co) zostać członkiem Rady Dzielnicy? 5 marca wybory

Udostępnij

Po co zostać członkiem rady dzielnicy? Już 5 marca w Lublinie odbędą się wybory do rad dzielnic. Dzielnice to tzw. jednostki pomocnicze miasta. Wybierane w nich rady zajmują się głównie konsultowaniem, doradzaniem i opiniowaniem. Ponadto wskazują, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta (w Lublinie każda rada może zadecydować o 170 tys. zł rocznie).

Zgodnie z zasadą subsydiarności, decyzje o sprawach lokalnych powinny być podejmowane jak najbliżej mieszkańców i z ich udziałem. W tym celu w każdej dzielnicy powołuje się radę, która powinna decydować o sprawach bliskim mieszkańcom danej dzielnicy. Właśnie kończy się kadencja rad wybranych w 2019 roku. Na 5 marca zaplanowano wybory na kadencję 2023-2027.

Czym zajmują się rady dzielnic?

Faktycznie rady dzielnic w Lublinie nie mają żadnych wyłącznych kompetencji. Przypisano im za to cały katalog działań konsultacyjnych i opiniodawczych. I tak, rady dzielnic opiniują:

 • nadanie lub zmianę nazwy ulicom, placom, mostom;
 • zmianę lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej;
 • lokalizacji, likwidacji i łączenia przedszkoli, szkół, miejskich instytucji kultury i sportu;
 • wprowadzenia ograniczeń godzin nocnej sprzedaży alkoholu;
 • zmianę statutu miasta.

Na pocieszenie prezydent przyznał radom dzielnic rezerwę w budżecie miasta, o której przeznaczeniu mogą zadecydować członkowie rady. Każda dzielnica ma do dyspozycji 170 tys. zł na rok. Społecznicy podejmują uchwałę, na co przeznaczyć te środki w danym roku. Najczęściej decydują się spożytkować je na budowę i remonty chodników oraz dróg. Tu dokładnie opisywaliśmy, na co rady dzielnic wydały swoje środki w 2022 roku.

Więcej o kompetencjach i działalności rad dzielnic dowiesz się z informatora, opracowanego przez Fundację Wolności -> kliknij tutaj, aby przejść na stronę z informatorem.

Gdzie i kiedy się zgłosić?

Aby zostać członkiem/członkinią rady dzielnicy, należy zgłosić swoją kandydaturę do Miejskiej Komisji Wyborczej. Zgłoszenie polega na wypełnieniu:

 • zgłoszenia kandydata/kandydatki,
 • oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie,

Należy też zebrać podpisy min. 25 mieszkańców, popierających start w wyborach. Wypełnione formularze należy złożyć do Miejskiej Komisji Wyborczej (będzie urzędować w ratuszu, przy Pl. Łokietka 1). Wzory formularzy zostaną udostępnione przez urząd miasta do 24 stycznia br.

Termin zgłaszania kandydatów do Rad Dzielnic mija 3 lutego br. To dokładnie 30 dni przed dniem głosowania.

Czy łatwo zostać członkiem rady dzielnicy? Mapa dzielnic pokazująca liczbę osób ubiegających się o 1 mandat w wyborach do rad dzielnic w 2019 roku. Średnia dla poszczególnych dzielnic.
Liczba osób ubiegających się o 1 mandat w wyborach do rad dzielnic w 2019 roku. Średnia dla poszczególnych dzielnic.

Diety dla członków rad dzielnic

W 2019 roku rada miasta uchwaliła diety dla członków rad dzielnic. Ich kwota różni się w zależności od zajmowanej funkcji w radzie dzielnicy. I wynosi:

 • Przewodniczący/a Zarządu Dzielnicy – 912 zł,
 • Przewodniczący/a Rady Dzielnicy – 411 zł,
 • Sekretarz Zarządu Dzielnicy – 250 zł,
 • pozostali członkowie/członkinie – 53 zł,

Diety są wypłacane tylko w miesiącach, w których odbyło się posiedzenie rady (dla przewodniczącego rady oraz członków/członkiń rady) lub posiedzenie zarządu (dla przewodniczącego/przewodniczącej zarządu i sekretarza zarządu). Uchwała rady miasta ws diet jest dostępna w miejskim BIPie. W 2022 każda rada dzielnicy obradowała średnio 9 razy.

Czy warto zostać członkiem rady dzielnicy?

Czy zatem warto zostać członkiem rady dzielnicy? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jeśli lubisz decydować i podejmować decyzje, które mają wpływ na życie mieszkańców, to rada dzielnicy nie jest odpowiednim miejscem dla Ciebie. Natomiast jeśli lubisz współpracować, mobilizować mieszkańców, proponować rozwiązania ich problemów, to warto zostać członkiem rady dzielnicy.

Zainteresowanie wyborami takie, jaka władza w radach

Aby zostać członkiem rady dzielnicy, nie trzeba bardzo się wysilać. W 2019 roku aby zostać wybranym/wybraną trzeba było uzyskać śr. 56 głosów, najwięcej na Sławinie (min. 176), a w pięciu dzielnicach (lub ich częściach) głosowania nie było, z uwagi na małą liczbę zgłoszeń. Do wyborów zgłosiło się 608 osób, które ubiegały się o 435 miejsc w radach. Średni wiek kandydatów i kandydatek wyniósł 49 lat. Wśród kandydujących było 236 osób, które ubiegały się o kolejną kadencję (205 z nich zostało ponownie wybranych).

Frekwencja wyborcza w 2019 wyniosła 6,79%. Cztery lata wcześniej wybory cieszyły się większym zainteresowaniem, wówczas głosowało 7,49% uprawnionych mieszkańców.

Poniżej spot, zachęcający do głosowania w wyborach do rad dzielnic:

3 odpowiedzi na “Jak (i po co) zostać członkiem Rady Dzielnicy? 5 marca wybory”

 1. […] Czytaj więcej: Jak (i po co) zostać członkiem Rady Dzielnicy? 5 marca wybory […]

 2. Anna pisze:

  Z raportu majatkowego wynika, ze diety radnych sa znacznie wyzsze….wahaja sie w granicac nawet 50.000 zl rocznie…? Kobieta- radna, ktora nie ma pojecia o ekonomii jest w takowej komisji…i w wielu innych nie zwiazanych z jej kompetencjami..Czy za takie kompetencje i dzialania placa mieszkancy?

 3. Bart pisze:

  Chyba pomylila Pani Radę Miasta i Radę Dzielnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły