Wesprzyj Kontakt

17 minuty czytania  •  25.08.2023

Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu

Udostępnij

Wojewoda nie ma zastrzeżeń do stadionu żużlowego; kto wystartuje w wyborach, a kto nie; Fundacja Wolności chce unieważnienia konkursu na dyrektora filharmonii – najważniejsze informacje mijającego tygodnia.

Nie będzie interwencji wojewody ws. stadionu żużlowego, domagała się tego Fundacja Wolności

Planowany stadion żużlowy w Lublinie ma być wyższy niż wskazania planistyczne, co według Fundacji Wolności powinno być podstawą dla wojewody do zablokowania jego budowy. Wojewoda odrzucił wniosek Fundacji, nie będzie wytaczał procesu sądowego w tej sprawie.

Władze Lublina stadion widzą w dolinie Bystrzycy – na części terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Nowy obiekt, mający kosztować 240-250 mln złotych, ma być „wielofunkcyjnym obiektem sportowo-rekreacyjnym z funkcją stadionu żużlowego”. Tak inwestycję nazywa miasto.

Wysokość budynku jest planowana na 33 metrów. To właśnie wysokość jest jednym z argumentów Fundacji Wolności, która domaga się od wojewody lubelskiego zaskarżenia do sądu strategicznych dla stadionu dokumentów.

FW ocenia, że zapisy planu są niezgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin z 2019 roku. Chodzi dokładnie o wskazane w nadrzędnym dokumencie wskaźniki urbanistyczne oraz zasady ochrony i kształtowania sylwety miasta.

– Studium dopuszcza intensywność zabudowy maksymalnie 1,0, a wysokość zabudowy maksymalnie 18 m. W planie miejscowym wskaźniki te wynoszą 1,4 oraz 33 oraz 41 m! Dodatkowo w planie miejscowym dla obiektów sportowo-rekreacyjnych o charakterze namiotowym dopuszczono maksymalną wysokość zabudowy 22 m, co także jest niezgodne ze studium – argumentuje Fundacja.

W wielkim skrócie: kiedy stanie nowy obiekt, to z ulicy Krochmalnej mieszkańcy Lublina będą widzieli właśnie żużlową arenę, a nie Stare Miasto.

Dodatkowo Fundacja przywołuje raport Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła, że podjęcie przez miasto prac nad zmianą planu zagospodarowania nie było zgodne z ustaleniami studium z 2019 r.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka oficjalnie odpowiedział Fundacji Wolności, że nie zaskarży planistycznych dokumentów do sądu. – W ocenie organu nadzoru te zarzuty nie stanowią podstaw do podjęcia działań nadzorczych – streścił pisemną odpowiedź wojewoda na konferencji prasowej.

Tłumaczył także, że każda uchwała jest przez służby analizowana i zostaje zakwestionowana w przypadku „istotnych” błędów i niezgodności z przepisami. W tym przypadku „istotnych” nie było. – Tu trzeba wyjaśnić, że studium określa parametry dla poszczególnych zabudowań sportowych. I tak dla stadionów to 30 metrów. Hale mają mieć maksymalnie 25 metrów, a inne obiekty 18 metrów. Warto zwrócić uwagę, że trudno stadion sportowy zakwalifikować do hali sportowych lub innych. Jest to obiekt tej samej kategorii, zbliżonej, jak Arena Lublin – tłumaczył wojewoda.

Fundacja Wolności może teraz sama zaskarżyć uchwały do sądu administracyjnego. – Pismo z urzędu otrzymaliśmy minutę przed konferencją prasową. Tym samym trudno tak od razu odnieść nam się do decyzji wojewody – komentuje sprawę Krzysztof Jakubowski, prezes FW.

Do budowy jeszcze daleko, bo przedsięwzięcie nie ma zapewnionego finansowania. Nie ma także dokładnego projektu. Koncepcja wskazuje, że stadion ma być miejscem do organizowania zawodów żużlowych (tor o długości 343 metrów), lekkoatletycznych, meczów piłki ręcznej, a nawet zawodów konnych i koncertów. Na trybunach ma być 18 750 miejsc dla kibiców żużla i niemal 30 tys. dla uczestników koncertów. Planowany jest także czterokondygnacyjny parking na 610 samochodów oraz kolejny na 209 aut pod trybunami i kilkadziesiąt kolejnych miejsc.

Źródło:

Nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej od 4 września

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przedstawił nowy rozkład jazdy na rok szkolny. Będzie obowiązywał od 4 września. W porównaniu do okresu przedwakacyjnego modyfikacji jest niewiele.

– Rozkład jazdy został zaprojektowany na podstawie godzin kursowania obowiązujących do 23 czerwca br., przy czym w dni powszednie zwiększeniu ulegnie liczba kursów linii nr 21, 36 i 55. Natomiast linie nr 54 i 154 ponownie będą kursować również w weekend – informuje Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZTM w Lublinie.

Z Lublina do Świdnika będzie 13 kursów, a w przeciwną stronę – 11. Najwcześniejszy kurs ze Świdnika zaplanowano na godzinę 5.22.

W soboty i dni świąteczne zmieni się komunikacja nad Zalew Zemborzycki. Wybrane kursy linii nr 15 będą dojeżdżały do przystanku Dąbrowa.

Od września zostanie przywrócone kursowanie linii nr 912.

Linie nocne N1, N2 i N3 mają kursować dwa razy w tygodniu. Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę z częstotliwością co 60 minut.

Powstaną nowe przystanki. To Granata 01 i 02 (przy ul. Zemborzyckiej) dla linii nr 38 oraz Gęsia II 01 (przy ul. Jana Pawła II) dla linii nr 12, 14, 26, 45, 46, 85, 150, 161 i N2.

Zmieni się także nazwa przystanku WSSP, przy ul. Choiny 2, który teraz będzie się nazywał Akademia W. Pola.

Źródło:

Jawny Lublin: Czarnek liderem listy PiS w wyborach do Sejmu

Minister edukacji Przemysław Czarnek ma otwierać listę wyborczą PiS do Sejmu w okręgu nr 6 (Lublin). Drugie miejsce na liście ma przypaść szefowi gabinetu politycznego prezesa PiS Michałowi Moskalowi, a trzecie dyrektorce lubelskiego KRUS – Magdalenie Filipek-Sobczak.

Przemysław Czarnek wysoką pozycję na liście ma zawdzięczać wysokiej rozpoznawalności. W 2019 roku zdobył najwięcej głosów w okręgu – 87 tys.

Z szeregowego posła szybko awansował na ministra edukacji i nauki (jest nim od października 2020). Dziś rozpoznawalności i popularności na pewno odmówić mu nie można, co ma zaowocować pierwszym miejscem na liście wyborczej czytamy w artykule Krzysztofa Jakubowskiego na portalu Jawny Lublin.

Michał Moskal nie jest związany z regionem. „Biorące” miejsce na liście dostał dzięki pracy w gabinecie politycznym Jarosława Kaczyńskiego. Od kilku miesięcy w Lublinie są widoczne billboardy z wizerunkiem polityka. – Póki co list nie ma i dopóki nie będzie decyzji kierownictwa partii to nie ma czego komentować – mówi Moskal.

Magdalena Filipek-Sobczak jest radną sejmiku województwa lubelskiego. Mandat objęła po śmierci Zdzisława Podkańskiego. Pod koniec 2022 roku została szefową lubelskiego KRUS.

Po raz kolejny ostatnie (30.) miejsce na liście zajmie Jan Kanthak. To członek partii Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy. Mimo, że cztery lata temu z Lublinem miał niewiele wspólnego, bo pochodzi z Gdańska, w poprzednich wyborach wielkoformatowe bilbordy pomogły mu zdobyć prawie 13 tysięcy głosów i poselski mandat.

31 sierpnia zbierze się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdzi ostateczny kształt list wyborczych we wszystkich okręgach.

Źródło:

Poseł Jakub Kulesza nie wystartuje w wyborach parlamentarnych

Poseł Jakub Kulesza (Wolnościowcy) nie będzie się ponownie ubiegał o mandat poselski. Polityk dostał propozycję startu z pierwszego miejsca w okręgu nr 19 (Warszawa), jednak odmówił. Na decyzję Kuleszy wpłynęły m.in. prorosyjskie wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego.

Kulesza, dzięki temu, że jest posłem, miał zagwarantowaną wysoką pozycję na liście kandydatów do Sejmu. Jednak uchwała Konfederacji gwarantująca posłom start w wyborach została anulowana. Lider Konfederacji Sławomir Mentzen zaproponował, aby Kulesza zrezygnował ze startu w rodzimym okręgu wyborczym (Kulesza jest z Puław) w zamian za „jedynkę” w Warszawie. Kulesza odmówił. – Z politycznego punktu widzenia była to naprawdę bardzo dobra oferta, gdyż przy 5,5% Warszawa wchodziła, a Lublin nie. Dla mnie jednak miejsce startu było sprawą osobistą – wyjaśnił Kulesza.

Poinformował, że propozycja Mentzena wiązała się z groźbą zniknięcia z polityki w razie jej nieprzyjęcia. – To zdecydowało, że bez najmniejszego wahania odmówiłem. Choćby po to, żeby się przekonać, czy nie rzuca gróźb na wiatr. I wiecie co… W ogóle tego nie żałuję. Nie mam mu tego też za złe, a nawet można powiedzieć, że jestem mu trochę wdzięczny, że pomógł mi rozwiązać mój dylemat łączenia pracy zawodowej z zawodową polityką. Tym niemniej nie planowałem poddawać się bez walki – pisze polityk.

Na decyzję Kuleszy wpłynęły także inne czynniki. To prorosyjskie wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego, jednego z liderów Konfederacji i względy finansowe. Kulesza jest informatykiem i ma szanse na rynku pracy zarabiać dobrze. Tymczasem w Sejmie został finansowo ukarany za brak maseczki w czasie pandemii COVID-19. Kosztowało to go 70 tys. złotych.

Kulesza planuje wrócić do branży IT. Nie planuje zakończenia działalności politycznej. – Przez pewien czas muszę popracować nad swoją niezależnością polityczną poprzez zwiększenie niezależności zawodowej, finansowej i rodzinnej. Poza tym żeby móc dobrze służyć w sektorze publicznym, nie można utracić kontaktu z sektorem prywatnym. Wracam więc ze swoją aktywnością zawodową do sektora prywatnego – ogłasza Kulesza.

Przez dwie kadencje nie musiałem być partyjnym wyrobnikiem od ślepego wciskania przycisków i od ściskania rąk wyborcom na dożynkach. Nie zrozumcie mnie źle – na dożynki chętnie jeździłem, ale bez garnituru, incognito, prywatnie, by spędzić czas z rodziną. W polityce mogłem zaś robić co tylko chciałem. Mogłem głosować, jak uważałem za słuszne. Mogłem bez ograniczeń z mównicy sejmowej i w mediach, do których miałem dostęp prezentować postulaty, w które szczerze wierzę – czytamy w oświadczeniu Kuleszy.

Poseł z Puław uzyskał mandat w okręgu nr 6 z list Pawła Kukiza w 2015 roku. Kukiz z czasem stracił poparcie, a z jego klubu odchodzili kolejni parlamentarzyści. W 2018 Kulesza opuścił Pawła Kukiza na rzecz partii Wolność. W 2019 roku znów został posłem, tym razem z list Konfederacji.

– Dziękuję wszystkim 15 058 wyborcom z 2015 roku i 24 406 wyborcom z 2019 r. Nie będziecie mogli oddać na mnie głosu w 2023 r., ale widocznie nie był mi pisany ponowny start we własnym okręgu – napisał Kulesza.

Całe oświadczenie: https://twitter.com/Kulesza_pl/status/1693916680529883205?ref_src=twsrc%5Etfw

Źródło:

Oficjalnie: Mirosław Piotrowski kandydatem Konfederacji w wyborach do Senatu

Profesor Mirosław Piotrowski, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, został oficjalnie zaprezentowany jako kandydat Konfederacji do Senatu z okręgu wyborczego nr 16 obejmującego miasto Lublin.

Były europoseł przystąpił do partii Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna, która wchodzi w skład Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Skupił się m.in. na problemach edukacji. – Chcemy wprowadzić bon edukacyjny. Nie może być tak, że jakiś minister edukacji czy inny partyjny aktywista będzie wprowadzał swoje fanaberie do szkół. Musi to być bon, za którym idą pieniądze i to ludzie, czyli rodzice, będą decydować, do jakiej szkoły poślą swoje dziecko i jak będzie tam nauczane – tłumaczy Piotrowski.

Mirosław Piotrowski jest byłym europarlamentarzystą. W pierwszej swojej kadencji reprezentował Ligę Polskich Rodzin, a w 2009 roku był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. W 2020 roku startował w wyborach na urząd prezydenta RP.

W Lublinie o mandat senatora powalczą również m.in Lech Sprawka (PiS), Jacek Trela (Pakt Senacki) i Marcin Nowak (niezależny).

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/08/miroslaw-piotrowski-kandydatem-konfederacji-do-senatu-zdjecia/

Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Nowaka zarejestrowany przez PKW

Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Nowaka został oficjalnie zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą. Wiceprzewodniczący Rady Miasta wystartuje jako bezpartyjny kandydat w wyborach do Senatu z Lublina (okręg nr 16).

Radny miejski Marcin Nowak zebrał 1000 podpisów wymaganych do zarejestrowania komitetu. Do 31 sierpnia ma czas na zebranie kolejnych 2000 podpisów poparcia, aby wystartować w wyborach do Senatu.

Nowak podkreśla, że dzięki swojej działalności jest rozpoznawalny w Lublinie. – Ja startuję jako kandydat, który wyłącznie identyfikuje się z mieszkańcami Lublina, który ma imię i nazwisko związane z komitetem – mówi.

W Senacie chce reprezentować interesy Lublina. – Działalność parlamentarna to nie tylko legislacja. Ja nie lubię tego słowa, ale użyję go – to jest lobbowanie na rzecz miasta. Lublin oczekuje od swojego reprezentanta, że będzie ściągał środki pieniężne na realizację zadań, wspierał samorząd, ja w samorządzie aktywnie działam od 17 lat – tłumaczy Marcin Nowak.

Nowak jest członkiem klubu radnych Krzysztofa Żuka – przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Lublinie. Wobec tego, nie brakuje głosów, że wiceprzewodniczący rady miasta odbierze część elektoratu Jackowi Treli.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/08/komitet-wyborczy-wyborcow-marcina-nowaka-oficjalnie-zarejestrowany-przez-pkw/

Iluminacje w centrum miasta i napis „I Love Lublin” przejdą renowację. Koszt: prawie 365 tysięcy złotych

Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację iluminacji w centrum miasta i odnowienie napisu „I Love Lublin”. Wykonawca ma czas do 24 listopada, koszt wyniesie prawie 365 tysięcy złotych.

– Zakres zamówienia obejmie odbiór, demontaż, czyszczenie, lakierowanie i wymianę wszystkich komponentów składających się na poszczególne elementy iluminacji, włącznie z napisem „I love Lublin”, co zapewni jej gruntowne odświeżenie po wielu sezonach użytkowania – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Jest to pierwsza tego typu kompleksowa renowacja tych ozdób. Wykonawcą będzie firma Multidekor z Piastowa.

Zadanie podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy 40 iluminacji, do których należą m.in.: iluminacja „anielskie skrzydła”, „wielki prezent”, „ramka fotograficzna” czy choinka, która w okresie świątecznym zastępuje serce w napisie „I Love Lublin”.

Drugi etap prac, który rozpocząć ma się po 2 listopada, obejmować ma napis „I Love Lublin”, który w tym celu zostanie zdemontowany z placu Litewskiego. Napis wraz ze wszystkimi odnowionymi iluminacjami wróci na swoje miejsce na początku grudnia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-charakterystyczny-napis-zniknie-z-centrum-miasta,n,1000329220.html

Ruszyła budowa nowego osiedla u zbiegu ulic Krochmalnej i Cukrowniczej

Rozpoczęła się budowa trzech bloków u zbiegu ulic Krochmalnej i Cukrowniczej w dzielnicy Za Cukrownią. Będzie tam 388 mieszkań oraz ponad 20 lokali usługowych na parterach budynków.

Osiedle zaprojektowało biuro znanego, lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha.

– Była to dzielnica przemysłowa, składowa, w związku z tym po procesie zanikania obiektów produkcyjnych w Lublinie, był to teren dosyć zaniedbany – mówi Bolesław Stelmach (jego autorstwa jest m.in. budynek CSK). – Budowa dworca metropolitalnego spowodowała bardzo znaczy wzrost potencjału.

Lokale będą atrakcyjne głównie dla firm, które zajmują się komercyjnym wynajmem mieszkań. To nowa forma budownictwa, dopiero raczkująca w Lublinie.

W pierwszym etapie inwestor przewidział budowę dwóch z trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych z usługami na parterze, garażem podziemnym, infrastrukturą techniczną, oświetleniem, dojazdami do garażu podziemnego i miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Powstaną miejsca do rekreacji i plac zabaw.

Później powstanie trzeci budynek wielorodzinny.

Większość mieszkań będą stanowiły lokale 2-pokojowe i 3-pokojowe, ale nie zabraknie kawalerek oraz lokali 4-pokojowych. Łączna powierzchnia lokali to ponad 21 tys. mkw. Przewidziano ponad 400 miejsc postojowych w garażu podziemnym.

Budynki o prostej bryle będą mieć od 5 do 7 pięter, co spowoduje, że inwestycja znacząco wpłynie na otoczenie wokół dworca metropolitalnego i Areny Lublin, zmieniając poprzemysłowy charakter tej okolicy.

Termin oddania do użytku bloków przy ul. Krochmalnej zaplanowano na koniec 2025 roku.

Źródło:

Planowany remont ulicy Zorza w dzielnicy Głusk

Ulica Zorza w Lublinie zostanie wyremontowana. Chodzi o ponad kilometrowy odcinek trasy od Głuskiej do granic miasta. Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na jej rozbudowę.

O drogę od dawna upominali się mieszkańcy – Był to też główny temat podczas rozmów i spotkań z mieszkańcami i mieszkankami w ramach projektu „Plan dla Dzielnic” – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk i podkreśla, że inwestycja ma na celu usprawnienie warunków ruchu kołowego, rowerowego i pieszego poprzez budowę nowej nawierzchni jezdni, zatok autobusowych oraz chodników i ścieżki rowerowej na całej długości ulicy.

Kompleksowej rozbudowie poddany zostanie odcinek o długości ok. 1170 m, od skrzyżowania z ul. Głuską do granicy miasta.

Obecny pas drogowy będzie poszerzony. Powstanie ulica jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu, każdy o szerokości 3,5 m. Do tego, na całej długości obustronne chodniki z kostki betonowej. Wzdłuż północnej krawędzi jezdni powstanie dwukierunkowa bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2 m.

Powstaną trzy zatoki autobusowe, zostanie wykonany nowy kanał deszczowy. Wybudowane zostanie również nowe oświetlenie uliczne oraz zdemontowana istniejąca napowietrzna sieć oświetlenia.

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 6 września. Wykonawca będzie miał 22 miesiące na realizację inwestycji od daty podpisania umowy.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mieszkancy-czekali-na-to-od-lat-w-koncu-jest-konkret,n,1000329184.html

Fundacja Wolności wnioskuje o unieważnienie konkursu na dyrektora Filharmonii Lubelskiej

Fundacja Wolności wystąpiła do Zarządu Województwa Lubelskiego o unieważnienie postępowania konkursowego na dyrektora Filharmonii Lubelskiej. W uzasadnieniu powołuje się na konflikt interesów między członkami komisji konkursowej a jednym z kandydatów.

To reakcja na artykuł „Kuriera Lubelskiego”, w którym podano, że dwóch członków komisji konkursowej może pozostawać w „stosunku prawnym lub faktycznym” z jednym z kandydatów na dyrektora.

Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności napisał do zarządu województwa, że jednym z kandydatów na dyrektora – według ustaleń „Kuriera” – jest prezes stowarzyszenia Lubelska Akademia Muzyki Dawnej (LAMD) i dyrygent orkiestry LAMD dr Dominik Mielko. – Jednocześnie dwóch członków komisji konkursowej powołanej do wyboru dyrektora Filharmonii Lubelskiej, Maciej Rysak i Aleksander Resiak, jest członkami orkiestry kierowanej przez Mielko – podał Jakubowski.

Powołując się na ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Jakubowski stwierdził, że „członkiem komisji konkursowej nie może być osoba, która pozostaje w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to powodować uzasadnione wątpliwości, co do jej obiektywizmu lub bezstronności”. – W takim przypadku, po zapoznaniu się z ofertami, powinna złożyć organizatorowi oświadczenie w tej sprawie, a organizator ma obowiązek wyznaczyć w jej miejsce nową osobę – napisał.

Jakubowski domaga się unieważnienia procedury i powołania komisji w składzie zgodnym z przepisami prawa.

„Kurier Lubelski” ustalił, że do konkursu na dyrektora filharmonii zgłosili się m.in. były dyrektor FL Wojciech Rodek, obecna dyrektor FL Zuzanna Dziedzic, a także nauczyciel akademicki UMCS, prezes LAMD i zastępca kierownika działu artystycznego FL Dominik Mielko.

Konkurs wygrał Dominik Mielko, który otrzymał 8 głosów od 9-osobowej komisji konkursowej i wszystko wskazuje na to, że to on zostanie nowym dyrektorem Filharmonii Lubelskiej.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/koledzy-z-orkiestry-zaglosowali-na-swojego-dyrygenta-znamy-nowego-dyrektora-filharmonii-lubelskiej/ar/c1-17828705

Dwa kolejne segmenty kolumbarium na cmentarzu na Majdanku

Na cmentarzu na Majdanku w Lublinie powstaną dwa kolejne segmenty kolumbarium, liczące łącznie 864 wnęki na urny. Obecnie są tam dwa segmenty na niespełna 300 wnęk.

– W związku z tym, że pochówki urnowe stają się coraz bardziej powszechne, przygotowujemy się do budowy kolejnych dwóch segmentów kolumbariów. Rozstrzygnęliśmy już przetarg i zawieramy umowę z wykonawcą – przekazał Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

Nowe nisze powstaną w ciągu 18 miesięcy i będą kosztowały ponad 2 miliony złotych. Koszt udostępnienia niszy urnowej w kolumbarium wynosi 4 tys. zł.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/08/lublin-rozbudowa-kolumbarium-na-cmentarzu-na-majdanku/amp/

Politechnika Lubelska w prestiżowym rankingu

Politechnika Lubelska została sklasyfikowana w przedziale miejsc 1201-1400 prestiżowego rankingu QS World University Rankings 2024. Jest jedyną uczelnią z regionu, która została uwzględniona w tym rankingu.

Stąd uznajemy to za sukces – komentuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

W zestawieniu znajdziemy jeszcze 22 polskie uczelnie. W sumie do rankingu zgłosiły się 2963 instytucje naukowo-badawcze z całego świata, a sklasyfikowano 1500 uczelni ze 104 krajów.

QS World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie. Wyniki opierają się na analizie 17,5 mln artykułów naukowych i opiniach ponad 240 tys. wykładowców uniwersyteckich i pracodawców – wyjaśnia Czajkowska-Deneka.

Uczelnie analizowane były na podstawie prowadzonych badań i odkryć czy umiędzynarodowienia.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą.

Źródło: https://www.eska.pl/lublin/sukces-politechniki-lubelskiej-uczelnia-znalazla-sie-na-liscie-prestizowego-rankingu-aa-4sTg-K7Wa-4oSE.html

W przyszłym sezonie letnim nowe połączenie z Portu Lotniczego Lublin – na Kretę

W sezonie letnim 2024 roku do siatki połączeń Portu Lotniczego Lublin dołączy grecka wyspa Kreta. Loty do Heraklionu będą odbywały się w każdą środę.

Heraklion, stolica Krety, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Grecji. – Cieszymy się, że udało nam się wypracować atrakcyjną ofertę dla mieszkańców naszego regionu i ten nowy kierunek dołącza do naszej siatki połączeń wakacyjnych – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

W tym roku na wakacje z Lublina można było polecieć na inną grecką wyspę – Rodos.

Lipiec był najlepszym miesiącem w całej ponad dziesięcioletniej historii Portu Lotniczego Lublin. Obsłużono 48 498 pasażerów.

Źródło: https://www.waszaturystyka.pl/grecos-wprowadza-na-lato-2024-nowe-polaczenie-z-lublina-do-heraklionu/

„Po prostu Fajne Miejsce” – wkrótce otwarcie nowej przestrzeni dla młodzieży

Warsztaty radzenia sobie ze stresem wśród innych propozycji oferuje Fundacja Piąte Medium i Stowarzyszenie BONA FIDES w nowym klubie dla młodzieży przy ul. Jana Sawy pod nazwą „Po prostu Fajne Miejsce”. Otwarcie 1 września.

1 września przewidziano wernisaż wystawy Marcina Redkowiaka „Próba przed zaśnięciem”, a także warsztaty z tworzenia mydła i roślinnych obrazów z gipsu ceramicznego.

Następnego dnia przewidziano warsztaty radzenia sobie ze stresem, robienia gofrów oraz warsztat z tworzenia kokedam, czyli kompozycji kwiatowych z wykorzystaniem japońskiej techniki uprawy roślin w kulach z podłoża/ziemi okrytej mchem.

To już trzecie tego typu miejsce. Pierwszym jest „Hej” na ulicy Peowiaków otwarte 7 października 2022 roku, a drugim „ReWir” na Felinie przy ulicy Królowej Bony 8. Kluby te powstały dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Szczegóły i zapisy: https://www.facebook.com/poprostufajnemiejsce.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/po-prostu-fajne-miejsce-otwiera-sie-dla-mlodych-w-lublinie/ar/c11-17822097

Pozostałości średniowiecznej wieży w kościele Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej

Pozostałości średniowiecznej wieży odnaleźli archeolodzy w kościele Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernandyńskiej. Odkrycia dokonano w zakrystii.

Znalezisko to wynik prac konserwatorskich i robót budowlanych. – Zgodnie z planami termoizolacji obiektu, miała być tam położona posadzka oraz ogrzewanie. Dzięki temu, że została zdjęta stara posadzka, dokonaliśmy odkrycia – tłumaczy ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz parafii.

Badania wykazały, że odkryta budowla jest starsza niż wschodnie skrzydło klasztorne i prezbiterium kościoła, powstała w połowie XV wieku.

Znalezisko wnosi nowe informacje do historii Lublina. – Bernardyni pojawili się w mieście około 1460 roku. Grunty pod budowę kościoła i klasztoru otrzymali od mieszczan lubelskich. W zapisach, które są dostępne w różnych miejscach, nie ma jednak mowy o tym, by na miejscu odkrycia znajdowała się jakakolwiek zabudowa – zauważa Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Należy przyjąć, że budowla stała tu wcześniej. – Przypuszczamy, że mogła powstać przed wzniesieniem murów obronnych miasta, czyli w połowie XV wieku – zaznacza Kopciowski.

Odkrycie ma być w przyszłości prezentowane odwiedzającym.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-pod-posadzka-znalezisko-ze-sredniowiecza,n,1000329277.html

Radny Marcin Nowak chciał sygnalizacji świetlnej przy Bramie Krakowskiej. Miasto odmówiło

Radny i kandydat na senatora Marcin Nowak złożył do prezydenta miasta interpelację, w której domagał się zainstalowania sygnalizacji świetlnej na przejściu łączącym deptak ze Starym Miastem przy Bramie Krakowskiej. Władze miejskie odrzuciły wniosek.

Obecnie ruch w tym miejscu jest wstrzymany w weekendy. Radny Marcin Nowak apelował o ponowne przemyślenie wprowadzonych zmian. Zwracał uwagę, że zakaz ruchu koło Bramy Krakowskiej przeszkadza nie tylko kierowcom.

Moja uwaga związana jest z licznymi interwencjami osób zamieszkujących i funkcjonujących w obszarze objętym zmianami, które uskarżają się na utrudnienia i chaos komunikacyjny. Dodatkowo przedsiębiorcy (szczególnie prowadzący działalność na ulicy Wyszyńskiego) uważają, że radykalne zmniejszenie liczby klientów w soboty związane jest właśnie z wprowadzonymi zmianami – przekonuje Nowak.

Radny proponował, by miasto zastanowiło się nad postawieniem sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych koło Bramy Krakowskiej. Sugerował także przeprowadzacza. Takie osoby pracują przy szkołach, ale Nowak poszedł krok dalej i proponował, żeby przeprowadzacz miał na sobie historyczny strój. Tak, aby współgrało to ze „staromiejskim obszarem”.

Zmian zaproponowanych przez Nowaka nie będzie. Sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki wyjaśnia, że ograniczenia obowiązują tylko na wakacje – do 27 sierpnia. Nie ma zatem potrzeby ich modyfikowania. – Podniesiony przez Pana pomysł budowy sygnalizacji świetlnej jest pomysłem nie do końca realnym oraz właściwym rozwiązaniem. Z konserwatorskiego punktu widzenia nie ma możliwości sytuowania sygnalizacji świetlnej we wskazanym miejscu. Próba ustawienia tymczasowej sygnalizacji świetlnej zakończyła się niepowodzeniem. Regulacja ruchu na przejściu dla pieszych przez funkcjonariuszy policji również nie dała oczekiwanego efektu – odpisał Wojewódzki.

Źródło:

Odnowiony nagrobek rodziny Jana Mincla – kupca z „Lalki” Bolesława Prusa

Zakończyły się prace konserwatorskie przy nagrobku rodziny Minclów w części rzymskokatolickiej cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie. Jan Mincel to pierwowzór kupca z powieści „Lalka” Bolesława Prusa.

Mincel od 1819 roku należał do Zgromadzenia Kupców miasta Lublina. Jego firma była jedną z najbardziej znanych w mieście. Uchodził za jednego z najzamożniejszych obywateli Lublina.

Prace przeprowadzono dzięki wsparciu Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lublinie.

Zdjęcia nagrobka są do obejrzenia na stronie: https://radio.lublin.pl/2023/08/grob-rodzinny-bohatera-lalki-odnowiony-zdjecia/amp/

W Centrum Spotkania Kultur trwa festiwal gier planszowych Boardmania

Konwent poświęcony grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym Boardmania w Centrum Spotkania Kultur potrwa do 31 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.

To prawdziwa gratka dla tych, którzy jako pasjonaci są w grach wszelkiej maści już bardzo zaawansowani, ale również dla zupełnie początkujących. Organizatorzy służą pomocą we wprowadzeniu w tajniki gier planszowych.

W weekendy odbywać się będą wydarzenia tematyczne – turnieje, pokazy gier, warsztaty, panele i spotkania ze specjalistami.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/planszowki-poszly-w-ruch-boardmania-przez-dwa-tygodnie-w-csk-zdjecia,n,1000329048.html

https://csklublin.pl/wydarzenia/board-mania-12-festiwal-gier-planszowych-i-karcianych/

27 sierpnia w Parku Ludowym spotkanie z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza na spotkanie 27 sierpnia do Parku Ludowego wszystkich zainteresowanych adopcją czworonożnego przyjaciela. Będzie można poznać podopiecznych schroniska i uzyskać informacje na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami.

W godz. 13-15 między alejkami Parku Ludowego obecni będą wolontariusze placówki.

– To doskonała okazja do poznania podopiecznych schroniska oraz porozmawiania z ich opiekunami, którzy chętnie opowiedzą o przebywających w schronisku czworonogach i udzielą informacji o procedurze adopcyjnej – mówi Katarzyna Antoń, zastępczyni dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Pracownicy i wolontariusze lubelskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt będą przybliżać sylwetki poszczególnych zwierząt i udzielą zainteresowanym porad dotyczących prawidłowej opieki nad czworonogami.

Źródło: https://www.eska.pl/lublin/przyjdz-do-parku-ludowego-i-pokochaj-bezdomnego-psiaka-lubelskie-schronisko-zaprasza-na-wyjatkowy-spacer-aa-H5Mn-DLhS-bdHw.html


Przegląd przygotowali: Arkadiusz Plewik, Michał Mularczyk, Maksymilian Łuszcz, Kamil Syta

3 odpowiedzi na “Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Ważne, że z „luksusowych akademików”, które planuje postawić przy Zygmuntowskich banda dewelo-żużlowa, widok na Stare Miasto będzie wspaniały, jeszcze lepszy niż z klocka przy Racławickich.

  2. Lublin pisze:

    Radny Nowak to w tej chwili jedyny słuszny kandydat

  3. Czechowianin pisze:

    Świetny materiał, tylko dlaczego nie jest promowany na waszym Facebooku? Od dwóch tygodni muszę wchodzić na stronę, a wcześniej było na Facebooku i to było wygodniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…