Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  21.08.2023

Wielkie osiedle powstaje w okolicy nowego dworca. Całe na wynajem

Udostępnij

Rozpoczęła się budowa blokowiska u zbiegu Krochmalnej i Cukrowniczej. W trzech budynkach powstanie 388 mieszkań. Lokale będą jednak atrakcyjne głównie dla firm, które zawodowo zajmują się komercyjnym wynajmem mieszkań. To nowa forma budownictwa, dopiero raczkująca w Lublinie.

Inwestycję reklamuje spółka PFR Nieruchomości, choć tak naprawdę inwestorem jest inny podmiot (o tym poniżej). Prace już ruszyły: teren jest porządkowany i w kilku miejscach zaczęły się wykopy.

– W pierwszym etapie inwestor przewidział realizację dwóch z trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych z usługami w parterze, garażem podziemnym, infrastrukturą techniczną, oświetleniem, dojazdami do garażu podziemnego i miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych, a także zagospodarowanie terenu w miejsca do rekreacji i plac zabaw – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – W drugim etapie inwestycji zgodnie inwestor zaplanował realizację trzeciego mieszkalnego budynku wielorodzinnego z usługami w parterze, garażem podziemnym i infrastrukturą, a także rozbiórkę wcześniej istniejącego budynku.

Z dzielnicy przemysłowej w mieszkaniową

W trzech blokach będzie 388 mieszkań oraz ponad 20 lokali usługowych w parterach budynków. Większość będą stanowiły lokale 2-pokojowe i 3-pokojowe, ale nie zabraknie kawalerek oraz lokali 4-pokojowych. Łączna powierzchnia lokali to ponad 21 tys. mkw. Przewidziano ponad 400 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Za projekt architektoniczno-urbanistyczny osiedla odpowiada pracownia Stelmach i Partnerzy.

– Była to dzielnica przemysłowa, składowa, w związku z tym po procesie zanikania obiektów produkcyjnych w Lublinie, był to teren dosyć zaniedbany – mówi Bolesław Stelmach, znany lubelski architekt (jego autorstwa jest m.in. budynek CSK), którego biuro przygotowało koncepcję osiedla przy Krochmalnej. – Budowa dworca metropolitalnego spowodowała bardzo znaczy wzrost potencjału. Lokalizacja tych 400 mieszkań zmienia całkowicie optykę w rozwoju, sposobu patrzenia na tę dzielnicę Lublina.

Budynki o prostej bryle będą mieć od 5 do 7 pięter, co spowoduje, że inwestycja znacząco wpłynie na otoczenie wokół dworca metropolitalnego i Areny Lublin, zmieniając poprzemysłowy charakter tej okolicy.

Bloki zaprojektował lubelski architekt Bolesław Stelmach. Wizualizacja: PFR Nieruchomości

Oficjalnie inwestycję promuje PRF Nieruchomości, ale na tablicy informacyjnej na placu budowy widnieje inna spółka: MDR Lublin Krochmalna. Jej jedynym udziałowcem jest Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Kapitał spółki to 8 mln 944 tys. zł.

Taka struktura właścicielska idealnie pasuje do charakteru inwestycji, bo jest ona przeznaczona w całości na wynajem instytucjonalny. Chodzi o sektor najmu prywatnego, który w branży nazywany jest PRS (Private Rented Sector). To dosyć młoda forma, która w Polsce pojawiła się w 2017 roku, głównie z myślą o najmie lokali powstałych w ramach rządowego Programu „Mieszkanie+”. Ale ostatecznie w tym roku PiS wycofał się z tego pomysłu.

Najem instytucjonalny jednak pozostał. Daje on wynajmującemu lokal większą swobodę działania niż w przypadku najczęściej stosowanego najmu okazjonalnego – ten sposób jest wybierany przy wynajmie prywatnych nieruchomości, np. studentom. Z kolei z opcji instytucjonalnej korzystają przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem nieruchomości kupionych na firmę. Główną korzyścią dla wybierających tę formę najmu jest możliwość skorzystania z uproszczonej procedury eksmisji lokatora, który łamie zapisy umowy najmu, nie płaci czynszu lub odmawia opróżnienia mieszkania po wygaśnięciu umowy.

Termin oddania do użytku bloków przy ul. Krochmalnej zaplanowano na koniec 2025 roku.

Budują w całej Polsce

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego: Funduszu Sektora Mieszkań na Wynajem i Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Na koncie ma około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce (w naszym regionie m.in. w Świdniku).

Na działce u zbiegu Krochmalnej i Cukrowniczej rozpoczęły już prace porządkowe i wykopy. Fot. Krzsztof Wiejak

3 odpowiedzi na “Wielkie osiedle powstaje w okolicy nowego dworca. Całe na wynajem”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Brutalizm Stelmachera w połączeniu z bizantyjskim zacięciem Detroitowca z Jakubowic przyniosą efekt w postaci najbardziej dołującego dewelo-getta w Dziadogrodzie, który ujawni się w pełni za 8-12 lat, kiedy liczba mieszkańców tego nieszczęsnego miasta spadnie <300k i kiedy "metropolitarna" dysfunkcjonalna stacja autobusowa ostatecznie zamknie swoje podwoje z uwagi na brak możliwości dalszego finansowania tego przeskalowanego dworca-P0myłki służącego niczemu więcej, jak tylko uwolnieniu Podzamcza pod "akademiki".

 2. odek pisze:

  Jak dla mnie coś takiego nie powinno powstać… Miasto jednak powinno integrować mieszkańców i dzielnicę. Powinny być place zabaw, infrastruktura. Jak mieszkanieć takiego osiedla ma się integrować z miastem i dzielnicą.
  Zamiast do kościoła, plac zabaw, park, boisko to będzie chodził do żabki. I kogo tam pozna. Rozwiązanie totalnie bez sensu.
  Ale w sumie dla miasta to dobre bo ludzie nie będą się jednoczyć i zawracać głowy głupotami. Ale jak ta moda zadomowi się na dobre. To wszyscy będą tak budować… A to chyba powinno być zadanie miasta, żeby te inwestyche tak nie wyglądały…

 3. KDZ pisze:

  Niedawno nie pozwolono podwyższyć o jedno piętro, 3 piętrowego budynku na Krochmalnej, tłumacząc to tym, że nie ma tu tak wysokich budynków mieszkalnych i nie można tego zaburzyć. A tu hmm deweloper 7 pięter nagle stawia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły