Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  16.07.2023

Lex developer na Czechowie. Dwa duże bloki mogą powstać na tyłach Auchan

Udostępnij

Jeden z większych lubelskich deweloperów – Lalak Development – przymierza się do budowy dwóch 6-pietrowych bloków u zbiegu ul. Chodźki i al. Smorawińskiego. Ale wcześniej na inwestycję będzie musiała się zgodzić Rada Miasta.

Na początku lipca Ratusz stwierdził, że w przypadku tej inwestycji nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i określił warunki, jakim ma ona podlegać. Chodzi o działkę o powierzchni prawie 1,2 ha, na której znajduje się teraz m.in. duża wiata, blaszane garaże, parking i parterowy budynek gospodarczy.

– Inwestycja przy ulicy Witolda Chodźki zakłada budowę zespołu dwóch sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych  z usługami w parterze oraz  z dwukondygnacyjnymi garażami podziemnymi – przekazał Jawnemu Lublinowi Bartłomiej Kożuchowski, architekt z Kożuchowski Architekci, który zajmuje się projektowaniem bloków dla Lalak Development.

W dwóch blokach będzie łącznie 245 mieszkań, przy czym w jednym zaplanowano 140 mieszkań, a w drugim – 105.

– Będą miały od 37 mkw. do 78 mkw. Planowane jest również utworzenie od strony alei Mieczysława Smorawińskiego parku z placem zabaw zajmującego 18 procent działki. Park będzie otwarty. Przewidziano też 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie – dodaje Kożuchowski.

Wokół budynków parkingów nie będzie w ogóle. Wszystkie będą schowane pod ziemią. Miejsca garażowe zajmą w sumie 7,2 tys. mkw. Dla porównania – powierzchnia zabudowy budynkami mieszkalnymi wyniesie niecałe 4,6 tys. metrów.

Nie obędzie się bez zgody radnych

Ale przedsiębiorca, by rozpocząć inwestycję, będzie musiał dostać zielone światło od Rady Miasta. Bo zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie tym przewidziana jest zabudowa usługowa, a według zamierzeń dewelopera główną funkcją miałby być zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Usługi planowane są tylko na parterze budynków.

Fragment mpzp obejmujący teren przyszłej inwestycji. Jej obszar oznaczony jest na tym planie jako „1U”

– W złożonym wniosku o wydanie decyzji środowiskowej inwestor wskazał, że przedsięwzięcie będzie realizowane na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r., o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących (tzw. lex deweloper) – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza. Do środy do Wydziału Architektury i Budownictwa nie wpłynął żaden wniosek dotyczący tej inwestycji.

– Przewidywana zabudowa spełnia wszystkie warunki określone w miejscowym planie zagospodarowania oprócz częściowego przeznaczenia terenu. Nowa zabudowa zachowuje maksymalną liczbę kondygnacji nadziemnych – VI – oraz nieprzekraczalną rzędną wysokości zabudowy wynoszącą 234 m n.p.m. Ponadto przewidywana jest mniejsza powierzchnia zabudowy oraz większa powierzchnia biologicznie czynna niż ustalona w planie – zaznacza architekt Kożuchowski.

W decyzji wydanej przez prezydenta Lublina czytamy, że z terenu działki „na etapie realizacji nastąpi konieczność przeprowadzenia wycinki 42 szt. drzew oraz 33 szt. żywopłotu (łącznie 75 szt.). Na działce przeznaczonej pod inwestycję planuje się nasadzenia w liczbie 78 sztuk”.

Na razie nie wiadomo, kiedy może ruszyć inwestycja ani jakie będą ceny za mkw. W tym samym rejonie, ale od strony Szeligowskiego, ten sam deweloper kończy budowę Chodźki Residence, budynku w kształcie czworoboku. Ma być gotowy w III kwartale przyszłego roku.

Na zdjęciach: Na terenie u zbiegu Chodźki i al. Smorawińskiego stoją teraz m.in. blaszane garaże, duża wiata i parterowy budynek gospodarczy. Fot. Krzysztof Wiejak

3 odpowiedzi na “Lex developer na Czechowie. Dwa duże bloki mogą powstać na tyłach Auchan”

  1. mieszkaniec pisze:

    Wokół budynków parkingów nie będzie w ogóle. „Wszystkie będą schowane pod ziemią.” – rozumiem że do mieszkańców planowanej inwestycji nie będzie przyjeżdżać żadna rodzina w odwiedziny? 245 mieszkań/rodzin i nikt nigdy ich nie odwiedzi bo nie będzie miał gdzie zaparkować. A nie czekaj, obok jest parking Auchana po drugiej stronie stare osiedle na Czechowie. Zapewne nic nie będą mieli przeciwko żeby na ich terenie parkowali sąsiedzi z inwestycji Lalaka?

  2. Umknęło, że 2/3 tej parceli stanowi obecnie powierzchnia biologicznie czynna, którą planuje zastąpić się betonem i „zielenią” urządzoną na płytach stropowych garaży podziemnych?

  3. kronikidewelorozwoju pisze:

    Nie lepiej, Panie LAS, machnąć ręką na dewelo-beton w miejscu i tak już zdegradowanym z nadzieją, że dewelo-buraczek wyłuska resztę jelonków-ynwestorów pazernych do tego stopnia, że wykupują kurniki w bloku-studni inspirowanym czynszówkami z lat Sanacji, albo jeszcze tymi z czasów zaborów? Przecież działalność Tralala inwestmĘt wyczerpuje i tak już malejącą pulę tych leszczy, którzy byliby skłonni „zainwestować” w tebewałowe baraki planowane na GCz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

26.02.2024

Zamiast akademika na 1200 osób, bloki dla 771 mieszkańców. Kolejny „lex deweloper” na Czechowie

Za pierwszym razem projekt został zdjęty z posiedzenia Rady Miasta.…

5 minuty czytania

07.02.2024

Sąsiedzi są przeciw, ale Ratusz jest za. Kolejna wuzetka na przebudowę Instytutu Stomatologii

Dawny Instytut Stomatologii apartamentowcem z balkonami. To już szósta wuzetka…

5 minuty czytania

04.02.2024

Mieli tu wypoczywać milicjanci – teraz będzie mógł każdy. Powstaje największy hotel w regionie

Lublin przez 40 lat miał Teatr w Budowie, a Nałęczów…

4 minuty czytania

29.01.2024

Kluczowy dyrektor Ratusza na wylocie. „Prezydent wpadł w szał”

Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin może stracić…

6 minuty czytania

16.01.2024

Zanagate. O człowieku, „który wszystko załatwi”. Albo u wicemarszałka, albo u swojego kuzyna Czarnka

Gdy przedsiębiorca, który za 30 tys. zł łapówki chciał załatwić…

5 minuty czytania

11.01.2024

Co dalej z górkami czechowskimi? Zapadł wyrok i zapadła cisza. A TBV ma inne priorytety

– Określenie szczegółowego harmonogramu prac nad zmianą planu dla terenu…

5 minuty czytania

10.01.2024

To od nich może zależeć, jak w przyszłości będzie wyglądać Lublin

Cztery nowe osoby będą doradzać prezydentowi Lublina w kwestiach planowania…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…