Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  31.12.2023

Konfiskata samochodu, wyższe podatki w Lublinie i wyższe pensje. To się zmieni 1 stycznia 2024 roku

Udostępnij

Już 1 stycznia na stacjach paliw zacznie być wprowadzany nowy rodzaj paliwa. W górę pójdzie płaca minimalna – dwa razy w ciągu roku, a w Lublinie ma nastać komunikacyjna rewolucja.

Po Nowym Roku czeka nas wiele zmian. Choćby dlatego, że dwa razy w 2024 r. pójdziemy do urn. Najpierw zagłosujemy w wyborach samorządowych, a następnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ale to za kilka miesięcy, tymczasem wiele nowości zacznie funkcjonować już 1 stycznia.

Nowe miasta

Ten sylwester będzie wyjątkowy dla mieszkańców 34 miejscowości. Pożegnają stary rok w gminie wiejskiej, a nowy powitają w mieście. 1 stycznia na mapie Polski przybędzie miast. Na tej liście jest Piszczac w powiecie bialskim, Turobin także w powiecie biłgorajskim i Czemierniki, w powiecie radzyńskim.

Wszystkie trzy miejscowości były już miastami, ale zostały zdegradowane po upadku powstania styczniowego.

Nowa benzyna

Od 1 stycznia na stacjach paliw będzie sukcesywnie wprowadzany nowe rodzaj benzyny. Paliwo z oznaczeniem E5 zostanie zastąpione E10. Pierwsze ma 5 proc. biokomponentów, a nowa wersja posiada ich 10 proc. Zmiana jest podyktowana chęcią ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Polska Izba Paliw Płynnych przekonuje, że nowa benzyna samochodom nie zaszkodzi. Te wyprodukowane po 2010 roku nie powinny mieć żadnych problemów, a w starszych modelach także nie powinno się dziać coś złego.

Wyższa pensja

Od 1 stycznia 2024 r. kilka milionów Polaków zacznie zarabiać więcej. W górę idzie „najniższa krajowa”. Płaca minimalna wyniesie  4242 zł brutto. To jednak nie koniec, bo przez wysoką inflację (to zasada ustawowa) kolejna podwyżka będzie miała miejsce w lipcu. Wówczas minimalne wynagrodzenie wyniesie 4300 zł brutto. Obecnie jest to 3600 zł brutto.

Zmienią się także stawki godzinowe – do 27,70 zł w styczniu i do 28,10 zł od lipca.

Wyższe podatki

Co do lubelskich przedsiębiorców, to raczej nie mają się z czego cieszyć, bo w górę idą stawki podatkowe od nieruchomości. To właśnie przedsiębiorcy w Lublinie odczują to najmocniej. Rada Miasta zdecydowała, że roczny podatek od lokali wyniesie 33,10 zł za mkw. To o 4,89 zł więcej niż obecnie.
Więcej w przyszłym roku zapłacą też właściciele lokali mieszkalnych, choć tutaj podwyżka już nie jest tak dotkliwa. Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu.

Zmiany w komunikacji

Obecnie komunikacja miejska w Lublinie kursuje zgodnie z rozkładem świąteczno-noworocznym. W styczniu wszystko ma wrócić do normy. Ale już nie tej, którą znamy. W związku z uruchomieniem Dworca Lublin przy ul. Dworcowej Zarząd Transportu Miejskiego planuje w 2024 r. przeprowadzić rewolucję, której Lublin nie widział od dekad. Zniknie część linii, powstaną nowe, autobusy zmienią trasy.

Rewolucja będzie zachodziła etapami. Najpierw w styczniu – chodzi o skomunikowanie nowego dworca.

W pierwszym etapie zostaną wprowadzone linie kursujące na ul. Dworcową: 5, 22, 24, 52 i 74.

W drugim etapie wyruszy w trasę linia nr 27 łącząca osiedla przy ul. Poligonowej na Sławinie z Dworcem Lublin i dzielnicą Wrotków. Będą już także tzw. linie średnicowe: 301, 302 i 303, które mają sprawnie i szybko dowieźć pasażerów między południowymi a północnymi dzielnicami Lublina. Na tego rodzaju zmiany jeszcze poczekamy, a cała nowa komunikacja ma działać już w wakacje.

Nowy dworzec

Skoro już jesteśmy przy dworcu, to pierwszy autobus ma z niego odjechać 8 stycznia. Oficjalne otwarcie zaplanowano – z rodzinnym piknikiem – 13 i 14 stycznia.

Obiekt ma zastąpić stary dworzec PKS przy al. Tysiąclecia, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Przewoźnicy muszą sami zechcieć się przenieść, a stanowiska na Podzamczu nie zostaną nagle zamknięte. Stary obiekt ma być stopniowo wygaszany.

Konfiskata samochodu

O tych przepisach jest mowa od dawna i dawno już zostały przyjęte. Ale nie zostały jeszcze wprowadzone. Zasada konfiskowania samochody piratom drogowym miała wejść w życie w tym roku, ale data została przesunięta na połowę marca 2024.

W myśl nowych przepisów sądy będą decydowały o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Stanie się tak w kilku przypadkach:

Gdy kierowca w momencie zatrzymania miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,

Gdy kierowca dopuścił się recydywy, czyli kierował auto pod wpływem alkoholu po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat,

Gdy kierowca spowodował wypadek, a następnie uciekł. Tak będzie także w przypadku trzeźwych.

Napoje energetyczne

1 stycznia zacznie także funkcjonować zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Ich reklamy także będą ograniczone, a zasady będą zbliżone do tych, jakie dziś dotyczą piwa. Nie będzie można takich produktów sprzedawać na terenie szkół i w automatach.

Osoba, która sprzeda napój energetyczny osobie poniżej 18. roku życia, może zostać ukarana grzywną do 2 tys. zł.

Jedna odpowiedź do “Konfiskata samochodu, wyższe podatki w Lublinie i wyższe pensje. To się zmieni 1 stycznia 2024 roku”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Jeśli chodzi o Dziadogród, tym co się prawdoP0dobnie zmieni w 2024 i w K0lejnych 3 latach, to będzie zintenSYFiK0wane temP0 paK0wania kapuchy z kasy miejskiej do kieszeni dewelo-buractwa w wyK0naniu Dewelo-Ubogacacza z Jakubowic, który P0dczas swojej ostatniej kadencji zrobi bez wątpienia wszystK0, żeby zabezpieczyć na trwale interesy i dominację dewelo-bandy na Folwarku nad Bystrzycą. Wszelkie P0zory zostaną odłożone do K0sza i należy się sP0dziewać wysypu działań na wydrę.
    W takich oK0licznościach jedynym życzeniem noworocznym dla ofiar syndromu dewelo-sztokholmskiego, na które mogę się zdobyć, jest aby z balona na kurnikach zeszło powietrze i żeby członK0wie Klubu wobec załamania sprzedaży ich wyrobów mieszkaniopodobnych skoczyli sobie do gardeł jak wściekłe psy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły