Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  10.08.2023

Równość i brak dyskryminacji, czyli ile kosztują europejskie pikniki marszałka

Udostępnij

Kilkaset tysięcy wydał już i jeszcze wyda Urząd Marszałkowski na organizację kilku pikników promujących fundusze europejskie. Najbliższy – już we wrześniu – w rodzinnej miejscowości Jarosława Stawiarskiego. Poprzedni był także blisko jego domu, bo w Urzędowie.

O piknikach głośno się zrobiło ostatnio za sprawą gorącej dyskusji na sejmiku województwa lubelskiego na temat udziału w jednym z nich w roli prelegenta Tomasza Jacykowa. Występ posłanki Marty Wcisło (PO), zakończony był specyficznymi „gratulacjami” dla Jarosława Stawiarskiego (PiS) za otwartość na osoby o innej orientacji seksualnej. „Zmienia się podejście zarówno pana marszałka jak i zarządu do homofobicznych i ksenofobicznych zachowań w naszym województwie. (…) Przykładem tego są festyn europejski, a właściwie piknik rodzinny, który odbył się w Urzędowie, na którym głównym prelegentem był pan Jacyków.”

To znany stylista, krytyk mody, gwiazdor popularnych show w TVN, otwarcie deklarujący, że jest gejem. Marszałek nie pozostał dłużny. Wyraźnie poirytowany i zdenerwowany wypowiedzią Wcisło, wypalił, zwracając się do radnych Koalicji Obywatelskiej (posłanki już nie było na sali obrad): „Szafujecie szczytnymi hasłami, a posuwacie się do normalnego chamstwa, do obrzydzania osoby. Kim wy jesteście? Wy jesteście nauczycielami moralności w osobie tej pięknej pani z warkoczem z reklamy Oleju Kujawskiego.

Posłanka Marta Wcisło rozdała radnym dokumenty ze zdjęciem marszałka Jarosława Stawiarskiego, Kamili Lendzion i Tomasza Jacykowa na okładce. Fot. Krzysztof Wiejak

Obecność Jacykowa na Dniach Otwartych Funduszy Europejskich w Janowie Lubelskim (a nie w Urzędowie, jak błędnie wskazywała posłanka PO) rzeczywiście może dziwić, bo jeszcze w 2019 roku radni sejmiku z klubu PiS przegłosowali stanowisko zwane uchwałą anty-LGBT. Zdaniem unijnych urzędników dokument naruszał zapisy Kartę Podstawowych UE, więć w obawie o utratę ogromnych funduszy (Regionalny Program Operacyjny to 2,2 mld euro), w 2021 roku sejmik skorygował swoje stanowisko (zniknął zapis o LGBT). Również zarząd województwa podjął uchwałę, w której zobowiązał się do przestrzegania wolności i tolerancji.

Prawie 100 tysięcy zł na jeden piknik

I dziś, w ramach podkreślenia tej otwartości, na organizowanych przez UMWL piknikach europejskich promowana jest m.in. równość i brak dyskryminacji, a w roli jednego z prelegentów występuje m.in. Tomasz Jacyków.

Zapytaliśmy Urząd Marszałkowski, jakie są koszty organizowania europejskich pikników. W tym roku odbył się jeden piknik rodzinny – 8 lipca w Urzędowie. Umowę na jego organizacje – jeszcze w 2022 roku – zawarto z Event Studio sc. Dąbrowski Kotłowski. Zgodnie z nią i aneksem z czerwca tego roku wartość zlecenia za zrealizowanie czterech plenerowych pikników europejskich wyniosła 482 998 zł.

Kolejną umowę – z tym samym wykonawcą – „na organizację, realizację i obsługę plenerowych pikników
europejskich, których celem jest promocja efektów wdrażania Funduszy Europejskich w województwie
lubelskim”
zawarto w maju br. Zgodnie z jej zapisami do września 2024 roku Event Studio powinno zrealizować nie więcej niż cztery pikniki.

Wiadomo, że najbliższy odbędzie się na niespełna miesiąc przed wyborami – 17 września w Kraśniku, rodzinnym mieście Stawiarskiego. Przypomnijmy, że marszałek jest także pełnomocnikiem okręgowym PiS w okręgu nr 15, obejmującym powiaty janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki. Jak informuje Urząd Marszałkowski, daty i miejsca pozostałych pikników nie są jeszcze znane. Wartość tej umowy to tym razem 389 294 zł. W umowie zapisano też koszt jednego wydarzenia (w poprzedniej nie było takiego zapisu) – wynosi on 97 323 zł.

Lokalne kapele czyli Opera Lubelska na wyjeździe

Kto decydował o tym, by podczas pikniku w Janowie Lubelskim na scenie pojawił się Tomasz Jacyków (na zdjęciu poniżej)? Okazuje się, że wybór prelegentów jest ustalany we współpracy Urzędu Marszałkowskiego z wykonawcą i samorządami, na terenie których odbywa się piknik.

„Instytucja Zarządzająca (czyli zarząd województwa – red.) jest zobowiązana do promowania kwestii równości szans, niedyskryminacji i dostępności. Jednym z pożądanych narzędzi komunikacji w tym zakresie jest wykorzystywanie liderów opinii, a za takiego w ww. zakresie niewątpliwie można uznać Pana Tomasza Jacykowa” – odpisał nam Piotr Budyńczuk, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi.

Honorarium Jacykowa wyniosło 5 965,50 zł i obejmowało 10-minutową prelekcję oraz rozmowy z uczestnikami pikniku. „Podobnie jak prelekcja dotyczyły one problematyki równości szans kobiet i mężczyzn i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz przeciwdziałania dyskryminacji” – zaznacza urząd. I dodaje, że w piknikach występują również lokalne koła gospodyń wiejskich, zespoły dziecięce, kapele i soliści.

„W wielu przypadkach są to ludzie, którzy w swojej działalności korzystają z efektów wdrażania inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie.” Ale na festynie w Janowie Lubelskim można było obejrzeć m.in. występy artystów ówczesnego Teatru Muzycznego w Lublinie (obecnie Opera Lubelska), a na zdjęciu pokazywanym przez Martę Wcisło na sesji sejmiku pomiędzy Stawiarskim a Jacykowem stoi szefowa operetki Kamila Lendzion.

Jedna odpowiedź do “Równość i brak dyskryminacji, czyli ile kosztują europejskie pikniki marszałka”

  1. Greg pisze:

    Też mnie zastanawia jak śpiewakom i tancerzom, którzy tam występują troche nie wstyd, ludzie po szkołach, zawodowi artysci, podejrzewam, że z talentem, a na nagraniu z ostatniego pikniku jak z imprezy wiejskiej. Ech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły