Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  03.09.2021 09:21

Prezes miejskiej spółki bronił się przed ujawnieniem umowy. Powód – zawarł ją zanim miał do tego prawo.

Udostępnij

Miejska spółka dopiero po wyroku sądu udostępniła treść umowy, z której wynika, że prezes spółki poświadczył nieprawdę, zawierając umowę na powieszenie baneru reklamowego. Wskazał tam, że spółka dzierżawi miejską nieruchomość, choć takie prawo uzyskała dopiero dzień później.

Jeszcze w grudniu 2017 Fundacja Wolności zapytała o umowę na wynajem powierzchni pod reklamę na budynku Astorii. Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (LPGK) wskazało wtedy, że musi dokonać przetworzenia informacji, czyli w praktyce odnaleźć umowę. W międzyczasie ściągnięto baner, a spółka stwierdziła, że nie pokaże umowy, bo „reklama już nie wisi”. Odnosząc się do zachowania spółki, Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zostawił na niej suchej nitki. Nakazał udostępnić treść umowy. Orzekł również rażące naruszenie prawa przez LPGK. W odpowiedzi spółka odwołała się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok zapadł dopiero w tym roku. NSA wyrok podtrzymał. Teraz spółka nie miała wyjścia i musiała udostępnić treść umowy. Wyszły z niej nowe okoliczności, które stawiają działania prezesa spółki w conajmniej dziwnym świetle.

Umowa z wsteczną datą obowiązywania

2 listopada 2017 w imieniu Prezydenta Żuka, umowę na dzierżawę budynku Astorii zawarła Agnieszka Mochol-Dul, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin. W imieniu spółki umowę podpisał jej prezes, Grzegorz Siemiński. W par. 1 pkt. 2 postanowiono, że „umowa wiąże Strony od dnia 16.09.2017 r. do dnia 15.09.2020 r.”

Dlaczego zawarto umowę ze wsteczną datą obowiązywania? Odpowiedzi szukaliśmy w ratuszu.

– Umowa 309/GM/17 z dnia 2 listopada 2017 roku została zawarta, z mocą jej obowiązywania od dnia 16 września 2017 r. Jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i potwierdza datę rozpoczęcia stosunku prawnego dzierżawy nieruchomości. Z uwagi na fakt, że wymagane było przeprowadzenie procedur dotyczących zasad i trybu wydzierżawiania nieruchomości gminnych wynikających z obowiązujących przepisów prawa tj. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Lublin, podpisanie umowy mogło nastąpić w dniu 2 listopada 2017 roku. Dzierżawca uiścił czynsz od dnia rozpoczęcia dzierżawy, tj. od dnia 16 września do 31 października 2017 roku w terminie określonym w umowie – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego urzędu miasta.

Od kiedy spółka dzierżawiła budynek Astorii?

Dzięki temu, że Fundacja Wolności po raz kolejny wygrała tego typu sprawę sądową, podatnicy mogą poznać też treść umowy, na podstawie której na budynku Astorii zawisł wielki baner reklamowy. Umowa została zawarta 15 września 2017, czyli dzień przed tym, kiedy zaczęła obowiązywać umowa z 2 listopada 2017. W par. 1 umowy prezes Siemiński poświadczył, że spółka jest dzierżawcą nieruchomości położonej w Lublinie, przy ul. Lipowej 1/al. Racławickie 2. Prezes Siemiński musiał wiedzieć o tym, że tak nie jest, bo jego podpis widnieje na obydwu umowach – tej z miastem i firmą reklamową.

Jak sytuację tłumaczy spółka? – Poświadczenie że LPGK „jest dzierżawcą nieruchomości położonej w Lublinie, przy ul. Lipowej 1/al. Racławickie 2”, było zgodne z Zarządzeniem nr 42/8/2017 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie w drodze bezprzetargowej nieruchomości Gminy Lublin położonej w Lublinie przy ul. Lipowej 1 – dowiedzieliśmy się w biurze zarządu LPGK.

Zarządzenie dotyczy wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości miejskiej spółce, jednak nie zawiera żadnych warunków najmu. Te zostały określone dopiero w umowie.

Fundacja Wolności zwróciła się do Wydziału Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Lublin oraz radnych Komisji Rewizyjnej Rady Miasta o wyjaśnienie tej sprawy. Idzie przede wszystkim o wyjaśnienie:

  1. Czy spółka mogła zarządzać nieruchomością przed datą wynikającą z umowy?
  2. Od kiedy spółka faktycznie dysponowała nieruchomością?
  3. Jakie (oprócz opisywanych w tekście) zobowiązania (umowy, działania) związane z zarządzaniem nieruchomością podjął prezes spółki w okresie przed rozpoczęciem obowiązywania umowy z Gminą Lublin?

Z końcem 2018 z budynku Astorii wyprowadziła się popularna restauracja. Niedługo potem miejska spółka w ogóle zrezygnowała z dzierżawy budynku i rozwiązała umowę z dniem 31 maja 2019. Od tego czasu budynek stoi pusty i nie generuje żadnych przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minut czytania

22.01.2025

Przy Filaretów stanie duży blok i dom studencki. Za inwestycją stoi spółka ze stajni Piotra Kowalczyka

Ratusz dał zielone światło na zabudowę atrakcyjnego terenu przy ul.…

3 minuty czytania

16.01.2025

Wojewoda lubelski pyta podmiejskie radne o ich miejsce zamieszkania

30 dni dał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski pięciu radnym z…

6 minut czytania

15.01.2025

Jak prokuratura chroniła europosła, senatora-milionera i brata szefa policji. Rozmrażarka dla śledztw epoki PiS

W swoim 300-stronicowym raporcie Prokuratura Krajowa sporo miejsca poświęca byłemu…

10 minut czytania

10.01.2025

Było przedszkole i zielony zakątek. Jest deweloper i rzeź ostatnich dużych drzew na Starym Mieście

Piły na lubelskim Starym Mieście zawyły tuż przed Bożym Narodzeniem.…

10 minut czytania

28.12.2024

Najpierw znika alkohol, potem linia rozlewnicza. Jak Palikot ratował swoje alkoimperium

„Wehikuł inwestycyjny” na gwałt wyprzedawał towar należący do kogoś innego,…

7 minut czytania

19.12.2024

Prezes LPNT z zarzutami. Na szefa wielomilionowego projektu wskazała osobę, która w Parku nie pracowała

Magdalena Stachyra, szefowa Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, jest oskarżona o poświadczenie…

7 minut czytania

13.12.2024

Nie tylko marszałek hojnie płaci TV Republika. Bo „TVP Lublin nie chciała nagrać setki”

Na programy kulinarne, na promocję walorów regionu – marszałek Jarosław…

8 minut czytania

06.12.2024

Fundusze KPO dla lubelskiej kultury czyli kto, na co i ile dostał (LISTY)

Na festiwal jazzowy, na padanie publiczności festiwalu, na cykl wywiadów…