Wesprzyj Kontakt

9 minuty czytania  •  28.07.2023

Przegląd tygodnia 22-28.08.2023. Mobbing w szkole na Felinie? Startuje Carnaval Sztukmistrzów

Udostępnij

Dyrektorka szkoły, której nauczyciel popełnił samobójstwo, przechodzi na emeryturę

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie Małgorzata Stacharska złożyła wniosek o przejście na emeryturę z dniem 27 lipca. Nauczyciel z tej szkoły popełnił samobójstwo; są podejrzenia, że dochodziło w niej do mobbingu.

To nie oznacza, że sprawa śmierci nauczyciela jest zamknięta. Kontrole i postępowanie prokuratorskie w tej sprawie są kontynuowane. – Niezależnie od decyzji dyrektor, wydział audytu i kontroli Urzędu Miasta Lublin prowadzi czynności wyjaśniające. Wyniki kontroli będą dostępne przed rozpoczęciem roku szkolnego – informuje Justyna Góźdź.

Jak wynika z doniesień medialnych, do nieprawidłowych zachowań w tej szkole – mobbingu i nieetycznego traktowania pracowników – dochodziło od lat.

– Zgłaszano nam, że mobbing przede wszystkim pojawia się ze strony dyrekcji w stosunku do pracowników szkoły. Pod pewnym rygorem są oni zmuszani do zachowań i czynności wykraczających poza ich obowiązki – powiedział Arkadiusz Gołębiowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Felin.

Szkołą kierować będzie dotychczasowa wicedyrektorka Mariola Szponar, do czasu wyłonienia kolejnego dyrektora w konkursie.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/dyrektorka-sp-52-przechodzi-na-emeryture-ale-kontrola-w-sprawie-mobbingu-w-placowce-trwa-dalej/ar/c10-17755391

MPK Lublin szuka dostawcy energii elektrycznej

Spółka Elektrownia-Wschód złożyła jako jedyna ofertę na dostawę energii elektrycznej dla MPK Lublin w okresie od 1 września do 31 grudnia 2023 r. W poniedziałek (24 lipca) w MPK otwarto oferty w czwartym przetargu w tej sprawie. Oferta opiewa na 5,8 mln zł brutto.

Miejskie przedsiębiorstwo chciało, żeby zakupiony prąd pochodził w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Trzy poprzednie zostały unieważnione.

Lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zarezerwowało na zakup energii elektrycznej 6,6 mln zł. Przetarg dotyczy dostaw energii, która posłuży m.in. do zasilania trakcji trolejbusowej i ładowania autobusów elektrycznych.

Teraz złożona oferta będzie analizowana pod względem formalnym.

Po pierwszym z przetargów żadna z trzech firm, które do niego stanęły, nie zdecydowała się na podpisanie umowy ze spółką. W drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. W trzecim, ogłoszonym w maju 2023 r., jedyna złożona oferta została odrzucona z przyczyn formalnych.

Wszystko to sprawiło, że miejska spółka od lipca 2022 r. musi korzystać z usług dostawcy rezerwowego, którym jest PGE Obrót S.A. Do końca 2023 r. obowiązuje rządowe zamrożenie cen energii elektrycznej, które obejmuje m.in. spółki komunalne.

Źródło:https://kurierlubelski.pl/mpk-lublin-szuka-dostawcy-energii-elektrycznej-i-to-po-raz-czwarty-w-ciagu-ostatniego-roku/ar/c1-17745245

Festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztukmistrzów do 30 lipca

Pokazy uliczne, warsztaty, spektakle w namiocie cyrkowym, występy ulicznych klaunów – buskerów, oglądać można na lubelskich ulicach i placach. W Lublinie rozpoczyna się Carnaval Sztukmistrzów. W naszym mieście ponownie odbędzie się też Europejska Konwencja Żonglerska.

W programie Carnavalu Sztukmistrzów m.in.: wystawa „Cyrkowe ID”, walka na maczugi „Fight Night Combat”, inspirujące dyskusje, a także otwarte warsztaty slackline’u – chodzenia po taśmach rozpiętych między drzewami.

Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów to około 100 punktów programu. Jak co roku, uczestnicy festiwalu mogą liczyć na spektakularne widowiska na ulicach Lublina, popisy buskerów i slacklinerów chodzących na taśmach pomiędzy zabytkowymi budynkami miasta.

Na placu Litewskim od 28 do 30 lipca będzie urządzone Miasteczko Cyrkowe FrikArt dla dzieci. Będzie można tam spróbować m.in. żonglerki, chodzenia na szczudłach i po linie.

Program festiwalu dostępny jest na stronie carnavallublin.eu.

Europejska Konwencja Żonglerska niemal w ostatniej chwili z Dublina przeniosła się do naszego miasta. Rozpocznie się w sobotę 29 lipca i potrwa do niedzieli 6 sierpnia.

– Będą tancerze oraz tancerki ognia, będą akrobaci: ci którzy występują w powietrzu i ci którzy skaczą na ziemi. Ekwilibryści, iluzjoniści i inni, którzy akurat wymyślili coś nowego – zaprasza Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Łącznie organizacja EJC w Lublinie ma kosztować około 2 milionów złotych. Jednak wydarzenie nie ma charakteru komercyjnego. Środowisko organizuje je w dużej części własnym sumptem: prowadząc zajęcia, występując oraz pełniąc funkcje porządkowe.

– Są to pieniądze, które wpłacają uczestnicy i uczestniczki konwencji z całego świata. Jesteśmy dumni z tego, że to wydarzenie wspiera ekonomię naszego miasta. Ci ludzie, którzy tu przyjeżdżają zrzucają się tak naprawdę na ten festiwal. Mało tego – zostając w mieście wydają pieniądze: korzystają z infrastruktury, ze sklepów, różnego rodzaju miejsc – wyjaśnia Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Program wydarzenia na https://ejc2023.org/program/.

Źródła:

https://e-teatr.pl/lublin-carnaval-sztukmistrzow-2023-od-czwartku-39551

Ponad 560 tysięcy turystów w Lublinie w pierwszej połowie 2023 roku

Ponad 560 tysięcy turystów odwiedziło Lublin w pierwszej połowie tego roku. 215 tysięcy podróżnych przyjechało z województwa lubelskiego, zaś 69 tys. turystów z zagranicy. Wśród podróżnych z zagranicy dominowali Niemcy. Najczęściej odwiedzaną atrakcją był Zamek Lubelski.

– Zgromadzone dane pokazują, że Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży, zarówno wśród przyjezdnych krajowych, jak i zagranicznych – komentuje Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki w lubelskim Ratuszu. I dodaje, że statystyki z pierwszego półrocza napawają optymizmem w kontekście całorocznych wyników.

Biorąc pod uwagę to, że tradycyjnie najwięcej gości odwiedza nasze miasto w lipcu i sierpniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podsumowanie obecnego roku przyniesie kolejny rekord pod względem ruchu turystycznego. W całym ubiegłym roku stolicę województwa lubelskiego odwiedziło ok. 800 tys. gości. Był to dotychczasowy rekord.

Od stycznia do czerwca tego roku Lublin odwiedziło prawie 492 tys. podróżnych z Polski. 262 tys. z nich to turyści w ustawowym tego słowa znaczeniu, czyli osoby, które nocowały w naszym mieście. W tej grupie 43 proc. osób spędziło w Lublinie jedną noc, 33 proc. skorzystało z od dwóch do czterech noclegów, a 18,5 proc. zawitało tu na okres od pięciu do siedmiu nocy. 230 odwiedzających przyjechało z jednodniową wizytą.

Zaskoczeniem nie jest, że najczęściej do Lublina przyjeżdżali mieszkańcy województwa lubelskiego (215 tys. osób). Kolejną liczną grupą byli goście z Mazowsza (173 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa: małopolskie (22 tys.), śląskie (16,5 tys.) i podlaskie (14 tys.).

O 56 proc. więcej przyjechało natomiast gości z zagranicy. W pierwszej połowie roku Lublin odwiedziło ok. 69 tys. obcokrajowców. Najliczniejszą grupę stanowili podróżni z Niemiec (31,5 tys.), Izraela (11 tys.) i Stanów Zjednoczonych (8,5 tys.). W analizie nie ujęto obywateli Ukrainy, których ruch wciąż ma głównie charakter migracyjny.

Z danych wynika, że najczęstszym celem wizyt był Zamek Lubelski. W pierwszym półroczu odwiedziło go ok. 150 tys. osób. Wśród innych popularnych miejsc znalazły się Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto i pl. Litewski (po ok. 100 tys. osób), a także: Ogród Saski, archikatedra i Wieża Trynitarska, bazylika dominikanów oraz Centrum Spotkania Kultur.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ponad-pol-miliona-turystow-lublin-idzie-na-rekord,n,1000327898.html

Troje radców prawnych oskarżonych o przywłaszczenie blisko 3 milionów złotych spadku, przeznaczonego dla KUL

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko trójce radców, którym prokurator zarzuca przywłaszczenie blisko 3 milionów złotych. Jest to spadek, który – według ustaleń prokuratury – miał być przeznaczony dla KUL. Podejrzani nie przyznają się do przywłaszczenia.

Starsze małżeństwo od wielu lat walczyło o odzyskanie kamienicy, która po wojnie została przekazana na potrzeby wojska. Mężczyzna zmarł w 1996 roku, jednak sprawa toczyła się dalej. W 2013 roku wdowie sąd przyznał ponad 4 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami. Kobieta pragnęła spełnić wolę męża i przekazać znaczną część środków na Katolicki Uniwersytet Lubelski poprzez utworzenie funduszu na cele naukowe i badawcze.

Jak wynika z aktu oskarżenia, radcy prawni – na podstawie pełnomocnictwa kobiety – pobrali na rachunki bankowe kancelarii 3,7 mln zł odszkodowania i odsetki w kwocie ponad 500 tys. zł. Po wypłaceniu ustalonego wynagrodzenia i poniesionych kosztów sądowych rozporządzali pozostałą kwotą, dokonując wypłat gotówkowych, przelewów i transferów na lokaty.

W wyniku śmierci kobiety w 2017 roku sprawa utworzenia funduszu utknęła. Przypomnieli o niej przedstawiciele KUL, którzy zdecydowali się złożyć zawiadomienie do organów ścigania.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Według jednego z nich, Krzysztofa P., działali zgodnie z prawem i pełnomocnictwem wdowy, a kancelaria miała zarządzać środkami z funduszu poprzez ustanawianie lokat, aby powiększyć kapitał i przedłużyć funkcjonowanie funduszu.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/kul-probuje-odzyskac-spadek-oskarzenia-wobec-radcow-prawnych-za-przywlaszczenie-blisko-3-milionow-zlotych/ar/c1-17751795

Nie wykryto sprawców zniszczenia wystaw Galerii Saskiej i IPN

Kilkanaście plakatów autorstwa Julii Mirny rozwieszonych na płocie Ogrodu Saskiego oraz wystawa IPN na placu Teatralnym w Lublinie poświęcona kościołom na Wołyniu zostały zniszczone. Policja szuka sprawców.

Ekspozycja Julii Mirny zawisła na płocie Ogrodu Saskiego 12 czerwca. Prace artystki miały być eksponowane do niedzieli, 23 lipca. Wystawa na placu Teatralnym pt. „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” została otworzona 10 lipca. Wystawa towarzyszyła obchodom Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Według kierowniczki biura promocji i obsługi widza Centrum Spotkania Kultur Edyty Pytki takie ekscesy zdarzają się notorycznie. – Niestety takie rzeczy dzieją się notorycznie. Mamy niszczone szlabany, drzwi, windy, a nawet eksponaty z wystawy, którą otworzyliśmy w CSK razem z UMCS-em – przyznaje Pytka.

W sobotę (22.07) funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie telefoniczne o grupie agresywnych, młodych osób, która wdała się w szarpaninę w ochroniarzem i zaczepiała przechodniów w centrum Lublina. – Grupa dokonała uszkodzenia trzech plansz na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przesłuchaliśmy pokrzywdzoną instytucję, typujemy sprawców i zabezpieczamy monitoringi. To typowy akt wandalizmu – wyjaśnił rzecznik policji w Lublinie Kamil Gołębiowski.

29 lipca na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego zostanie zaprezentowana następna wystawa, Cezarego Dubiela.

Źródła:

https://radio.lublin.pl/2023/07/lublin-uszkodzono-wystawe-ipn-zdjecia/

Ruszył III etap budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Abramowickiej

Trzeci etap inwestycji obejmuje budowę 280-metrowego odcinka ścieżki rowerowej od ulicy Zamenhofa do ulicy Makowej. Koszt powstania ścieżki wyniesie blisko 347 tysięcy złotych.

Rozpoczęta inwestycja to projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego „D-2 Abramowicką bezpiecznie rowerem – etap III”. – Obecny etap, to inicjatywa mieszkańców. W budżecie obywatelskim na ten projekt zagłosowały 183 osoby. To wystarczyło do pozyskania na ten cel wyznaczonej kwoty – mówi Justyna Góźdź z Urzędu Miasta.

Projekt zakłada także przygotowanie oznakowań, uporządkowanie przyległego terenu i odtworzenie trawników.

Inwestycję, która powstać ma do 18 września, realizuje firma KOM-EKO.

Źródło: https://www.radioplus.pl/lublin/lublin-przy-ul-abramowickiej-znow-pojawili-sie-drogowcy-aa-SmMf-Sm2j-Cmtk.html

Lubelski start-up stworzył aplikację pomagającą udzielić pierwszej pomocy

RescueBot to aplikacja, która została stworzona przez lubelski start-up utter.one. Po jej uruchomieniu wystarczy opowiedzieć wirtualnemu asystentowi zaistniałą sytuację, a asystent podpowie, jak się zachować i reagować w zależności od sytuacji.

– Aplikacja analizuje to, co mówi użytkownik i odpowiednio reaguje na daną sytuację – wyjaśnia Michał Stanisławek, współzałożyciel start-upu utter.one. – Asystent udzieli innej pomocy, jeżeli powiemy, że widzimy osobę nieprzytomną leżącą na przystanku, a innych wskazówek będzie nam udzielał w sytuacji, kiedy powiemy, że widzimy wypadek.

Aplikacja była testowana przez testerów i powstawała przy merytorycznym wsparciu specjalistów od pierwszej pomocy.

RescueBot informuje w jaki sposób reagować poprzez komunikat głosowy, a także tekstowy. Autorzy w przyszłości przewidują dodanie warstwy wizualnej, czyli w aplikacji znajdzie się obrazowy instruktaż jak wykonać poprawnie daną czynność. Dodatkowo twórcy przewidzieli możliwość stresu użytkownika: – Nowa generacja, którą stworzyliśmy, pozwala nawet na to, że jeśli powiesz, iż się stresujesz, nasz asystent użyje takich słów i zwrotów, żebyś się uspokoił – mówi założyciel utter.one Rafał Garbacz.

RescueBot będzie dostępny do pobrania na telefon w ciągu dwóch tygodni.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/07/aplikacja-z-lublina-sztuczna-inteligencja-pomoze-udzielic-pierwszej-pomocy/

Wystawa „Teatr Stary w Lublinie – 200 lat historii”

Historie osób powiązanych z najdłużej istniejącym budynkiem teatralnym w Polsce przedstawia wystawa „Teatr Stary w Lublinie – 200 lat historii”.

Na wystawie prezentowane są historie o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach, cyrkowcach, teatralnych premierach, seansach filmowych, pokazach magii, afisze, książki, artykuły, zdjęcia i filmy.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Najbliższe terminy zwiedzania to 28 lipca, 29 lipca, 30 lipca, 4 sierpnia.

Źródło: https://lublin.eu/kultura/wydarzenia/zwiedzanie-wystawy-teatr-stary-w-lublinie-200-lat-historii,66658,0,w.html

„Lato w mieście” – bezpłatne przedstawienia dla dzieci

Warsztaty teatralne dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście” odbywają się w polsko-ukraińskim ośrodku Spilno. Od poniedziałku do piątku realizowany jest bogaty program zajęć, który kończy się przedstawieniem przygotowanym przez lubelskich aktorów na podstawie klasycznych bajek dla dzieci.

Letnie teatrzyki dla dzieci:

  • 28 lipca „Improwizowana księżniczka”,
  • 4 sierpnia „Zegar z kukułką”,
  • 11 sierpnia „Improwizowana bajka” – gry impro.

W Spilno dwa razy w tygodniu odbywają się również zajęcia językowe. Prowadzone są zajęcia w małych grupach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, z języków: angielskiego, polskiego i ukraińskiego. W ramach zajęć i warsztatów ogólnorozwojowych odbywają się zajęcia rękodzielnicze dla kobiet i wszystkich dorosłych oraz zajęcia manualne dla dzieci.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/bezplatne-przedstawienia-dla-dzieci-w-ramach-akcji-miasta-lublin-lato-w-miescie/

https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/pierwszy-miesiac-w-spilno-lublin,9450,66,1.html?fbclid=IwAR3LgbGeMkAdVmYtop2KnT3UDaqYkpao1e9mjVozHk6BaetFZkOOqv-7TWE

Ponad 8 milionów złotych na remont oddziału dziecięcego szpitala psychiatrycznego

Osiem milionów na remont oddziału dziecięcego przekazało Ministerstwo Zdrowia dla Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie.

– Kupimy nowy sprzęt i zbudujemy nową windę. Dla dzieci i młodzieży będą przeznaczone dwa piętra […]. Dla nich zrobimy tutaj godne miejsce i warunki do funkcjonowania – mówił Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że kwota przeznaczona w tym roku na psychiatrę ma być podwyższona do ok. 1 mld zł.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/minister-zdrowia-w-lublinie-i-miliony-na-psychiatre-dziecieca,n,1000327796.html

Przechodnie zatrzymali pijanego kierowcę uciekającego z miejsca wypadku

Przechodnie zatrzymali pijanego kierowcę, który staranował znak drogowy i wjechał na skwer przy ul. Pięknej w dzielnicy Dziesiąta. Mężczyzna usiłował uciec z miejsca wypadku.

We wtorek (25.07) przed godziną 16 pijany mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, przez co jego Volvo S 40 wypadło z jezdni. W wyniku wypadku nikt nie ucierpiał.

Kierowca volvo miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Pomimo wielu świadków sprawca nie przyznał się do kierowania pojazdem.

Źródło: https://www.lublin112.pl/volvo-wjechalo-na-skwerek-zza-kierownicy-wytoczyl-sie-pijany-mezczyzna-ujeli-go-swiadkowie-zdjecia/


Przegląd przygotowali: Arkadiusz Plewik, Kamil Syta, Michał Mularczyk, Klaudia Wolińska, Dawid Zapora, Aleksandra Flak, Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 22-28.08.2023. Mobbing w szkole na Felinie? Startuje Carnaval Sztukmistrzów”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Czy karczmarze ze starówy – główni beneficjencji tego cyrkowego spędu – kiedykolwiek dorzucili się do puli, czy raczej beztrosko korzystają z przywileju drugich po dewelo-buraczkach śfiętych krów Cfaniakogrodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibica, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

5 minuty czytania

10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…