Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  12.05.2023

IPN wykopał na górkach czechowskich kilkanaście ludzkich szkieletów

Udostępnij

Wstęp na miejsce poszukiwań jest zagrodzony. Tabliczka informuje, że to „Teren budowy”. Ale za siatką pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – według nieoficjalnych informacji – odkryli dobrze zachowane ludzkie szkielety. Dziś po południu IPN potwierdziło: odkopano już 14 szkieletów

Poszukiwania prowadzone są około 100-150 metrów od placu zabaw, który powstał przy ścieżce przecinającej górki czechowskie od ul. Bohaterów Września do Koncertowej. Na naszą skrzynkę redakcyjną (redakcja@jawnylublin.pl) dostaliśmy zdjęcia, na których widać całe ludzkie szkielety. Dziś rano pojechaliśmy na miejsce.

O tym, że coś się dzieje, świadczą obecni na miejscu dziennikarze i obrońcy górek (przed zabudową blokowiskami). Pracownik IPN, z którym rozmawiamy przez siatkę, nie chce nas wpuścić na teren poszukiwań. Także prokurator IPN, który do nas wyszedł, odmawia komentarza. Zapowiada jedynie, że dziś ma być wydany komunikat na ten temat.

– Do chwili obecnej ujawniono szczątki należące do 14 osób – informuje IPN. Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Szedł spychacz i równał

Bardziej rozmowni są świadkowie, którzy w latach 60. i 70. Jako młodzi chłopcy i mężczyźni wchodzili na teren ówczesnego poligonu.

– Mieszkałem kiedyś na Poligonowej – mówi jeden z nich Jerzy Szeliga. – Z opowiadań mojego taty wiem, że tutaj rozstrzeliwali; ludzie o tym wiedzieli. Jako młodzi chłopcy znajdowaliśmy pociski: przy strzelnicy były inne, a tutaj niemieckie. Chodziliśmy tędy do szkoły, ale zawsze omijaliśmy to miejsce, że jest święte. Jak kanał burzowy robili z Czechowa, to wykopywali szkielety, w tym miejscu – mężczyzna wskazuje na teren za placem zabaw.

Z kolei Stanisław Maj jako kierowca wywrotki pracował na górkach czechowskich na początku lat 70. – Woziliśmy stąd ziemię jak była budowana trasa w-z – wspomina. – Trafiały się kości: jednemu więcej, drugiemu mniej. Ale w tym czasie, za komuny, kto na to patrzył? – pyta retorycznie pan Stanisław. – Zaraz szedł spychacz, równał i nie było tematu.

Jako młody chłopak na strzelnicę „zbierać czubki” przychodził także Adam Łukasik. – Kopaliśmy tam i w pewnym momencie znalazłem rękę i drugą, podobnej długości – w tym momencie Łukasik wskazuje na swoje ramię, by zobrazować, jak duże były fragmenty znalezionych kości.

Udałem się na posterunek policji na ulicę Cichą – kontynuuje nasz rozmówca. – To był dzielnicowy, nazywaliśmy go „Ślepy”. Wyrzucił nas z tymi kośćmi, bo byłem ze swoim kolegą. Zrobiłem głupotę, bo utopiliśmy te kości w Czechówce. Dostałem opiernicz od ojca potworny, bo ja pochodzę z rodziny „wyklętych”. Mój ojciec był junakiem na Majdanku i wiedział, gdzie tych ludzi wywożono, a wywożono tu, na górki.

IPN: Ujawniliśmy już szczątki 14 osób

Dziś po południu Instytut Pamięci Narodowej wydał komunikat. Pokazał też dwa zdjęcia. – Do chwili obecnej ujawniono szczątki należące do 14 osób – poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Zaplanowane są do 19 maja b.r. – Szczegółowy komunikat zostanie wydany po zakończeniu prac – informuje IPN.

Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Jedna odpowiedź do “IPN wykopał na górkach czechowskich kilkanaście ludzkich szkieletów”

  1. Dobrze, że zaprzestano prób pomijania ofiar komunizmu mordowanych lub tylko grzebanych w Górkach Czechowskich, a przywożonych z mordowni UB w centrum Lublina.

    To jest praktycznie pierwszy materiał prasowy na podstawie komunikatu IPN w Lublinie, gdzie nie eksponuje i zawęża się ofiar zbrodni do okresu z lat 1939-1944.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

02.06.2023

Potańcówki w Noc Kultury 2023 na parkingu Ratusza nie będzie. Prezydent nagle cofnął zgodę

Zamiast samochodów – roztańczony parkiet. Tak miało być podczas 17.…

3 minuty czytania

02.06.2023

Rzemieślnicy wołają o pomoc. „Wypracowuję co najwyżej minimalną krajową”

Wysokie opłaty dobijają małe biznesy. Rzemieślnicy apelują o pomoc. Z…

2 minuty czytania

31.05.2023

„Wielki Brat” patrzy. Gdzie są kamery monitoringu w Lublinie (aktualizacja 2023)

Ratusz udostępnia on-line podgląd z monitoringu sześciu miejskich kamer. To…

14 minuty czytania

31.05.2023

„Dochodzimy do ściany”, czyli co może menedżer Śródmieścia

Mogę tylko prosić, nie mogę nikomu niczego nakazać – mówi Łukasz…

< 1 minuty czytania

23.05.2023

Naprawiają deptak. Wiele miesięcy od zgłoszenia

Z półrocznym opóźnieniem rozpoczęły się naprawy wybrakowanych spoin na deptaku.…

3 minuty czytania

23.05.2023

Dziennik budowy: Pomnik Kaczyńskiego jeszcze nie dojechał (zobacz plany)

Po geodetach, którzy w minionym tygodniu wyznaczyli fundament pod przyszły…

5 minuty czytania

21.05.2023

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Nałkowskich odwołany. „Pogrążył go dział techniczny”

Członkowie SM im. W.Z. Nałkowskich odwołali prezesa spółdzielni. Poszło o „sprawy techniczne”. Jak…

2 minuty czytania

19.05.2023

IPN na górkach czechowskich. Coraz więcej ludzkich szczątków (zdjęcia)

O kolejny tydzień przedłużą się prace prowadzone przez Biuro Poszukiwań…