Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  17.11.2022

Szkoła sobotnia i piłka nożna a pomoc dla Ukrainy

Udostępnij

Mieszkańcy Lublina ruszyli do pomocy uchodźcom z Ukrainy, zawiązując Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Choć wojna trwa już ósmy miesiąc, pomoc nie tylko nie ustaje, ale przybiera nowe formy, jak np. otwarta niedawno szkoła sobotnia.

Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie został laureatem Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego za 2022 rok. Wyróżnienie wręczono przedstawicielom Komitetu 4 października na skwerze im. Janiny Paradowskiej w Krakowie. Jest to nagroda za dzielność obywatelską, w szczególności za odwagę w działaniach na rzecz dobra publicznego, praw obywatelskich i praw człowieka.

Jak pomoc dla Ukrainy wygląda w praktyce?

Komitet jest siecią wolontariuszy, wolontariuszek, instytucji kultury, urzędów, firm, organizacji pozarządowych i humanitarnych. Każda z osób czy organizacji składających się na Komitet realizuje swoje autorskie projekty, ale przy okazji ta działalność jest koordynowana poprzez regularne spotkania, aby realizowanych interwencji nie dublować, a raczej poprzez współpracę zwiększać ich efektywność.

Stowarzyszenie Homo Faber jest primus inter pares (pierwszym wśród równych) naszej koalicji. Od początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jego zespół wziął na siebie organizację infolinii, punktu koordynującego, organizację pracy dziesiątków wolontariuszy, prowadzenie polityki informacyjnej, zajęcia z języka polskiego, program stypendialny, a nawet dokarmianie uchodźców. Z usług Stowarzyszenia skorzystały tysiące uchodźców. Homo Faber właśnie wydało specjalną wkładkę ukraińsko-białoruską w ramach „Dziennika Wschodniego”, przygotowaną przez dziennikarki i dziennikarzy z Ukrainy i Białorusi. Rozpoczyna też projekt aktywizacji zawodowej.

Pomoc medyczna

Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej wspiera personel medyczny z krajów Europy Wschodniej, w tym ukraińskich uchodźców wojennych, w potwierdzaniu kwalifikacji zawodowych w Polsce. Z początkiem obecnego etapu wojny Fundacja koordynowała zbiórkę i dostawy leków oraz materiałów opatrunkowych dla Ukrainy, a następnie otworzyła projekt „poliklinika.zdorovo.pl”, w ramach którego trzy lekarki pochodzące z Ukrainy, a mające już prawo wykonywania zawodu w Polsce, udzieliły od kwietnia tysiącu uchodźcom przebywającym w Lublinie bezpłatnej pomocy medycznej opłaconej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sobotnia szkoła

Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza od pierwszych dni wojny w ramach Programu Razem z Ukrainą zorganizowała niezliczoną liczbę transportów pomocy humanitarnej. Fundacja prowadzi lekcje języka polskiego, a najnowszym projektem jest Ukraińska Sobotnia Szkoła im. prof. Michała Łesiowa. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 10 września w Zespole Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej 50. W projekcie bierze udział 150 ukraińskich dzieci. Celem szkoły jest zapewnienie dzieciom w wieku szkolnym poczucia wspólnoty, tożsamości narodowej i związku z Ukrainą.

Witajcie w klubie

Uczniowski Osiedlowy Klub Sportowy „Sławin” zaprosił ukraińskie dzieci do bezpłatnego uczestnictwa w treningach piłki nożnej. Do zespołów roczników 2009-2017 zapisało się już kilkanaście młodych osób. Zajęcia odbywają się na szkolnych obiektach sportowych przy ul. Sławinkowskiej 50 i są zdrowym uzupełnieniem Ukraińskiej Sobotniej Szkoły.

tekst: Krzysztof Łątka, Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły