Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  22.04.2022

Przegląd tygodnia: Da Vinci, nowy most i nowe problemy

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 15-22 kwietnia 2022 roku.

Specjalistyczny robot da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej

W szpitalu przy al. Kraśnickiej otwarto Pracownię Robotyki Operacyjnej. Jej najważniejszym elementem jest nowoczesny robot chirurgiczny da Vinci. Dzięki niemu zabiegi będą mniej inwazyjne, a proces gojenia – szybszy.

Jest to pierwszy robot da Vinci w regionie i 16. w Polsce. Będzie stosowany w różnych dziedzinach chirurgii, szczególnie w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, laryngologicznych czy chirurgii jelita grubego.

Robot ma ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Nie będzie już potrzebne cięcie wszystkich powłok ciała, ponieważ wystarczą kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu proces gojenia będzie o wiele szybszy, a pacjent będzie mógł opuścić szpital już w drugiej dobie po zabiegu.

Obecnie trwają specjalne szkolenia dla personelu szpitala, w których biorą udział m.in. chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz pomocniczy.

Źródło: https://www.lublin112.pl/do-lubelskiego-szpitala-trafil-da-vinci-specjalistyczny-robot-pomoze-w-kilkuset-operacjach-rocznie-zdjecia/


Lublin chce wymienić się działkami z deweloperem

Władze Lublina chcą, by firma deweloperska Interbud przekazała miastu tereny w okolicy ul. Relaksowej, które nie są przeznaczone pod zabudowę oraz działki budowlane przy ul. Franczaka “Lalka”. W zamian deweloper ma dostać grunty inwestycyjne na Felinie.

Działki o powierzchni prawie 0,8 ha należące do dewelopera w okolicach ulicy Relaksowej zgodnie z planem zagospodarowania terenu są przeznaczone na strefę zieleni publicznej. Terenu nie można grodzić, mimo to Interbud postawił tam blaszane ogrodzenie.

Jak tłumaczy lubelski ratusz, to właśnie w trosce o mieszkańców i ich dostęp do zieleni chce dostać od dewelopera nieprzydatny do budowy mieszkań grunt przy ul. Relaksowej oraz prawie 0,5-hektarową działkę budowlaną przy ul. Franczaka “Lalka”. Firma Interbud miałaby w zamian dostać grunty pod zabudowę mieszkaniową: prawie 0,9 ha również przy ul. Franczaka “Lalka” oraz niecałe 0,2 ha przy ul. Urbanowicza.

Rok temu deweloper dostał propozycję wymiany wspomnianych terenów na działkę w centrum miasta przy zbiegu ulic Ewangelickiej i Jasnej przeznaczoną na budowę budynku mieszkalno-usługowego. Miasto pod wpływem krytyki wycofało się z tej propozycji.

Ostateczna decyzja dotycząca zaproponowanej przez władze Lublina oferty wymiany terenów zostanie podjęta przez radę miasta, której głosowanie zaplanowano na czwartek 29 kwietnia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/miasto-chce-sie-zamienic-dzialkami-z-deweloperem-juz-drugi-raz,n,1000306823.html


Są dodatkowe miliony na nowy most przy ul. Żeglarskiej; będą utrudnienia w ruchu

Miasto pozyskało dodatkowe 20 mln zł na budowę nowego mostu przy ul. Żeglarskiej. Władze Lublina planowały przeznaczyć na ten cel 16 mln zł, jednak najtańsza oferta wyniosła 36 mln zł.  Rada miasta zmieniła w tym celu budżet, a Urząd Marszałkowski zwiększy dotację. Budowa mostu ma zakończyć się w tym roku, będą utrudnienia w ruchu.

Na nadzwyczajnej sesji rady miasta  przeznaczono dodatkowe 4 mln zł na tę inwestycję. Pozostałe 16 mln zł ma dołożyć Urząd Marszałkowski z funduszy unijnych.

Nowy most przy ul. Żeglarskiej ma być dłuższy, będzie mieć 50 m długości i 19 m szerokości. Most będzie miał konstrukcję podwieszaną. – Taka konstrukcja będzie droga w utrzymaniu – mówi radny Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Popiel.

Budowa spowoduje utrudnienia w ruchu. Fragment ulicy Żeglarskiej zostanie zamknięty, co wymusi  korzystanie z objazdów przez ulicę Jankowską, Osmolicką lub Cienistą.  

Źródło: https://kurierlubelski.pl/lublin-zeglarska-dostanie-dodatkowe-miliony-na-budowe-mostu-mieszkancy-nie-beda-z-tego-powodu-zadowoleni-przynajmniej-w-tym-roku/ar/c1-16299155


Rektorzy zdecydowali o przełożeniu Dni Kultury Studenckiej

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej nie odbędą się w maju. Rektorzy zdecydowali o ich przełożeniu z powodu wojny na Ukrainie, spełniając zalecenia ABW. Decyzję o zmianie terminu swoich imprez podjęły cztery lubelskie uczelnie: UMCS, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Nowy termin wydarzenia nie jest jeszcze znany.

Dwie poprzednie edycje odwołano z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Tym razem, jak tłumaczą organizatorzy, na przeszkodzie stanęła wojna na Ukrainie oraz obowiązujący w naszym kraju drugi stopień alarmowy BRAVO, który dotyczy zagrożenia atakiem terrorystycznym.

W organizację wspólnych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej mają zaangażować się samorządy czterech uczelni (UMCS, UMLub, UP, PL) oraz przedstawiciele władz Lublina.

Wciąż nie ma oficjalnej decyzji dotyczącej Kulturaliów – imprezy organizowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Z plenerowych koncertów dla studentów nie zrezygnowały natomiast m.in. uczelnie w Rzeszowie, Katowicach, Łodzi czy Warszawie.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/studia/studenckich-zabaw-w-lublinie-nie-bedzie,n,1000306714.html 


Dach Hali Globus nie spełnia norm bezpieczeństwa

Dach Hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego liczy już sobie ponad 20 lat. Nie spełnia on wymogów bezpieczeństwa zaostrzonych po zawaleniu się dachu chorzowskiej hali pod ciężarem śniegu w 2006 roku. Lubelski MOSiR złożył wniosek o remont konstrukcji.

Ostatni remont Hali Globus przeprowadzono w 1999 roku. Wymieniono wtedy urządzenia do mrożenia lodowej powierzchni i zadaszono cały obiekt. Od tego czasu obiekt nie był remontowany.

W hali nigdy nie było zagrożenia – powiedział Dziennikowi Wschodniemu Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR-u.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa zmieniono po załamaniu się dachu Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie w styczniu 2006 roku, kiedy to zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych.

Miejska spółka nie podała jeszcze terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Koszty remontu oszacowano na 100-150 tys. zł.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dach-hali-globus-nie-spelnia-norm-wytrzymalosci-na-obciazenie-sniegiem,n,1000306659.html


Sąd oceni legalność budowy bloku przy Onyksowej

Budowa bloku przy ul. Onyksowej jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego – twierdzą okoliczni mieszkańcy. Zdaniem prokuratury budowa jest legalna – ostateczną ocenę wyda sąd. 

Sprawa powstawania 6-piętrowego budynku przy ul. Onyksowej została objęta śledztwem na wniosek jednego z mieszkańców. Zarzucił on niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza w tym miejscu budowy mieszkań, tymczasem w powstającym bloku mają mieszkać ludzie.

Projekt budowy wskazuje na plan rodzinnych mieszkań, ale formalnie oznaczone są one jako lokale domu studenckiego. Zdaniem mieszkańca Urząd Miasta miałby wyrazić zgodę na wybudowanie bloku wprowadzony w błąd przez inwestora.

Zdaniem prokuratury działania osób reprezentujących dewelopera nie odbiegają od obowiązującego prawa; śledztwo zostało umorzone. Mieszkaniec zarzuca prokuraturze, że osoby, które już podpisały umowy kupna powstających lokali, nie zostały w tej sprawie przesłuchane. Domaga się on by sąd uchylił decyzję prokuratury i kazał jej podjąć sprawę.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mieszkan-budowac-tu-nie-mozna-inwestycji-w-lublinie-przyjrzy-sie-teraz-sad,n,1000306661.html


Przegląd przygotowali: Paulina Berini, Maksymilian Łuszcz i Adam Szymański. Przegląd zredagował: Adam Szymański.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *