Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  30.06.2023

Przegląd tygodnia 24-30.06.2023. Prokuratura zajmie się SP nr 52? Ptasia grypa atakuje koty

Udostępnij

Prokuratura zajmie się sprawą samobójstwa nauczyciela ze szkoły podstawowej nr 52 na Felinie

Na prośbę rodziców prezydent Krzysztof Żuk zawiadomił prokuraturę o samobójstwie 28-letniego nauczyciela ze szkoły nr 52 na Felinie, który w liście pożegnalnym napisał o presji w szkole.

Dyrektorka tej szkoły, Małgorzata Stacharska, oskarżana jest przez rodziców i uczniów o stosowanie mobbingu wobec pracowników, nieradzenie sobie z przypadkami przemocy wobec dzieci, a także o inne nieprawidłowości.

Sprawa była tematem dyskusji podczas obrad Rady Dzielnicy Felin.

Na początku czerwca samobójstwo popełnił 28-letni nauczyciel muzyki, który zdaniem rodziców i nauczycieli, w swoim liście pożegnalnym skarżył się na mobbing i presję w szkole. W dniu pogrzebu odbył się jednak festyn z okazji 20-lecia placówki.

Na wniosek rady rodziców prezydent Krzysztof Żuk złożył zawiadomienie do prokuratury. Radny Marcin Nowak złożył interpelację, w której domaga się kontroli w placówce.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/mobbing-w-szkole-podstawowej-nr-52-na-felinie-rodzice-skladaja-skargi-na-dyrekcje-radny-pyta-prezydenta/ar/c5-17652639?fbclid=IwAR3UMEc3Xsdv67yOLh6sSW0o7dNW_I04fP7tWeuaOjlolXi4zCKagYoW0cw

Od 1 lipca wzrośnie opłata za odbiór odpadów

Mieszkańcy Lublina zapłacą miesięcznie o 4,70 zł od osoby więcej za odbiór odpadów. Rodziny wielodzietne (powyżej 5 osób) otrzymają ulgę. Na ulgę mogą liczyć również mieszkańcy samodzielnie kompostujący odpady zielone.

Przy selektywnej zbiórce odpadów od 1 lipca stawka w zabudowie wielorodzinnej od osoby wyniesie 29,50 zł, a w jednorodzinnej – 33,50 zł. Obowiązywać będą też ulgi. W wielodzietnym gospodarstwie domowym szósta i każda kolejna osoba jest zwolniona z opłat. Oszczędzą także mieszkańcy samodzielnie kompostujący odpady zielone – 4 zł na osobę w gospodarstwie.

Źródło:

Wirus ptasiej grypy atakuje koty także w Lublinie

Weterynarze ostrzegają przed śmiertelną chorobą kotów, wywołującą objawy neurologiczno-oddechowe. Klinika weterynaryjna Szmaragdowa informuje o pierwszych przypadkach w Lublinie. Dotychczasowe wyniki przebadanych próbek wskazują jako przyczynę wirus grypy H5N1.

Wśród występujących objawów właściciele chorych zwierząt podają między innymi: otępienie, sztywność kończyn, duszność, drgawki i ataki padaczkowe, agresji. „Zgon następował w ciągu 36-72 godzin od zgłoszenia do kliniki. Przebieg choroby był nadostry. Tylko jeden z pacjentów był kotem wychodzącym. Nie odnotowaliśmy predyspozycji związanych z płcią, wiekiem, czy też rasą” – informuje komunikat kliniki Szmaragdowa.

Nie odnotowano przypadków, żeby koty zarażały inne gatunki zwierząt. Z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że u badanych kotów, które w ostatnim czasie zachorowały, zdiagnozowano wirusa grypy H5N1.

Weterynarze zalecają aby właściciele kotów trzymali je w domu, lub ograniczyli im wyjścia, unikali karmienia zwierząt surowym mięsem.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/tajemnicza-choroba-zabija-koty-wlasciciele-alarmuja-a-weterynarze-rozkladaja-rece-nowe-fakty/

https://spottedlublin.pl/smiertelna-kocia-choroba-przebadano-kolejne-koty-z-lublina-i-innych-miast-80-wynikow-dodatnich/

Od 6 do 9 lipca Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Legenda brytyjskiej sceny muzycznej Ladytron wystąpi na Festiwalu Wschód Kultury – Inne brzmiania. Wśród zaproszonych artystów są także m.in. norweski mistrz gitary Stian Westerhus, wielka nadzieja współczesnej sceny brytyjskiej Nuha Ruby Ra, legenda sceny niemieckiej łącząca elektronikę z żywym brzmieniem To Rococo Rot.

Na festiwalu wystąpią także: włoscy mistrzowie poetyckiego nastroju z Dead Cat in a Bag. Usłyszymy także świetne polskie składy: szorstkie, Tuleje i Atol Atol Atol, powracającego w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup: ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń.

Wschodnich sąsiadów reprezentować będą projekty ze sceny alternatywnej: jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda.

Źródło: https://www.antyradio.pl/radio/Patronaty-Antyradia/festiwal-wschod-kultury-inne-brzmienia-2023-kto-zagra-na-festiwalu

Lublin Jazz Festival od 11 do 17 lipca

Od 11 do 17 lipca w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie trwać będzie tegoroczna edycja Lublin Jazz Festival. Wystąpi między innymi zespół Superminimalism oraz Urszula Dudziak. Będzie również koncert Steve Turret Sextet, żywej legendy amerykańskiego jazzu.

Koncertować będą także: duet 7:7 Project, zespół Transatlantyk z Piotrem Damasiewiczem, zespół Nezlamni Quartet.

Pełen program jest dostępny na stronie: www.lublinjazz.pl.

Od początku istnienia festiwalu, czyli od 2009 roku, jego ideą jest prezentacja najciekawszych polskich i światowych wydarzeń muzycznych z szeroko pojętej muzyki jazzowej – projektów najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sceny jazzowej, od nurtu głównego po muzykę improwizowaną, a także młodych początkujących artystów. W ramach festiwalu tworzone są również projekty specjalne, niesłyszane dotąd w żadnym innym miejscu.

Festiwal jest największą imprezą muzyczną Centrum Kultury a także największym festiwalem jazzowym w Lublinie i w regionie.

Źródła:

https://lubelski.pl/lublin-jazz-festival-koncerty-w-centrum-kultury/

https://radio.lublin.pl/2023/06/jazz-w-stolicy-mlodziezy-festiwal-coraz-blizej/

Zakaz ruchu po ulicy Królewskiej w weekendy przedłużony do końca wakacji

Zakaz ruchu po ulicy Królewskiej w weekendy został przedłużony do 27 sierpnia. – Ograniczenia trwające od miesiąca spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców – informuje Ratusz.

Ograniczenia obowiązują na odcinku od ulicy Bajkowskiego do ulicy Podwale od piątku od godz. 18 do końca dnia w niedzielę. Wyłączonym odcinkiem poruszać się mogą tylko pojazdy komunikacji miejskiej, a także rowerzyści.

Pilotażowe zmiany spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców oraz turystów, stąd decyzja o kontynuowaniu takiego rozwiązania przez kolejne dwa miesiące – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Dodatkowo o obowiązujących zmianach będą informować strażnicy miejscy, którzy w każdy weekend będą patrolować ulicę Królewską.

Źródła:

https://www.radioplus.pl/lublin/ul-krolewska-w-lublinie-zamknieta-dla-ruchu-pojazdow-w-wakacyjne-weekendy-aa-sCfM-GGHK-iJ5f.html

W weekend uroczyste obchody Dnia Unii Lubelskiej

1 lipca przypada Dzień Unii Lubelskiej. O kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą i powstaniu jednej z najtrwalszych unii politycznych w historii będzie opowiadał pokaz „Unia Narodów”, który będzie można zobaczyć na Placu Litewskim, w sobotę o godz. 21:30.

Tegoroczne obchody rocznicy podpisania Unii Lubelskiej potrwają dwa dni. Podczas nich zaplanowane są oficjalne obchody pod pomnikiem znajdującym się na placu Litewskim oraz wydarzenia kulturalne.

W sobotę przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz delegacje instytucji złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Następnie o godzinie 13 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otwarta zostanie wystawa OBRRAZ – zaprezentowane zostaną na niej prace grupy zrzeszającej cenionych artystów, w większości profesorów wyższych uczelni artystycznych w Polsce.

O godzinie 19.00, tuż po uroczystej mszy w Bazylice ojców Dominikanów, odbędzie się koncert „Sub Tuum Praesidium – Pod Twoją obronę” w wykonaniu Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna pod dyrekcją Romualdasa Gražinisa. Usłyszymy między innymi utwory takie jak Ave Maria, Hymn na koronację Zygmunta II Augusta czy W Tobie, Panie, zaufałem. Chór planuje także krótki występ w niedzielę o godzinie 12 na placu po Farze.

W tym roku obchodzimy 454. rocznicę podpisania unii pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. W jej wyniku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną, ale z odrębnym skarbem, urzędami, wojskiem i sądownictwem.

Z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. Rada Miasta Lublin postanowiła ustanowić 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/malo-kto-wie-ze-unia-lubelska-ma-swoje-swieto-juz-w-weekend-uroczyste-obchody-dnia-unii-lubelskiej/ar/c1-17673811

Będzie plenerowa siłownia i lepsze dojście do parku przy ul. Zawilcowej

W parku przy ulicy Zawilcowej powstanie plenerowa siłownia, a także wybudowane zostanie nowe dojście. Wykonawcy mogą zgłaszać oferty do 4 lipca. Inwestycja będzie sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego.

Nowe dojście do parku powstanie w pobliżu bloku przy ulicy Daszyńskiego 23. Pojawi się między innymi 5-metrowa droga dojazdowa, 10 miejsc parkingowych (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami), a także ścieżka pieszo-rowerowa.

Siłownia na świeżym powietrzu powstanie w pobliżu bloku przy ul. Niepodległości 7D, składać się będzie z co najmniej ośmiu urządzeń gimnastycznych.

Na realizację zadania przeznaczono 340 tysięcy złotych. Ratusz czeka na oferty do 4 lipca, następnie wybrany wykonawca będzie miał 4 miesiące na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Park przy ul. Zawilcowej powstał w północno-wschodniej części Lublina na 14-hektarowym terenie po zrekultywowanym w latach 90. ubiegłego wieku miejskim wysypisku śmieci. Został otwarty jesienią 2018 roku.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-urzadza-dojscie-do-parku-powstanie-tez-silownia-pod-chmurka,n,1000326399.html

Autobus wodorowy testowany w Lublinie

Zeroemisyjny autobus wodorowy będzie jeździł po lubelskich ulicach do 3 lipca. W Świdniku kończy się budowa fabryki autobusów wodorowych, w której ten model będzie produkowany.

Jak podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk, kolejne testy autobusu zasilanego wodorem umożliwią jego sprawdzenie w warunkach lubelskich oraz zdobycie niezbędnego doświadczenia w zakresie obsługi i eksploatacji.

Już w tej chwili Lublin jako miasto spełnia wymagania stawiane na 2028 rok pod względem emisji dwutlenku węgla w miejskiej komunikacji. Około 40 proc. transportu to transport zeroemisyjny – głównie to trolejbusy, ale także autobusy elektryczne.

Kolejnym krokiem mają być pojazdy zasilane wodorem. Pierwszy autobus wodorowy trafi do Lublina pod koniec wakacji.

Prezes MPK Tomasz Fulara podkreśla zalety autobusu wodorowego – Autobus elektryczny na ładowaniu przejeżdża 100 lub niewiele więcej kilometrów – mówi prezes Fulara. – Ładowanie takiego autobusu trwa kilka godzin. Tankowanie wodorowego zajmuje 15 minut i przejeżdża 450 km. W realiach lubelskiej komunikacji miejskiej przyjmując przejeżdżane kilometry przez autobus w ciągu dnia, wodoru wystarczy na 2 dni jazdy – dodaje Fulara.

Źródła:

https://www.rmf24.pl/regiony/lublin/news-autobus-wodorowy-testowany-w-lublinie,nId,6867066#crp_state=1

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/lublin-testuje-kolejny-autobus-wodorowy-to-pojazd-polskiej-spolki,471757.html

Motor Lublin rozpoczął przygotowania do startu w I lidze

Motor Lublin po 13 latach wrócił na zaplecze piłkarskiej Ekstraklasy. Po dwóch tygodniach wolnego od zwycięskiego barażu ze Stomilem Olsztyn rozpoczęły się przygotowania do rozgrywek I-ligowych.

Trener Motoru Goncalo Feio poinformował, że skład został skompletowany.

Ważne dla mnie w tych pierwszych dniach było mieć praktycznie skompletowaną kadrę. Uważam, że to jest cel, który się udało zrealizować. Ten okres przygotowawczy jest specyficzny, bardzo krótki. Niewiele ponad trzy tygodnie do mikrocyklu ligowego, więc idziemy tym kierunku, żeby grać – mówi trener Feio.

Odbędzie się kilka sparingów. W najbliższą sobotę Motor Lublin zagra z Górnikiem Łęczna, potem 4 lipca z Jagiellonią Białystok. Później drużyna udaje się na krótki obóz. 8 lipca zagra z Koroną Kielce, a potem – w piątek 14 lipca – dwa sparingi w jednym dniu z Polonią Bytom i Zorią Ługańsk.

Kapitan Motoru Lublin Rafał Król zapowiada walkę o czołowe pozycje w I lidze.

Na razie będziemy chcieli się wpasować w tą ligę, ale na pewno nie będziemy chłopcami do bicia. Będziemy mierzyli w górną część tabeli na 100 procent – mówi Król.

Źródło: https://www.rmf24.pl/regiony/lublin/news-motor-lublin-rozpoczal-przygotowania-do-startu-w-i-lidze,nId,6867489#crp_state=1

Świadek odebrał pijanemu kierowcy kluczyki i wezwał policję

W czwartek na ulicy Leszczyńskiego w Lublinie doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy.

Przechodzień zauważył Opla, którego kierowca wydawał mu się pijany. Jak podała policja, świadek zabrał kierowcy kluczyki.

Wezwani na miejsce policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Okazało się, że miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Grozi mu za to wysoka grzywna, zakaz kierowania pojazdami oraz do 2 lat pozbawienia wolności.

Źródła:

https://www.lublin112.pl/widzac-pijanego-kierujacego-na-ulicy-lublina-nie-wahal-sie-ani-chwili/

https://lublin.policja.gov.pl/llu/informacje/aktualnosci/135707,Zdecydowana-reakcja-na-pijanego-kierowce.html


Przegląd przygotowali: Michał Mularczyk, Dawid Zapora, Kamil Syta, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…