Wesprzyj Kontakt

9 minuty czytania  •  21.07.2023

Przegląd tygodnia 15-21.07.2023. Będzie opera. Szkoły i uczelnie rekrutują

Udostępnij

Teatr Muzyczny zmienia nazwę na Operę Lubelską

Radni sejmiku, głosami rządzącego PiS, zgodzili się na zmianę nazwy Teatru Muzycznego w Lublinie na Operę Lubelską. – Instytucja z 75-letnią tradycją idzie do przodu. To jest duży skok – powiedział Bartłomiej Bałaban z zarządu Województwa Lubelskiego. Opozycja zarzucała brak konkretnych wyliczeń, w tym kosztów spektakli i zbędny pośpiech.

Nie udał się plan fuzji Teatru Muzycznego z Centrum Spotkania Kultur i Filharmonią Lubelską, ale udał się ten ze zmianą nazwy Teatru Muzycznego na Operę Lubelską. – Cieszymy się, że może powstać, że mamy do tego ludzi – przekonywał Bałaban.

Dyrektor Teatru Muzycznego Kamila Lendzion podkreśliła, że wzrośnie ranga tej instytucji. – W 2018 roku obejmowałam teatr z zadłużeniem. Zależało mi, żeby zajął należyte miejsce na mapie kulturalnej. Bardzo się cieszę z ogólnego zainteresowania, bo do tej pory jedyna pomoc to była pomoc zarządu województwa. Bardzo zapraszam do teatru, byście mogli sami przekonać się, jak fajne rzeczy tworzymy – zwróciła się do radnych.

Radni opozycji zgłosili sporo wątpliwości i zastrzeżeń do wizji nowej instytucji.

Krzysztof Komorski (KO) wyjaśnił, dlaczego nie będzie głosował „za”. – Do tej pory, gdy proszę o uzasadnienie, dlaczego zmieniamy nazwę, to słyszę argumenty, że jesteście państwo przekonani (do tego pomysłu – red.), ale nie wiem, na jakiej podstawie. Jaki jest budżet spektaklu, czy zepnie się ekonomicznie? Jak przemalujemy owcę w cętki, to nie będzie gepardem. Czy nie lepiej zorganizować kilka koprodukcji i wtedy podjąć decyzję? Bo tak narażamy się na śmieszność – ocenił.

Wtórowała mu klubowa koleżanka Bożena Lisowska. – Kolejny projekt jest absolutnie nieprzygotowany – zaczęła, zwracając się do zarządu województwa. – Lepiej byłoby dofinansować te instytucje, które już dobrze funkcjonują i przynoszą chwałę w całej Polsce. Nie robi się operacji na żywym obiekcie, wyjmuje mu serce, bo nie wiadomo, czy przyniesie nam to więcej chwały czy problemów.

W głosowaniu, pomysł zmiany nazwy Teatru Muzycznego na Operę Lubelską poparło 18 radnych, a 12 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Przedstawiony został plan finansowy na 2024 rok. Największy wkład finansowy w funkcjonowanie opery będzie mieć samorząd województwa, który w formie dotacji przekaże 13,2 mln zł. Spodziewane wpływy, m.in. z biletów, wynajmu i marketingowe, to 4,7 mln zł.

Źródło:

Rządowy Program Odbudowy Zabytków – miasto Lublin bez wsparcia

Lubelski ratusz złożył 10 wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na łączną kwotę 33,5 miliona złotych, jednakże wszystkie wnioski zostały odrzucone. Miasto starało się o środki m.in. na renowację Trybunału Koronnego, Placu po Farze i budynku ratusza oraz remont IV i V Liceum Ogólnokształcącego.

Zdaniem zastępcy prezydenta Lublina Artura Szymczyka, lubelskie wnioski spełniały wymogi programu: – Co jeszcze bardziej dziwi, w oficjalnym komunikacie rządu na temat kryteriów wyboru projektów do dofinansowania przeczytałem, że „w pierwszym etapie wybrane zostały te obiekty, które są bardzo ważne dla społeczności i instytucji lokalnych. Remonty pozwolą przywrócić im komfort użytkowania, ponieważ w wielu zabytkach mieszczą się szkoły, urzędy czy domy kultury”. I, mimo że sam rząd tak uzasadnił kryteria przyznania dofinansowania, to całkowicie pominął Lublin, choć zgłosiliśmy do Rządowego Programu Odnowy Zabytków m.in. obiekty użyteczności publicznej, jak Trybunał Koronny i ratusz, oraz szkoły, jak budynki IV i V LO – powiedział Szymczyk.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło skrytykowała skoncentrowanie programu na obiektach sakralnych. Nazwała program „Kapliczka plus”: – Środki otrzymały prawie wyłącznie kapliczki, kościoły i inne obiekty sztuki sakralnej. W ministerialnym rozdaniu pominięto samorząd, który nie działa po linii partii rządzącej – podkreśliła.

Krytykę odrzucił minister nauki Przemysław Czarnek. – To totalna bezczelność. Chciałbym zapytać, ile pieniędzy popłynęło do Lublina od rządu PO-PSL, kierowanego przez jej guru, Donalda Tuska, m.in. na odbudowę zabytków? Przecież i w tym rozdaniu kościół pw. Nawrócenia św. Pawła otrzymał 3,5 mln zł wsparcia na restaurację ołtarzy – powiedział Przemysław Czarnek.

Pominięcie wniosków samorządu nie znaczy, że pieniądze z tego programu nie trafią do Lublina. 3,5 miliona złotych przeznaczono na prace konserwatorskie i renowacyjne ołtarza w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła, a ponad milion złotych na prace konserwatorskie ołtarza bocznego w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Te wnioski zostały zgłoszone przez samorząd wojewódzki i Gminę Głusk.

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do województwa lubelskiego trafi ponad 205 mln zł na 357 projektów.

Źródło: https://lublin24.pl/z-lublina/lublin-bez-rzadowego-dofinansowania-na-remont-zabytkow-to-program-kapliczka-plus/1a8kaVT841D5UWjW0OwE

Mauzoleum w Muzeum na Majdanku będzie odrestaurowane

Mauzoleum w Muzeum na Majdanku, kryjące prochy pomordowanych ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego będzie odrestaurowane. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 5,7 mln zł na ten cel. Prace potrwają do sierpnia 2024 roku.

Renowacja Mauzoleum rozpocznie się od zabezpieczenia znajdujących się we wnętrzu upamiętnienia prochów ofiar KL Lublin, które zostały odnalezione na terenie byłego obozu po jego likwidacji w 1944 r.

– Wymienione zostanie pokrycie dachowe Mauzoleum wraz ze świetlikiem. Oczyszczone i poddane konserwacji będą powierzchnie betonowe kopuły i fryzu z napisem „Los nasz dla was przestrogą”. Wymienione lub naprawione zostaną również m.in. chodniki i schody będące elementami upamiętnienia. Ponadto, prace obejmą otoczenie pomnika – zapowiada Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka prasowa Państwowego Muzeum na Majdanku.

Dodatkowo wymienione zostaną płyty na placach w pobliżu mauzoleum oraz schody prowadzące od pomnika do krematorium.

W czasie trwania prac, czyli do sierpnia 2024 roku, pomnik będzie niedostępny dla zwiedzających.

Majdanek funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 130 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób), następnie Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. Dla zatarcia śladów zbrodni zwłoki pomordowanych i zmarłych palono na stosach spaleniskowych i w krematorium.

Mauzoleum powstało w 1969 roku. Całość upamiętnienia nosi nazwę „Pomnik Walki i Męczeństwa”. Składa się z trzech elementów: z Mauzoleum, Drogi Hołdu i Pamięci, a także z pomnika Bramy.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/remont-w-panstwowym-muzeum-na-majdanku-chodzi-o-renowacje-mauzoleum/ar/c1-17729305

https://radio.lublin.pl/2023/07/mauzoleum-na-majdanku-przejdzie-generalny-remont-wideo/

„Aktywne lato w dzielnicach”, czyli bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców

Przez całe wakacje można uczestniczyć w zajęciach sportowych i rekreacyjnych pod hasłem Aktywny Lublin finansowanych z Budżetu Obywatelskiego. Formy aktywności fizycznej wybrano we współpracy z radami dzielnic.

Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w różnych dzielnicach Lublina. Na zajęcia sportowe nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść.

W poniedziałki o godzinie 18 w wąwozie przy ulicy Wołyńskiej (Kalinowszczyzna) czekają na mieszkańców zajęcia z fitnessu i gimnastyki. W tym samym czasie na boisku Szkoły Podstawowej nr 47 w Głusku przewidziano zajęcia sportowe dla dzieci.

We wtorki akcja zawita na Konstantynów (Szkoła Podstawowa nr 57) oraz Wrotków (Szkoła Podstawowa nr 30), gdzie o godzinie 18 odbędą się zajęcia z fitnessu i gimnastyki. W tym samym czasie przy altanie w wąwozie im. Jana Pawła II (Czuby Południowe) odbywać się będą zajęcia ze stretchingu (ćwiczenia rozciągające mięśnie).

W środy na ulicy Kameralnej na mieszkańców Czechowa Południowego czekają zajęcia z fitnessu i gimnastyki, które rozpoczynają się o godzinie 18.

Te same zajęcia i o tej samej godzinie przewidziano w czwartki dla mieszkańców Felina, którzy będą ćwiczyć na terenach zielonych przy ulicy Zygmunta Augusta 24.

W każdy piątek o godzinie 19 przy altanie na ulicy Baśniowej (Sławinek) będzie można zrobić trening ogólnorozwojowy.

Szczegóły na profilu Aktywny Lublin & Aktywne Pokolenie na Facebooku.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/wracaja-bezplatne-zajecia-sportowe-dla-mieszkancow-lublina/ar/c1-17730351

https://lublin.eu/sport/aktualnosci/wraca-aktywne-lato-w-dzielnicach,2239,460,1.html

Zostało jeszcze ponad tysiąc wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w Lublinie nadal jest ponad tysiąc wolnych miejsc. Na liście publicznych placówek, które nadal czekają na chętnych, jest sześć liceów, siedem techników i siedem szkół branżowych.

W publicznych szkołach ponadpodstawowych miasto przygotowało łącznie 7465 miejsc, w tym 4103 w liceach ogólnokształcących, 2397 w technikach i 965 w szkołach branżowych I stopnia. Zajęte zostały 6304 miejsca – 3934 w liceach, 1939 w technikach i 431 w szkołach branżowych I stopnia.

Po zakończeniu etapu kwalifikacji mamy 169 wolnych miejsc w liceach ogólnokształcących, 458 w technikach i 534 w szkołach branżowych I stopnia – wylicza Mariusz Banach, zastępca prezydenta ds. oświaty i wychowania.

Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz wolnych miejsc zostaną opublikowane 24 lipca. Tego dnia rozpoczyna się też rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca prowadzona już bez udziału systemu elektronicznego.

Najpopularniejszą szkołą ponadpodstawową okazało się XXX LO im. księdza Jana Twardowskiego (łączna liczba miejsc: 224; liczba osób na miejsce: 2,20).

Na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, z 288 miejscami (1,97 osób na miejsce).

Trzecie w tym zestawieniu jest IX LO im. M. Kopernika, gdzie przygotowano 192 miejsca (1,93 osoby na miejsce).

XXX LO im. księdza Jana Twardowskiego, choć może się pochwalić zaledwie kilkuletnią historią (liceum istnieje od 2017 r. ), już kolejny raz wygrywa w rankingu najpopularniejszych szkół w mieście.

Do godz. 15 w piątek, 21 lipca, trzeba dostarczyć oryginał świadectwa do wybranej szkoły i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Źródło:

Radny Marcin Nowak proponuje, aby lotnisko w Świdniku nosiło imię Unii Lubelskiej

Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie Marcin Nowak zwrócił się do prezydenta Krzysztofa Żuka z interpelacją w sprawie nadania nazwy Portowi Lotniczemu Lublin. Zaproponował, by lotnisko nosiło imię Unii Lubelskiej.

Pomysł ten został zgłoszony już 4 lata temu przez grupę radnych, z Nowakiem na czele. – Pomimo życzliwego przyjęcia tego pomysłu, do chwili obecnej nie doczekałem się żadnej konstruktywnej informacji, co do podjęcia działań w przedmiotowej sprawie – napisał Marcin Nowak w interpelacji do prezydenta Krzysztofa Żuka, przypominając jednocześnie, że w chwili składania propozycji obchodzona była 450. rocznica Unii Lubelskiej. – Jestem przekonany, że również dziś, nadanie lotnisku imienia Unii Lubelskiej byłoby właściwym krokiem w kierunku uwypuklania doniosłości tego wydarzenia, historycznego znaczenia naszego miasta, a także popularyzowania idei wzajemnej współpracy, poszanowania i integracji we współczesnej Europie – dodał Nowak.

Pomysł podoba się Jarosławowi Stawiarskiemu, marszałkowi województwa lubelskiego.

Port Lotniczy Lublin zasługuje, aby nadać mu nazwę nawiązującą do wydarzenia, z którego jesteśmy jako mieszkańcy Lubelskiego bardzo dumni. Poprzez nadanie lotnisku imienia Unii Lubelskiej obiekt ten zyska większą rozpoznawalność i będzie jeszcze lepiej promować miasto i region oraz wiedzę o tym niezwykle ważnym dokumencie, który jest naszym wielkim dziedzictwem i wkładem w historię nowożytnej Europy – mówi marszałek.

Miasto Lublin ma 51,58 proc. akcji spółki Port Lotniczy Lublin, województwo lubelskie – 46,34 proc., Gmina Świdnik – 2,08 proc. i Powiat Świdnicki 0,004 proc.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lotnisko-w-swidniku-przestanie-byc-bezimienne-chce-tego-radny-z-lublina,n,1000327528.html

III Zlot Pojazdów PRL w weekend

Pojazdy epoki PRL będzie można oglądać w weekend na parkingu Outlet Lublin i Castoramy przy ul. Mełgiewskiej. Trzeci Złot Pojazdów PRL organizowany jest przy udziale Rady Dzielnicy Hajdów Zadębie.

Podczas zlotu będzie można oglądać warszawy, syrenki, żuki, nysy, duże i małe fiaty, komary, ogary, motorynki, stary, ursusy, jelcze i wiele innych pojazdów. Dla oglądających gości przewidziane są konkursy z nagrodami. Będzie można przejechać się zabytkowymi pojazdami: jelczem „Gutkiem”, trolejbusem ZIU-tkiem i ikarusem oraz zwiedzić muzeum motoryzacji Jaro Retro Auto – Classic Garage.

Data zlotu nie jest przypadkowa. Nawiązuje do rocznicy otwarcia fabryki przez ówczesnego, komunistycznego prezydenta Polski Bolesława Bieruta 22 lipca 1951 r.

Wstęp wolny.

Źródła:

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,7595,kocham-swoja-fsc-iii-zlot-pojazdow-prl-22-23-lipca-,135596.chtm

https://www.lsi-lublin.pl/kultura-i-rozrywka/kocham-swoja-fsc-iii-zlot-pojazdow-prl-22-23-vii/

Na KUL 7,5 tys. kandydatów w tym 1,5 tys. na kierunek lekarski

7,5 tys. kandydatów zgłosiło się w tym roku na KUL. Największym zainteresowaniem cieszy się uruchamiany od nowego roku akademickiego kierunek lekarski. Medycynę chce studiować prawie 1,5 tys. osób, czyli na jedno miejsce przypada 25 kandydatów.

W czołówce znalazły się także psychologia (spec. wspierania jakości życia) – 7,56 kandydata na miejsce, italianistyka w trybie hybrydowym – 5,65, kryminologia – 5,36, pielęgniarstwo – 5,10.

Na studia lekarskie przyjętych zostanie 60 osób.

W tegorocznej ofercie uniwersytetu, liczącej ponad 100 kierunków i specjalności, pojawiły się nowości: coaching i doradztwo kariery – jako studia I stopnia, a także hispanistyka, International Relations oraz ekologia integralna – jako studia II stopnia.

Źródła:

https://www.kul.pl/wyniki-tegorocznej-rekrutacji-na-studia-i-stopnia-i-jednolite-magisterskie,art_103571.html

Od 24 lipca przez miesiąc duże utrudnienia dla kierowców na al. Witosa

Od poniedziałku 24 lipca rusza drugi etap przebudowy al. Witosa. Drogowcy wyłączą z ruchu jeden pas jezdni. Nie będzie działać sygnalizacja świetlna. Utrudnienia potrwają do 24 sierpnia.

Na czas prowadzonych robót będą dwa przejazdy przez pas zieleni dzielący al. Witosa – przed i za skrzyżowaniem z ul. Doświadczalną. Kierowcy będą mogli korzystać z drugiej części jezdni al. Witosa, która na wyznaczonym odcinku stanie się drogą dwukierunkową.

Dla kierowców jadących w kierunku ul. Vetterów wyznaczono objazd przez ul. Moritza.

Źródło: https://spottedlublin.pl/kierowcow-w-lublinie-czeka-drogowy-paraliz-od-poniedzialku-duze-utrudnienia-na-al-witosa/


Przegląd przygotowali: Kamil Syta, Michał Mularczyk, Arkadiusz Plewik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…

9 minuty czytania

02.02.2024

Zmiana kandydata w PiS i były policjant u wojewody. Przegląd tygodnia

Na Dworzec Lublin wjeżdżają kolejni przewoźnicy, wojewoda kompletuje kadry, a…

10 minuty czytania

26.01.2024

Najpierw niebieska plandeka, potem czarna folia. Jutro odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przegląd tygodnia

Na placu Teatralnym w Lublinie została już postawiona rzeźba przedstawiająca…

9 minuty czytania

19.01.2024

Przegląd tygodnia. Statutowy absurd roku w lubelskiej szkole?

Pisarz Maciej Wroński kandydatem na prezydenta Lublina Marcin Wroński, autor…

9 minuty czytania

12.01.2024

Otwarcie dworca, konkurent dla Żuka i dziki. Przegląd tygodnia

Dworzec Lublin wreszcie otwarty. Jarosław Stawiarski ma być kandydatem PiS…

7 minuty czytania

05.01.2024

Podwyżka opłat, wymiana kuratora oświaty i padła karuzela. Przegląd tygodnia

Mieszkańcy Lublina więcej zapłacą za wodę i ścieki. Teresa Misiuk…