Wesprzyj Kontakt

12 minuty czytania  •  18.08.2023

Przegląd tygodnia 12-18.08.2023. „Nie” dla referendum. Partie pokazują listy kandydatów

Udostępnij

Fundacja Wolności i inne organizacje trzeciego sektora przeciw referendum

Ponad 40 organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Wolności wydały wspólne stanowisko w sprawie referendum, które ma być przeprowadzone razem z wyborami parlamentarnymi 15 października. Organizacje wyraziły sprzeciw wynikający z „obaw co do uczciwości, legalności i konsekwencji” jednoczesnego głosowania w referendum i wyborach parlamentarnych.

– Partia rządząca dysponuje niewspółmiernie wysokimi środkami na kampanię, w praktyce niemożliwe będzie rozgraniczenie wydatków ponoszonych na kampanię wyborczą i kampanię referendalną. Równolegle prowadzenie kampanii wyborczej i kampanii referendalnej może prowadzić do nadużyć oraz wpłynąć na realizację zasady równości w procesie wyborczym – czytamy w stanowisku.

Zdaniem sygnatariuszy kampania referendalna nie zapewni obywatelom prawa do informacji. – Pytania referendum w połączeniu ze spotami objaśniającymi są sformułowane w sposób zawierający tezę i sugerujący wprost sposób „prawidłowego” głosowania. Spoty informacyjne zawierają nieprawdziwe, uproszczone  informacje, stosują retoryczne i emocjonalne manipulacje i w sposób zamierzony budują w odbiorcy poczucie zagrożenia – twierdzą organizacje.

Sejm przyjął w czwartek wniosek rządu o przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory, w tych samych lokalach wyborczych i z udziałem tych samych komisji wyborczych. Wyborcy będą podpisywać jedną listę niezależnie od tego, czy będą chcieli głosować zarówno w wyborach, jak i referendum, czy też tylko w jednym z głosowań.

Źródła:

https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art38964961-nie-bierz-udzialu-w-referendum-sprzeciw-organizacji-pozarzadowych

Marta Wcisło jedynką listy kandydatów KO do Sejmu w okręgu nr 6

Posłanka Marta Wcisło będzie liderem listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w okręgu nr 6 obejmującym zachodnią część województwa lubelskiego.

Wcisło zasiada w Sejmie od 2019 roku. W tamtych wyborach startując z 3. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej zdobyła 15 062 głosy.

Za Martą Wcisło znalazł się poseł KO Michał Krawczyk, który również w 2019 roku startował do Sejmu z tej pozycji. Trzecie miejsce przypadło Bożenie Lisowskiej, radnej klubu KO w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lisowska dwukrotnie startowała już w wyborach do parlamentu, nie zdobyła mandatu, ale nigdy nie była tak wysoko na liście.

Z czwartej pozycji do Sejmu wystartuje radny Sejmiku Krzysztof Bojarski, na co dzień dyrektor szpitala w Łęcznej. Piąta na liście znalazła się Maja Zaborowska z Nowoczesnej, radna Rady Miasta w Lublinie. Szóste miejsce przypadło byłemu wicemarszałkowi województwa Pawłowi Nakoniecznemu z Puław, 10. byłemu burmistrzowi Ryk Jerzemu Gąsce, a 15. obecnemu zastępcy burmistrza Łukowa Mateuszowi Popławskiemu.

Listy kandydatów KO zostały zatwierdzone podczas posiedzenia Rady Krajowej PO, które odbyło się w środę. Wśród kandydatów są także inni lubelscy radni Krzysztof Komorski z Sejmiku na miejscu 8. oraz Zbigniew Jurkowski z Rady Miasta, który dążył do uzyskania ostatniej pozycji na liście. Ta przypadnie przedstawicielowi AgroUnii Jarosławowi Miściurowi. Jurkowski znalazł się na 27. miejscu.

Oto pełna lista kandydatów KO w okr. 6:

  1. Marta Wcisło
  2. MIchał Krawczyk
  3. Bożena Lisowska
  4. Krzysztof Bojarski
  5. Maja Zaborowska (Nowoczesna)
  6. Grzegorz Nowosadzki
  7. Bernarda Machniak
  8. Krzysztof Komorski
  9. Halina Sekuła
  10. Jerzy Gąska
  11. Beata Kafarska
  12. Paweł Nakonieczny
  13. Barbara Garbacz
  14. Ewa Jachim
  15. Mateusz Popławski
  16. Marta Adamek
  17. Marek Wieczorek
  18. Teresa Chwała
  19. Filip Jastrzębski
  20. Marzena Doroszuk-Maj
  21. Krzysztof Bartuzi
  22. Michał Zimowski
  23. Henryk Łucjan
  24. Krzysztof Kwiecień
  25. Stefan Słowak
  26. Paweł Kozak
  27. Zbigniew Jurkowski
  28. Magdalena Wojciechowska-Jędrzejczyk (Zieloni)
  29. Waldemar Białowąs
  30. Jarosław Miściur (AgroUnia)

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/znamy-kandydatow-ko-w-wyborach-do-sejmu-marta-wcislo-i-krzysztof-grabczuk-jedynkami,n,1000328901.html

https://www.wnp.pl/parlamentarny/osoba/marta-wcislo,9937.html

Były poseł PiS Adam Kałaska kandydatem Polski 2050 i PSL do Sejmu

Polska 2050 zaprezentowała kandydatów z województwa lubelskiego, którzy wystartują w jesiennych wyborach do Sejmu. Na wspólnych listach Polski 2050 i PSL pod szyldem Trzecia Droga w okręgu 6 pojawi się m.in. były poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Kałaska.

Wprowadzenie przez PiS programu Polski Ład dolało oliwy do ognia i dało mi impuls, że mam dosyć. Złożyłem partyjną legitymację i przez półtora roku byłem bezpartyjny. Ale nie chciałem siedzieć bezczynnie i poszukałem alternatywy, żeby uczestniczyć w życiu publicznym – tłumaczy Kałaska.

Adam Kałaska to były wieloletni działacz Prawa i Sprawiedliwości i były poseł tej partii. W 2019 roku, gdy do Parlamentu Europejskiego dostała się Elżbieta Kruk, to jemu przypadł w udziale zwolniony przez nią mandat poselski. W Sejmie zasiadał przez kilka miesięcy, a w kolejnych wyborach nie uzyskał reelekcji.

– Na 99,9 proc. numerem jeden w okręgu szóstym będzie pani poseł Joanna Mucha – zdradza senator Jacek Bury, szef struktur partii w Lubelskiem. Według wciąż nieoficjalnych doniesień „dwójka” jest zarezerwowana dla europosła PSL Krzysztofa Hetmana, jednak on sam jeszcze nie podjął decyzji o starcie w jesiennych wyborach.

Miejsca w okręgu 6 ze wskazania Polski 2050 zajmą także m.in. samorządowcy: miejski radny z Puław Sławomir Seredyn i radna powiatu świdnickiego Edyta Lipniowiecka.

Źródło: Partia Hołowni dawkuje napięcie. W wyborach do Sejmu wystawi byłego posła PiS – Dziennik Wschodni

Oficjalnie: adwokat Jacek Trela kandydatem opozycji na senatora

Oficjalnie już wiadomo, że o mandat senatora w okręgu 16 (miasto Lublin) powalczy warszawski mecenas, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela z Polski 2050. Opozycja zaprezentowała kandydatów w nadchodzących wyborach do Senatu w ramach tzw. paktu senackiego.

W Lublinie zapowiada się interesująca walka o mandat senatora. Rywalami Treli będą najprawdopodobniej obecny wojewoda Lech Sprawka z PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie Marcin Nowak, który wystartuje z własnego komitetu wyborców oraz popierany przez Konfederację Mirosław Piotrowski.

Kandydaturze Jacka Treli zarzuca się brak związku z Lublinem.

– Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mnie tu znają – przyznaje Jacek Trela. – Jak słyszę, że jestem „spadochroniarzem”, to pojawia się u mnie uśmiech na twarzy. Nie jestem urodzony w Lublinie, ale jestem – można powiedzieć – w moim dojrzałym życiu lubelakiem. Od 1992 roku jestem związany rodzinnie z Lublinem. Moja żona jest z Lublina. Mam mieszkanie na Wieniawie – dodaje kandydat.

W województwie lubelskim wybieranych będzie 6 senatorów, w oddzielnych okręgach. W ramach paktu senackiego Koalicja Obywatelska wystawi dwóch kandydatów, a po jednym Polska 2050, Nowa Lewica i PSL.

Źródła:

https://www.google.com/amp/s/radio.lublin.pl/2023/08/adwokat-jacek-trela-kandydatem-opozycji-do-senatu-z-miasta-lublin/amp/

Marta Wcisło w sporze z Bogdanką. Możliwa sprawa sądowa

Władze Lubelskiego Węgla Bogdanka są oburzone sejmowym wystąpieniem posłanki Marty Wcisło z Koalicji Obywatelskiej, która powiedziała, że „Wydobycie w kopalni Bogdanka jest najmniejsze od 80 lat”. Posłanka tłumaczy się przejęzyczeniem.

Zarząd spółki zapowiada pozew do sądu jeśli posłanka nie sprostuje swojej wypowiedzi.

Górnicy i ja osobiście mamy już dość oszczerstw, manipulacji i ciągłego obrażania ze strony posłanki Marty Wcisło. Mówimy – już dość! Nie można obrażać w nieskończoność i kłamać publicznie bez ponoszenia konsekwencji. Będziemy bronić dobrego imienia naszej kopalni i ciężko pracujących górników. Jeśli w ciągu 48 godzin pani poseł nie sprostuje swojej wypowiedzi, skierujemy sprawę na drogę sądową – zapowiedział w czwartek Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Marta Wcisło w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” poinformowała, że nie zamierza przepraszać Bogdanki. Gdy mówiła, że wydobycie jest najmniejsze od 80 lat, przejęzyczyła się, bo chodziło jej o lata 90-te. Zapowiedziała, że dane dotyczące kondycji finansowej spółki przedstawi podczas czwartkowych oświadczeń posłów, już po zakończeniu głosowań.

12 lipca 2022 roku wydobycie brutto wynosiło 46 tys. ton, a netto – czysty węgiel – 31 tys. ton. Rok później, 12 lipca 2023 r. było to odpowiednio 8749 i 2231 ton – przedstawiała Wcisło liczby dotyczące wydobycia. Odniosła się także do sytuacji finansowej spółki, opierając się na artykule z jednego portali internetowych, który informował, że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska rekomenduje inwestorom sprzedaż akcji Bogdanki, obniżając przy tym cenę docelową akcji spółki o ponad 60 procent.

Bogdanka na swoim facebookowym profilu poinformowała, że zysk netto w mijającym półroczu był jednym z najwyższych w całej historii Spółki. „Wykonanie planu jest zdecydowanie wyższe niż to, co insynuuje Pani Poseł Marta Wcisło, a zaciśnięta ściana, o którą pytała Pani Poseł – pracuje i prowadzona jest na niej bieżąca eksploatacja węgla” – zaznaczyła spółka. Dodała, że Bogdanka nie wejdzie w skład Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, miejsca pracy w kopalni nie są zagrożone, a spółka zatrudnia sukcesywnie nowych pracowników.

Źródło: Bogdanka mówi: dość oszczerstwom. Wcisło przepraszać nie zamierza. – Dziennik Wschodni

138 projektów zakwalifikowanych do głosowania w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego

W tym roku do Budżetu Obywatelskiego złożono 187 projektów. Pozytywną ocenę formalną uzyskały 134 projekty, 49 negatywną, a 4 projekty zostały wycofane przez autorów. W przypadku 4 pomysłów komisja uwzględniła odwołanie autorów.

Obecnie do głosowania zakwalifikowanych jest 138 projektów. Ostateczną listę poznamy we wrześniu, autorzy wciąż mogą łączyć zgłoszone pomysły we wspólne projekty. Środki Budżetu Obywatelskiego przeznaczone na realizację projektów w 2024 roku to ponad 14 mln zł.

Głosowanie nad budżetem odbędzie się od 22 września do 10 października.

Źródła:

https://radio.lublin.pl/2023/08/budzet-obywatelski-lublina-prawie-140-projektow-wystartuje-w-glosowaniu/

https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/budzet-obywatelski/aktualnosci/odwolania-od-ocen-projektow-z-budzetu-obywatelskiego-rozpatrzone,100,3627,1.html

Od piątku rusza Jarmark Jagielloński. Planowane zamknięcie ulic

W piątek rozpocznie się Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Festiwal organizowany będzie na Starym Mieście i błoniach pod zamkiem. W tym roku jego motywem przewodnim będzie obróbka drewna. W programie m.in koncerty, potańcówki czy zabawy dla dzieci. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Jak określają organizatorzy, Re:tradycja łączy czasy, pokolenia i dawne tradycje z tym, co nowe. Festiwal gwarantuje, że spotkamy się z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. Cenią to sprzedający, którzy są zapraszani do udziału i kupujący, bo mają pewność, że wybiorą rękodzieło – zapowiada „Dziennik Wschodni”.

Każdego roku jest inny motyw przewodni, do którego nawiązują warsztaty, spotkania czy pokazy filmowe. Od piątku głównym bohaterem będzie obróbka drewna. Rzemieślników będzie można obserwować na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej.

W programie festiwalu są też koncerty i potańcówki. Re:tradycja łączy muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej. W piątek będzie to występ Poleskiego Składu Smyczkowego oraz zespołu Polesie_PL. Prezentować będą tradycje regionu poleskiego w aranżacjach Atanasa Valkova z improwizacjami śpiewanymi przez Jagodę Valkov.

Na błoniach pod zamkiem dzieci będą miały okazję pobawić się zabawkami przygotowanymi przez twórców ludowych i zobaczyć, jak dawniej spędzali wolny czas ich rówieśnicy.

W dniach 18-20 sierpnia zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu ul. Królewska. Utrudnienia zaczną obowiązywać od piątku (18 sierpnia) od godz. 18.00 do zakończenia festiwalu, czyli niedzieli (20 sierpnia). Zmiany dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i pojazdów komunikacji miejskiej.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/drewniane-cuda-na-jarmarku,n,1000328866.html

Koncert pt. „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”

Na scenie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim na  koncercie „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu” w sobotę zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego i por. Pawła Kołodzieja. Początek o godz. 19.

Repertuar koncertu został podzielony na dwie części. W pierwszej uczestnicy usłyszą, m.in. znane utwory muzyki klasycznej nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii Polski, natomiast w drugiej – utwory autorstwa i pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Plenerowy koncert w Muszli Koncertowej poprzedzi piknik militarny, który rozpocznie się w sobotę o godz. 16 na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur i potrwa do godz. 21. Będzie można tam zobaczyć wystawę nowoczesnego sprzętu wojskowego oraz spróbować wojskowej grochówki. Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy.

Źródła:

https://www.eska.pl/lublin/darmowy-koncert-w-ogrodzie-saskim-w-lublinie-bedzie-tez-piknik-militarny-aa-HWj6-Z2nP-sD4z.html

https://kurierlubelski.pl/w-muszli-koncertowej-im-romualda-lipko-w-ogrodzie-saskim-w-lublinie-zagral-zdobywca-nagrody-grammy-zobacz-zdjecia/ar/c13-1780015

Czołowe zespoły kobiecej piłki ręcznej w Hali Globus

Szczypiornistki MKS Fun Floor Lublin zapraszają na I Memoriał Edwarda Jankowskiego, zmarłego w tym roku wybitnego szkoleniowca. Od piątku do niedzieli w hali Globus zobaczyć będzie można czołowe zespoły kobiecej piłki ręcznej z kraju i zagranicy.

W piątek 18 sierpnia o godz. 16 MKS podejmie rumuński zespół CS Minaur Baia Mare. Z tą drużyną wicemistrz Polski miał już okazję niedawno rywalizować i po zaciętym spotkaniu przegrał 25:28.

W sobotę o tej samej porze MKS FunFloor zmierzy się z MKS PR Urbis Gniezno. Chociaż w poprzednim sezonie zespół z Wielkopolski ledwo uchronił się przed spadkiem z Orlen Superligi, to w obecnym przez wielu ekspertów jest typowany do czołowej szóstki.

Na zakończenie Memoriału, w niedzielę o godz. 12, MKS FunFloor podejmie Iuventę Michalovce. Najlepsza słowacka ekipa była niedawno przeciwnikiem lublinianek podczas Turnieju o Puchar Prezydenta Michalovec. Polski zespół wygrał wówczas 26:23.

Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie spotkania jest darmowy. Kibice mogą wchodzić na halę wejście VIP od strony parkingu.

Pełny program memoriału:

Piątek, godz. 16: MKS FunFloor Lublin – CS Minaur Baia Mare, godz. 18: Iuventa Michalovce – MKS PR Urbis Gniezno.
Sobota, godz. 16: FuFloor – Gniezno, godz. 18: Baia Mare – Iuventa.
Niedziela, godz. 10: Baia Mare – Gniezno, godz. 12: FunFloor – Iuventa.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/sport/pilka-reczna/superliga-kobiet/mks-funfloor-lublin-zaprasza-na-i-memorial-edwarda-jankowskiego,n,1000328937.html

Od 19 sierpnia spacery historyczne po cmentarzu na Lipowej

19 sierpnia będzie można wziąć udział w spacerach historycznych po nekropolii przy ul. Lipowej, kiedyś nazywanej „Pod lipkami”. To okazja do poznania wielokulturowej historii Lublina.

Spacery będą organizowane od 19 sierpnia do 16 września, w soboty i niedziele. W planach jest przeprowadzenie 20 lekcji oraz 30 spacerów na terenie zespołu cmentarzy.

Doświadczeni historycy opowiedzą m.in. o pochowanych tam najważniejszych postaciach dla dziejów Lublina, zabytkowych nagrobkach czy zagadkowej architekturze.

Pierwsze spotkania już w sobotę o godzinie 11 i 14. Podczas pierwszej serii spacerów chętni podążą śladami lublinian, którzy zmienili miasto oraz zapoznają się z wielokulturową architekturą cmentarza.

Nekropolia przy ul. Lipowej jest jedną z najstarszych w Polsce. Została założona pod koniec XVIII wieku. Na ul. Lipowej obok siebie znajduje się kilka cmentarzy należących do różnych wyznań. – Pokazuje nam to wielokulturowość, wielowyznaniowość i wielonarodowość Lublina. Na cmentarzu jest 5 kaplic. Najstarsza jest kaplica rzymsko-katolicka, która powstała w I poł. XX w. Reprezentuje ona bardzo spokojne formy architektury postklasycystycznej. Jest też kaplica prawosławna w stylu bizantyjsko-rosyjskim, znacznie wyróżniająca się od innych. Najciekawsza jest jednak kaplica na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej, która powstała w czasie I wojny światowej. Ma ona cechy wiedeńskiej secesji i jest to jedyny taki czysty przerzut tego stylu na naszym gruncie w tej części Polski – mówi dr Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Organizatorem jest stowarzyszenie Anthill. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym [email protected] lub pod linkiem https://tiny.pl/c9sc4.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/spacery-wsrod-cieni-cmentarz-przy-ul-lipowej-bez-tajemnic,n,1000328911.html

Lublin kandydatem do Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku

Lublin wśród 12 polskich miast będzie ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Złożony wniosek aplikacyjny będzie oceniany przez panel niezależnych ekspertów, który składa się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez MKiDN.

W ostatniej dekadzie października nastąpi spotkanie preselekcyjne, podczas którego odbędzie się przesłuchanie przedstawicieli miast kandydujących. Panel ekspertów uzgodni krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej, zaplanowanej wstępnie na połowę 2024 r.

Miasta, które złożyły deklaracje o przystąpieniu do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, to: Lublin, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń.

Lublin już wcześniej aplikował o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2011 roku wygrał jednak Wrocław, a Lublin wysłał do Wrocławia swoją artystyczną delegację. W 2023 roku Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży.

Źródło: https://www.google.com/amp/s/radio.lublin.pl/2023/08/oficjalnie-lublin-chce-byc-kulturalna-stolica-europy/amp/

MPK: pojazdy elektryczne z systemem wczesnego wykrywania zagrożeń pożarowych

37 trolejbusów i 40 autobusów elektrycznych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zostało wyposażonych w system wczesnego wykrywania zagrożeń pożarowych baterii trakcyjnych.

Zasadą działania systemu jest pomiar temperatury pakietów baterii trakcyjnych w pojazdach stojących na terenie zajezdni. System ma alarmować i powiadamiać dyspozytorów oraz mistrzów natychmiast po wykryciu przekroczenia zapisanych w systemie wartości granicznych temperatur – mówi rzeczniczka prasowa MPK Lublin, Weronika Opasiak.

Pomysł wyposażenia pojazdów w system bezpieczeństwa pojawił się po pożarze jednego z trolejbusów marki Ursus w listopadzie 2021 r. Wówczas zapaliła się bateria trakcyjna na dachu pojazdu.

MPK planuje wyposażyć w takie systemy wszystkie swoje trolejbusy i autobusy elektryczne.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/08/lublin-autobusy-i-trolejbusy-z-wczesnym-ostrzeganiem/amp/

Rusza konkurs promujący aktywność osób z niepełnosprawnościami

Urząd Miasta zaprasza do składania wniosków o przyznanie medali i wyróżnień specjalnych w XV edycji konkursu promującego aktywność osób z niepełnosprawnością.

Do konkursu można zgłaszać osoby wyróżniające się wyjątkową działalnością w różnych dziedzinach życia, a także osoby i instytucje zasłużone dla środowiska osób z niepełnosprawnością. – Od wielu lat promujemy aktywność osób z różnymi niepełnosprawnościami, dostrzegając w niej doskonałą drogę podnoszenia jakości życia. Zachęcam, aby dostrzegając dokonania osób w naszym otoczeniu zgłaszać do konkursu tych, którzy swoim zaangażowaniem i inicjatywami mogą być przykładem i wzorem dla innych – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Kapitułą Konkursu jest Społeczna Rada ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Prezydencie Miasta Lublin. Rada po przeanalizowaniu zgłoszeń zarekomenduje kandydatury do wyróżnień. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi na corocznym spotkaniu z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnością podczas uroczystej Gali Aktywni z Lublina, zaplanowanej na wrzesień.

Zgłoszenia są przyjmowane do 25 sierpnia. Można je przesłać pocztą na adres Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, ul. Zana 38, 20-601 Lublin lub dostarczyć osobiście do siedziby Wydziału (sekretariat, pok. 012, w godz. 7.30-15.30) lub do Biura Obsługi Mieszkańców (ul. Wieniawska 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. F. Kleeberga 12 a, ul. Wolska 11).

źródło: https://lublin24.pl/z-lublina/lublin-konkurs-promujacy-aktywnosc-niepelnosprawnych-trwa-nabor-zgloszen/EHRsodfQO8vuFp1jcfbM


Przegląd przygotowali: Arkadiusz Plewik, Michał Mularczyk, Maksymilian Łuszcz, Kamil Syta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…