Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  20.08.2023

Najbardziej wpływowi w Lublinie. Miejsca 10 i 9

Udostępnij

Pierwsza część rankingu najbardziej wpływowych osób w Lublinie. Kolejne odsłony rankingu – link w artykule.

Miejsce 10. Michał Moskal (29 lat)

Michał Moskal

Pochodzi z Janowa Lubelskiego, karierę w polityce zaczynał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, był też radnym stołecznej dzielnicy Żoliborz. W 2020 roku został bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego prowadząc jego partyjne biuro. Obecnie jest szefem gabinetu politycznego wicepremiera i ma zostać posłem z naszego regionu. Takie przynajmniej są plany partii wobec Moskala, a sam polityk prowadzi szeroko zakrojoną kampanię wizerunkową.

Przy wjazdówkach z miast nie można nie zauważyć bilbordów wielkości naczepy tira, na których uśmiechnięty 29-latek życzy nam „udanych wakacji”. Pokazuje się obok Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, gdy ten przyjeżdża odwiedzić lubelskie złoża gazu. Towarzyszy ministrowi edukacji, gdy ten zaprasza dziennikarzy pod jednostkę wojskową w Lublinie. Firmuje przejęcie klubu piłkarskiego Górnik Łęczna przez kopalnię w Bogdance. W grudniu 2022 „załatwił sobie” zaręczyny 1000 metrów pod ziemią w kopalni Bogdanka.

Miejsce 9. Zbigniew Jakubas (71 lat)

Zbigniew Jakubas (fot. Aleksander Żebrowski/Wikipedia)

Stały gość na szczytach list najbogatszych Polaków. Nie obnosi się ze swoim majątkiem. Lubi przywoływać powiedzenie „Fura, skóra i komóra”, ale tylko po to, by powtarzać jak mantrę, że to nie są ważne rzeczy w życiu. Przeciwnik rozdawania, zwolennik pomagania – w wywiadach proponuje, by bogaci płacili 40-proc. podatek, a biedni nie płacili go wcale. Kontrolowane przez niego spółki zatrudniają około 12 tysięcy osób.

Zaczynał od branży odzieżowej, pierwsze zarobione pieniądze inwestował w media (drukarnie, radio, „Kurier Lubelski”, „Życie Warszawy”), dziś nie ukrywa, że jego zajęciem nr 1 jest deweloperka.

W Lublinie buduje przy Racławickich, Nałęczowskiej, Unickiej. Ma też ambicje postawić w swoim rodzinnym mieście pierwszą spalarnię śmieci.

Zaangażował się też w lubelską piłkę. Jest głównym udziałowcem Motoru Lublin (a od niedawna także prezesem spółki), na terenach po Lubelskim Klubie jeździeckim buduje Lubelską Akademię Futbolu.

>>Top 10 wpływowych w Lublinie miejsca 8 i 7 – czytaj tutaj<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *