Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Udostępnij

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała 71 lat.

O śmierci prof. Starosławskiej poinformował dziś rano zakon lubelskich bernardynów. Tę smutną wiadomość potwierdza rzecznik prasowy marszałka województwa. Ośrodek onkologiczny w Lublinie jest szpitalem podlegającym zarządowi województwa.

Wczoraj, czyli 4 marca w godzinach wieczornych odeszła do Domu Ojca Pani prof. dr hab.n.med. Elżbieta Starosławska, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie – napisali w Facebooku bernardyni. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bogu za dar Jej życia i prosimy, by Bóg, który jest Dobry przyjął Ją do chwały nieba.

Elżbieta Starosławska była szefową największego ośrodka onkologicznego po tej stronie Wisły, w którym leczą się m.in. Zbigniew Ziobro czy o. Tadeusz Rydzyk. Blisko związana z politykami PiS na szczeblu krajowym i samorządowym wywalczyła fundusze na rozbudowę kliniki. Powstał wielopiętrowy kolos pomalowany na jaskrawe żółto-pomarańczowe barwy, trwale burzący panoramę miasta. Dyr. Starosławska zaciekle broniła takiej kolorystyki, a opinię publiczną do swoich racji próbowała przekonać m.in. zamawiając naukową ekspertyzę nt. kolorów za kilka tysięcy złotych.

COZL kierowała od 2006 r. W 2016 r. została dyscyplinarnie zwolniona z pracy – urzędnicy marszałka ustalili, że prowadziła badania kliniczne dla firmy, która później wygrywała przetargi na dostawy leków do szpitalnej apteki. Kiedy władzę w regionie przejął PiS(w 2019 r.) prof. Starosławska wróciła na stanowisko, a śledztwo Prokuratury Regionalnej w Lublinie zostało umorzone.

W 2017 roku została lubelskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej. Z przerwami pełniła tę funkcję również w latach 2002-2015.

W 2021 r. była jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie stworzenia kierunku medycznego w strukturach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W 2022 r. została wyróżniona tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2021 rok w kategorii OSOBA.

W latach 2022-2024 była członkiem Komitetu Polityki Naukowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

13 odpowiedzi na “Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej”

 1. Witek1 pisze:

  Kto teraz wystawi zwolnienie Zbyszkowi

 2. Antoni pisze:

  Do Witek1.Kolejny jołop błysnoł ematią.Obyś nie potrzebował leczenia w podobnej chorobie.

 3. Pacjent pisze:

  Dziwne, że wszyscy dzisiaj odnoszą się do jej relacji w PIS, przecież największe „osiągnięcia” (w tym tytuł prof) były, gdy ministrem była jej przyjaciółka Ewka… może dlatego nikt z KO się nie wypowiada na temat tej niejednoznacznej postaci. Czy marszałek zleci dokładny audyt ?

 4. Lorem ipsum pisze:

  Toksyczny styl zarządzania personelem, przez donoszenie i zastraszanie. Szkoda, że piszą jej tylko laurki, a multum ludzi przeszlo przez nią piekło…

 5. znawca pisze:

  Z tego tekstu wynika że pisowcy zrobili sobie szpital dla siebie i poza kolejka w trybie nieosiągalnym dla zwykłych szaraków tam trafiają niech obecną władza się temu przygladnie nie ma zgody na przywileje bo jesteś z pisu

 6. Gośćanna pisze:

  Jak trudno przyznać kobicie sukces. Wszystko co nowe rodzi się w bólach. Niech KO zostawi po sobie tyle co ta Pani. Nie wszystko co pisowskie było zle

 7. Bozena Koczorowska pisze:

  A wprost przeciwnie większość była dobra. Nie wycierajcie sobie zajadłych charakterów PISem i już w chwale niebieskiej Panią Profesor. Dalekowam do Jej sukcesów. Radziłabym modlitwę i milczenie.

 8. Anna pisze:

  Jak można tak szkalować Człowieka,który swoje życie poświęcił dla innych.
  Pani Profesor przygarniała wszystkich potrzebujących pomocy. Leczę się tam i wiem.
  Brak słów żeby wyrazić wdzięczność, podziw oraz szacunek. Kosztem zdrowia i życia prywatnego ratowała cierpiących.
  Bać się jej mogli ci którzy nie angażowali się w swoją pracę, która jest powołaniem. Tak la pacjentów jak personelu miała otwarte serce
  Jej pamięć pozostanie w wielu wdzięcznych sercach.

 9. Bella pisze:

  Co to ZNACZY PRZYGARNIAŁA CO TO BYŁO SCHRONISKO DLA PSÓW można przygarniac psy koty bociany #e złamanym skrzydłem
  Ludzi się przyjmuje rejestruje leczy farmakologicznie lub odsyła na oddział w celu leczenia docelowego soecjalistycznego

 10. Córka pacjentki pisze:

  Ileż tu lewackiej nienawisci i prowincjonalnych antypatii ze strony redakcji.Moja matka nie jest z PiS, wyleczyli ją ludzie których prof. Staroslawska tu zatrudniła. Nie znałam pani profesor,ale wiem że gdyby nie jej starania i nowocześniejsze metody leczenia raka,moja mama by odeszła. Została wyleczona i znowu zaczyna się cieszyć życiem. Mnie poinformowano,że pani profesor Staroslawska była, osobą zorientowaną na pomoc chorym i bardzo wymagającą szczególnie wobec siebie,nie interesowały jej barwy partyjne a ratowanie chorych z najbiedniejszego regionu i danie im szansy na życie. Małe,interesowne postaci z lubelskiego grajdola ,szczególnie lewicowe, dyskredytują jej osobę, nawet po śmierci, chcą ją skopać moralnie.Jednak to nie wy dziennikarzny ocaliliście życie tysiącom pacjentów, a dzieło profesor Staroslawskiej. Kolory ścian,czy partyjne nie są istotne, ważne że ta kobieta mimo przeciwności i walki z małymi gnomami i politykierami, stworzyła największe i najpiękniejsze dzieło w tym miescie i regionie.Za dobro dla wszystkich ludzi,bez oglądania ich partyjnych sympatii i przynależności, jestem jej niezwykle wdzięczna i życzę aby państwo piszący o niej tak paskudnie,sami nie musieli tam się leczyć,ani patrzeć na cierpienia i strach pacjentów ,tam się leczących. Ileż lat walki Pani profesor poświęciła aby rozbudować to centrum. Ona tam była, widziała biede starego szpitala i musiała działac. Osiągnęła sukces dla pacjentów,prawdopodobnie zapłaciła za to ogromna cenę,zmęczenia i choroby. Ja jestem jej bardzo wdzięczna,wprowadziła nową jakość do lubelskiej służby zdrowia. Szkoda że tak wielu nie rozumie szlachetności jej dzieła.

 11. Córka pacjentki pisze:

  Ileż w artykule prowincjonalnych antypatii ze strony redakcji.Moja matka nie jest z PiS, wyleczyli ją ludzie których prof. Staroslawska tu zatrudniła. Nie znałam pani profesor,ale wiem że gdyby nie jej starania i nowocześniejsze metody leczenia raka,moja mama by odeszła. Została wyleczona i znowu zaczyna się cieszyć życiem. Mnie poinformowano,że pani profesor Staroslawska była, osobą zorientowaną na pomoc chorym i bardzo wymagającą szczególnie wobec siebie,nie interesowały jej barwy partyjne a ratowanie chorych z najbiedniejszego regionu i danie im szansy na życie. Małe,interesowne postaci z lubelskiego grajdola ,szczególnie lewicowe, dyskredytują jej osobę, nawet po śmierci, chcą ją skopać moralnie.Jednak to nie wy dziennikarzny ocaliliście życie tysiącom pacjentów, a dzieło profesor Staroslawskiej. Kolory ścian,czy partyjne nie są istotne, ważne że ta kobieta mimo przeciwności i walki z małymi gnomami i politykierami, stworzyła największe i najpiękniejsze dzieło w tym miescie i regionie.Za dobro dla wszystkich ludzi,bez oglądania ich partyjnych sympatii i przynależności, jestem jej niezwykle wdzięczna i życzę aby państwo piszący o niej tak paskudnie,sami nie musieli tam się leczyć,ani patrzeć na cierpienia i strach pacjentów ,tam się leczących. Ileż lat walki Pani profesor poświęciła aby rozbudować to centrum. Ona tam była, widziała biede starego szpitala i musiała działac. Osiągnęła sukces dla pacjentów,prawdopodobnie zapłaciła za to ogromna cenę,zmęczenia i choroby. Ja jestem jej bardzo wdzięczna,wprowadziła nową jakość do lubelskiej służby zdrowia. Szkoda że tak wielu nie rozumie szlachetności jej dzieła.

 12. Córka pacjentki pisze:

  Ileż w artykule prowincjonalnych antypatii ze strony redakcji.Moja matka nie jest z PiS, wyleczyli ją ludzie których prof. Staroslawska tu zatrudniła. Nie znałam pani profesor,ale wiem że gdyby nie jej starania i nowocześniejsze metody leczenia raka,moja mama by odeszła. Została wyleczona i znowu zaczyna się cieszyć życiem. Mnie poinformowano,że pani profesor Staroslawska była, osobą zorientowaną na pomoc chorym i bardzo wymagającą szczególnie wobec siebie,nie interesowały jej barwy partyjne a ratowanie chorych z najbiedniejszego regionu i danie im szansy na życie.

 13. Córka pacjentki pisze:

  Ciekawe że nie wszystkie wpisy są tu publikowane. Tylko te, które nie polemizuje z artykułem. Jawny Lublin nie taki jawny. Szkoda że to grajdołek z redakcyjna cenzurą .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

21.05.2024

„Takiego dyrygenta w swojej karierze nie spotkałem”. Sprawa Rodka wraca do sądu

Wojciech Rodek decyzją sądu w ramach tzw. zabezpieczenia został zatrudniony…

< 1 minuty czytania

21.04.2024

Wyniki wyborów II tura: Kraków, Wrocław, Rzeszów

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych pracownia Ipsos podała sondażowe wyniki…

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…