Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Udostępnij

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Lublinie. – To moja decyzja – mówi. Jego następcą będzie znany działacz PSL.

Gałaszkiewicz dyrektorem lubelskiego oddziału ARiMR został w styczniu 2016 roku. To działacz Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z okręgu chełmskiego, ale mandatu nie zdobył.

W poniedziałek był w centrali ARiMR w Warszawie. – Ja jestem człowiekiem koncyliacyjnym, uzgodniłem z prezesem Agencji, że odchodzę na własną prośbę, za porozumieniem stron – mówi Jawnemu Lublinowi wciąż jeszcze urzędujący dyr. Gałaszkiewicz, który nie ukrywa, że do odejścia skłoniła go zmiana władzy w Polsce. – Tam, gdzie mnie nie chcą, ja się stołka kurczowo nie będę trzymał – dodaje.

„Dyrektorzy się zmieniają, Agencja zostaje”

Dyr. Gałaszkiewicz podkreśla, że przez osiem lat jego rządów, lubelski oddział ARiMR zakontraktował na obszary wiejskie 19 mld zł, a fizycznie do rolników trafiło 18 mld zł. W Lublinie i 20 biurach powiatowych pracuje w sumie 1000 osób.

– Moja misja się kończy, ja jestem z niej zadowolony. Agencja jest potężną instytucją, niech ktoś młodszy weźmie za nią teraz odpowiedzialność. Dyrektorzy się zmieniają, Agencja zostaje – podsumowuje swoje rządy Gałaszkiewicz.

Odchodzący dyrektor jest jednocześnie radnym sejmiku województwa lubelskiego (klub PiS). W przypadku gdyby to prezes ARiMR chciał go odwołać z zajmowanego stanowiska, musiałby uzyskać na to zgodę sejmiku. W przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, nie ma takiej konieczności.

Wiadomo już, że taka ścieżka będzie potrzebna w przypadku klubowego kolegi Gałaszkiewicza – radnego Marka Wojciechowskiego. Jest on p.o. dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, innej państwowej instytucji podległej, którą od niedawna, jako dyrektor generalny, zarządza Henryk Smolarz, działacz lubelskiego PSL. Jak pisaliśmy w piątek, mimo że wniosek o odwołanie Wojciechowskiego trafił do sejmiku województwa już 19 stycznia, to nie został wprowadzony pod obrady piątkowej sesji. Upomniał się o to radny Grzegorz Kapusta z PSL, ale jego wniosek o dodanie tego punktu do porządku nie przeszedł. Najprawdopodobniej sprawa wróci podczas lutowej sesji.

Wiemy, kto będzie następcą

Niemal pewne jest, że miejsce Gałaszkiewicza w ARiMR zajmie znany działacz PSL Andrzej Romańczuk (na zdjęciu poniżej), starosta włodawski. Pozostałe trzy stanowiska zastępcy dyrektora oddziału ARiMR mają zostać rozdzielone wśród koalicjantów.

Dyrektorem w lubelskim oddziale ARiMR ma zostać działacz PSL starosta włodawski Andrzej Romańczuk. Fot. FB/Andrzej Romańczuk

Zgodnie z ostatnim oświadczeniem majątkowym, w 2022 roku Gałaszkiewicz zarobił w ARiMR 234,5 tys. zł, co daje około 19,5 tys. zł miesięcznie. Z kolei Romańczuk jako starosta w tym samym roku miał dochód w wysokości 150 tys. zł (ok. 12,5 tys. zł miesięcznie). Ale zdecydowanie większe pieniądze zarabia na prowadzeniu gospodarstwa rolnego (niespełna 119 ha) – było to 716 tys. zł przychodu (267 tys. dochodu). Wśród licznych maszyn rolniczych starosta wymienia m.ni. ciągnik John Deere z 2017 roku o wartości prawie 0,5 mln zł.

Na zdjęciu: Krzysztof Gałaszkiewicz (PiS) lubelskim oddziałem ARiMR rządzi nieprzerwanie od ośmiu lat. Nie ukrywa, że w kwietniu będzie ponownie z listy PiS kandydował do sejmiku wojewódzkiego. Jest też pełnomocnikiem PiS w powiecie zamojskim Fot. Facebook/ Krzysztof Gałaszkiewicz

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

3 odpowiedzi na “Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka””

  1. EMI pisze:

    Oj trzymał by się trzymał Galaszkiewicz kurczowo tego stołka ale widzi że przystanek blisko. Nie ma tu żadnych dobrych intencji. Nareszcie ludzie odetchną bo wielu ludzi zniszczył swoimi decyzjami i nie zasługuje na reprezentowanie ludzi w samorządzie.

  2. On$ pisze:

    Tak czytam i zastanawiam się gdzie ci specjaliści na stanowiskach, skoro dalej obsadzania są działacze partyjni. Jak to mówią – obiecanki, cacanki, a głupiemu radość…

  3. OnaA pisze:

    Specjaliści zatrudnieni przez tę opcję polityczną wątpliwej jakości i wiedzy, w kadrach też. W tym roku Wysłano pity ,,0,, zerowe za 23 rok do pracowników ARiMR, którzy od ielu lat już nie pracują, dochód za 23 0. Ale miernota PiS-owska Ślę puste druki pit narażając firmę na koszty pocztowe za poświadczenie odbioru i polecony. A co tam, przecież maszyna wydrukowała. I tak to leciało. ……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

17.04.2024

Ostra walka o fotel burmistrza w Lubartowie. Mówi się o „trzech kandydatach”

Do drugiej tury głosowania w wyborach samorządowych przechodzi dwóch kandydatów…

7 minuty czytania

16.04.2024

Świdnik: Pierwsze takie wybory w historii. Jemu jest dobrze, ona chce zmian

On – namaszczony przez burmistrza Waldemara Jaksona, który rządził w…

3 minuty czytania

12.04.2024

Ważny polityk PiS traci posadę w Bogdance. A członkowie zarządu zarobili po milionie

Piotr Breś, wciąż jeszcze szef klubu PiS w Radzie Miasta…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

2 minuty czytania

08.04.2024

Pełny skład Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lista nowych radnych

Znamy pełne, oficjalne wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podajemy…

3 minuty czytania

08.04.2024

Krzysztof Żuk świętuje wygraną i częstuje tortem. Do rady wejdzie też kilka osób, które nie zdobyły mandatów

Krzysztof Żuk, Mariusz Banach, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak nie…