Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  12.01.2024

PSL bierze agencje rolne. Lada dzień polecą głowy dyrektorów

Udostępnij

Henryk Smolarz, lubelski polityk PSL, został dyrektorem generalnym KOWR. Wojciech Legawiec, ludowiec z Kielc, został prezesem ARiMR. Za chwilę kadrowe czystki rozpoczną się w oddziałach terenowych rolniczych agencji. – Osiem lat temu wymieniono większość kadry kierowniczej na trzeci dzień po przejęciu władzy. My jesteśmy trzy miesiące po wyborach i nie było takich decyzji. To pokazuje inne standardy – przekonuje Smolarz.

Wojciech Legawiec (PSL)w przeszłości kierował sanatorium w Busku-Zdroju, był dyrektorem szpitala psychiatrycznego w Tworkach koło Pruszkowa, pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Był też doradcą Czesława Siekierskiego, a to obecny minister rolnictwa. Premier Donald Tusk właśnie powołał na stanowisko prezesa ARiMR.

Henryk Smolarz (PSL) to mieszkaniec podlubelskiej gminy Niemce, były poseł, były prezes KRUS a do teraz zastępca wójta. Właśnie został dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

Miotła z góry na dół. W KOWR i ARiMR

Osiem lat temu PiS dokonał potężnych zmian w agencjach rolnych. Ówczesna władza utworzyła KOWR łącząc ze sobą Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego. Była też kompleksowa wymiana kadr, co widać do dziś.

Dyrektorem (pełniącym obowiązki) KOWR w Lublinie jest Marek Wojciechowski z PiS. Dyrektorem ARiMR w Lublinie jest Krzysztof Gałaszkiewicz z PiS, a jego zastępczynią jest Dorota Kozak z PiS. Do tego trzeba doliczyć kolejnych wicedyrektorów, którzy zmieniali się przez lata, ale zawsze należeli do partii lub z nią sympatyzowali. Taką karierę przecież robiła do niedawna Anna Baluch. To posłanka PiS z Kraśnika, która pracowała najpierw w powiatowym biurze ARiMR, a potem zajęła stanowisko dyrektorskie w KOWR.

Kierownicy w oddziałach terenowych agencji to często także działacze PiS. Teraz nowa władza będzie usuwała nominatów PiS i na to miejsce wstawiała swoich ludzi.

OR03_-_Kierownicy_biur_powiatowych_Lubelski_10.10.2023

Przywilejem dyrektora, lub prezesa w przypadku ARiMR, jest decydowanie w sprawach kadrowych i możliwość dobierania sobie współpracowników – mówi nam Henryk Smolarz. To zapowiedź zmian w KOWR.

Wojciech Legawiec, nowy prezes ARiMR i minister rolnictwa Czesław Siekierski

Słony rachunek za czystki PiS

Gdy osiem lat temu PiS przejmował władzę wymiana kadrowa odbyła się ekspresowo. Dymisje w agencjach rolnych sypały się z błyskawicznie, a partia Kaczyńskiego nie zważała na przepisy. Usuwała działaczy PSL, w tym radnych, choć w takich wypadkach prawo wymaga zapytania rady gminy, miasta czy sejmiku o zgodę na zwolnienie takiej osoby z pracy. Taki los spotkał np. Adama Rychliczka z PSL, który został zwolniony z Agencji Rynku Rolnego chociaż był radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podobnie było z Leszkiem Daniewskim (PO) zwolnionym z Agencji Nieruchomości Rolnych. Daniewski był (i jest) radnym Lublina.

Z licznych interpelacji poselskich wiadomo, że od 26 listopada 2015 r. do 1 marca 2017 r., w ARiMR zostało zwolnionych 422 pracowników. „Spośród pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy, 193 osoby wystąpiły na drogę sądową przeciwko byłemu pracodawcy” – czytamy w jednej z odpowiedzi ministra rolnictwa, który wylicza, że, 73 pracownikom wypłacono łącznie 1.431.290 złotych brutto z tytułu odszkodowania.

W 2021 roku była już mowa o znacznie większych pieniądzach: „W związku z zakończonymi postępowaniami sądowymi ARiMR wypłaciła kwotę 6 744 340,40 zł tytułem odpraw i odszkodowań wobec pracowników, z którymi we wskazanym okresie rozwiązano stosunek pracy z inicjatywy pracodawcy w oparciu o wszystkie wskazane w przepisach prawa pracy tryby rozwiązania stosunku prawnego łączącego pracownika z pracodawcą” – to kolejna odpowiedź na interpelację i dalej: „W przypadku 98 pracowników, których roszczenia zostały rozpatrzone przez sąd pozytywnie otrzymało odszkodowanie. ARiMR wypłaciła kwotę 1 812 102,32 zł tytułem odszkodowań”.

Jednym z tych, którzy wygrali przed sądem, był Leszek Daniewski. W 2016 r. dostał ok. 48 tys. zł – równowartość trzech swoich pensji w ANR.

„My mamy inne standardy”

Henryk Smolarz mówi nam, że tym razem wymiana kadr będzie wyglądała inaczej. – Osiem lat temu wymieniono w agencjach wsparcia rolnictwa większość kadry kierowniczej na trzeci dzień po przejęciu władzy. My jesteśmy trzy miesiące po wyborach i nie było takich decyzji. To pokazuje inne standardy – podkreśla polityk PSL.

I dodaje, że spotkał się z odchodzącym dyrektorem KOWR oraz pracownikami. – Było miło. Warto zachowywać się przyzwoicie i kulturalnie – dodaje. Zapewnia też, że nie można zwolnić wszystkich, a on sam chce pracować z każdym, kto chce dobrze realizować zadania agencji.

Ale jego partyjni koledzy nie mają wątpliwości, że obecni szefowie w rolniczych agencjach muszą się już pakować.

To normalne. Dobrze wiedzieli na co się pisali. Musi nastąpić wymiana kadr, bo taka jest polityka. A raczej nie kojarzę, żeby któryś z nich zawdzięczał stanowisko czemuś więcej niż temu, że jest radnym – mówi nam jeden z lubelskich działaczy PSL.

Na zdjęciu: Minister rolnictwa Czesław Siekierski i nowy dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz (Fot. MRiRW)

3 odpowiedzi na “PSL bierze agencje rolne. Lada dzień polecą głowy dyrektorów”

  1. Piotr pisze:

    typowi małorolni….same intelektualne tuzy

  2. Ormowiec kaowiec pisze:

    Sami fachowcy, BMW, znaja sie na wszystkim. Kompetencje: znajomosci. Dzieki nim wszelkie koryta dostepne. A obywatele placa za te partyjne swinie.

  3. rolniczka pisze:

    Fachowiec z Tworek! jaja jak berety! Jakieś łajzy z wschodniej ściany! Na czele KOWR i ARMIR powinien być ktoś prężny z Wielkopolski! Byłoby logicznie i porządnie! A te dziwaki co na zdjęciu stoją to co najwyżej mogą sztachety na wsi liczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

21.06.2024

ZANAGATE: Góralski akcent słowackiego biznesmena i spółka z USA

O dobrowolnym poddaniu się karze zdecydowało „wewnętrzne przekonanie o winie…

3 minuty czytania

19.06.2024

Czas rozliczeń. Prokuratura chce postawić zarzuty posłowi Romanowskiemu

Prokuratura podejrzewa byłego wiceministra sprawiedliwości o popełnienie 11 przestępstw. Marcin…

5 minuty czytania

18.06.2024

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Kadrowego. Marszałek robi miejsce dla działacza PiS. Tego od papieskich koncertów

Podległy marszałkowi Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie będzie miał…

5 minuty czytania

10.06.2024

Blond warkocz i megafon w torebce. Marta Wcisło jedzie do Brukseli (SYLWETKA)

Odmłodzona w Photoshopie Marta Wcisło (rocznik ’69) uśmiechała się z…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

3 minuty czytania

10.06.2024

W Lublinie triumfuje Koalicja Obywatelska, Wcisło nie miała konkurencji (pełne dane PKW)

Zgoła odmienne są wyniki wyborów w Lublinie w porównaniu z…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. W lubelskim Kamiński lepszy od Wcisło, PiS mocniejsze od KO

Wybory do PE. Zgodnie ze wstępnymi danymi w województwie lubelskim…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. Znamy nazwiska nowych europosłów z województwa lubelskiego

Wybory do PE. Zgodnie z przeliczeniem wyników sondażowych województwo lubelskie…