Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.11.2017

Rada Rodziców w przedszkolu – czy warto się angażować?

Udostępnij

Czym w ogóle jest rada rodziców w przedszkolu? Jakie ma kompetencje? Czy warto zainteresować się jej działalnością? Czym zajmują się rady w lubelskich przedszkolach. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym tekście.

Kompetencje i sposób powoływania rady rodziców w przedszkolu określa ustawa o systemie oświaty. To ona dostarcze nam informacji o specyfice pracy i kompetencjach rad rodziców.

Zgodnie z jej zapisami, w składzie rady rodziców w przedszkolu powinno znaleźć się co najmniej 7 osób, wybranych w tajnych wyborach, przeprowadzonych na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Oznacza to, że radę rodziców wybiera się na jeden rok.

Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady. Jest to najważniejszy dokument, który wyznacza standardy pracy rady rodziców (określa zasady pracy, sposoby wyboru czy kompetencje).

Na czele rady stoi jej przewodniczący. Ponadto rada może wybrać ze swojego grona sekretarza i skarbnika (o ile określa to regulamin).

Kompetencje rady rodziców

Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów przedszkola, organu prowadzącego przedszkole oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach placówki. Zazwyczaj są to sprawy dot. finansowania, bezpieczeństwa, wychowywania oraz jakości nauczania w przedszkolu.

Do kompetencji rady rodziców należy uchwalanie opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania placówki oraz opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

W celu wspierania działalności statutowej przedszkola, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa jej regulamin.

Rada rodziców w praktyce

W lubelskich przedszkolach w skład rady rodziców zazwyczaj wchodzą przedstawiciele każdej z grup dzieci. Rekrutują się z osób wybranych wcześniej do tzw. „trójki grupowej”. Taka trójka zajmuje się głównie: zbieraniem pieniędzy, zakupem i przygotowaniem paczek „mikołajowych” oraz reprezentowaniem interesów rodziców przed pracownikami przedszkola. Wychowawcom łatwiej jest ustalić szczegóły jakiejś sprawy z trójką rodziców niż z całą grupą.

Natomiast rada rodziców reprezentuje wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Do jej zadań należy m. in. ustalenie wysokości wpłaty na tzw. komitet rodzicielski (i zebranie składek od rodziców), współdecydowanie przy wyborze ubezpieczyciela, zebranie składek i podpisanie umowy na ubezpieczenie dzieci, zaopiniowanie planu finansowego przedszkola a nawet delegowanie przedstawicieli rodziców do udziału w pracach komisji konkursowej powołującej dyrektora przedszkola (w skład komisji wchodzą również przedstawiciele organu prowadzącego tj. urzędu miasta, pracownicy Kuratorium Oświaty oraz reprezentanci związków zawodowych – nawet jeśli nie mają swoich członków w przedszkolu).

Rada rodziców spotyka się na oficjalnych posiedzeniach raz na miesiąc lub rzadziej. Z każdego spotkania jest sporządzany protokół, z którym każdy rodzic może się zapoznać (najczęściej jest przechowywany w gabinecie dyrektora przedszkola).

Czy warto angażować się w prace rady rodziców?

Czy zatem warto zgłosić się do pracy (społecznej) w radzie rodziców przedszkola? Wszystko zależy od naszych chęci i możliwości poświęcenia odrobiny swojego czasu. Wbrew pozorom pracy nie ma dużo. Zaangażowanie może być wynagrodzone większym wpływem na rozwój naszego dziecka oraz byciem na bieżąco z tym, co dzieje się w przedszkolu. Z pewnością jest to zajęcie dla rodziców, którzy interesują się nie tylko rozwojem swojego dziecka ale również działalnością społeczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…

2 minuty czytania

27.11.2023

Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału

Sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu podziemnym jest…

3 minuty czytania

15.11.2023

Dyrektor Centrum Spotkania Kultur podała się do dymisji. „Przyczyny osobiste”

Katarzyna Sienkiewicz, szefowa największej instytucji kultury w województwie lubelskim, niespodziewanie…

6 minuty czytania

18.10.2023

Senat bierze stara gwardia. Kim są senatorowie z Lubelskiego?

Z sześciu senatorskich mandatów w województwie lubelskim cztery bierze PiS.…

3 minuty czytania

17.10.2023

Joanna Mucha zostaje w Polsce: Nie obejmę mandatu do Europarlamentu po Krzysztofie Hetmanie

Joanna Mucha, posłanka Polski 2050, która ma możliwość objęcia mandatu…

< 1 minuty czytania

16.10.2023

Cząstkowe wyniki wyborów 2023. W okręgu 6. (lubelskim) olbrzymia przewaga PiS. Niespodzianka na drugim miejscu

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 36,7 proc. głosów…

2 minuty czytania

16.10.2023

Frekwencja w referendum jednak wyższa. W czterech województwach powyżej 50 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 34 proc. obwodów. Wynika…

3 minuty czytania

15.10.2023

Śmiertelny wypadek na deptaku. W krwi kierowcy były ślady po marihuanie

– Bardzo żałuję tego, co się stało, chciałbym przeprosić rodzinę…