Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.11.2017 08:13

Rada Rodziców w przedszkolu – czy warto się angażować?

Tup Tusie Klub Malucha Lublin

Udostępnij

Czym w ogóle jest rada rodziców w przedszkolu? Jakie ma kompetencje? Czy warto zainteresować się jej działalnością? Czym zajmują się rady w lubelskich przedszkolach. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym tekście.

Kompetencje i sposób powoływania rady rodziców w przedszkolu określa ustawa o systemie oświaty. To ona dostarcze nam informacji o specyfice pracy i kompetencjach rad rodziców.

Zgodnie z jej zapisami, w składzie rady rodziców w przedszkolu powinno znaleźć się co najmniej 7 osób, wybranych w tajnych wyborach, przeprowadzonych na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Oznacza to, że radę rodziców wybiera się na jeden rok.

Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady. Jest to najważniejszy dokument, który wyznacza standardy pracy rady rodziców (określa zasady pracy, sposoby wyboru czy kompetencje).

Na czele rady stoi jej przewodniczący. Ponadto rada może wybrać ze swojego grona sekretarza i skarbnika (o ile określa to regulamin).

Kompetencje rady rodziców

Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów przedszkola, organu prowadzącego przedszkole oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach placówki. Zazwyczaj są to sprawy dot. finansowania, bezpieczeństwa, wychowywania oraz jakości nauczania w przedszkolu.

Do kompetencji rady rodziców należy uchwalanie opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania placówki oraz opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

W celu wspierania działalności statutowej przedszkola, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa jej regulamin.

Rada rodziców w praktyce

W lubelskich przedszkolach w skład rady rodziców zazwyczaj wchodzą przedstawiciele każdej z grup dzieci. Rekrutują się z osób wybranych wcześniej do tzw. „trójki grupowej”. Taka trójka zajmuje się głównie: zbieraniem pieniędzy, zakupem i przygotowaniem paczek „mikołajowych” oraz reprezentowaniem interesów rodziców przed pracownikami przedszkola. Wychowawcom łatwiej jest ustalić szczegóły jakiejś sprawy z trójką rodziców niż z całą grupą.

Natomiast rada rodziców reprezentuje wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Do jej zadań należy m. in. ustalenie wysokości wpłaty na tzw. komitet rodzicielski (i zebranie składek od rodziców), współdecydowanie przy wyborze ubezpieczyciela, zebranie składek i podpisanie umowy na ubezpieczenie dzieci, zaopiniowanie planu finansowego przedszkola a nawet delegowanie przedstawicieli rodziców do udziału w pracach komisji konkursowej powołującej dyrektora przedszkola (w skład komisji wchodzą również przedstawiciele organu prowadzącego tj. urzędu miasta, pracownicy Kuratorium Oświaty oraz reprezentanci związków zawodowych – nawet jeśli nie mają swoich członków w przedszkolu).

Rada rodziców spotyka się na oficjalnych posiedzeniach raz na miesiąc lub rzadziej. Z każdego spotkania jest sporządzany protokół, z którym każdy rodzic może się zapoznać (najczęściej jest przechowywany w gabinecie dyrektora przedszkola).

Czy warto angażować się w prace rady rodziców?

Czy zatem warto zgłosić się do pracy (społecznej) w radzie rodziców przedszkola? Wszystko zależy od naszych chęci i możliwości poświęcenia odrobiny swojego czasu. Wbrew pozorom pracy nie ma dużo. Zaangażowanie może być wynagrodzone większym wpływem na rozwój naszego dziecka oraz byciem na bieżąco z tym, co dzieje się w przedszkolu. Z pewnością jest to zajęcie dla rodziców, którzy interesują się nie tylko rozwojem swojego dziecka ale również działalnością społeczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minut czytania

10.01.2025

Było przedszkole i zielony zakątek. Jest deweloper i rzeź ostatnich dużych drzew na Starym Mieście

Piły na lubelskim Starym Mieście zawyły tuż przed Bożym Narodzeniem.…

2 minuty czytania

01.01.2025

Przedsiębiorcy też mogą przekazać 1,5 procent podatku na Jawny Lublin

Firma nie może, ale jej właściciel ma już pełne prawo…

5 minut czytania

27.12.2024

Policja weszła do klasztoru. Dominikanie: „Bolesne i niezrozumiałe dla nas zdarzenie”

Policjanci w kominiarkach, uzbrojeni w pistolety, kamery i aparaty weszli…

5 minut czytania

24.12.2024

Święta Palikot spędzi w areszcie, a kamienicę zabrał wierzyciel

Choć sąd wyznaczył kaucję, to nikt jej nie wpłacił. Święta…

4 minuty czytania

23.12.2024

Były radny zatrzymany. Zarzut: sutenerstwo. Twierdzi, że nie wiedział, co się działo w kamienicy

To miały być mieszkania na krótkoterminowy wynajem dla turystów. Ale…

6 minut czytania

18.12.2024

Na to znowu zabrakło pieniędzy. Lepiej wynajmować niż budować?

Obiecywane w kolejnych kampaniach wyborczych nadal pozostają w sferze bliżej…

6 minut czytania

13.11.2024

Razem przeciwko SLAPP. Apel społeczeństwa obywatelskiego

Polskie środowisko obywatelskie domaga się od rządu zdecydowanych kroków i…

3 minuty czytania

09.11.2024

Przemysław Czarnek szefem lubelskiego PiS. Nikt nie odważył się konkurować

Zgodnie z przewidywaniami Przemysław Czarnek został przewodniczącym lubelskich struktur Prawa…