Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  05.08.2023

Kto likwidował wojsko w Lublinie? Czarnek i Moskal zapominają o decyzjach PiS

Udostępnij

Politycy PiS przekonują, że rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe, a obecna władza je odtwarza. Przemysław Czarnek i Michał Moskal mówią tak stojąc pod jednostką w Lublinie. Ale akurat tutaj armię zaczął zwijać PiS.

Na planszy, którą Czarnek i Moskal mieli podczas sobotniej konferencji prasowej, wskazano, że za rządów PO (2008 – 2015) zostało zlikwidowanych 629 baz wojskowych. Z kolei za PiS-u (od 2015 r.) utworzono 20 baz. I właśnie o tym mówili politycy.

Jesteśmy po pierwszym incydencie ze strony Białorusi i Rosji. Takich prowokacji zapewne będzie więcej. Jesteśmy na to gotowi – tak Przemysław Czarnek nawiązał do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce.

Wojsko wraca

Minister edukacji i nauki dodał, że zagrożeniem jest też stacjonująca na Białorusi Grupa Wagnera i każde takie niebezpieczeństwo trzeba traktować poważnie. Bezpieczeństwo ma gwarantować wojsko.

Dzisiaj wydajemy na zbrojenia 137 mld zł. To o 100 mld więcej niż w ostatnim roku rządów PO-PSL. Dzięki tym 137 mld zł budujemy najnowocześniejszą w Europie i na świecie wielopiętrową obronę przeciwlotniczą i potężną artylerię rakietową, która już jest w stanie i będzie w stanie powstrzymywać wszystkich, którzy będą chcieli przekraczać wschodnią granicę Polski – tłumaczył Czarnek.

Wtórował mu Michał Moskal, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. – Odchodzimy od tego co robili nasi poprzednicy, czyli od doktryny, która zakładała, że będziemy bronić się na granicy Wisły – zapewniał. I wyliczał, że na wschodzie powstają nowe bazy wojskowe, a kolejne są w planach. – To są jednostki chociażby tworzące się na bazie portu lotniczego w Świdniku. To jest batalion obrony terytorialnej w Kraśniku, który powstał, to są jednostki, które będą – mam nadzieję – powstawać w niedługim czasie na bazie gruntów przekazywanych przez powiat rycki, opolski. Wkrótce, mam nadzieję, będą znajdować finalizację rozmowy, które się toczą w sprawie jednostki wojskowej w powiecie janowskim – wylicza Moskal.

Tablice przedstawione przez polityków PiS

Czarnek i Moskal mówili to wszystko stojąc pod bramą jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie. To siedziba WOT i politycy PiS wskazują właśnie to miejsce jako przykład odbudowywania baz wojskowych.

Minister Czarnek nawet powiedział, że stacjonująca tu kiedyś brygada została zlikwidowana w 2008 roku i przywrócona w 2020, czyli po 12 latach. – W Lublinie mieliśmy 3. Brygadę Zmechanizowaną, zlikwidowaną za rządów PO-PSL. Obecnie, dzięki nam, wróciła do Lublina 19 Brygada Zmechanizowana – mówił Moskal.

Kto zwijał wojsko w Lublinie

Czarnek i Moskal, mówiąc o wojsku w Lublinie, mają trochę racji i trochę się mylą. Po pierwsze, 3. Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie nie została zlikwidowana w 2008 roku. Słowa ministra Czarnka można zrozumieć tak, że jedną z pierwszych decyzji rządu PO-PSL (wygrane wybory w 2007 r.) było zlikwidowanie wojska w Lublinie.

W rzeczywistości 3. Brygada Zmechanizowana została rozformowana w 2011 roku. Decyzję faktycznie podjął szef MON w rządzie PO-PSL, Bogdan Klich. Potwierdza to oficjalnie MON w tym miejscu. Decyzja została podjęta jeszcze w 2010 roku.

Ale wspominając rok 2008 politycy PiS mają trochę racji. Każdy, kto pamięta tamten okres wie, że wtedy wojsko w Lublinie zaczęło się zwijać, a wiele osób było przekonanych, że prowadzi to do likwidacji jednostki. Tylko że takie ruchy zaczął wykonywać rząd… PiS.

W 2007 roku ówczesny poseł PO, Włodzimierz Karpiński w swojej interpelacji do szefa MON pisał: „Szanowny Panie Ministrze! Lubelska 3. Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta do końca 2008 r. ma opuścić miasto, a jej koszary przy Drodze Męczenników Majdanka mają być przekazane do dyspozycji Agencji Mienia Wojskowego. Informacja o likwidacji 3. Brygady jest olbrzymim zaskoczeniem dla lubelskiego wojska. W grudniu 2006 r. Dowództwo Wojsk Lądowych po wizytacji 3. Brygady Zmechanizowanej mówiło wyraźnie, że brygada jest bardzo ważna, a jej kompleks koszarowy uznano za priorytetowy”.

Resortem kierował wówczas Aleksander Szczygło z PiS i odpowiadał, że lubelskie wojsko przechodzi zmiany i w pierwszej kolejności brygada z Lublina zostanie zintegrowana z 1. Brygadą Pancerną (Wesoła i Siedlce), a w drugim etapie „zostanie przeprowadzone rozformowanie jej pododdziałów”. Dowody znajdują się w tym miejscu.

O lubelskie wojsko pytania padały też w Senacie. W 2006 r. szef MON w rządzie PiS, Radosław Sikorski tłumaczył: „W minionym pięcioleciu w wyniku procesów transformacyjnych Wojska Lądowe zmniejszyły stan osobowy o blisko 33.000 osób. Z tymi zmianami wiązało się zredukowanie około 450 jednostek wojskowych i zamknięcie 55 garnizonów. W tym okresie sformowano także 100 nowych jednostek, a wiele zostało przeformowanych”.

Dowód znajduje się w tym miejscu.

I jeszcze jedno. Likwidacja w 2011 r. 3. Brygady Zmechanizowanej nie oznaczało, że wojsko w Lublinie zupełnie zniknęło. Powstała przecież międzynarodowa jednostka LITPOLUKRBRIG – Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Na zdjęciu Przemysław Czarnek i Michał Moskal (fot. sko).

2 odpowiedzi na “Kto likwidował wojsko w Lublinie? Czarnek i Moskal zapominają o decyzjach PiS”

  1. Lolesław pisze:

    Należało by dopisać, że PIS dokończył to co zaczęło PO bo nie było wyjścia. Liczba zwiniętych jednostek wojskowych w całej Polsce była kolosalna i trzeba było łatać dziury. Ciężko było naprędce odkręcać to co zniszczyła banda z PO. Przez lata rządów PO jednostka była niszczona i każdy kto tam służył wie to doskonale.

  2. MPMP pisze:

    Pomyliłeś kolejność lub nazwy partii rządzących (sprawdź kalendarium) – PO dokończyła to co zaczął PiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…