Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  29.12.2023

Lubelskie. Niezidentyfikowany obiekt wleciał z Ukrainy na terytorium Polski. Wojsko przeczesuje okolice Wożuczyna

Udostępnij

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje o obiekcie, który wleciał do Polski z Ukrainy i zniknął z radarów. W okolice miejscowości Wożuczyn- Cukrownia zostało wysłane wojsko.

W godzinach porannych w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy, aż do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju. Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji – tak brzmi oficjalny komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszystko wydarzyło się w piątek 29 grudnia około godziny 9. Obiekt miał spaść w okolicy miejscowości Wożuczyn-Cukrownia w powiecie Tomaszowskim. Nie jest wykluczone, że tym obiektem jest rakieta.

Zaznaczmy, że tej nocy Rosja przypuściła zmasowany atak rakietowy i dronowy na Ukrainę. Celem był także Lwów a pociski spadały też w położonym nieopodal granicy z Polską rejonie jaworowskim. Znajduje się tam baza wojskowa.

Jesteśmy w kontakcie z żandarmerią oraz KWP, dostaliśmy informację o tym że na radarze pojawił się obiekt w ok Hrubieszowa. Nie mamy żadnego potwierdzenia na temat tego, że spadł na terenie naszego województwa – napisał na platformie X (Twitter) wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski i zaapelował o zachowanie spokoju.

Nie potwierdzamy informacji – mówi Jawnemu Lublinowi mł. asp. Małgorzata Pawłowska z tomaszowskiej komendy. – Niczego nie znaleźliśmy, mieszkańcy też nie widzieli, żeby coś spadło. Na miejscu są nasi funkcjonariusze.

Tragedia w Przewodowie

W połowie listopada 2022 w Przewodowie w województwie lubelskim, około godziny 14.30 doszło do wybuchu. Mieszkańcy usłyszeli świst, huk smugę dymu. Stało się to w miejscowym skupie zboża. Coś uderzyło w wielką wagę to ważenia towaru przywożonego przez rolników. W tym miejscu powstał ogromny lej.

Szybko okazało się, że w skup uderzyła rakieta. Świadkowie mówili, że słyszeli dwa wybuchy co miałoby świadczyć, że pociski były dwa. Okazało się jednak, że to była to jedna rakieta produkcji radzieckiej.

Zginęły dwie osoby – mężczyźni wieku 60 i 62 lat.

Pierwsze podejrzenia wskazywały, że pocisk mogło wystrzelić rosyjskie wojsko. – Jest wysokie prawdopodobieństwo, że rakieta, która spadła w Przewodowie, została użyta przez ukraińskie siły obronne – ogłosił jednak szybko prezydent RP Andrzej Duda. – Wczoraj obserwowaliśmy zmasowany, w niespotykanej skali atak na Ukrainę. Co najmniej 100 rakiet różnego rodzaju. Bombardowane było prawie całe terytorium Ukrainy, także obszary przygraniczne, czyli obwody lwowski i wołyński – tłumaczył.

Najpewniej pocisk przeciwrakietowy typu S 300 5-W-55 miał zniszczyć jedną z rosyjskich rakiet, ale nie trafił. Poleciał dalej i nie uległ samozniszczeniu.

Polska prokuratura ustaliła, że pocisk nie został wystrzelony z terytorium Rosji.

Współpraca Klaudia Kowalczyk

Jedna odpowiedź do “Lubelskie. Niezidentyfikowany obiekt wleciał z Ukrainy na terytorium Polski. Wojsko przeczesuje okolice Wożuczyna”

  1. szczery pisze:

    W przewodowie spadła ukraińska rakieta rosyjskiej produkcji – nie zdziwię jeśli teraz będzie to samo, nasi „przyjaciele” ukraincy strzelają w nas i nikt nic nie mówi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

16.01.2024

Emerytowany pułkownik i były starosta lubelskimi wicewojewodami. Jeden z Polski 2050, drugi z PSL

Wojciech Wołoch i Andrzej Maj zostali powołani na stanowiska wicewojewodów…

3 minuty czytania

03.01.2024

Regulamin nie uchronił. Karuzela z Placu Litewskiego znów nie działa

Na Placu Litewskim nie gra już wesoła melodia, a karuzela…

5 minuty czytania

21.12.2023

Oglądamy „nowe Wiadomości”. Inna nazwa, nie ma Tuska, pasków i für Deutschland

Telewizja Polska wraca do swoich widzów, do swoich właścicieli, do…

4 minuty czytania

14.12.2023

W sprawie pomnika Kaczyńskiego obywatelowi wolno niewiele. A właściwie nie może nic

Mieszkańcy apartamentowca nie mogą być stroną w sporze z miastem…

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…