Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  18.11.2023

Ludzie wieczorami grabią żwir. Przez budowę osiedla

Udostępnij

Firma stawiająca osiedle domów dojeżdża na plac budowy uliczką wysypaną żwirem. Mieszkańcy protesują, bo sami zrzucają się na utwardzenie drogi żwirem, a ciężarówki rozjeżdżają głębokie koleiny. – Zgodnie z opinią prawnika mogę korzystać z tej drogi – przekonuje deweloper. I obiecuje, że po zakończeniu budowy naprawi zniszczenia.

Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby deweloper wcześniej zapytał, czy nie mamy nic przeciwko temu, żeby jeździły tędy ciężarówki. Gdyby zaproponował, że bo zakończeniu budowy doprowadzi drogę do poprzedniego stanu. Ale nic takiego się nie wydarzyło – mówi pani Renata z Kalinówki.

„Dom w cenie mieszkania”

Kalinówka leży tuż pod Lublinem, w gminie Głusk. Można dojechać tu miejską komunikacją, więc nowa zabudowa pojawia się tu w oszałamiającycm tempie. Jak grzyby po deszczu wyrastają już nie tylko domki jednorodzinne, a coraz częściej też małe deweloperskie osiedla. W każdym po kilka domów-bliźniaków. „Dom w cenie mieszkania” – reklamują swoje inwestycje deweloperzy.

Takie niewielkie osiedla powstają właśnie przy ul. Chmielnej. Po obu stronach drogi stoją już nowe domy – w równych rzędach w głąb działek. Zabudowania mają się ciągnąć aż do równoległej ulicy.

Topografia jest tutaj ważna. Z jednej strony ul. Chmielna i odchodząca od niej ul. Dwa Dęby. To przy niej powstaje osiedle domków. Te od strony Chmielnej już stoją. Kolejne – w stronę ulicy Szmaragdowej – są w budowie.

Na zdjęciach satelitarnych Google widać trwającą budowę przy ul. Dwa Dęby (Fot. Google)

Kostka, żwir, ciężarówki

Jesteś w domu. Stwórz cudowne miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny! Kameralne Osiedle Dwa Dęby powstaje w malowniczej Kalinówce. Nasza inwestycja to siedem nowoczesnych bliźniaków tworzących zamkniętą enklawę z idealnym dojazdem do centrum Lublina i Świdnika” – tak osiedle reklamowało się na Facebooku w 2020 roku.

Dziś budynki już stoją – białe ściany, grafitowe dachy, niewielki ogródek. Deweloper zachęca do kupna trzema sypialniami, trzema łazienkami, garażem i działką mającą „przynajmniej” 500 mkw.

Dopóki budowano przy Dwóch Dębach, to ciężki sprzęt wjeżdżał od strony asfaltowej ul. Chmielnej. – Nie było żadnego problemu – wspomina pani Renata, mieszkanka ul. Szmaragdowej. – Wszystko zmieniło się we wrześniu. Przy postawionych od strony Chmielnej domach została ułożona kostka. Nie dziwię się, przecież ludzie, którzy tam kupili domy, nie chcą jeździć po błocie. Chcą jakoś dotrzeć na miejsce, żeby prowadzić prace wykończeniowe – zaznacza.

Domy wybudowane przy ul. Dwa Dęby (Fot. sko)

Ale wtedy właśnie ciężarówki przestały na plac budowy wjeżdżać od Chmielnej, a zaczęły kursować przez ulicę Szmaragdową.

Szmaragdowa to krótka uliczka. Stoją przy niej tylko dwa domy. Wysypana jest żwirem. Teraz, po kursach ciężarówek, to żwirowe koleiny, a w nich głebokie kałuże.

Jest nam po prostu przykro, bo dbamy o tę uliczkę. Mniej więcej co dwa lata składamy się z sąsiadem i kupujemy wywrotkę żwiru – mówi mieszkanka. – Ostatni raz zrobiliśmy to w lipcu.

Taka operacja to koszt 3 tys. zł za wywrotkę kruszywa plus wynajęcie koparki, żeby żwir rozłożył równo na drodze. Współwłaścicieli ul. Szmaragdowej jest więcej, ale tylko dwie rodziny skladają się na tę operację. Nie widzą sensu, żeby dokładał się ktoś, kto nie ma tu domu.

A teraz, żeby zniwelować zniszczenia, sąsiad wieczorem wychodzi z grabiami i próbuje to jakoś wyrównać – dodaje pani Renata.

Ulica Szmaragdowa w Kalinówce. W oddali widać inwestycję przy ul. Dwa Dęby.

Deweloper obiecuje, że naprawi

2/8 udziałów w drodze ma firma 3K Inwestycje A. Kędziora, która stawia domy przy ul. Dwa Dęby. Zarejestrowana jest w małopolskich Brzeszczach.

Żadne rozmowy nie pomagają, a przecież dojazd do nowych domów i budowy zaplanowano od ulicy Chmielnej. Poza tym, na takie wyjątkowe użytkowanie drogi muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele, a nikt nas o nic nie pytał – wytyka pani Renata.

Jarosław Kędziora z 3K Inwestycje Kędziora stoi na stanowisku, że jako współwłaściciel drogi ma prawo z niej korzystać.

I nadal będę to robił. Dojazd jest z dwóch stron – mówi nam. I dodaje, że próbował porozumieć się z mieszkańcami Szmaragdowej, ale się nie udało. Konflikt nabrzmiewał. – Zgodnie z opinią prawnika mogę korzystać z tej drogi pod warunkiem, że zostanie ona później przywrócona do pierwotnego stanu. I tak będzie. Dlatego poleciłem wykonawcy prac, aby porobił zdjęcia dokumentujące stan ulicy.

Na zdjęciu. Ciężarówka jadąca ulicą Szmaragdową na plac budowy (Fot. Nadesłane)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

22.07.2024

Jak prezydent Żuk zlekceważył ludzi. Zamiast widoku na drzewa, będą mieli widok na parking

O „lekceważeniu” i „braku szacunku” mówią mieszkańcy ul. Samsonowicza 5,…

5 minuty czytania

15.07.2024

Budować betonowe pustynie czy chronić przyrodę? Wokół wizji Lublina będzie gorąco

Bez większego rozgłosu i akcji informacyjnej skierowanej do mieszkańców Urząd…

5 minuty czytania

04.07.2024

Dwoje mieszkańców kontra deweloper. Nowy ogromny wieżowiec przy Północnej przysłoni im świat

Uchylenia uchwały Rady Miasta przyjętej w trybie lex developer domagają…

5 minuty czytania

01.07.2024

Wicemarszałek przeprosił byłego przewodniczącego Rady Miasta. Za „kolesiostwo”

Szykował się długi proces z 76 świadkami, a skończyło na…

8 minuty czytania

05.06.2024

126 zł za jeden post. Na miejskim Facebooku od dekady zarabia ta sama firma

Średnio 28 tys. zł rocznie przez dziesięć lat. Zlecenia ma…

7 minuty czytania

28.05.2024

Przedsiębiorcy z Wilkołaza: Biedronka nas dobije. Kuria: My jej nie zbudujemy

Już raz byli u arcybiskupa. Lokalni przedsiębiorcy i członkowie rady…

6 minuty czytania

23.05.2024

„Manhattan” przy Jasnej będzie jeszcze większy. Miasto chce sprzedać parking pod apartamentowiec

Sześć kondygnacji będzie mógł mieć apartamentowiec wybudowany na działce przy…

4 minuty czytania

13.05.2024

Zastępca prezydenta: „Dębu z Samsonowicza jednak nie wytniemy”

– Gros drzewostanu jest do zachowania. W tym ten dąb…