Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  23.08.2023

Wybory 2023. Wicemarszałek czy szefowa rolniczej agencji? Walka o nominację PiS do Senatu

Udostępnij

Ważą się losy nominacji kandydata PiS do Senatu w okręgu chełmskim. Apetyt na mandat ma dwójka polityków, za którymi stoją przeciwstawne frakcje w partii rządzącej.

Jeszcze w piątek kandydatem partii rządzącej do Senatu w okręgu wyborczym nr 18 (powiat chełmski, krasnostawski, włodawski i miasto Chełm) był Zdzisław Szwed. To członek zarządu województwa. Odpowiada w nim za departamenty promocji, sportu i turystyki, rolnictwa oraz kontroli i audytu. W latach 2010-2018 był radnym miejskim w Chełmie. Szwed mógł liczyć na poparcie swojej kandydatury przez europosłankę Beatę Mazurek.

Tak donosił tygodnik Nowy Tydzień. – Kandydatem prawicy do senatu ma być w naszym okręgu chełmianin Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego. PiS podjął decyzję o wystawieniu Szweda po tym, jak senator Józef Zając zdecydował się na start z obozu opozycji, w ramach paktu senackiego – napisała gazeta.

Wybory 2023. Wojenka w PiS

Tyle, że – jak udało nam się ustalić – już w sobotę było to nieaktualne. Teraz bliżej nominacji wydaje się być Kamila Grzywaczewska. To dyrektorka lubelskiego oddziału KOWR, gdzie (zgodnie z jej oświadczeniem majątkowym) rocznie zarabia ponad 209 tys. zł oraz radna gminy Urszulin (z dietą roczną 2,1 tys. zł). Może liczyć na poparcie stronników Jacka Sasina.

Kamila Grzywaczewska ma 43 lata i jak czytamy na stronie Prezydent.pl (Grzywaczewska jest członkiem Narodowej Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich) – od 2010 hoduje owce. W latach 2016-2019 pracowała w oddziale KRUS we Włodawie. Jest pełnomocnikiem Wojewody Lubelskiego do Spraw Współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich.

Mężem potencjalnej kandydatki PiS jest Grzegorz Grzywaczewski – ornitolog, były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Kamila Grzywaczewska na meczu Motoru Lublin z Górnikiem Łęczna kibicowała Górnikowi.
Kamila Grzywaczewska na meczu Motoru Lublin z Górnikiem Łęczna kibicowała Górnikowi. Fot. Facebook.com/kamilabitkowska

Do 6 września poznamy nazwisko kandydata lub kandydatki

Od 2011 w tym okręgu wyborczym wybory do senatu wygrywa Józef Zając. Dwukrotnie z komitetu PSL, a w 2018 PiS. Dla partii rządzącej odbicie mandatu w tym okręgu może być sprawą prestiżową.

PiS zapowiedział, że swoich kandydatów w nadchodzących przedstawi oficjalnie najpóźniej 6 września. Wtedy mija termin rejestracji do senatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *