Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  22.08.2023

Wojewódzki Fundusz Ochrony Rodziny: Wiemy, ile zarabia wiceprezeska WFOŚiGW

Udostępnij

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie nie komentuje rodzinnych powiązań pomiędzy Anną Pokwapisz, świeżo powołaną zastępczynią prezesa instytucji, a jej siostrą Katarzyną Janiszewską, szefową kancelarii marszałka Jarosława Stawiarskiego. Ujawnia za to, ile zarabia nowa pani prezes, choć wszystkich danych nie podaje.

O rodzinnych związkach pomiędzy obiema paniami pisaliśmy na początku sierpnia. Ujawniliśmy wówczas, że wybór Pokwapisz na zastępcę prezesa Funduszu zatwierdził Zarząd Województwa Lubelskiego, na czele którego stoi Stawiarski (PiS). A siostra nowej wicedyrektorki – Katarzyna Janiszewska to jedna z jego najbardziej zaufanych osób w urzędzie, odpowiadającą – od 2018 roku – za pracę kancelarii marszałka. Oboje zresztą współpracują ze sobą od lat: szefowa kancelarii w przeszłości była dyrektorką biura poselskiego Stawiarskiego.

Tajemnicza przeszłość zawodowa

Z Anną Pokwapisz o jej doświadczeniu i rodzinno-urzędowych powiązaniach próbowaliśmy porozmawiać już podczas pracy nad pierwszym tekstem, ale nasza rozmowa nie zaszła daleko. Po kilkunastu sekundach pani wiceprezes rozłączyła się w trakcie zadawania przez nas pytania, kierując nas wcześniej do rzecznika prasowego Funduszu.

Zapytaliśmy ją więc poprzez rzecznika Marka Wieczerzaka m.in. o doświadczenie zawodowe, ostatnie miejsca pracy, kto ją zgłosił na stanowisko zastępcy prezesa WFOŚiGW, czy jest członkiem partii politycznej i czy zna się osobiście z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim.

Z tej puli pytań rzecznik Funduszu Marek Wieczerzak odpowiedział na jedno: „Pani Anna Pokwapisz posiada bogate doświadczenie zawodowe zbudowane w oparciu o zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, w tym na stanowisku kierowniczym”.

I na koniec zaznaczył: „Pozostałe pytania skierowane przez Pana za moim pośrednictwem do Pani Prezes Anny Pokwapisz dotyczą sfery prywatnej i nie mają żadnego związku z jej pracą w Funduszu, dlatego pozostawiam je bez odpowiedzi” – odpisał na naszego maila Marek Wieczerzak.

Zarabia dużo, ale nie wiadomo dokładnie ile

Zapytaliśmy też Fundusz (w drugim mailu) o zarobki zastępcy prezesa. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynikało bowiem, że pensja Pokwapisz na tym stanowisku może wynosić około 30 tys. zł.

Rzecznik przekazał nam, że zasadnicza pensja wiceprezeski to iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale poprzedniego roku oraz wskaźnika określonego przez Radę Nadzorczą Funduszu.

Jeśli chodzi o pierwszą kwotę jest to 6965,84 zł, a wskaźnik przyjęty dla zastępcy prezesa wynosi 3,3 (w przypadku prezes WFOŚiGW w Lublinie Agnieszki Kruk jest to 4,9). Oznacza to, że podstawowa pensja Anny Pokwapisz to 22 987,27 zł. Ale to nie wszystko, bo wiceprezeska dostaje również dodatek stażowy. Jego wysokości Fundusz już nie ujawnia. Zgodnie z przepisami ten dodatek w przypadku pracowników korpusu służby cywilnej wynosi 5 proc. po 5 latach pracy i później co roku rośnie o 1 proc. do maksymalnie 20 proc. Zakładając dodatek w najwyższej wysokości, to łączne zarobki pani wiceprezes mogą wynosić około 27,5 tys. zł miesięcznie.

W przypadku zastępcy prezesa Funduszu nie ma obowiązku ogłaszania konkursu na to stanowisko. Jest to zazwyczaj polityczna decyzja.

Na zdjęciu: zastępczyni prezesa WFOŚiGW w Lublinie Anna Pokwapisz (w niebieskiej sukience) podczas poświęcenia i przekazania kluczyków do nowego wozu strażackiego dla jednostki OSP w Łaszczowie. Fundusz dołożył do zakupu 475 tys. złotych Fot. FB/Urząd Gminy Łaszczów

2 odpowiedzi na “Wojewódzki Fundusz Ochrony Rodziny: Wiemy, ile zarabia wiceprezeska WFOŚiGW”

  1. Z pisze:

    tego nikt nie czyta, po co to pisać

  2. Jon pisze:

    Przeczytałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

24.02.2024

Zmiana bez zmian w „Gardzienicach”

Wojciech Goleman został pełnoprawnym dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Zarząd województwa…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

4 minuty czytania

19.02.2024

Ile można zarobić w „gangu Jarosława”? Dyrektor – 427 tys. zł, kierowca – 121 tys. zł rocznie

Najlepiej opłacanym urzędnikiem wcale nie jest Jarosław Stawiarski. Jeden z…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

2 minuty czytania

24.12.2023

Gaz do dechy. Jak PGNiG walczy o spłatę długu przez szpital

Nie pomogło wysyłanie do szpitala przy al. Kraśnickiej wezwań do…

4 minuty czytania

14.12.2023

Za 100 mln zł zmieni się nie tylko budynek. Teatr Osterwy się rozrośnie i zazieleni

Przebudowana scena główna i widownia, odrestaurowana sala filharmonii, dobudowane dwa…

4 minuty czytania

22.11.2023

Na co wyda marszałek nasze pieniądze? Stagnacja w inwestycjach, więcej na pensje i Operę Lubelską

Nadwyżka ma wynieść aż 104 mln zł, ale pójdzie na…

4 minuty czytania

31.10.2023

Marszałek zaprasza na film, a sejmik zgadza się na odłączenie Janowca od muzeum w Kazimierzu Dolnym

Powstające przy zamku winnice (obecnie to ok. 2 ha )…