Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Udostępnij

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana Pawła II jest jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Przygotowania do Wszystkich Świętych

W dniach 29 i 31 października jeździć będzie specjalna linia nr 200, a w dniu 1 listopada – specjalne linie nr 200, 201 i 202. W pojazdach linii nr 200, 201 i 202 będzie obowiązywać normalna taryfa biletowa ZTM w Lublinie.

Linia nr 200 będzie kursowała z Majdanka przez Al. Piłsudskiego, Dolną 3 Maja, Podzamcze na ul. Unicką i z powrotem przez Krańcową, Witosa na Majdanek.

Linia nr 201 będzie kursowała z Konopnicy przez ul. Jana Pawła II, al. Kraśnicką, ul. Lipową, ul. 3 Maja na ul. Unicką.

Linia nr 202 będzie kursowała na Majdanek z Abramowic.

Na Majdanku zmiany zaczną się już od godzin porannych 27 października. Na ul. Cmentarnej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy od Drogi Męczenników Majdanka w stronę cmentarza, a po obu stronach ulicy wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się

Na Cmentarzu przy ul. Lipowej nie zaparkujemy samochodów na parkingu przy ulicy Lipowej. Miejsca te już od 27 października aż do 2 listopada przeznaczone zostaną na handel. 1 listopada, za darmo będzie można zostawić samochód na parkingu podziemnym Centrum Handlowego Lublin Plaza. Parking będzie czynny od godziny 7.00 do 21.00.

Więcej informacji w tym miejscu.

Mieszkańcy bronią parku im. Jana Pawła II na Czubach

Mieszkańcy dzielnicy Czuby spacerowali, sprzeciwiając się inwestycji przy ul. Wyżynnej w rejonie parku Jana Pawła II, gdzie ma powstać wielokondygnacyjny parking. Za inwestycję odpowiada lubelska spółka Global Rent.

Urząd Miasta Lublin wydał inwestorowi pozwolenie na budowę, gdyż – jak przekazali urzędnicy – projekt był zgodny z przepisami obowiązującego tam miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz spełniał wymogi formalne regulowane przepisami prawa, a procedura wydawania pozwoleń na budowę nie jest uznaniowa. 

Wśród protestujących był były rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko.Mnie się kojarzy takie słowo, który być może jest brzydkie. Gwałt. Ja ten gwałt widzę co najmniej w trzech płaszczyznach. Pierwsza: Każdy kto ma odrobinę architektonicznego smaku zdaje sobie sprawę, że struktura architektoniczna tego pięknego parku w wąwozie Czuby została zgwałcona – mówi prof. Kacejko i tłumaczy, że budynki – jakiekolwiek – w tym miejscu nie wkomponują się w otoczenie.

Zgodnie z przedłożonym przez inwestora projektem, budynek garażowy ma mieć 4 kondygnacje nadziemne o łącznej wysokości ok. 16 m, natomiast budynek usługowy 3 kondygnacje o wysokości ok. 11 m. Projekt przewiduje powstanie łącznie 187 miejsc postojowych, w tym 17 miejsc postojowych zewnętrznych.

Szczegóły sprawy można poznać w tym miejscu.

MPK chce całego parkowania

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne chce zarządzać całą Strefą Płatnego Parkowania, która podzielona jest na 4 podstrefy. Obecnie MPK zarządza jedną z nich, pozostałymi trzema – spółka City Parking Group. Umowy na zarządzanie podstrefami kończą się w styczniu i lutym 2024 roku. 

Przejęcie całej Strefy Płatnego Parkowania przez miejskie przedsiębiorstwo byłoby możliwe w formie zamówienia in-house, czyli udzielanego spółce z wolnej ręki, z pominięciem typowej procedury przetargowej. Taki pomysł na zarządzanie strefą płatnego parkowania zdradził miejskim radnym prezes MPK Tomasz Fulara. 

Jak podkreśla Jawny Lublin, przejęcie całej strefy przez MPK opłacałoby się miastu, ponieważ wypracowany zysk przez spółkę mógłby poprawić rentowność jej funkcjonowania. 

Prezes Fulara obiecuje, że kierowcy mogliby płacić za parkowanie w strefie przynajmniej trzema najbardziej popularnymi aplikacjami. 

MPK Lublin za zarządzanie podstrefą D inkasuje 39% wpływów z opłat za parkowanie. Konkurencja za zarządzanie 3 podstrefami pobiera niecałe 30%.

Nowe lokum Biura Obsługi Mieszkańców

Biuro Obsługi Mieszkańców mieszczące się przy ul. Wolskiej 11 będzie działało jeszcze tylko do piątku (27 października). Od 6 listopada rozpocznie działalność w nowej lokalizacji przy ul. Nowy Świat 38 na Dziesiątej.

Zmiana miejsca ma związek z zakończeniem umowy najmu przy ul. Wolskiej. Nowa lokalizacja przy ul. Nowy Świat 38 jest dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami – tak zmianę lokalizacji BOM-u tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Nowa lokalizacja nieco dziwi i niepokoi mieszkańców Bronowic. Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy przypomina, że radni dzielnicowi pod koniec lipca 2020 roku proponowali by BOM powstał w miejskim lokalu przy Drodze Męczenników Majdanka 26, administrowanym przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych, a nie w prywatnej galerii handlowej przy ul. Wolskiej.

Większość mieszkańców Bronowic to ludzie starsi, często schorowani, samotni. Mogliśmy mieć BOM pod nosem i to w lokalu, który Gmina Lublin ma w swoich zasobach. Jako Rada i Zarząd Dzielnicy zobowiązaliśmy się wtedy nawet do wyremontowania lokalu, ale miastu ta lokalizacja się nie podobała i Biuro Obsługi Mieszkańców uruchomił w prywatnej galerii – mówi Andrzej Szyszko.

BOM czynny będzie się w poniedziałki od 7.45 do 16.45 oraz we wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. od 7.45 do 15.15.

Więcej informacji – czytaj w tym miejscu.

Ksiądz Matuszny, posłanka Lewicy i mem

Ks. Mirosław Matuszny z parafii w Snopkowie stanął przed sądem za zniesławienie posłanki Katarzyny Kotuli (Lewica).  Na swoim profilu na Facebooku udostępnił grafikę zestawiającą parlamentarzystkę z faszystowską młodzieżówką z Hitlerjugend. Sąd umorzył sprawę.

Kotula wniosła przeciwko duchownemu prywatny akt oskarżenia. Zarzut dotyczył zniesławienia posłanki za pomocą środków masowego przekazu poprzez grafikę „Faszyzm – wczoraj i dziś” zamieszczoną w mediach społecznościowych księdza. Duchowny ten obrazek jedynie udostępnił. Post został dodany 3 lata temu w czasie manifestacji w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Decyzją sędzi Danuty Zarek-Ligęzy z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, wniosek obrońcy oskarżonego – mecenasa Mateusza Sarnata, został uwzględniony i sprawa została umorzona. Czy będzie odwołanie posłanki Kotuli. – Decyzję podejmę, gdy zapoznam się z uzasadnieniem i po konsultacji z klientką, ale myślę, że tak – powiedziała Jawnemu Lublinowi mecenas Katarzyna Kaleta, reprezentująca posłankę.

Księdza Matusznego wspierała Fundacja Życie i Rodzina Kai Godek oraz m.in Rafał Mekler, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Lubelszczyźnie.

Na ogrodzeniu sądu działacze Fundacji Kai Godek wywiesili baner przedstawiający wizerunki Kotuli i Adolfa Hitlera oraz martwy płód ludzki.

Zmarła Wanda Półtawska, honorowa obywatelka Lublina, przyjaciółka Jana Pawła II

Wanda Półtawska zmarła 24 października w wieku 101 lat. Była przyjaciółką Jana Pawła II, honorową obywatelką Lublina i doktorem honorowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jej pogrzeb odbędzie się we wtorek (31.10.) w Krakowie na Cmentarzu Salwatorskim. 

Wanda Półtawska urodziła się i wychowywała w Lublinie. – Z ogromnym sentymentem wracała do Lublina – opowiadał Radiu Lublin o. prof. Andrzej Derdziuk, który był promotorem doktoratu honoris causa Wandy Półtawskiej. 

Przed II wojną światową działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. 17 lutego 1941 roku została aresztowana przez gestapo i była więziona na zamku w Lublinie. Torturowana i przesłuchiwana w lubelskim gestapo „Pod Zegarem”, następnie 21 września 1941 roku została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. 

Zajmowała się propagowaniem wartości małżeństwa i rodziny. Starała się przekazywać nauczanie papieża Jana Pawła II o świętości ludzkiej miłości.

Więcej informacji znajduje się w tym miejscu.

Lubelskie liczy na turystów z Watykanu?

Radna Sejmiku Bożena Lisowska skrytykowała wydanie przez zarząd Województwa Lubelskiego 150 tys. zł na promocję w regionu w Rzymie komentowała Bożena Lisowska. Chodzi o „Prezentację regionu Lubelszczyzny podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Watykanie”. 

Wydarzenie promocyjne ma być organizowane we współpracy z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP Adamem Kwiatkowskim w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rzymie.

Watykan to przede wszystkim miejsce kultu religijnego osób wierzących i nie wydaje mi się zasadne, żeby w tych kręgach szukać osób, do których mielibyśmy kierować naszą ofertę promocyjną. Wierni szukają tu ukojenia, pocieszenia, a Watykan nie jest adekwatnym miejscem do uprawiania marketingu gospodarczego czy promocji turystycznej województwa – ocenia Bożena Lisowska.

Moim zdaniem jest to kolejny sposób na wydawanie publicznych pieniędzy na cele kościelne pod pozorem budowania silnej marki gospodarczej regionu – komentuje opozycyjna radna.

Remigiusz Małecki powiedział Jawnemu Lublinowi do kogo będzie skierowana promocja finansowana z budżetu województwa lubelskiego – Wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej i Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i Malty, korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej bez przedstawicielstwa Rosji, dziennikarze watykańscy i wszyscy Polacy pracujący w Kurii Rzymskiej oraz żeńskich i męskich zgromadzeniach zakonnych z Rzymu i najbliższych okolic – wylicza rzecznik.

Jak zaznacza rzecznik Małecki zaprezentowania zostanie „różnorodna gama zakątków” województwa oraz „piękne fotografie”, które mają przyciągnąć do nas turystów z Watykanu. W dobry nastrój gości wprowadzi zaś nie ujawniony jeszcze z nazwy zespół muzyczny.

Przegląd przygotowali : Arkadiusz Plewik, Michał Mularczyk, Maksymilian Łuszcz

2 odpowiedzi na “Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    „budynek garażowy ma mieć 4 kondygnacje nadziemne o łącznej wysokości ok. 16 m, natomiast budynek usługowy 3 kondygnacje o wysokości ok. 11 m.” – coś mi tu mocno capie. Przecież wiadomo, że w tym miejscu „inwestycja” w parking nie zwróci się nawet po 100 latach, a pustych lokali usługowych jest w bród, także w tych okolicach. Nie mam jeszcze teorii, co tym razem knuje dewelo-banda (niewykluczone, że chodzi albo o postawienie kolejnego kroku w kierunku „zaakademikowania” tych terenów albo o wymuszenie zamiany gruntów z Gminą). Mam jednak przekonanie, że za fasadą GR czai się jakiś dewelo-buraczek z Klubu.

  2. Żarówa pisze:

    Trochę mi brakuje własnego zdania autorów przeglądu na tematy opisywane przez nich. Zanie autorów opisywanych artykułów znamy, oczekiwałbym kilku słów komentarza do tych tekstów. Przykład – choćby zmarła Wanda Półtawska. To, co dobrego o Niej można było powiedzieć jest w cytowanym tekście. A jednak pojawiło się tez sporo materiałów wskazujących, że tak całkiem kryształowa to ona nie była. Wiem, de mortuis nihil aut bene. Ale czy to aby na pewno dobre podjście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…