Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  25.10.2023

Zmarła Wanda Półtawska, Honorowa Obywatelka Lublina, przyjaciółka papieża

Udostępnij

Wanda Półtawska odeszła w wieku 101 lat. To lekarka, działaczka społeczna i przyjaciółka Jana Pawła II.

Jan Paweł II w liście z 1978 roku Półtawską nazywał swoim „ekspertem”. – „W kontekst owego „eksperta” wchodzą różne sprawy, którymi de facto się zajmowałaś i na których się znasz, problem etyczny regulacji poczęć, wychowanie młodzieży „do miłości”, medycyna pastoralna” – pisał papież.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Uczęszczała do szkoły sióstr urszulanek a przed wybuchem II wojny światowej zapisała się do harcerstwa. Dzięki temu, już podczas wojny, została wciągnięta do działań konspiracyjnych. Gestapo Półtawską aresztowało w 1941 roku. Została osadzona w Zamku w Lublinie i torturowana przez Gestapo „Pod zegarem”.

Potem została wywieziona obozu Ravensbruk, gdzie była poddawana eksperymentom medycznym.

Po wojnie zaczęła studia psychologiczne i lekarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ten sposób związała się z Krakowem i poznała Karola Wojtyłę. Stało się zapewne w roku 1953 podczas spowiedzi. Od tego czasu Półtawska została przyjaciółką papieża i jego powierniczką.

To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować. To Półtawska dostarczyła papieżowi list od rektora seminarium w Poznaniu, dzięki czemu Jan Paweł II podjął decyzję w sprawie oskarżanego o molestowanie kleryków arcybiskupa Juliusza Paetza” – tak rolę Półtawskiej opisuje serwis Dzieje.pl.

Przez całe życie działała na rzecz wprowadzenia zakazu aborcji. To jedna ze spraw, która połączyła ją z Janem Pawłem II. Tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku jej nie satysfakcjonował i kiedy pojawiały się kolejne pomysły na zaostrzenie przepisów była ich „matką chrzestną”. Jednocześnie jednak odcinała się od propozycji, aby za aborcję karać kobiety.

Wanda Półtawska była m.in. damą Orderu Orła Białego, a w 2009 roku została Honorową Obywatelką Lublina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły