Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  25.10.2023

Najtańszy kosztuje 3 zł. Będzie się palił dobę – zachwala sprzedawczyni

Udostępnij

Te z najwyższej półki cenowej kosztują 50 zł. Są duże, bogato zdobione, z kolorowym wizerunkiem Jezusa na szkle. – Ceny w tym roku są na poziomie tych ubiegłorocznych – mówią zgodnie sprzedawcy z cmentarza przy ul. Lipowej.

Ruch w interesie na dobre jeszcze się nie zaczął. – Będzie w piątek – zwiastuje właściciel stoiska ze zniczami przed cmentarzem przy ul. Lipowej w Lublinie. Ostatnie dni października i początek listopada to dla jego biznesu najlepszy czas. 1 listopada Polacy pójdą na groby wspominać swoich zmarłych bliskich.

Mamy duży wybór zniczy – zachwala kolejna sprzedająca. I prezentuje najtańszy wkład za 3 zł. – Dobę się popali. O, nawet napisali, że będzie się palił 28 godzin – wskazuje okrągłą naklejkę. – Ale mamy też szklane znicze za 5 zł – pokazuje znicz, jaki wielu pamięta z czasów zanim pojawiły się plastikowe wkłady.

Przy Lipowej te najdroższe kosztują 50 zł. Są duże, bogato zdobione, z kolorowym wizerunkiem Jezusa na szkle.

Ceny w tym roku są normalne. Na poziomie tych z ubiegłego – ocenia jeden ze sprzedawców. I przypomina zeszłoroczny szok cenowy, gdy ceny w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły średnio o 20 proc. – Wtedy naprawdę było drogo – wspomina. A stojący obok jego znajomy komentuje. – A przecież w radiu mówili, że wszystko w tym roku droższe o 30 procent .

Pani Monice plastikowa moda niespecjalnie się podoba. Kobieta chodzi, rozgląda się, ale na razie niczego ni kupuje. – Zawsze wolałam gliniane. Teraz jakoś nie widzę. Chyba już zupełnie ich nie sprzedają – narzeka.

Zmiany na ulicach

Lubelski Ratusz właśnie podał szczegóły zmian w kursowaniu komunikacji publicznej. Modyfikacje rozkładu dotkną także kierowców, którzy na cmentarze wybierają się własnymi samochodami. Zmiana organizacji ruchu wejdzie w życie na kilka dni przed 1 listopada,

Cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka

Od rana w piątek, 27 października, na ul. Cmentarnej zacznie obowiązywać ruch jednokierunkowy od Drogi Męczenników Majdanka w stronę cmentarza. Tak będzie aż do 3 listopada. W tym czasie po obu stronach ulicy będzie zakaz zatrzymywania się.

Wyjazd pojazdów odbywać się będzie drogą gruntową jednokierunkową do ronda im. Krupskiego. Aby wjechać na parking za pawilonami handlowymi kierowcy powinni korzystać z pierwszego wjazdu, a środkowym i ostatnim będzie się odbywał wyjazd z nakazem jazdy w prawo – tłumaczy Urząd Miasta.

Kierowcy muszą też uważać, bo na Drodze Męczenników Majdanka dwa pasy zostaną przeznaczone na ruch w stronę cmentarza (od 31 października po godz. 18). Za skrzyżowaniem z ul. Hanki Ordonówny do ul. Grenadierów środkowy pas ruchu będzie służył do jazdy na wprost, a prawy do skrętu na teren Państwowego Muzeum na Majdanku.

Ponadto zostaną wprowadzone zakazy skrętu w lewo w ul. Hanki Ordonówny (jadąc od centrum) i na teren Państwowego Muzeum na Majdanku (jadąc od strony Felina). Na rondzie im. Krupskiego 31 października wieczorem stanie zakaz skrętu w lewo. Pojazdy wyjeżdżające spod cmentarza do centrum będą kierowane przez ul. Dekutowskiego do al. Witosa – wyliczają urzędnicy.

Dodatkowo zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach Drogi Męczenników Majdanka z:

  • ul. Hanki Ordonówny (1 listopada)
  • przejściach dla pieszych między ulicami Krańcową a Sulisławicką (1 listopada)
  • ul. Krańcową przy targu. (29 października)

Parkowanie pojazdów będzie możliwe na parkingach przy cmentarzu, na nowym P&R przy ul. Grenadierów, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, dawnego Polmozbytu ul. Droga Męczenników Majdanka 74, przy Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym na ul. Dobrzańskiego – informuje Ratusz.

Cmentarz przy ul. Lipowej

Tu zmiany także zajdą już 27 października. Od w piątek rana parking przy cmentarzu zostanie wyłączony z użytkowania. Osoby niepełnosprawne będą mogły zaparkować na ul. Ofiar Katynia w zatoczce postojowej przy galerii Plaza. 1 listopada podziemny parking galerii handlowej będzie służył odwiedzającym cmentarz. Parkowanie będzie bezpłatne (w godz. 7-21).

Cmentarz przy ul. Pszczelej

1 listopada na ul. Pszczelej na odcinku od torów kolejowych do ul. Kukułczej zostanie wprowadzony jeden kierunek w celu uzyskania dodatkowych miejsc postojowych. Powrót spod cmentarza będzie możliwy ulicami Kukułczą i Letniskową do ul. Krężnickiej – instruują urzędnicy.

Cmentarz przy ul. Bełżyckiej

1 listopada na ul. Łanowej i ul. Bełżyckiej zostanie wprowadzony jeden kierunek od strony kościoła w Konopnicy do cmentarza. Wyjazd w stronę al. Kraśnickiej będzie się odbywał jednokierunkowo ul. Folwarczną.

Specjalne linie cmentarne

– W okresie Wszystkich Świętych dostępne będą specjalne linie, tzw. cmentarne, przeznaczone do obsługi najczęściej wybieranych w tych dniach kierunków – dodaje Urząd Miasta.

Dokładnie informacje o kursowaniu autobusów i trolejbusów można znaleźć się na stronie ztm.lublin.eu. 1 listopada linie nr 21, 23, 47, 73, 153, 156, 157, 158, 159, 160 i 161 będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy. Z kolei linia nr 32 zostanie skierowana na objazd przez ul. Koryznowej z pominięciem ul. Walecznych, ul. Ponikwoda. Linia nr 78 będzie dojeżdżać do ul. Żeglarskiej z pominięciem Zemborzyc Podleśnych.

W dniach 29 i 31 października br. będzie kursować specjalna linia nr 200, a w dniu 1 listopada – specjalne linie nr 200, 201 i 202 – podaje ZTM. I uczula, że przejazdy nie są bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły