Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.10.2023

Mieszkańcy Karmelickiej vs deweloper i urzędnicy. Stan meczu – 4:0

Udostępnij

Gdyby Polacy grali w eliminacjach Euro tak jak sąsiedzi inwestycji planowanej na terenie po byłym Instytucie Stomatologii, to mielibyśmy powody do zadowolenia. Właśnie wygrali koleją, czwartą z rzędu potyczkę z Ratuszem i spółką Helvetia Centrum, której jednym z udziałowców jest Piotr Kowalczyk, były przewodniczący Rady Miasta Lublin.

Działkę przy ul. Karmelickiej, gdzie jeszcze nie dawno mieścił się Instytut Stomatologii, spółka Helvetia Centrum kupiła kilka lat temu. Od 2021 roku stara się o warunki zabudowy: dobudowanie balkonów do istniejącego budynku oraz wybudowaniu w jego sąsiedztwie dwóch nowych budynków o pięciu kondygnacjach. Łącznie nowa zabudowa miałaby mieć powierzchnię cztery razy większą niż istniejący budynek. Urząd już trzykrotnie wydawał pozytywne decyzje i za każdym razem te były anulowane (szerzej o tym piszemy dalej).

Po raz czwarty zielone światło dla inwestycji ratuszowi urzędnicy wydali w maju tego roku. Decyzję kolejny raz zakwestionowali jednak sąsiedzi inwestycji. W poprzednich sprawach odwołania składała garstka osób. W Dzienniku Wschodnim, którego właścicielami są dziś inni lubelscy deweloperzy, ukazał się artykuł sugerujący, że sąsiedzi są przeciwni rewitalizacji tego terenu. Dlatego teraz, przeciwko planowanej inwestycji wystąpiło już 11 osób oraz Klasztor Karmelitów Bosych.

Nie jestem przeciwnikiem powstania nowej zabudowy. Powinna jednak pasować do zabudowy w tym kwartale, szczególnie do dwukondygnacyjnej zabudowy ulicy Świętoduskiej i Zielonej – mówi Roman Grzybek, którego nieruchomość sąsiaduje z Instytutem Stomatologii.

Dominująca bryła tu nie pasuje

Już po raz czwarty mieszkańcom udało się powstrzymać przekształcenie tego terenu według planów dewelopera. 5 października Samorządowego Kolegium Odwoławczego uznało, że nieprawidłowe było wyznaczenie w decyzji o warunkach zabudowy wysokości elewacji frontowej na poziomie aż 20,7 m. Tymczasem sąsiednie budynki mają tylko 15 m wysokości. Właśnie do tego parametru powinni nawiązywać urzędnicy.

SKO podkreśliło, że nieprawidłowe jest odniesienie wysokości do „dobudówek” zamiast do właściwego dachu w sąsiedztwie. Błędem było przenoszenie parametrów z wyższej zabudowy znajdującej się naprzeciwko inwestycji (budynku szpitalnego przy Karmelickiej 2), zamiast niższego, ale bezpośrednio sąsiadującego budynku przy Karmelickiej 5.

– Nowa zabudowa powinna wtapiać się w istniejącą śródmiejską zabudowę mieszkalno-usługową, a nie tworzyć kolejne bryły dominujące w otoczeniu zabytkowych kamienic – czytamy w decyzji SKO.

SKO nie zgodziło się jednak z zarzutami mieszkańców dotyczącymi niewystarczającej liczby miejsc parkingowych czy zbyt małej powierzchni biologicznie czynnej. Zgodnie z decyzją Urzędu Miasta Lublin inwestor miałby zapewnić 0,7 miejsca parkingowego na mieszkanie a 25 proc. terenu przeznaczyć na tereny zielone.

Miejski Konserwator Zabytków od początku negatywnie wypowiadał się o pomyśle pozostawienia budynku Instytutu Stomatologii. Nie może jednak nakazać jego rozbiórki.

Deweloper się nie poddaje

Czy spółka się odwoła od tego orzeczenia? Zapytaliśmy o to dewelopera, ale nie dostaliśmy odpowiedzi.

W Urzędzie Miasta dowiedzieliśmy się, że inwestor złożył właśnie kolejny wniosek o wuzetkę dla tego terenu. – 12 października 2023 do Wydziału Planowania wpłynął kolejny wniosek spółki Helvetia o ustalenie warunków zabudowy przy ul. Karmelickiej 7. Obecnie jest on sprawdzany pod kątem kompletności oraz ustalany jest zakres stron postępowania – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza.

Tym samym lubelski Ratusz proceduje już trzy wnioski dotyczące możliwości zabudowania otoczenia Instytutu Stomatologii.

Bryła Instytutu Stomatologii dominuje dziś nad otaczającą zabudową

Wszystkie sprawy

  • Pierwsza decyzja dotycząca nowej zabudowy przy Instytucie Stomatologii zapadła na rzecz nowego właściciela w 2021 roku. Została zaskarżona przez sąsiadów inwestycji. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał im rację, jednak spółka Helvetia Centrum zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Data ostatecznego rozstrzygnięcia nie jest jeszcze znana. Można go oczekiwać w II kwartale 2024 roku.
  • Drugą decyzję (wydaną tego samego dnia co pierwszą, zaskarżyła Fundacja Wolności – wydawca portalu jawnylublin.pl). Mieszkańcy przegapili tą sprawę, gdyż równolegle toczyły się dwa podobne postępowania. SKO stwierdziło nieważność tej decyzji. Spółka zaskarżyła tą decyzję do WSA. Sąd uznał jednak, że stwierdzenie nieważności było zasadne. Spółka nie odwołała się od tego wyroku i jest on prawomocny.
  • Trzecią decyzję wydano pod koniec 2022 roku. Zamiast Helvetii Centrum wnioskowała o nią spółka Apartamenty Julianów. To spółka założona przez architekta Jerzego Korszenia, który w poprzednich postępowaniach reprezentował spółkę Helvetię. W tej sprawie SKO nakazało ponownie rozpatrzyć sprawę, gdyż pominięto jedną ze stron – Klasztor Karmelitów Bosych. Wniosek jest obecnie rozpatrywany przez urzędników.

4 odpowiedzi na “Mieszkańcy Karmelickiej vs deweloper i urzędnicy. Stan meczu – 4:0”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    TemP0 produkcji wuzetek dla Tęgiego Łba w wyK0naniu funkcjonariuszy dewelo-rathausu jest doprawdy imP0nujące.

  2. bob pisze:

    a czy ty PISzesz prawde?

  3. asd pisze:

    a czy ty PISzesz prawde?

  4. lublinianin pisze:

    Wystarczy że miasto strzeli jednego gola, to wtedy wygra mecz.
    Trzeba zatrzymać to szaleństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Żużlowy Motor Lublin traci poważnego sponsora. Bo chemiczny gigant ma olbrzymie długi

Na progu nowego sezonu do lubelskiego klubu przyszła fatalna wiadomość.…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

5 minuty czytania

09.04.2024

Lublin Plaza chce być wyższa o akademik. W sporze z Ratuszem sąd staje po stronie inwestora

Urząd Miasta będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek spółki zarządzającej galerią…

5 minuty czytania

06.04.2024

Wielka rozbiórka i wielka zmiana przy Kunickiego i Wolskiej. Był pałacyk, będą mieszkania [WIDEO]

Opuszczone budynki po Protektorze padają pod kolejnymi razami ciężkiego sprzętu…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

4 minuty czytania

28.03.2024

„Odkupić od dewelopera”. Konfederacja ma plan na górki czechowskie

Gdyby w fotelu prezydenta zasiadł Marcin Nowak, a Konfederacja i…

8 minuty czytania

27.03.2024

Miał być apartamentowiec, jest wielki dół. Działkę na ul. Żmigród miał nawet zlicytować komornik

Niecałe dwa miliony złotych – na taką kwotę rzeczoznawca wycenił…

5 minuty czytania

25.03.2024

Lidl na Węglinie, Biedronki na Czechowie i Felinie. Kto i gdzie w Lublinie stawia dyskonty?

TBV – deweloper kojarzony głównie z budową blokowisk – jest…