Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  14.07.2023

Przegląd tygodnia 8-14.07.2023. O operze na sejmiku. Sprawa trenera Motoru wraca do komisji dyscyplinarnej

Udostępnij

Radni będą głosować w sprawie przekształcenia teatru muzycznego w operę

Na najbliższej sesji sejmiku województwa lubelskiego 19 lipca radni głosować będą w sprawie przekształcenia teatru muzycznego w operę. W sprzedaży są już bilety na pierwszą operę „Tosca”. Będzie grana premierowo 22 i 23 września.

Opera Lubelska powstanie poprzez zmianę nazwy Teatru Muzycznego w Lublinie i nadanie instytucji nowego statutu. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. W projekcie nie ma jednak konkretów dotyczący chociażby budżetu nowo powołanej instytucji, a jest to o tyle istotne, że produkcje operowe są kosztowne.

Opera ma być grana regularnie. Na stronie Teatru Muzycznego można już kupić bilety na pierwszą operę „Tosca” Giacomo Pucciniego.

W maju na sesji sejmiku marszałek województwa Jarosław Stawiarski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie przekształcenia teatru muzycznego w operę. Projekt jest odpowiedzią na protesty pracowników CSK i Filharmonii Lubelskiej, którym nie spodobał się pierwotny pomysł połączenia trzech instytucji kultury.

Czy nam się podoba czy nie opera w Lublinie będzie – mówił wtedy marszałek Stawiarski.

Źródło:

Bartłomiej Pejo liderem listy kandydatów Konfederacji do Sejmu w okręgu lubelskim

Lider Konfederacji na Lubelszczyźnie Bartłomiej Pejo będzie jedynką na liście wyborczej tej partii do Sejmu w okręgu numer 6 – obejmującym zachodnią część województwa lubelskiego. Z drugiego miejsca będzie startował Rafał Mekler, lider lubelskiego Ruchu Narodowego, a z trzeciej pozycji – prof. KUL-u Ryszard Zajączkowski z Konfederacji Korony Polskiej (Grzegorza Brauna).

Konfederacja to siła, której nie da się już dłużej przemilczeć. Polacy dostrzegli już, że jesteśmy jedyną alternatywą dla duopolu PO-PiS, który od 18 lat kieruje Polskę na tory przeregulowania, etatyzmu, wysokiej inflacji i drożyzny – mówił w czwartek w Lublinie Bartłomiej Pejo.

Nie chcemy zamiatać pod dywan dużych przesiedleń obywateli Ukrainy do Polski, domagamy się podmiotowości Polaków w kraju – dodaje Ryszard Zajączkowski.

Ostatnie sondaże dają Konfederacji ok. 15 proc. poparcia, co powoduje, że partia może być trzecią siłą w parlamencie i tym samym języczkiem u wagi. Według najnowszych prognoz, Konfederacja może liczyć nawet na 3 mandaty poselskie w okręgu nr 6.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Źródło: https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/lublin-konfederacja-przedstawila-liderow-listy-wyborczej-do-sejmu-w-okregu-lubelskim,731372.html

2000 artystów na Europejskiej Konwencji Żonglerskiej od 29 lipca

Około 2 tys. artystów cyrkowych przyjedzie do Lublina na Europejską Konwencję Żonglerską, która rozpocznie się 29 lipca. W programie są m.in. parada cyrkowa ulicami miasta, spektakle, pokazy ognia, igrzyska żonglerskie i warsztaty.

Wydarzenia odbywać się będą m.in. w Parku Ludowym, Ogrodzie Saskim.

Konwencja odbędzie się w Lublinie po raz trzeci. Przeniesiono ją do naszego miasta po rezygnacji Irlandii. Prezes Fundacji Sztukmistrze Joanna Reczek-Szwed podkreśliła, że rzadko zdarza się, aby festiwal gościł po raz trzeci w tym samym mieście. – To jest rekord, po raz pierwszy się coś takiego zdarzy – wyjaśniła.

Nawiązując do rezygnacji Irlandii z organizowania imprezy powiedziała, że możemy być dumni z tego, że to do Lublina wykonano pierwszy telefon. – Europejskie Stowarzyszenie Żonglerskie zapytało, czy możemy uratować w tym roku tę imprezę, czy możemy się podjąć organizacji EJC w rekordowym czasie 3,5 miesiąca, co normalnie dzieje się w ciągu trzech lat (…) Mimo, że jest to sprint, to wierzymy, że będzie to znowu wyjątkowe wydarzenie. Dostajemy sygnały, że całe środowisko europejskie bardzo cieszy się na powrót do Lublina – zaznaczyła prezeska.

Odbywająca się od 1978 roku Europejska Konwencja Żonglerska to największe na świecie i najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów amatorów – hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. W tym roku odbędzie się w Lublinie w dniach 29 lipca-6 sierpnia.

Źródła:

https://radio.lublin.pl/2023/07/cyrkowcy-z-calego-swiata-przyjada-do-lublina/

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1596201%2Ceuropejska-konwencja-zonglerska-w-lublinie-tysiace-artystow-i-akrobatow

Sprawa Feio ponownie skierowana do komisji dyscyplinarnej

Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN uwzględniła wniosek byłego prezesa Motoru Pawła Tomczyka, który domagał się surowszego ukarania trenera piłkarzy Motoru Goncalo Feio, który rzucił w niego kuwetą na dokumenty. To oznacza, że szkoleniowiec wkrótce może zostać nawet zdyskwalifikowany.

Najwyższa Komisja Odwoławcza ponownie skierowała sprawę Feio do komisji dyscyplinarnej, która może nałożyć poważną karę na Portugalczyka.

Trener został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych. Został też zdyskwalifikowany na rok, ale w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo miał przeprosić Tomczyka, a także byłą rzeczniczkę Motoru Paulinę Maciążek, którą obraził. Obie strony odwołały się jednak od tych decyzji. Były prezes klubu z Lublina domaga się wyciągnięcia zdecydowanie większych konsekwencji w stosunku do trenera, a przede wszystkim dyskwalifikacji. Feio przekonywał, że kara jest zbyt surowa, jego odwołanie zostało odrzucone.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/sport/pilka-nozna/i-liga-pilka-nozna/goncalo-feio-znowu-w-tarapatach-trener-motoru-lublin-moze-zostac-zawieszony,n,1000327207.html

Psychologia i kryminologia najbardziej obleganymi kierunkami na UMCS

Psychologia i kryminologia są najbardziej obleganymi kierunkami studiów w tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na psychologię jest prawie 12 osób na jedno miejsce, a na kryminologię ponad 10. Wśród 16 tys. kandydatów jest ponad 1,4 tys. obcokrajowców.

Jak wynika z danych przekazanych przez UMCS, najpopularniejszymi kierunkami – pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce – były psychologia (11,8 osób na miejsce) i kryminologia (10,4 osób na miejsce). Na kolejnych miejscach uplasował się kierunek public relations i zarządzanie informacją (8,75 osób na miejsce), poniżej 7 chętnych na miejsce zanotowano na lingwistyce stosowanej, anglistyce, zarządzaniu oraz dziennikarstwie i komunikacji społecznej.

Największe zainteresowaniem kandydatów, pod względem liczby rejestracji wzbudziły zaś psychologia – 1486 kandydatów, prawo – 1009, anglistyka – 754, zarządzanie – 742, kryminologia – 711 – wymieniła rzeczniczka UMCS Aneta Adamska.

Podczas tegorocznej rekrutacji uczelnia przygotowała ok. 5 tys. miejsc na blisko 90 kierunkach studiów prowadzonych na 12 wydziałach uczelni.

Od 17 do 21 lipca przyjęci na studia będą mieli czas na dostarczenie dokumentów. Ostateczne listy zostaną ogłoszone 25 lipca. W razie wolnych miejsc odbędzie się dodatkowa rekrutacja.

Źródła:

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/lublin-psychologia-i-kryminologia-najbardziej-obleganymi-kierunkami-na-umcs,731197.html

https://irk.umcs.pl/pl/home/rekrutacja-23-24/

Pożar w lubelskim wieżowcu strawił cały dorobek pięcioosobowej rodziny

W czwartek (06.07) wieczorem pożar zniszczył mieszkanie w wieżowcu przy ul. Wileńskiej 11. Nie ucierpiał nikt z mieszkającej tam pięcioosobowej rodziny. Trwa internetowa zbiórka na remont spalonego mieszkania.

Straż pożarną wezwali świadkowie zdarzenia. – Wstępnie straty oszacowano na 100 tysięcy złotych – mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie, Andrzej Szacoń.

Z pożaru nie zdołano nic uratować. Na portalu pomagam.pl trwa zbiórka zorganizowana przez znajomych poszkodowanej rodziny. W piątek na koncie było już ponad 34 tysiące złotych.

link do zbiórki: https://pomagam.pl/kmdera?fbclid=IwAR3VAMvzPVWJhnbP-ppKStEaAvHrausj8yCDSD2NrfY39rgEoFJua4BdBdY

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/pozar-w-lubelskim-wiezowcu-mozesz-pomoc-w-remoncie,n,1000327267.html

Dwa marsze ulicami w intencji ofiar rzezi wołyńskiej przeszły ulicami Lublina

Dwa marsze upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej przeszły ulicami Lublina 11 lipca w rocznicę „krwawej niedzieli” stanowiącej apogeum zbrodni wołyńskiej. Marsz Pamięci, Pokoju i Zgody organizowany przez Ruch Antywojenny przeszedł spod pomnika Ofiar Wołynia na plac Litewski. Zaś drugi – Lubelski Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej – z placu Litewskiego na Podzamcze; jego organizatorem był Ruch Narodowy.

Organizatorzy marszu narodowców zapowiadali, że będzie miał charakter żałobny. Uczestnicy maszerowali w czarnych strojach i ciszy, aby oddać hołd i szacunek poległym.

Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości jest Ukrzyżowana diecezja łucka. W latach 1941-1945 ukraińscy szowiniści zniszczyli około 100 świątyń rzymskokatolickich, które znajdowały się na terenie diecezji łuckiej. Maszerujemy w intencji m.in. pomordowanych księży oraz wiernych z tych ziem – informuje Piotr Zduńczyk, prezes Ruchu Narodowego Lublin.

Organizatorzy marszu zorganizowanego przez Ruch Antywojenny domagali się przeprosin za popełnione przez Ukraińców zbrodnie od obecnego prezydenta tego kraju – Wołodymyra Zełenskiego.

Na Ukrainie była pewna grupa polityczna, która miała swoje przełożenie na działalność terrorystyczną. Narody padają łupem zbrodniczych ideologii. Nie dajmy sobie wmówić, że Rosjanie chcą wojny i że Ukraińcy chcą wojny. Wojny chcą ci, którzy traktują ludzi jako nawóz historii – podkreśla profesor Ryszard Zajączkowski, historyk i nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

80 lat temu ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 99 wsi, między innymi na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej oraz części Lubelszczyzny i Polesia. Według szacunków historyków, w wyniku dokonanych przez Ukraińców akcji eksterminacyjnych zginąć mogło nawet 100 tys. Polaków.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/lublin-pamieta-o-meczennikach-wolynia-ulicami-miasta-przeszedl-marsz-milczenia-zobacz-nasze-zdjecia/

https://lublin24.pl/z-lublina/80-rocznica-zbrodni-wolynskiej-ukraincy-mordowali-polakow-siekierami/ANQMMh2cC0xOE78KtWyc

Przywrócona możliwość parkowania przy ul. Kowalskiej

Od 16 lipca można parkować na fragmencie ulicy Kowalskiej na Starym Mieście. Do Ratusza trafiła nowa propozycja dotycząca reorganizacji ruchu na ul. Lubartowskiej.

Przywrócone zostaną miejsca postojowe po południowej stronie ul. Kowalskiej (po prawej jadąc w kierunku pl. Zamkowego), jak również umożliwiony postój na chodniku kołami jednego boku pojazdu po stronie północnej. Efektem tych zmian będzie przywrócenie większości zlikwidowanych w czerwcu miejsc postojowych – informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Urzędzie Miasta.

Pod koniec czerwca dzielnicowi radni zwrócili się do Ratusza z prośbą o przywrócenie wcześniejszej organizacji ruchu. Zaapelowali też o wyłączenie z ruchu jednego pasa pobliskiej ul. Lubartowskiej na odcinku między ulicami Olejną i Kowalską i utworzenie tam miejsc parkingowych. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymali.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-parkowanie-wraca-na-kowalska-zmiany-beda-tez-przy-lubartowskiej,n,1000327206.html

Radny Marcin Nowak chce przekształcenia ul. Lubartowskiej na deptak

Miejski radny Marcin Nowak wraca do propozycji sprzed kilku lat, by zamienić fragment ulicy Lubartowskiej w centrum Lublina na deptak. Docelowo miałby zostać zlikwidowany jeden pas jezdni na odcinku od Bajkowskiego do Kowalskiej i przekształcony w chodnik.

Rozwiązanie to pozwoliłoby zrobić z Lubartowskiej w rodzaj deptaka, uatrakcyjniając ten fragment miasta. Byłoby to korzystne dla rozwoju handlu i gastronomii przy tej ulicy, zwiększy się bezpieczeństwo i możliwe będzie zasadzenie nowych drzew i krzewów – przekonuje Marcin Nowak.

Miejski radny czeka obecnie na odpowiedź przedstawicieli Ratusza na swoją interpelację.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/ulica-w-centrum-lublina-zamieni-sie-w-deptak-miejski-radny-wraca-ze-swoja-propozycja/?fbclid=IwAR0jUOvrmyXqKABZCa6sDfqeI7EUDz4VGbmdrAevkNsnayJYWWxgE1oblWg


Przegląd przygotowali: Maksymilian Łuszcz, Arkadiusz Plewik, Klaudia Wolińska, Michał Mularczyk i Dawid Zapora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…