Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.01.2024

W sobotę odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Czekał od lipca

Udostępnij

W najbliższą sobotę zostanie odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego na pl. Teatralnym w Lublinie. Na uroczystości przyjedzie prezes PiS i brat zmarłego prezydenta – Jarosław Kaczyński.

Informacje o sobotnich wydarzeniach potwierdza w rozmowie z Jawnym Lublinem Marek Krakowski. To rzecznik społecznego komitetu budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. W uroczystości ma wziąć udział Jarosław Kaczyński, prezes PiS – brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta RP.

Po uroczystości odsłonięcia monumentu, o godz. 16, w pobliskim Centrum Spotkania Kultur ma się odbyć spotkanie prezesa z działaczami PiS z Lublina i regionu.

Obelisk, na tle którego ma zostać zamocowana rzeźba przedstawiająca prezydenta, gotowy jest od lipca 2023 roku. Sama rzeźba także została już dawno ukończona – od wielu miesięcy czeka w pracowni rzeźbiarskiej. Początkowo monument miał był odsłonięty przed wyborami parlamentarnymi, a na uroczystość do Lublina mieli przyjechać najważniejsze osoby w kraju. To się jednak nie udało,

Montaż odlanej z brązu figury Lecha Kaczyńskiego, autorstwa lubelskich artystów Marii Marek-Prus i Piotra Prusa, zaplanowano na czwartek, w godzinach przedpołudniowych.

Zgoda Rady Miasta

Jak pisaliśmy wielokrotnie sposób wydawania pozwoleń administracyjnych na budowę obelisku, a także jego gabaryty, lokalizację czy walory artystyczne był krytykowany przez mieszkańców i organizacje społeczne i polityczne. Ostatnio pomnik wzięli „na tapet” działacze Nowej Lewicy.

Od razu oddajcie go do Kozłówki gdzie znajdzie on miejsce wśród innych pomników z byłej epoki, które mają tam miejsce. Żeby nie powtórzył losu pomnika Bolesława Bieruta na Kalinowszczyźnie i po paru latach od odsłonięcia nie został zdemontowany – mówił Wiktor Sawicki, sekretarz Nowej Lewicy w Lublinie.

Osobą, która w ten pomnikowy sposób postanowiła uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego jest marszałek województwa Jarosław Stawiarski z PiS. Jednak na pomnik musiała się zgodzić Rada Miasta. Stało się tak za sprawą radnych PiS oraz należących do klubu prezydenta Krzysztofa Żuka z PO.

Donald Tusk o pomniku

Kiedy w styczniu 2023 r. w Lublinie był Donald Tusk został na spotkaniu z mieszkańcami zapytany o pomnik. Temat poruszył Janusz Woć. – Proszę mi powiedzieć jak mamy rozumieć fakt, że PiS przy parasolu lokalnej władzy samorządowej zamierza nam tu wybudować największy w Polsce monument prezydenta Kaczyńskiego. Jak to jest możliwe? Jak mamy się z tym pogodzić? – powiedział, a Donald Tusk w pierwszej reakcji odparł: – Ja też tego nie rozumiem.

Szef PO dodał za chwilę, że nie ma nic przeciwko takim sposobom upamiętniania, ale w tym przypadku PiS wykorzystuje postać Lecha Kaczyńskiego jako „maczugę, którą się wali po głowie oponentów”.

– Obawiam się jednak, że w bardzo wielu miejscach w Polsce to jest to kalkulacja. A może dzięki temu coś załatwię? A może dzięki temu spowoduje znowu konflikt polityczny? A może dzięki temu utrzymam ten stan politycznej agresywnej żałoby dłużej?

Donald Tusk mówił, że nie chcę definiować „lubelskiego przypadku” ale… ­– Powiem szczerze, było mi osobiście przykro, bo wydawało mi się, że jest to decyzja podyktowana jakimś koniunkturalizmem albo lękiem i tak nie powinno być – powiedział Tusk i zaznaczył, że nie rozmawiał z prezydentem Żukiem o pomniku. – Wydaje mi się, że jaśniej już tego powiedzieć nie mogę: ja nie wyrzucę ludzi, dlatego że głosują za postanowieniem pomnika. Natomiast mój pogląd na temat ich motywacji i dlaczego to zrobili to jest pogląd bardzo krytyczny.

Współpraca: Sławomir Skomra

5 odpowiedzi na “W sobotę odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Czekał od lipca”

 1. mieszkaniec Lublina pisze:

  Panie Januszu Woć, pyta Pan: Jak mamy się z tym pogodzić?
  Pana zgoda nie jest tu potrzebna. Zbudujcie sobie 3 razy większy pomnik Donaldowi Tuskowi. Ja nie będę protestował jak się taki pojawi.

 2. kronikidewelorozwoju pisze:

  Nie przypominam sobie, żeby Nowa „Lewica” urządzała jakieś happeningi, kiedy parę lat temu zaraz obok powstawał pomnik dewelo-pazerności.
  PS. Jestem zawiedziony skromną wysokością statuy LK, bynajmniej nie dlatego, że jest to postać z mojej bajki, ale ponieważ moim zdaniem powinna być ona odpowiednio wysoka po to, żeby zasłaniać widoki burżujom z kloca tebewałowego i „turystom” z licznie oferowanych tam apartamĘtów para-hotelowych, aby chociaż częściowo ukarać cwaniactwo żerujące na destrukcji urbanistycznej ordynowanej przez Dewelo-Duce.

 3. Delt pisze:

  Widać lubelska władza jest najbardziej zainteresowana tym, żeby sprzedać developerom ostatnie skrawki wolnej przestrzeni (vide budowa na rogu przy centrum kultury) i pójdzie na każdy deal, żeby tylko pis w tym nie przeszkadzał. Będzie Lech stał, no i niech stoi, komu to w zasadzie przeszkadza? Po drugiej stronie placu postawiłbym Leppera, też zginął tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach.

 4. szary szereg pisze:

  jestem dumny , z uczenia w Lublinie postaci PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ , tak nie dużo mamy , wielkich i szlachetnych POLAKÓW – w swojej postawie jest wzorem dla nas

 5. Krzyś pisze:

  To jest chore

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

2 minuty czytania

26.02.2024

Geograf pokieruje kuratorium oświaty. Na początek zmierzy się z molestowaniem w szkole

Zamierza rozhulać skostniałe Kuratorium Oświaty. Tomasz Szabłowski, nauczyciel geografii i…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

3 minuty czytania

21.02.2024

Ugoda wyszła z Hecy. Koniec sporu o zwolnienie Pietrasiewicza z Centrum Kultury

Trwająca ponad rok batalia sądowa dotycząca zwolnienia z pracy pomiędzy…

4 minuty czytania

21.02.2024

Budowa wielkiego garażu na zboczu wąwozu jeszcze może zostać zatrzymana. Zależy to od wojewody

Służby wojewody sprawdzają wydane przez prezydenta Lublina pozwolenie na budowę…

5 minuty czytania

15.02.2024

Zaczyna się czyszczenie Podzamcza z targowisk. „Bangladesz” ma zniknąć pierwszy

Kupcy z targowiska z tekstyliami przy ul. Ruskiej o sprawie…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

4 minuty czytania

07.02.2024

Psy, koty i wieloosobowe sale. Ukraińcy nie chcą się przeprowadzać

Porażką urzędników zakończyła się próba przeniesienia ukraińskich uchodźców do nowych…