Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  14.07.2023

Koniec z „Paragon poproszę”. Kiedy i jak będzie można oddawać butelki do sklepów

Udostępnij

Butelki plastikowe i szklane (choć nie wszystkie) oraz metalowe puszki będzie można oddawać do sklepów bez okazywania paragonu. Sejm właśnie przyjął takie przepisy.

Nowelizacja ustawy została właśnie przyjęta przez Sejm i można się spodziewać, że bez problemu przejdzie przez Senat, a następnie zostanie skierowana do podpisania przez prezydenta. Na to wskazuje wynik sejmowego głosowania. „Za” było 443 posłów.

System kaucyjny – termin

Prace nad tymi przepisami trwały od kilku lat, ale długo projekt nie mógł nabrać odpowiedniego kształtu. Trwały dyskusje nad terminem wprowadzenia systemu kaucyjnego, a sieci sklepowe przedstawiały własne rozwiązania. Ostatecznie już wiadomo, że system kaucyjny zacznie funkcjonować 1 stycznia 2025 roku.

System kaucyjny – które sklepy

Nie oznacza to jednak, że puste butelki będzie można oddać w każdym sklepie. Będą obowiązywały zasady dotyczące powierzchni placówek. Opakowania obowiązkowo będzie musiała przyjąć od klienta placówka mająca więcej niż 20 mkw. Mniejsze sklepy do systemu będą mogły przystąpić dobrowolnie.

System kaucyjny – jakie butelki

Podczas prac nad ustawą padały bardzo różne propozycje dotyczące rodzaju opakowań, które zostaną objęte systemem kaucyjnym. Finalnie wskazano trzy rodzaje:

  • butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów,
  • szklane butelki do 1,5 litra, ale tylko te wielorazowego użytku,
  • metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

System kaucyjny – kwota

Każde takie opakowanie będzie można oddać do sklepu bez paragonu. To oznacza, że napój będzie można kupić w sklepie X a butelkę zwrócić w sklepie Y. Do ceny, przy zakupie, będzie doliczona kaucja, którą klient odzyska przy zwrocie. Wysokość kaucji będzie ustalana w drodze rozporządzenia. Jego projekt – pochodzący z kwietnia – wskazuje, że będzie to 50 groszy.

Dziś zasady ustalają sieci

Część sieci handlowych już przyjmuje butelki. Te plastikowe można oddać w butelkomatach, szklane – przy kasach. Nie jest to rozwiązanie doskonałe. Np. butelki po piwie można zwrócić do Żabki, ale tylko wybranych marek. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że przy zwrocie więcej niż trzech, sprzedawca może poprosić o paragon.

Biedronka swoją akcję zaczęła w 2022 roku, ale też z kilkoma obwarowaniami. Po pierwsze, w programie udział biorą tylko wybrane marki piw. Po drugie, jeżeli klient chce odzyskać kaucję w gotówce (a nie jako voucher), to musi okazać paragon jako dowód zakupu.

Jedna odpowiedź do “Koniec z „Paragon poproszę”. Kiedy i jak będzie można oddawać butelki do sklepów”

  1. Domrys pisze:

    Mysle ze kaucja powinna wynosic 1 zl
    Dochodze do tego z opserwacji polakow I niemcow w niemczech, gdzie butelki z kaucja 35 gr sa porzucane , natomiast opakowania z kaucja 1 zl sa zbierane i oddawane spowrotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *