Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  18.02.2024

Halo, robiła pani przelew? Jak cyberprzestępcy podszywają się pod banki

Udostępnij

Cyberprzestępcy coraz częściej podszywają się pod banki. Jeden błąd i możemy stracić wszystkie swoje oszczędności. „Spoofing telefoniczny” nie jest nową metodą, ale nadal nabierają się na nią szczególnie starsi ludzie.

Halo, halo, czy tu pani Klaudia? Dziś w nocy ustanowiła pani pełnomocnika, panią (niewyraźne) do swojego konta w PKO BP. Czy potwierdza to pani? – pyta kobieta po drugiej stronie słuchawki Ma wyraźny wschodni akcent. Potwierdzam. Następuje chwila ciszy, konsultantka nie wie co zrobić. Prawdopodobnie po raz pierwszy zdarzyło jej się, że ktoś tak właśnie odpowiedział. Nie mam konta w PKO BP i wątpliwości, że to próba oszustwa.

Takie telefony to prawdziwa plaga. To tzw. „spoofing telefoniczny”, czyli połączenia przestępców podszywających się pod banki. Zdarza się, że fałszywi konsultanci trafiają w dziesiątkę z miejscem, w którym posiadamy rachunek bankowy. Wówczas, możliwe, że obleci nas blady strach. Musimy wtedy zachować zimną krew i nie dać się zmanipulować.

Polacy mimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa mówi dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich. – Jeśli mamy wątpliwości, czy to na pewno pracownik banku, rozłączmy się i zadzwońmy na infolinię – przestrzega. Co zrobić jeśli już padniemy ofiarą cyberprzestępstwa? – Natychmiast skontaktujmy się z bankiem i zablokujmy wszelkie kanały dostępu – dodaje.

Scenariusze oszustwa są różne. Może chodzić na przykład o „zatrzymanie podejrzanego przelewu”, który miał wyjść z naszego konta. Fałszywy konsultant pyta, czy realizowaliśmy taką akcję. Gdy zaprzeczamy – dowiadujemy się, że nasze środki są zagrożone. Osoba po drugiej stronie linii proponuje przekierowanie je na „bezpieczne konto techniczne”, a potrzebuje do tego jedynie naszych danych do konta. Nie wolno ich podawać.

Inny scenariusz to taki, który mógł dotyczyć mnie. Konsultantka pyta, czy ustanawiałam pełnomocnika do swojego konta, czyli osobę mającą do niego uprawnienia. Gdy zaprzeczę, wówczas uprzejma kobieta, chcąc pomóc, prosi mnie o login, hasło oraz kody dostępu do konta, by sytuację naprawić. Gdybym je podała – straciłabym kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

Ofiarą jeszcze innego scenariusza padł w minionym tygodniu 57-latek z powiatu krasnostawskiego. Zadzwoniła do niego kobieta, która podawała się za pracowniczkę banku. Miała dla mężczyzny dobre wieści – chciała przelać pieniądze z inwestycji w akcje. Musiał tylko podać login i hasło do konta, potem kody autoryzacyjne i zdjęcie dowodu. To wystarczyło do wyczyszczenia jego konta.

Po czasie mężczyzna zorientował się, że z jego konta zostały wyprowadzone dwa ekspresowe przelewy na łączną kwotę blisko 7000 złotych. 57-latek przyznał policjantowi, że nie korzysta na co dzień z bankowości elektronicznej i internetu – relacjonuje st. sierż. Anna Chuszcza z KPP w Krasnymstawie.

Opisane powyżej oszustwa dotyczą podszywania się pod banki. Ale fałszywi konsultanci udają także inne instytucje – od skarbówki po policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

4 minuty czytania

05.04.2024

Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Jedni korzystali z ostatnich zaproszeń do radiowego studia, inni przekonywali…

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

5 minuty czytania

03.04.2024

Molestowanie w podstawówce? Kurator i wojewoda chcą zawieszenia dyrektorki. Wójt jej broni

W Szkole Podstawowej w Miłocinie miało dochodzić do molestowania uczniów.…

8 minuty czytania

20.03.2024

Kilkanaście lat pracy, a na koncie najniższa krajowa. MOPR Lublin znów protestuje. „Dla prezydenta Żuka nie istniejemy”

Kobieta, pracownik socjalny, 16-letni staż pracy. Zarobki? Najniższa krajowa. Nie…