Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  08.05.2024 10:56

Górniczy związkowcy nie są w stanie pomóc. Dmuchać w alkomat musi nawet prezes Bogdanki

Udostępnij

Kopalnia w Bogdance wprowadziła nowy system badania trzeźwości swoich pracowników. Już kilkanaście osób zostało dyscyplinarnie zwolnionych.

Jest coraz więcej przypadków zwolnień dyscyplinarnych pracowników, którzy podczas losowej kontroli na bramie „wydmuchali promile” – takie ostrzeżenie na początku kwietnia wydał działający w LW Bogdanka Związek Zawodowy Górników w Polsce. I uczulał, że nie ma żadnych wyjątków, a przyłapanie w pracy górnika pod wpływem alkoholu zawsze kończy się dyscyplinarką.

Związki zawodowe nie mają żadnych możliwości ani argumentów, aby pomóc w takich sprawach. Ponieważ zainstalowano przed wejściem alkomat do sprawdzenia stanu trzeźwości, Zarząd LWB nie przyjmuje już żadnych usprawiedliwień” – dodano w ogłoszeniu skierowanym do pracowników.

Na bramce losowanie

Do tej pory takich urządzeń na wejściu do kopalni w Bogdance nie było. Alkomaty wykorzystywano tylko w sytuacji, gdy zachodziło podejrzenie, że któryś z górników jest pod wpływem alkoholu. To się zmieniło w lutym tego roku. Jest nowy system kontroli.

Polega on na losowym wyborze pracowników wchodzących i wychodzących z terenu zakładu pracy. Po wylosowaniu danej osoby, sprawdzana jest ona pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W przypadku wykrycia przekroczenia normy, automatycznie spółka zakłada blokadę na karcie wejścia danego pracownika na teren firmy. I jednocześnie po przeprowadzeniu procedury wynikającej z zapisów Kodeksu Pracy, zwalnia pracownika z pracy w trybie dyscyplinarnym z Art. 52 Kodeksu Pracy – tłumaczy Jan Matysik, rzecznik prasowy LW Bogdanka.

Takiemu „losowaniu” podlegają wszyscy pracownicy niezależenie od zajmowanego stanowiska czy wykonywanych zadań. Badani mogą być także menadżerowie czy członkowie zarządu z prezesem spółki na czele.

Lepiej nie wchodzić

Jeżeli ktoś wie, że może być jeszcze „wczorajszy” może skorzystać – przed wejściem na teren firmy – z ogólnodostępnego alkomatu umieszczonego przed bramkami na wejściu. – Ewentualne wykrycie stanu nietrzeźwości jeszcze przed wejściem do pracy nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji – zaznacza rzecznik prasowy.

Tłumaczy także, że skala problemu pracowników pod wpływem nie jest duża. Na ok. 6 tysięcy wszystkich pracowników alkomaty do tej pory wyłapały 12 osób. – Skala ujawnień nietrzeźwości na tym tle jest marginalna. Niemniej jednak, w spółce nie ma i nie będzie tolerancji dla nietrzeźwości w pracy – dodaje Matysik,.

Nowy prezes LW Bogdanka

Od 1 maja Lubelskim Węglem Bogdanka kieruje Zbigniew Stopa. Na stanowisku prezesa zastąpił odwołanego Kasjana Wyligałę. Stopa całe swoje zawodowe życie spędził w lubelskiej kopalni. Zaczynał w 1984 roku od stażu pod ziemią. W lutym 1987 roku został sztygarem zmianowym. W latach 1991-2006 pełnił funkcję nadsztygara górniczego pod ziemią. Pod koniec 2006 roku został powołany na stanowisko wiceprezesa – dyrektora ds. produkcji, a we wrześniu 2012 został prezesem górniczej spółki. Zajmował to stanowisko do 2016 roku.

Obnecny zarząd LW Bogdanka

  • Zbigniew Stopa – prezes zarządu
  • Bartosz Rożnawski – zastępca prezesa zarządu ds. produkcji
  • Sławomir Krenczyk – zastępca prezesa zarządu ds. rozwoju
  • Artur Wasilewski – zastępca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych

6 odpowiedzi na “Górniczy związkowcy nie są w stanie pomóc. Dmuchać w alkomat musi nawet prezes Bogdanki”

  1. aaaa pisze:

    Niech się wezmą za górników, którzy pozakładali działalności gospodarcze żeby ZUS nie płacić. Zwykły człowiek płai prawie 2000 zł na ZUS a górnik ledwie 400zł. I Gdzie tu uczciwa konkurencja? To jawne obchodzenie przepisów.

  2. Rabo k. pisze:

    Dlatego w Bogdance królują narkotyki. Narkotestów się nie robi, a na nocnych zmianach nudno…

  3. kronikidewelorozwoju pisze:

    @aaaa
    Co to za miejska legenda i szczujnia na ludzi pracy? Może niech się lepiej „wezmą” za dewelo-buraków, które nie dość, że czochrają miliony zarówno od leszczy kurnikowych, jak i od miasta w postaci ukrytych dotacji, to jeszcze masowo unikają (za sprawą swoich kretów zainstalowanych w zarządach gmin) płacenia należnych opłat publicznych z tytułu np. podatków od nieruchomości, rent planistycznych, adiacenckich czy za wycinki drzew.

  4. RoZeŚmiANY pisze:

    @AAAA czy ty kolego w innej rzeczywistości żyjesz? Pracownik na etacie i posiadający dodatkowo firmę płaci ZUS i tu i tu… Więcej czasu zajęło ci wpisanie tego komentarza niż zapytanie Googla o ten temat. Pozdrawiam

  5. Ryl pisze:

    Jeszcze narkotesty też powinny być…

  6. Sebs pisze:

    Pijaczki kopalne już się buntują w komentarzach. ” Jak to, nie można przychodzić pijanym do pracy? Kto to widział żeby nie można było sobie małpeczki przed robota chlapnąć? Toż to zamach na Polaka pijaka” Ha tfu na wasze brudne pijackie mordy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minut czytania

21.03.2025

Autobus Motoru Lublin non grata w Świdniku. Burmistrz: Setki zdjęć dostałem

Jeden z autobusów MPK Lublin został reklamowo oklejony przez Motor…

7 minut czytania

13.03.2025

Dla prezesa – BMW i solidna pensja. Dla spółki syna senatora – zacna umowa. W państwowo-gminnej spółce PiS wciąż mocno się trzyma

Od politycznej zmiany na szczeblu krajowym minął już ponad rok,…

10 minut czytania

07.03.2025

„Dobrowolne” odejścia z Poczty Polskiej. Jak nie podpiszesz, to zwolnią cię grupowo

– Kiedy jesteś wzywany na rozmowę z dyrektorem, to już…

8 minut czytania

22.02.2025

Mieszkańcy Świdnika kontra leśnicy. „Przyszliśmy tu, bo jesteśmy wściekli”

Tę walkę zaczęli kilka lat temu. Dziś mogą mówić o…

4 minuty czytania

10.02.2025

Zarobili więcej niż było wolno. NIK prześwietliła pensje szefów gminnych spółek

Zbyt wysokie zarobki, nienależne premie, a nawet nagroda jubileuszowa przyznana…

5 minut czytania

02.02.2025

Kładka Kazimierz Dolny-Janowiec czyli „projekt daleko futurystyczny”

Dwa lata temu, w blasku fleszy i w obecności marszałka…

7 minut czytania

30.01.2025

Gmina Niemce śpieszy się ze studium. Uwag były setki, urzędnicy uwzględnili kilkanaście

Prawie osiem godzin dyskutowali radni gminy Niemce nad projektem dziesiątej…

3 minuty czytania

30.01.2025

Luksusowy hotel Król Kazimierz wciąż na sprzedaż. Ale wiszą nad nim potężne hipoteki

Cena wywoławcza: 35,3 mln zł. Hipoteki: dwie na 123,8 mln…