Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  15.04.2024

Prezesi LW Bogdanka odwołani. 34-letni Kasjan Wyligała już nie kieruje kopalnią

Udostępnij

Związany z PiS Kasjan Wyligała został odwołany ze stanowiska prezesa zarządu LW Bogdanka. Pracę w kopalni stracił też jego zastępca Dariusz Dumkiewicz. W kopalni pod Łęczną zarabiali ponad milion złotych rocznie.

To ciąg dalszy politycznej czystki we władzach najbardziej dochodowej polskiej kopani węgla kamiennego. LW Bogdanka jest jest kontrolowana przez Eneę (państwowa spółka ma w Bogdance 65 proc. akcji). W zeszłym tygodniu nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało sześcioro członków rady nadzorczej: Annę Chudek, Szymona Jankowskiego, Krzysztofa Gigola, Kamila Szafrańskiego, Bartosza Piechotę Piotra Bresia (szef klubu PiS w Radzie Miasta Lublin, członek władz wojewódzkich PiS, właśnie zdobył mandat radnego sejmiku lubelskiego). Ich miejsce zajęli: Bartosz Krysta, Szymon Jankowski, Sławomir Krenczyk, Magdalena Makieła, Daniel Frąc oraz Paweł Cygan. Rada liczy obecnie ośmiu członków, zasiadają w niej także Dariusz Batyra i Bartosz Rożnawski.

Dziś Rada Nadzorcza odwołała ze stanowisk prezesa Kasjana Wyligałę i jego zastępcę ds. handlu i inwestycji Dariusza Dumkiewicza (jego ciotką jest Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektorka Wydziału Oświaty i Wychowania lubelskiego Ratusza, a wujkiem Lech Sprawka, do niedawna wojewoda lubelski z PiS). Zastępca prezesa ds. pracowniczych i społecznych Adam Partyka też straci stanowisko, ale dopiero 30 kwietnia. Czasowo funkcję prezesa będzie pełnił Sławomir Krenczyk.

Podziemne zaręczyny, wysokie nagrody, świetne zarobki

Dotychczasowy zarząd spółki tworzyły osoby mocno związane z PiS. A promionentni działacze Prawa i sprawiedliwości często w kopalni bywali, nie tylko na trudnych rozmowach z działającymi w kopalni związkami zawodowymi. W grudniu 2022 r. po ziemią odbyły się zaręczyny Michała Moskala (sekretarz Jarosława Kaczyńskiego, obecnie poseł z Lubelskiego). Miesiąc po uroczystości wiceprezes Wyligała (rocznik ’90) zajął najwyższe stanowisko w spółce.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, członkowie zarządu LW Bogdanka otrzymywali sowite pensje. W 2023 roku Wyligała zarobił 1 mln 64,7 tys. zł, Dumkiewicz – 1 mln 8 tys. złAdam Partyka – 991,2 tys. zł, a Artur Wasilewski 1 mln 80 tys. zł. W te wynagrodzenia wliczono już premie za 2022 rok. I tak Kasjan Wyligała dostał 440,6 tys. zł nagrody, Adam Partyka 487,2 tys. zł, Artur Wasilewski 540,0 tys. zł, a Dariusz Dumkiewicz 504,0 tys. zł. 443,7 tys. zł premii wypłacono również odwołanemu w 2022 roku prezesowi Arturowi Wasilowi. Wynagrodzenia wypłacone członkom zarządu (obecnym i byłym) w porównaniu z 2022 rokiem wzrosły o 28,3 proc.

Zysk LW Bogdanka za 2023 rok był rekordowy i wyniósł 687,1 mln zł. Spółka nie żałowała na pensje, które wyraźnie odstają od średniej krajowej: w samej spółce średnia w zeszłym roku wynosiła 14 633 zł (po wzroście o 30 proc.), a w Grupie Kapitałowej LW Bogdanka (wchodzą w nią również cztery spółki zależne) – 13 724 zł.

Nie tylko węgiel. Był plan na bursztyn i fosforyty

Rok temu podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza prezes Wyligała przedstawił nową strategię przedsiębiorstwa. Zakłada ona, że kopalnia węgla kamiennego przekształci się w Innowacyjny Koncern Multisurowcowy. LW Bogdanka będzie wydobywać węgiel kamienny do 2049 roku, ale szuka też 11 „surowców strategicznych”. To m.in. bursztyn, fosforyty, złoto, ferrolity, uran i węgiel koksujący. 

W 2025 kopalnia planowała zbudować swoją kolejną farmę fotowoltaiczną – o mocy 27 MW, a w 2030 „wielkoskalowy” projekt OZE czyli farma o mocy 500 MW. Zamierzała też uruchomić fundusz Bogdanka, z przeznaczeniem na inwestycje w nowe technologie. Fundusz miał być zasilony kwotą 200 mln zł, w tym z funduszy zewnętrznych.

LW Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Główni odbiorcy to Elektrownia Kozienice, Elektrowni Połaniec, Grupa Azoty Puławy, ale sporzedaje też na Ukrainę. Spółka jest notowana na giełdzie od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni. Jesienią ub.r. Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że Skarb Państwa i Enea podpisały umowę przedwstępną o zakupie przez Skarb Państwa 100 proc. jej udziałów w kopalni.

Na zdjęciu: Zarząd LW Bogdanka: w środku – Dariusz Dumkiewicz i Kasjan Wyligała. Fot. Materiały prasowe

5 odpowiedzi na “Prezesi LW Bogdanka odwołani. 34-letni Kasjan Wyligała już nie kieruje kopalnią”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Kasa się wygibała, a następna szychta pijawek już czeka w K0lejce.

 2. Piotr pisze:

  a kogo to obchodzi skoro i tak szybko znajdą się w jakiejś spółce itd UKŁAD LUBELSKI DZIAŁA

 3. On$ pisze:

  Czy dobrze rozumiem – poprzednia RN to 6 członków, obecna 8 członków? Czyżby specjaliści z KO i TD było mniej inteligentni,skoro aż 8 głów potrzeba, żeby robić to, co robiło 6 głów? Czy po prostu koryto pachnie?

 4. Piotr B. pisze:

  „On$ pisze: Czy dobrze rozumiem – poprzednia RN to 6 członków, obecna 8 członków? Czyżby specjaliści z KO i TD było mniej inteligentni,skoro aż 8 głów potrzeba, żeby robić to, co robiło 6 głów? Czy po prostu koryto pachnie?” – nie, poprzednia RN też liczyła 8 członków, a wymienionych zostało 6 z nich; panowie Dariusz Batyra i Bartosz Rożnawski nadal pozostają członkami RN (są w niej od lipca 2020). Sformułowanie „Rada liczy obecnie ośmiu członków” jest niefortunne, gdyż liczba członków RN przed odwołaniem poprzednich i po powołaniu nowych członków jest taka sama.

 5. Piotr B. pisze:

  Nie, poprzednia RN też liczyła 8 członków, a wymienionych zostało 6 z nich; panowie Dariusz Batyra i Bartosz Rożnawski nadal pozostają członkami RN (są w niej od lipca 2020). Sformułowanie „Rada liczy obecnie ośmiu członków” jest niefortunne, gdyż liczba członków RN przed odwołaniem poprzednich i po powołaniu nowych członków jest taka sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły