Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  12.04.2024

Ważny polityk PiS traci posadę w Bogdance. A członkowie zarządu zarobili po milionie

Udostępnij

Piotr Breś, wciąż jeszcze szef klubu PiS w Radzie Miasta Lublin, został dziś odwołany z rady nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka. A prezes kopalni, który uczestniczył z podziemnych zaręczynach innego polityka PiS, zarobił w zeszłym roku ponad milion złotych. Zresztą nie tylko on.

Po prawie pół roku od wyborów parlamentarnych w najbardziej rentownej kopalni w Polsce doszło dziś do politycznej czystki. Przypomnijmy, że Bogdanka jest kontrolowana przez państwową Eneę (posiada 65 proc. akcji).

Dziś stało się to, co wisiało w powietrzu już od dłuższego czasu. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało sześcioro członków rady nadzorczej Bogdanki: Annę Chudek, Szymona Jankowskiego, Krzysztofa Gigola, Kamila Szafrańskiego, Bartosza Piechotę i Piotra Bresia. Ten ostatni to prominentny działacz PiS z Lublinie. Jest szefem klubu tej partii w Radzie Miasta, członkiem władz wojewódzkich PiS, a w minioną niedzielę z powodzeniem startował z drugiego miejsca do sejmiku lubelskiego. W okręgu obejmującym powiaty wokół Lublina zdobył 18 tys. głosów i był to drugi wynik w tym okręgu. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się marszałek Jarosław Stawiarski, który dostał prawie 54 tys. głosów.

Breś do rady nadzorczej Bogdanki trafił na dwa tygodnie przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, we wrześniu 2023 roku. To nie była jego jedyna praca – od maja 2021 r. był dyrektorem Lubelskiego Oddziału Totalizatora Sportowego, innej państwowej spółki. Ale – jak pisaliśmy ostatnio – odszedł z niej za porozumieniem stron w zeszłym tygodniu. Oznacza to, że jedynym źródłem utrzymania Bresia będzie wkrótce jedynie dieta radnego wojewódzkiego.

Ale to może się szybko zmienić, bo jest w gronie kandydatów do nowego zarządu województwa lubelskiego. Oprócz niego w roli faworytów wymieniani są: marszałek Stawiarski, wicemarszałek Michał Mulawa, radny wojewódzki Marek Wojciechowski i Kamila Grzwaczewska (ta ostatnia dwójka kierowała do niedawna lubelskim oddziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa). Wszyscy to działacze PiS, którzy startując z czołowych miejsc zdobyli – z wysokim poparciem – mandaty do sejmiku.

Po milionie dla prezesów

Wróćmy do Bogdanki. Po zmianach rada nadzorcza składa się z ośmiu osób i to ona odwołuje i powołuje członków zarządu. Dlatego można się spodziewać, że już wkrótce polityczna miotła dosięgnie też prezesów kopalni. Bo w zarządzie spółki wciąż zasiadają osoby mocno związane z PiS. O 34-letnim prezesie Kasjanie Wyligale głośno było chociażby z powodu podziemnych zaręczyn młodego, ale wpływowego działacza PiS Michała Moskala (obecnie posła z Lubelskiego), do jakich doszło w kopalni 30 grudnia 2022 roku.

W uroczystości Wyligała uczestniczył jako wiceprezes spółki, a już w styczniu następnego roku został prezesem Bogdanki. Wiceprezesem jest m.in. Dariusz Dumkiewicz, którego ciotką jest Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektorka Wydziału Oświaty i Wychowania u prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (wiceszef PO w Lubelskiem). A wujkiem Lech Sprawka, do niedawna wojewoda lubelski z PiS, który właśnie dostał się do Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Z najnowszego raportu finansowego LW Bogdanka za 2023 rok wiemy, że dla członków zarządu praca w kopalni przekładała się na sowite wynagrodzenia. Przez ubiegły rok Wyligała zarobił 1 mln 64,7 tys. zł, Dumkiewicz – 1 mln 8 tys. zł, Adam Partyka – 991,2 tys. zł, a Artur Wasilewski 1 mln 80 tys. zł (dwaj ostatni to także wiceprezesi). W te wynagrodzenia wliczono już premie za 2022 rok. I tak Kasjan Wyligała dostał 440,6 tys. zł nagrody, Adam Partyka 487,2 tys. zł, Artur Wasilewski 540,0 tys. zł, a Dariusz Dumkiewicz 504,0 tys. zł. 443,7 tys. zł premii wypłacono również odwołanemu w 2022 roku prezesowi Arturowi Wasilowi. Jak podano w raporcie – wynagrodzenia wypłacone członkom zarządu (obecnym i byłym) w porównaniu z 2022 rokiem wzrosły o 28,3 proc.

A ile zarabiają pracownicy najbogatszej polskiej kopalni? Zysk LW Bogdanka za 2023 rok był rekordowy i wyniósł 687,1 mln zł. Spółka nie żałowała na pensje, które wyraźnie odstają od średniej krajowej: w samej spółce średnia w zeszłym roku wynosiła 14 633 zł (po wzroście o 30 proc.), a w Grupie Kapitałowej LW Bogdanka (wchodzą w nią również cztery spółki zależne) – 13.724 zł.

Na razie nie wiadomo, kiedy ma się odbyć posiedzenie RN Bogdanki, na której mogą zapaść decyzje związane z ewentualnym odwołaniem członków zarządu.

Na zdjęciu: Piotr Breś jako członek rady nadzorczej LW Bogdanka zarobił w niej od 27 września do 31 grudnia 16,5 tys. zł

3 odpowiedzi na “Ważny polityk PiS traci posadę w Bogdance. A członkowie zarządu zarobili po milionie”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Jedna tłusta pijawka została oderwana P0 to, aby na jej miejsce mogła wsK0czyć inna.
    Moim zdaniem pierwszym warunkiem kandydowania na członka zarządu kopalni powinien być min. 1 rok stażu pracy na dole. Pozwoliłoby to odsiać na wstępie najbardziej leniwe i tłuste pijawki.

  2. Napiszcie jak ustawili się nowi nominaci z Koalicji 13 grudnia. Raczej mniej nie zarabiają a ciekawe mają przy tym przygotowanie zawodowe.

  3. Piotr pisze:

    UKŁD LUBELSKI I TYLE W TEMACIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.05.2024

Duże zmiany w Ratuszu. Prezydent wymienia swojego zastępcę i mebluje miejską spółkę

Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin, zastąpi na stanowisku wiceprezydenta Artura…

3 minuty czytania

24.05.2024

Po decyzji Trzaskowskiego radni stają w obronie krzyży. „Z tym się nie dyskutuje”

Zarządzenie prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego ws. usunięcia symboli religijnych z…

3 minuty czytania

22.05.2024

Z zarządu „Pszczółki” na fotel dyrektora CSK. Czarnek ma plan na radną Budzyńską

Radna miejska PiS Justyna Budzyńska ma być szykowana na dyrektora…

2 minuty czytania

14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą…

3 minuty czytania

13.05.2024

Województwo lubelskie i Bliski Wschód. Marszałek dużo sobie po tej współpracy obiecuje

Województwo lubelskie podpisało dziś list intencyjny z emiratem Abu Zabi…

6 minuty czytania

11.05.2024

Człowiek Sasina wystawiony do wiatru przez PiS. Partia Kaczyńskiego przegrywa tam gdzie wygrała

Wygrana w wyborach samorządowych nie dała w niektórych samorządach PiS…

2 minuty czytania

09.05.2024

Nieoczekiwana zmiana dyrektora TVP Lublin. „Osobowość roku 2024” odwołana

Dorota Grabowska nie jest już dyrektorką lubelskiego oddziału TVP. Z…

4 minuty czytania

08.05.2024

Egzotyczna koalicja w powiecie radzyńskim. Starosta z PiS, zastępcy z opozycji

Wybory samorządowe wywaliły do góry nogami dotychczasowy porządek w radzyńskim…