Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  08.03.2024 14:27

W Pszczółce zmiana warty. Z pracą pożegna się „wystrzałowa jedynka” PiS do Rady Miasta

Udostępnij

Fabryka Cukierków Pszczółka w Lublinie ogłasza konkurs na nowe władze spółki. A to najprawdopodobniej oznacza koniec kariery Justyny Budzyńskiej, kandydatki PiS do Rady Miasta, która w Pszczółce jest członkiem zarządu.

Ogłoszenie o naborze na prezesa i członka zarządu lubelskiej spółki ukazało się już na firmowej stronie producenta słodyczy. Potencjalni kandydaci mają jeszcze sporo czasu, bo komplet dokumentów trzeba dostarczyć do 20 marca.

Jak ustaliliśmy, zmiana władzy w spółce wiąże się z końcem kadencji obecnego zarządu. W Pszczółce do czasowego pełnienia funkcji prezesa w grudniu zeszłego roku oddelegowano członkinię rady nadzorczej Magdalenę Dziubich-Trędewicz. Członkiem zarządu od kwietnia zeszłego roku jest także działaczka PiS 39-letnia Justyna Budzyńska (prywatnie córka radnej PiS w Radzie Miasta Małgorzaty Suchanowskiej). Jej kadencja upływa z końcem marca.

W Jawnym Lublinie pisaliśmy o szybkim awansie Budzyńskiej, która z działu marketingu w tej spółce trafiła prosto do zarządu. To aktywna członkini Prawa i Sprawiedliwości, w którym działa od 2008 roku. Jak sama przyznała, do zapisania się do partii skłoniło ją m.in. spotkanie z prezesem. – Jarosława Kaczyńskiego pierwszy raz spotkałam w 2007 roku na wykładzie w Lublinie. Zaimponowała mi jego wiedza, miłość do Polski, patriotyzm. Ten człowiek naprawdę nosi Polskę w sercu – mówiła nam Budzyńska w kwietniu zeszłego roku, kiedy weszła do zarządu fabryki.

Próbowała swoich sił w samorządzie: w wyborach w 2018 roku startowała z „dwójki” do Rady Miasta Lublin i choć zdobyła 1,7 tysiąca głosów, to musiała uznać wyższość trzeciego na liście Eugeniusza Bielaka z tej samej listy. Teraz ponownie pojawiła się na listach PiS, ale awansowała na „jedynkę” w okręgu obejmującym Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyznę, Ponikwodę i Tatary. Budzyńska już rozpoczęła kampanię, intensywnie promując się m.in. w mediach społecznościowych.

Ostatnio głośno było o jej zdjęciu, na którym pozuje z karabinem maszynowym. Początkowo podpis do niego brzmiał „Gotowa do walki”, ale później zmieniła go na „Gotowa do obrony”. Zwiększoną aktywność w internecie widać u niej od zeszłorocznej kampanii parlamentarnej. Budzyńska chętnie fotografowała się wówczas z Przemysławem Czarnkiem, ale ma też zdjęcie z premierem Mateuszem Morawieckim czy Arturem Soboniem.

W rozmowie z Jawnym Budzyńska mówi, że ogłoszenie konkursów w Pszczółce zbiega się z końcem jej kadencji w zarządzie. – Czuję się zawodowo spełniona, mam satysfakcję i uważam, że to co zrobiłam, to jest kawał dobrej roboty. Nasze produkty są obecne w dużych sieciach handlowych, m.in. w Biedronce, udało się też istotnie zmniejszyć stratę – podsumowuje rok swojej działalności.

Bo Pszczółka od lat nie przynosi zysków. Największą stratę (-21,2 mln zł) odnotowała za rok obrotowy kończący się 30 września 2022 roku. Ale poprzednie lata też przynosiły milionowe straty. Na minusie zakończył się także ubiegły – było to niecałe 9 mln zł.

Czy Budzyńska zamierza wystartować w rekrutacji na prezesa lub członka zarządu? – W tym momencie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak gdyby pod uwagę były brane kwestie zaangażowania, a nie polityczne, to miałabym szansę na zostanie w zarządzie. Pracuję tu od ośmiu lat i znam każdy metr naszego zakładu – mówi wiceprezeska Pszczółki.

Rekrutacja jest otwarta, ale nikt nie ma wątpliwości, że miejsca w zarządzie fabryki będą rozdzielone z klucza partyjnego. Nieoficjalnie na giełdzie nazwisk na członka zarządu pojawia się 44-letnia Monika Wac, była radna miejska, a obecnie „dwójka” na liście komitetu wyborczego Lewicy w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego z okręgu obejmującego Lublin.

Drugie miejsce ma przypaść komuś z koalicjantów rządzącego obozu. Nieoficjalnie mówi się, że prezesem miałaby zostać osoba związana z Platformą Obywatelską. Ale w lubelskiej PO słyszymy, że zgodnie z poleceniem premiera Donalda Tuska w spółkach skarbu państwa mają być organizowane otwarte konkursy i zgłaszać się będzie mógł każdy chętny. Otwarcie zgłoszeń na prezesa i członka zarządu FC Pszczółka zaplanowano na 21 marca, a do 29 marca zostaną przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne. Można się więc spodziewać, że nowy zarząd zostanie powołany od kwietnia.

Przypomnijmy, że lubelska fabryka jest częścią Krajowej Grupy Spożywczej, molochu złożonego z 15 państwowych spółek stworzonego przez PiS z inicjatywy Jacka Sasina, ówczesnego ministra aktywów państwowych. Z Lubelskiego oprócz Pszczółki są w niej również Zamojskie Zakłady Zbożowe. Jak tłumaczyli politycy rządzącej wówczas opcji celem powołania KGS była ochrona i wzmocnienie polskiego rynku rolno-spożywczego.

Na zdjęciu: Justyna Budzyńska, członek zarządu FC Pszczółka, jest także jedynką w wyborach do Rady Miasta z Kalinowszczyzny. Fot. Facebook Justyny Budzyńskiej

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

3 odpowiedzi na “W Pszczółce zmiana warty. Z pracą pożegna się „wystrzałowa jedynka” PiS do Rady Miasta”

  1. Hołownia pisze:

    FC Pszczółka to zakład z wielkimi tradycjami. Tradycja pierwsza- mieniania się stołkami. Tradycja druga – kumoterstwo czyli zatrudnianie ludzi po znajomości a nie że coś potrafią i się zakładowi przydadzą. Tradycja trzecia- nie docenianie ludzi co pracują po 20 lub 30 lat. Tradycja czwarta – nie myślenie o przyszłości zakładu tylko o własnej kieszeni. Tyle tradycji FC Pszczółka chyba wystarczy by podsumować zakład z wielkimi tradycjami. Tradycja jest jedna by w przyszłym roku było większe zadłużenie niż w roku poprzednim.

  2. Piotr pisze:

    Justyna Budzyńska, córka radnej miejskiej PiS, została członkiem zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” w Lublinie. Po tym tekście w jednym z wcześniejszych artykułów mogę śmiało powiedzieć że na pewno nie wezmę udziału w żadnych kolejnych wyborach. Układ Lubelski ma się dobrze

  3. Redakcjo ... pisze:

    Nowego prezesa będzie wybierać Rada Nadzorcza z PiS, to może coś o tym napiszecie. Ciekawe, że pani na zdjęciu jest absolwentką wartościowych studiów MBA, ale jakoś z publicznego CV zniknęło. Duże straty – na wiele milionów zaczęły się pojawiać odkąd nastała dobra zmiana, jakieś 8 lat temu, o których wspomina Pani na zdjęciu. Może podacie dane rok po roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

14.01.2025

Radny, prezes sportowego klubu, pijany kierował samochodem. Usłyszał wyrok, ale mandatu nie straci

Maciej Suszek, 28-letni radny Rady Miasta w Kraśniku, został zatrzymany…

24 minut czytania

31.10.2024

Sielsko i wiejsko, czyli podmiejskie życie radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka

Meblują nam Lublin, uchwalają plany, podatki czy opłaty za odbiór…

6 minut czytania

31.08.2024

Fundusz swojaków. Radny Polski 2050 dostał dyrektorską posadę. To kolejny polityk koalicji w tej instytucji

Paweł Kurek, radny sejmiku województwa lubelskiego, z wykształcenia nauczyciel, to…

4 minuty czytania

09.07.2024

Swoim urzędnikom na „do widzenia”. Jak po wyborach wójtowie wypłacali nagrody

Nie tylko wójt gminy Niedrzwica Duża odchodząc z urzędu wypłacił…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

4 minuty czytania

28.05.2024

Po kilkanaście tysięcy na pożegnanie. Wójt przegrywa wybory i wypłaca nagrody

Ryszard Golec (PiS) wydał na nagrody dla urzędników prawie 300…

5 minut czytania

12.05.2024

„PiS było jak pendolino, a my jak wąskotorówka”. Państwowymi spółkami nadal rządzą ludzie PiS

Odbite publiczne radio, telewizja, duże kluczowe przedsiębiorstwa, ale działacze lub…

6 minut czytania

11.05.2024

Człowiek Sasina wystawiony do wiatru przez PiS. Partia Kaczyńskiego przegrywa tam gdzie wygrała

Wygrana w wyborach samorządowych nie dała w niektórych samorządach PiS…