Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  23.05.2023

Dziennik budowy: Pomnik Kaczyńskiego jeszcze nie dojechał (zobacz plany)

Udostępnij

Po geodetach, którzy w minionym tygodniu wyznaczyli fundament pod przyszły pomnik Lecha Kaczyńskiego, na teren budowy wjechała koparka i rozpoczęły się prace ziemne. Jest już spory wykop pod płytę fundamentową.

Jawny Lublin dotarł do dokumentacji architektonicznej obelisku, którą przygotowała pracownia Polaszek Architekci z Kraśnika, rodzinnego miasta marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego (PiS). To właśnie marszałek jest przewodniczącym „Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

Sprawa ściśle tajna

Z rzutów wynika, że ściana, na tle której będzie stała okazała (291 cm wysokości) odlana z brązu rzeźba tragicznie zmarłego prezydenta, będzie miała kształt trapezu (widok z góry).  Pokryta ma być granitem w dwóch kolorach: białym i zbliżonym do ceglastego. Pierwotnie miała mieć 11 m długości, ale wytyczne dla projektantów – zgodnie z stanowiskiem Rady Miasta Lublin – były takie, że bryła powinna ulec „istotnemu zmniejszeniu celem harmonijnego dostosowania jej do otoczenia”.

Tym otoczeniem jest stojący w sąsiedztwie znacznie mniejszy pomnik założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego. Projektanci podeszli do tematu twórczo, bo cała ściana skróciła się o… metr. U podstawy obelisk będzie mieć od strony Alei Racławickich 5,6 m szerokości, a od strony CSK 4,5 m (chodzi o cały obrys pomnika – patrz rzut).

Szczegóły dotyczące przebiegu inwestycji i samej lokalizacji pomnika są pilnie strzeżoną tajemnicą. Pracownicy, z którymi próbowaliśmy porozmawiać na placu budowy, odsyłali do Marka Krakowskiego, rzecznika społecznego komitetu. Podobnie kończyły się nasze ze współautorem rzeźby Piotrem Prusem (wraz z Marią Marek-Prus) i przedstawicielem firmy Zakład Wyrobów Betonowych Wojciech Trykacz z Łucki koło Lubartowa, która jest wykonawcą prac budowalnych. Zakład działa na rynku od 50 lat. Specjalizuje się w wykonywaniu prefabrykatów betonowych oraz pracach kamieniarskich. Nowość w jej ofercie stanowią kolumbaria.

Ale sam rzecznik „Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” też nie zaspokoił naszej ciekawości. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, wynika, że jest problem z dostępnością materiału na czerwoną część frontowej ściany pomnika. Krakowski twierdzi jednak, że nic mu na ten temat nie wiadomo.

–  Wiem, że budowa przebiega – mówi enigmatycznie Marek Krakowski. Pytany o to, czy prace przebiegają zgodnie z harmonogramem odpowiada: – Nieznane mi są jakiekolwiek problemy.

Pomnik jeszcze nie dojechał

Jak już pisaliśmy, rzeźba gotowa jest już od dawna, ale nie ma jej jeszcze na terenie województwa lubelskiego. – Jest na Śląsku – przekazał nam Krakowski. Ale ani on, ani Piotr Prus nie chcą ujawnić, która pracownia wykonała odlew.

Żelbetowa płyta fundamentowa, na której stanie ściana z inskrypcją, ma mieć 80 cm grubości, a okleina z płyt granitowych – 3 cm. Obelisk będzie podświetlany od dołu listwą LED-ową.

Kiedy mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć pomnik w pełnej krasie? Odpowiedź Marka Krakowskiego i na to pytanie nie była niespodzianką. – Nie znam daty odsłonięcia pomnika – odpowiada.

Ale jak ustaliliśmy politykom PiS nie udało się uroczyście odsłonić monumentu w rocznicę katastrofy smoleńskiej jak planowano pierwotnie. Wkrótce kolejna ważna rocznica. 18 czerwca wypadają urodziny braci Kaczyńskich. Prezes PiS lubi je świętować odsłaniając pomniki swojego brata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły